Програма по дисциплината: „генетични основи на селекцията (шифър 04. 02. 01) включена като задължителна в учебния план на



Дата11.01.2018
Размер131.09 Kb.
#44646
ТипПрограма
АГРАРЕН УНИВЕРСИТЕТ - П Л О В Д И В

ФАКУЛТЕТ ПО АГРОНОМСТВО

УТВЪРЖДАВАМ:
РЕКТОР: Декан:

/доц. д-р Д. Греков/ /доц. д-р Б. Божинов/


УЧЕБНА ПРОГРАМА

по дисциплината: „ГЕНЕТИЧНИ ОСНОВИ НА СЕЛЕКЦИЯТА” (шифър 04.02.01)

включена като ЗАДЪЛЖИТЕЛНА в учебния план на

специалността ЖИВОТНОВЪДСТВО

област: 6.0.АГРАННИ НАУКИ И ВЕТЕРИНАРНА МЕДИЦИНА

от професионално направление: 6.3. ЖИВОТНОВЪДСТВО

за образователно-квалификационна степен: “БАКАЛАВЪР”

форма на обучение: задочно

Преподавател: Доц. д-р Васил Николов

Утвърдена на заседание на КС на катедра „Животновъдни науки”



протокол № , от 2008 г.

П л о в д и в, 2008 г


УЧЕБНА ПРОГРАМА

по дисциплината ГЕНЕТИЧНИ ОСНОВИ НА СЕЛЕКЦИЯТА НА ЖИВОТНИТЕ




I. ИЗВАДКА ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН



ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ

Код

Водещ преподава-тел

Основна форма на контрол

Часове

Крдити

Аудиторна

Извънаудиторна

Всичко

Лекции

Упражнения семинари.

Учебни практики

Други форми

Ж.02.04.18.З

доц. д-р

В. Николов



изпит

15

15

0

95

125

5.0


II. АНОТАЦИЯ
“Генетични основи на селекцията” е междинната от трите дисциплини, формиращи знания по едно от основните направления да работа на бакалавъра по животновъдство- селекцията на селскостопанските животни. Дисциплината е продължение на курса по “Обща генетика с основи на биометрията”, като конкретизира получените знания и ги насочва в областта на практическата селекция на животните. Стремежът е от организацията на живата материя на клетъчно и молекулярно ниво (които са обект на курса “Общата генетика”) постепенно да се премине към генетичните процеси на организмово и надорганизмово равнище. Това се постига чрез последователно изучаване на генетиката на индивидуалното развитие и популационната генетика.

В онтогенетиката, наред със същността и генетичните основи на развитието на индивида се обръща внимание и на етапите на развитието, на факторите влияещи върху правилното протичане на онтогенезата и значението на последното за формиране на продуктивността на индивида. По този начин се формира цялостно възприемане на онтогенезата. Органично продължение на този раздел е имуногенетиката, свързана с генетичната детерминираност на механизмите за защитата на индивида в процеса на онтогенезата.

Популацията е основната единица на еволюцията и като такива, популациите на домашните животни са основни единици на селекционния процес. В тази връзка популационната генетика е най- важната теоретична основа на селекцията на домашните животни. В настоящия курс се прави цялостен анализ на популациите от генетична гледна точка, дискутират се проблемите за генофонда, генетичната структура и организация на популацията, динамиката на организацията във времето. Особено внимание се отделя на генетиката на количествените признаци, като основни продуктивни признаци при селскостопанските животни. На основата на изменението на популацията по количествените признаци се формира понятието развъдна стойност, която е централен проблем в селекцията. Чрез анализа на фенотипната варианса на признаците се определят подходите за правилна преценка на развъдната стойност, а чрез усвояване на методите за определяне на генетичните параметри на популацията, подходите при организиране на отбора на животните.

Завършващ раздел на курса е еволюционната генетика, като свързващо звено на различните нива на организация на живата материя. В нея се разглеждат проблемите свързани с процеса на изменение на живите същества, генетичните основи на това изменение, причините за диференциацията, образуването на видовете и т.н. Еволюционната генетика е в основата на разбирането на същността на процесите при изменението на домашните животни, породообразуването, поддържането на породите, тяхното развитие в пространството и времето. Чрез този раздел се преминава плавно към изучаване на дисциплината “Развъждане на животните” която започва с раздела “Филогенеза на домашните животни”.



III. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА
ІІІ.1. ЛЕКЦИИ
ТЕМА 1.: СЕЛЕКЦИЯТА- ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА ЗА ГЕНЕТИЧНО ИЗМЕНЕНИЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИТЕ ЖИВОТНИ

-хорариум на темата 1 часа

Съдържание: Същност на селекцията. Историческо развитие на науката за генетично изменение на селскостопанските животни. Признаци обект на селекцията. Постижения и проблеми на класическата селекция.
ТЕМА 2: ФОРМИРАНЕ НА СЕЛЕКЦИОННИТЕ ПРИЗНАЦИ В ПРОЦЕСА НА ИНДИВИДУАЛНОТО РАЗВИТИЕ.

ПОДТЕМА 2.1: СЪЩНОСТ НА ОНТОГЕНЕЗАТА. ОНТОГЕНЕТИКА.

-хорариум на подтемата 2 часа

Съдържание: Същност на онтогенезата. Управлението на индивидуалното развитие. Онтогенетични процеси. Клетъчна детерминация. Диференциална генна експресия през онтогенезата, стволови клетки. Механизми на стареенето. Генетични механизми на развитието. Взаимодействие на гените с окръжаващата среда, генотип и фенотип, онтогенетична адаптация.
ТЕМА 3: ИМУНОГЕНЕТИКА

-хорариум на темата 2 часа

Съдържание: Функции на имунната система. Генетична детерминираност на строежа на антителата. Синтез на имуноглобулините. Кръвни групи и кръвногрупови системи при животните. Главен генетичен комплекс на тъканна съвместимост..
ТЕМА 3: ПОПУЛАЦИОННА ГЕНЕТИКА

-хорариум на темата 8 часа

ПОДТЕМА 3.1: ПОПУЛАЦИЯТА КАТО ОСНОВНА ЕДИНИЦА НА ЕВОЛЮЦИЯТА

-хорариум на подтемата 1 часа

Съдържание: Популация. Генофонд и генетична структура на популацията, генотипни и генни честоти.
ПОДТЕМА 3.2: ГЕНЕТИЧНА ИЗМЕНЧИВОСТ НА ПОПУЛАЦИЯТА. ОЦЕНКА НА ГЕНЕТИЧНАТА ИЗМЕНЧИВОСТ.

-хорариум на подтемата 1 часа

Съдържание: Генетична изменчивост на популацията. Оценка на генетичната изменчивост, полиморфизъм.
ПОДТЕМА 3.3: ГЕНЕТИЧНА СТРУКТУРА НА ПОПУЛАЦИЯТА ПО КАЧЕСТВЕНИ ПРИЗНАЦИ

-хорариум на подтемата 2 часа

Съдържание: Качествени признаци, унаследяване на качествените признаци. Хомеостаза на популацията, закон на Харди-Вайнберг. Изменение на генетичната структура на популацията- мутации, кросинговър, рекомбинации, миграция, случаен генетичен дрейф, отбор, инбридинг, генетична коадаптация, неравновесно свързване, супергени, географска диференциация.
ПОДТЕМА 3.4: ГЕНЕТИЧНА СТРУКТУРА НА ПОПУЛАЦИЯТА ПО КОЛИЧЕСТВЕНИ ПРИЗНАЦИ

-хорариум на подтемата 2 часа

Съдържание: Количествени и прагови признаци. Характеристика на популацията по количествени признаци. Унаследяване на количествените признаци. Генотипна и фенотипна стойност на популациите. Среден ефект на гените. Развъдна стойност на индивидите.
ПОДТЕМА 3.5: Анализ на фенотипната варианса на признаците

-хорариум на подтемата 2 часа

Съдържание: Обща фенотипна варианса на признаците. Генетични варианси. Средова варианса. Използване на ковариансите на родствени групи за определяне на параметрите на генотипната структура на популациите. Статистически модели за анализ на фенотипната варианса.
ТЕМА 4: ЕВОЛЮЦИОННА ГЕНЕТИКА

-хорариум на темата 2 часа

ПОДТЕМА 4.1: СЪЩНОСТ НА ЕВОЛЮЦИЯТА. ЕСТЕСТВЕН ОТБОР.

-хорариум на подтемата 1 часа

Съдържание: Концепцията за естествения отбор. Дарвинова приспособимост. Филогенетичен адаптогенез на видовете- същност и класификация на адаптациите.
ПОДТЕМА 4.2: ВИДООБРАЗУВАНЕ И МАКРОЕВОЛЮЦИЯ.

-хорариум на подтемата 1 часа

Съдържание: Вид и видообразуване.

ІІІ.2. УПРАЖНЕНИЯ





N

МЕТОДИЧНИ ЕДИНИЦИ

Хора-риум

Вид на упражнението

Онтогенетика


1.

Анализ на онтогенезата при различни видове селскостопански животни

2

Практическо

Имуногенетика


2.

Кръвни групи и кръвоногрупови системи при домашните животни.

1

Лабораторно

ПОПУЛАЦИОННА ГЕНЕТИКА


4.

Генетична структура на популацията по качествени признаци. Определяне на генетичната структура при непълно доминиране и кодоминиране. Равновесие на популацията

2

Практическо

генетика на количествените признаци

6.

Корелационен анализ. Определяне на Rp и Sr. Корелационно отношение.

2

Практическо

9.

Статистически модели за анализ на фенотипната варианса.

2

Практическо

10.

Дисперсионен анализ

2

Практическо

11.

Определяне на коефициента на унаследяемост

2

Практическо

еволюционна генетика

13.

Генетично сходство и генетична дистанция между популациите.

2

Практическо



ІІІ.3. Извънаудиторна работа





    1. Самостоятелна подготовка по изучавания материал:

Хорариум: 30 часа

Задочните студенти самостоятелно подготвят, част от материала (до 50%), преподаван на редовните студенти. За самостоятелна подготовка е предвиден следният материал: Селекцията- теория и практика за генетично изменение на селскостопанските животни- историческо развитие на науката за генетично изменение на селскостопанските животни. Онтогенетика. Периоди на индивидуалното развитие- ембрионален период, основни закономерности на изменение на животните през ембрионалния периоди. Периоди на индивидуалното развитие- постембрионален период, основни закономерности на изменение на животните през постембрионалния периоди. Продължителност на живота и стопанско използване на животните- икономически и биологични аспекти. Фактори влияещи върху онтогенезата, недоразвитие на индивида. Имуногенетика. Кръвни групи и кръвногрупови системи при животните, използване на кръвните групи в животновъдството. Популационна генетика. Естествени популации, популации при селскостопанските животни. Характеристика на популацията по качествени признаци. Генетична структура на популацията. Панмиксия. Модели за структурата на популацията. Използване не генетичния полиморфизъм в животновъдството. Теория на полимерните гени. Еволюционна генетика. 1. Същност на еволюцията, елементарни еволюционни събития. Роля на мутациите в еволюционния процес, скорост на мутиране и еволюция. Анагенеза и кладогенеза.


Определяне на генетичната структура при пълно доминиране. Методът х2 при анализа на генната фреквенция. Коефициент на детерминация. Критерий на Блекман. Рангова корелация. Регресионен анализ. Дисперсионен анализ. Определяне на коефициента на повторяемост на признаците.
3.2. Разработване на курсова задачи- 35 часа:

Студентите получават индивидуално задание съдържащо информация за 30-50 животни от определена ферма с данни за всеки индивид, включващи 1 качествен и 2 количествени признака.



Самостоятелно всеки студент определя и изчислява:

  1. Генетичната детерминираност на качествения признак.

  2. Генетичната структура по качествените признаци и равновесието на популацията.

  3. Корелацията между количествените признаците чрез коефициента на фенотипна корелация и корелационното отношение.

  4. Определя типа на корелацията чрез критерия на Блекман. Определя коефициента на детерминация.

  5. Определя ранговата корелация между признаците.

  6. Разработва модели за анализ на фенотипната варианса по основния селекционен признак.

  7. Извършва дисперсионен анализ на признака.

  8. Определяне коефициента на унаследяемост и повторяемост на основни селекционен признак.

2. Разработване на индивидуален реферат по еволюционна генетика -5.
3.2. Подготовка за изпита по дисциплината – 30 часа.
Тематичен конспект за подготовка за изпита по Генетични основи на селекцията
Селекцията- теория и практика за генетично изменение на селскостопанските животни. 1. Същност на селекцията, историческо развитие на науката за генетично изменение на селскостопанските животни. 2. Признаци обект на селекцията, постижения и проблеми на класическата селекция.

Онтогенетика. 1. Същност на онтогенезата. Онтогенетични процеси. Управление на онтогенезата. 2. Онтогенетика- клетъчна детерминация, Диференциална генна експресия. Стволови клетки. 3. Генетични механизми на развитието- Взаимодействие на гените с окръжаващата среда, онтогенетична адаптация.. 4. Периоди на индивидуалното развитие- ембрионален период, основни закономерности на изменение на животните през ембрионалния периоди. 5. Периоди на индивидуалното развитие- постембрионален период, основни закономерности на изменение на животните през постембрионалния периоди. 6. Продължителност на живота и стопанско използване на животните- икономически и биологични аспекти. 7. Фактори влияещи върху онтогенезата, недоразвитие на индивида.

Имуногенетика. 1. Функции на имунната система, генетична детерминираност на строежа на антителата. 2. Синтез на имуноглобулините. 3. Кръвни групи и кръвногрупови системи при животните, главен генетичен комплекс на тъ канна съвместимост.

Популационна генетика. 1. Популация, естествени популации, популации при селскостопанските животни. Генофонд на популацията, генотипни и генни честоти, модели за структурата на популацията. 2. Оценка на генетичната изменчивост на популацията, генетичен полиморфизъм. Използване не генетичния полиморфизъм в животновъдството. 3. Качествени признаци, унаследяване на качествените признаци. 4. Генетична структура на популацията, определяне на генетичната структура при непълно доминиране, кодоминиране и пълно доминиране. 5. Панмиксия, закон на Харди-Вайнберг, хомеостаза на популацията. 6. Изменение на генетичната структура на популацията- мутации, кросинговър, рекомбинации, миграция, случаен генетичен дрейф, отбор, инбридинг, генетична коадаптация, неравновесно свързване, супергени, географска диференциация. 7. Количествени и прагови признаци, теория на полимерните гени, унаследяване на количествените признаци. 8. Генотипна и фенотипна стойност на популациите, среден ефект на гените, развъдна стойност на индивидите. 7. Фенотипна варианса на признаците, компоненти на фенотипната варианса. Методи и модели за анализ на вариансата на признаците, дисперсионен анализ. 8. Генетични параметри на популацията- фенотипни, генотипни и паратипни корелации, корелационно отношение, критерий на Блекман. 9. Генетични параметри на популацията- рангова корелация, коефициент на детерминация, регресионен анализ. 10. Генетични параметри на популацията- херитабилитет и повторяемост на признаците.

Еволюционна генетика. 1. Същност на еволюцията, елементарни еволюционни събития. Роля на мутациите в еволюционния процес, скорост на мутиране и еволюция. 2. Концепцията за естествения отбор, дарвинова приспособимост. 3. Филогенетичен адаптогенез на видовете- същност и класификация на адаптациите. 4. Отбор при домашните животни- изкуствен и естествен отбор. 5. Анагенеза и кладогенеза, вид и видообразуване.
V. ЛИТЕРАТУРА
А. Основна:

  1. Василева, Й., Ц. Яблянски, Г. Николов. 1993. Генетика на селскостопанските животни. Земиздат, София, 376 с.

  2. Желязков, Е., Я. Цветанова, 2002. Ръководство за упражнения по генетика, Ст. Загора, 219 с.


Б. Допълнителна:

  1. Айала, Ф.,Кигер, Дж., 1987. Съвременна генетика, Земиздат, София, 1031 с.

  2. Алтухов, Ю., 1989. Генетические процессы в популяциях. Наука, Москва, 328 с.

  3. Левонтин, Р., 1978. Генетические основы эволюции, Мир, Москва, 351 с.

  4. Макавеев, Цв., С. Тянков, Ц. Яблански, 1985. Имуногенетика в животновъдството, Земиздат, София, 216 с.

  5. Рокицкий, П., В. Савченко, А. Добина, 1977. Генетическая структура популяции и ее изменения при отборе. Наука и техника, Минск, 200 с.

  6. Фолконер, Д. 1985. Введение в генетику количественных признаков, Агропромиздат, Москва, 486 с.

  7. Экологическая генетика и эволюция, 1987. Под ред. А.А. Жученко,Штиинца, Кишинев, 168 с.

  8. Basic immunogenetics, 1972. H. Fudenberg, J. Pink, D. Stites, A. Wang. Oxford University Press, New York, London, Toronto, 224 p.



Водещ дисциплината:

/доц. д-р В.Николов/

ÂÑÍèêîëîâ


Каталог: cntnr -> uchebni programi -> jivotnovydstvo
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „частна генетика (шифър 04. 02. 01) включена като избираема в учебния план на специалността
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „tехнология на месото и месните продукти (шифър 02. 11. 05) включена като задължителна в учебния план на
jivotnovydstvo -> Програма по дисциплината: „tехнология на месото и месните продукти (шифър 02. 11. 05) включена като задължителна в учебния план на
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков / /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков / /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: Декан: / доц д-р Д. Греков/ /доц д-р Б. Божинов
jivotnovydstvo -> Утвърждавам: р е к т о р: декан аф


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница