Програма фар на Европейския съюз, изпълнявани от Изпълнителната агенция в Министерство на труда и социалната политика



Дата14.10.2017
Размер70.87 Kb.
#32342




Д О К Л А Д

за напредъка по изпълнението на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” и проектите по Програма ФАР на Европейския съюз, изпълнявани от Изпълнителната агенция в Министерство на труда и социалната политика

І. ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ”

1. Обща информация за Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”:

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) е стратегически документ, който е рамка за усвояване на финансови средства, съфинансирани от Европейския социален фонд на ЕС и националния бюджет в рамките на програмния период 2007 – 2013 г. и обхваща територията на цялата страна. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е първата оперативна програма в страната, изпълнението на която стартира още на 30 юли 2007 г..

В рамките на ОП РЧР са обхванати три основни политики, имащи отношение съответно към образование, пазар на труда и социално включване. Общият обем на средствата предвидени по ОП РЧР за този програмен период е 1 213 869 575 евро. 39 % от бюджета на Оперативната програма е насочен към интервенции на пазара на труда, 36 % за образование и 14 % за социална интеграция и развитие на социалната икономика. Други 5 % от средствата са предназначени за подобряване на работата на институциите на пазара на труда, доставчиците на социални и здравни услуги, а 2 % за развитие на транснационалното и междурегионално сътрудничество в областите, в които са насочени интервенциите на ОП РЧР.

Управляващ орган на Оперативната програма е Министерство на труда и социалната политика чрез Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти”, а междинни звена са Министерството на образованието и науката, Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане към министъра на труда и социалната политика.

ОП РЧР е оперативната програма, обхващаща възможно най-широк кръг от потенциални бенефициенти, включително социално-икономическите партньори, общините, НПО, държавни институции, социални предприятия, общностни центрове, представители на различни общности, образователни, обучителни и научни институции, научни организации, работодатели, браншови и секторни организации, и др. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е също така програмата, чието изпълнение предполага най-голяма гъвкавост по отношение на обхвата и продължителността на финансираните проекти, на броя и степента на ангажиране на различните заинтересовани страни и т.н.

2. Текущо изпълнение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”:

До момента Комитетът за наблюдение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) е одобрил критерии за избор на 57 операции в размер на 1,314 милиарда лева. Стартирали са 49 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 916,6 милиона лева.

По програмата са сключени 999 договора на стойност над 383 милиона лева ( в допълнение към момента се сключват договори по две схеми за предоставяне на безвъзмездна помощ от Министерство на образованието, младежта и науката). От тях се изпълняват 943 договора на обща стойност близо 373 милиона лева. Финансирани са 84 проекта на общини, 180 проекта на неправителствени организации, 203 проекта на средни училища, 37 проекта на висши училища, 6 проекта на извънучилищни педагогически учреждения, 14 проекта на институти на Българската академия на науките, 16 проекта на държавни институции, 255 проекта на фирми от различни сектори и браншове и др.

Размерът на извършените плащания по програмата достигна сумата от 57,6 милиона лева, като в тази сума се включват лимитите по авансови плащания, отпуснати по договори с конкретни бенефициенти. На база подадените искания за плащане към средата на месец септември сумата на извършените плащания трябва да достигне 70,1 милиона лева.

На 13 юли 2009 г. Сертифициращият орган (дирекция „Национален фонд” в Министерство на финансите) изпрати до Европейската комисия първото искане за междинно плащане по ОП РЧР за сумата от 9 248 244,41 лева (4 728 552,28 евро).

До края на 2009 г. по оперативната програма предстои да стартират общо 22 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, по които следва да бъдат договорени над 431 милиона лева.

В най-кратки срокове ще започне изпълнението на дейности по четири процедури по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, които имат за цел преодоляването на последиците от кризата, на обща стойност 312 милиона лева:

Развитие” е схема, по която са предвидени средства в размер на 150 милиона лева за обучение на минимум 40 000 души, изгубили работа след 1 ноември 2008 г. в следствие на променената икономическа ситуация. За работодателите по същата схема ще се предоставят финансови стимули за наемане на най-малко 32 000 от обучените безработни за период не по-малък от 9 месеца.

Отново на работа” отговаря от една страна на потребностите на пазара на труда за осигуряване на заетост, а от друга – на нуждата от качествена грижа за децата от 1 до 3-годишна възраст. Схемата ще се реализира чрез наемане на безработни, които да се грижат за децата на семейства, в които и двамата родители са наети по трудово правоотношение. Предвижда се да бъде осигурена заетост на най-малко 8 хиляди безработни, преимуществено в предпенсионна възраст, които в този период не могат да се реализират на пазара на труда, а планираните средства са в размер на 64 милиона лева.

Адаптивност” е схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, която цели да бъдат ограничени масовите съкращения и напускането на работници и служители от предприятия, които по икономически причини са преминали на непълно работно време. За период до 5 месеца лицата, преминали на непълно работно време, ще бъдат включени в професионално обучение и ще получават стипендии в размер до 132 лева на месец. Предвидените средства са в размер на 72 милиона лева, очаква се да бъдат обхванати 42 хиляди души.

Схемата „Аз мога” ще даде възможност на поне 27 хиляди заети по трудов договор лица, да се включат в курсове за професионална квалификация или ключови компетенции. Целта е повишаване адаптивността им към изискванията на пазара на труда, а планираните средства са в размер на 26 милиона лева. Лицата ще имат възможност да получат поименни ваучери за обучение.

В допълнение предстои да стартират три схеми с общ бюджет от 31 милиона лева по Приоритетна ос 4 на оперативната програма, насочени към интеграцията в образователната система на деца и ученици със специални образователни потребности, деца и ученици от етническите малцинствени групи, както и за ограмотяване на възрастни с цел улесняване на достъпа им до продължаващо образование и обучени и включването им в заетост. Други 23 милиона лева ще бъдат отпуснати за финансиране на социални услуги в общността.



ІІ. ПРОГРАМА ФАР В МТСП

1. Обща информация за изпълнението на Програма ФАР в МТСП

Министерство на труда и социалната политика изпълнява проекти по Програма ФАР на ЕС от 2000 г., а от 2002 г. е Изпълнителна агенция по предприсъединителната програма. От юни 2007 г. агенцията е акредитирана за управление на проектите в условията на разширена децентрализирана система. Договорените средства по Програма ФАР са 96% от сумата, предоставена на България по Финансови меморандуми и са на обща стойност над 85 милиона евро. Процентът на усвояване на средствата по проектите, изпълнявани и приключили в периода от 2005 г. до 2008 г. е между 85 и 90 %.

Сключени са общо 1 057 договора от Изпълнителната агенция в МТСП, от които 766 са в процес на изпълнение. Финансирани са 105 проекта на общини, 227 проекта на неправителствени организации, 41 проекта на болници, 53 проекта на средни и висши училища, 4 проекта на домове за медико-социални грижи за деца и 558 проекта на фирми от различни сектори и браншове. В процес на изпълнение са 766 договора по предприсъединителната програма.

Министерство на труда и социалната политика след 2007 г.изпълнява 10 проекта в условията на разширената децентрализирана система за изпълнение на обща стойност 75 123 001 евро.

По приключилите след 2005 г. проекти, изпълнявани от Изпълнителна агенция МТСП, без да се отчитат резултатите от проекти, които са все още в процес на изпълнение, са обучени общо над 13 500 безработни, заети и лица в неравностойно положение в различни видове курсове за професионално обучение и предприемачество. Осигурена е устойчива заетост за над половината от обучените безработни лица. Над 300 предприятия, предимно малки и средни, са получили финансова подкрепа за разширяване на бизнеса и създаване на нови работни места. 692 микро и малки предприятия, в това число и новосъздадени фирми, са подпомогнати за осъществане на алтернативни форми на стопанска дейност. 26 предприятия в областта на химическата промишленост са подобрили безопасността и условията за труд чрез инвестиционна подкрепа.

Разработена е Национална база данни за пазара на труда и 110 стандарта за професионално обучение и квалификация. Създадени са 34 центъра за професионално образование и обучение на възрастни. Ремонтирани и оборудвани със специализирано оборудване са 23 професионални гимназии, а други 120 училища са оборудвани с компютри.

В допълнение, над 292 лица с ментални увреждания са получили социални услуги, а 862 са получили услуги в общността, алтернатива на предоставяните в институции, като за създадени 54 дневни центъра и защитени жилища за деца и възрастни хора, 8 хосписа, 3 клиники за лица с остри ментални увреждания.

През 2008 г. бяха модернизирани и оборудвани центровете за спешна медицинска помощ към многопрофилни болници в Смолян и Враца на стойност 4,4 милиона евро.


2. Информация по проекти по Програма ФАР, текущо изпълнявани от Изпълнителната агенция по предприсъединителната програма в Министерство на труда и социалната политика
Министерство на труда и социалната политика към момента изпълнява 5 проекта по финансови споразумения по Програма ФАР 2004, 2005 и 2006 в условията на разширената децентрализирана система за изпълнение:

  • BG 2005/017-353.01.02 Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи (ФАЗА 2)

  • BG 2005/017-353.10.01 Развитие на човешките ресурси и насърчаване на заетостта (ФАЗА 2)

  • BG 2006/018-343.10.01 Развитие на човешките ресурси и насърчаване на заетостта (ФАЗА 3)

  • BG 2006/018-343.05.01 Укрепване капацитета на новоизградената агенция за хората с увреждания за планиране и изпълнение на държавната политика за хората с увреждания

  • BG 2006/018-343.01.01 Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи (ФАЗА 3)

В дирекция „Национален фонд” на Министерство на финансите са предадени финални отчети и декларации по приключилите по проекти Финансово споразумение 2004:



    • BG 2004/016-711.11.01 Развитие на човешките ресурси и насърчаване на заетостта

    • BG 2004/016-919.01 Преструктуриране на пилотни многопрофилни болници и развитие на спешната медицинска помощ с цел подобряване на достъпа до здравеопазване на уязвими групи, със специален фокус върху ромското население

    • BG 2004/006-070.05.01 Интеграция на пазара на труда на етнически малцинствени групи

    • BG 2004/016-711.01.02 Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница