София, 26. 03. 2015г. До Председателя на Народното събрание г-жа Цецка Цачева



Дата10.02.2018
Размер34.57 Kb.
#56220
София, 26.03.2015г.

До


Председателя на Народното събрание

г-жа Цецка Цачева
Министър-Председателя

г-н Бойко Борисов
Председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси

г-жа Менда Стоянова
Председателя на парламентарната комисия по труда, социална и демографската политика

г-н Хасан Адемов
Председателя на временната парламентарна комисия за проучване на финансовото състояние на пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове и прилагането на регулаторната рамка

г-жа Корнелия Нинова
Представителство на Европейската комисия в България

г-н Огнян Златев

Уважаеми Дами и Господа,
На 19.03.2015 г. беше проведен аукцион, на който Република България пласира 3.1 млрд. евро, троен транш облигации - 7 годишни, 12 годишни и 20 годишни. Видно от прессъобщението на Министерство на финансите (МФ)1 е отчетен висок инвеститорски интерес - общо 370 инвеститора са участвали в трите транша, с общ интерес на подадените поръчки за 4.9 млрд. евро. В същото е посочена окончателната дистрибуция по географски признак и тип инвеститори за отделните емисии, от което прави впечатление следното:

  • за 7 годишните облигации, 35 % са български инвеститори, съответно 13 % са застрахователи и пенсионни фондове;

  • за 12 годишните облигации, 26 % са български инвеститори, съответно 4 % са застрахователи и пенсионни фондове;

  • за 20 годишните облигации, 13 % са български инвеститори, съответно 10 % са застрахователи и пенсионни фонда.

Същевременно подадените заявки на българските пенсионни фондове в размер на близо 500 млн. евро останаха неудовлетворени. Следователно, от една страна, на определени категории местни институционални инвеститори (банки, застрахователи) е бил предоставен достъп и заявките им са били удовлетворени, а от друга - чуждестранни пенсионни фондове (за разлика от местните) са закупили дългови книжа с атрактивна доходност, което е в полза на осигурените при тях чуждестранни граждани.

За нас остават неясни аргументите на МФ, поради които заявките на подобна категория дългосрочни институционални инвеститори останаха неудовлетворени, макар същите обичайно активно да участват на аукционите за български ДЦК и да държат значително количество от местен държавен дълг.

Позволяваме си да посочим, че в конкретни числа българският пазар на допълнително пенсионно осигуряване изглежда така: към 31.12.2014 г.2 общият брой на осигурените лица е 4 290 898 граждани, а акумулираните нетни активи в системата са 8 185 091 хиляди лева. Това означава, че държавата не допусна значителна част от този натрупан ресурс да бъде пряко ползван за българската икономика и това ще принуди нас, местните пенсионноосигурителни дружества, да търсим други инвестиционни алтернативи, вкл. в дългови инструменти на други държави. Същевременно категорично считаме за държавно отговорно поведение именно българските пенсионни фондове чрез инвестициите си в публичните финанси да подпомогнат пряко икономиката на страната, поради което за нас остават неизвестни мотивите да не ни се позволи да реализираме тази цел и поведение.

Не по-малко значимо е, че българските граждани, осигурени в местните пенсионни фондове, бяха лишени от възможността атрактивната доходност по предложените на 19.03.2015 г. облигации да се натрупа по индивидуалните им партиди. Вместо това, подобна възможност се предостави на чуждестранните пенсионни фондове и осигурените при тях чуждестранни граждани. Принципно, недопускането на нас като инвеститори до първичния пазар не означава, че не може да закупим от книжата, но това може да стане на вторичния пазар, където обаче цените са по-високи и съответно доходността е по-ниска. За нас обаче в полза на обществения интерес е българските граждани да бъдат третирани поне равностойно на чуждестранните граждани и затова отново си позволяваме да посочим, че остават неясни мотивите, поради които в конкретния случай това не се реализира.
По горните въпроси до настоящия момент не сме получили отговори и конкретни аргументи за решението на държавата, но същевременно вярваме, че държавните институции си дават сметка за обществения интерес и няма да допуснат неговото накърняване.
С уважение,

УС на БАДДПО



1 http://www.minfin.bg/bg/pubs/1/8903

2 Източник: сайта на КФН.

Каталог: upl doc
upl doc -> Програма имунология за всички Immunology for all fourth national congress of immunology
upl doc -> Четиридесет и първа редовна сесия резолюция 937 (1990)1
upl doc -> Програма за развитие на широколентовия достъп в Република България март 2009 г. Съдържание 1 Въведение 2
upl doc -> Комисия на европейските общности брюксел, 2007
upl doc -> Фишфайндери и Сонари Инструкции за експлоатация Основна работа със сонара
upl doc -> Препоръка (2006)3 на Комитета на министрите към държавите-членки относно Конвенцията на юнеско за защита и насърчаване на разнообразието на културните изразни форми
upl doc -> Комисия на европейските общности брюксел, 29 2007
upl doc -> Проект наредба № от г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница