Реферат на тема: Дидактична игра същност и структура По дисциплина: Педагогически технологии в играта Научен ръководител: доц. С. Иванов



страница1/5
Дата12.09.2023
Размер40.64 Kb.
#118640
ТипРеферат
  1   2   3   4   5
Реферат - Дидактична игра
Свързани:
plan-konspekt-na-urok-po-matematika-za-8-mi-klas-na-tema-sistemi-lineiini-uravneniya-s-dve-neizvestni, inbound5577496717180653097


Пловдивски Университет „Паисий Хилендарски“
Педагогически Факултет


РЕФЕРАТ
На тема: Дидактична игра – същност и структура
По дисциплина: Педагогически технологии в играта
Научен ръководител: доц. С.Иванов

Разработил: Силвия Гошева Атанасова


Специалност: ПНУП, 2 курс, задочно обучение,
Фак. Номер: 2106422035

Същност на Дидактичната игра

Дидактичната игра спада към групата на игрите с готови открито действащи правила и съдържание. Тя е специално създадена от възрастните с образователни цели и задачи. Терминът „дидактична игра“ е въведен от Ф.Фрьобел като название на специален вид игри, насочени към решаване на учебни цели.


Дидактичната игра се разглежда като форма на игрова дейност, която по своята структура и функция е най-близко до учебната дейност. В „Голямата съветска енциклопедия“ е записано: „Дидактичните игри са специално разработени игри, както по отношение на съдържанието, правилата, така и по методиката на провеждането им. Предназначението на този вид игра е развиването на познавателните процеси у децата – усещания, възприятия, мислене и др. Широко се използват с цел запомняне на знанията, получени в процеса на обучение.“ Формулирано така, определението на понятието „дидактична игра“ показва:

  1. Обективната й същност се изразява в преднамереното й моделиране като форма на игрова дейност. Оттук се определя устойчивият характер на структурните компоненти, обусловен от ролята на играта.

  2. Субективната й същност е игровата дейност, в която децата проявяват максимална активност, в резултат на което се развиват познавателните психически процеси.

  3. Дидактическата й същност е дейност, посредством която се решават точно определени учебни цели.

Анализът на определението „дидактична игра“, формулирано от посочените автори, позволява за дидактичната игра да се приеме, че е игра с правила, която е:

  • Специално разработена или подбрана за целите на обучението /обучаваща игра/;

  • Субективно насочена към:

а/ усвояване на знания;
б/ развиване на познавателните процеси;
в/ формиране на положително отношение към предмета на дейността;
г/ позволява решаването на конкретни учебни задачи.
Подчинени на тези изисквания дидактичните игри се очертават като специален вид игри с правила и се отличават от другите видове игри с правила, посредством възможността в игрова форма на дейността да се постигне дидактическа насоченост.
Структура на Дидактичната игра
Дидактичната игра е подчинена на общовалидната за играта структура от четири компонента:

  1. Игров замисъл

  2. Игрови действия

  3. Игрово съдържание

  4. Правила на играта

Тази 4-компонентна структура на играта се отличава със своята устойчивост. Това означава, че липсата на някой от компонентите нарушава играта, като я превръща в дидактично упражнение.
Игров замисъл на дидактичната игра - съдържа се в названието на играта. Например: екологични дидактични игри „Кой не може да бъде водоем?“, „Охранители на гората“. Той е свързан със съответната област на познание или извършване на конкретни умствени действия и операции.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница