Стратегия за вомр на местна инициативна група девин-смолян



страница1/8
Дата09.01.2018
Размер1.32 Mb.
#41815
  1   2   3   4   5   6   7   8

СТРАТЕГИЯ ЗА ВОМР

НА МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА ДЕВИН-СМОЛЯН

ЗА ПЕРИОДА 2016 -2020 ГОДИНА

1. Описание на МИГ:

(не повече от 1 страница)

1.1. Данни за общини и населени места, които попадат в територията на МИГ:

- списък на общините, обхванати от МИГ;

Община Девин

Община Смолян, без гр. Смолян в строителните му граници

- списък на населените места, обхванати от МИГ;

  • Община Девин (16 населени места):

гр. Девин, с. Беден, с. Брезе, с. Водни пад, с. Грохотно, с. Гьоврен, с. Жребево, с. Кестен, с. Лясково, с. Михалково, с. Осиково, с. Селча, с. Стоманево, с. Тешел, с. Триград, с. Чуруково;

  • Община Смолян (85 населени места):

с. Алиговска, с. Арда, с. Баблон, с. Белев дол, с. Билянска, с. Бориково, с. Бостина, с. Буката, с. Букаците, с. Виево, с. Влахово, с. Водата, с. Вълчан, с. Върбово, с. Габрица, с. Гела, с. Гоздевица, с. Горна Арда, с. Горово, с. Градът, с. Гращица, с. Гудевица, с. Димово, с. Дунево, с. Еленска, с. Ельово, с. Заевите, с. Змиево, с. Исьовци, с. Катраница, с. Киселчово, с. Кокорово, с. Кошница, с. Кремене, с. Кукувица, с. Кутела, с. Левочево, с. Липец, с. Лъка, с. Люлка, с. Магарджица, с. Милково, с. Могилица, с. Момчиловци, с. Мугла, с. Надарци, с. Орешец, с. Остри пазлак, с. Петково, с. Пещера, с. Писаница, с. Подвис, с. Полковник Серафимово, с. Попрелка, с. Потока, с. Река, с. Речани, с. Ровина, с. Селище, с. Сивино, с. Славейно, с. Сливово, с. Смилян, с. Соколовци, с. Солища, с. Средок, с. Стикъл, с. Стойките, с. Стража, с. Сърнино, с. Тикале, с. Требище, с. Турян, с. Търън, с. Ухловица, с. Фатово, с. Хасовица, с. Чамла, с. Чеплетен, с. Черешките, с. Черешово, с. Черешовска река, с. Чокманово, с. Чучур, с. Широка лъка.

- брой жители на териториите, обхванати от МИГ.

21 336 жители на територията на МИГ (по данни на НСИ към 31.12.2015 г. ), от които:

  • 11 655 Жители на община Девин

  • 9 681 Жители на община Смолян, без гр. Смолян

1.2. Карта на територията:

Община Девин /включва всички населени места/

Община Смолян /включва всички населени места без гр. Смолян в неговите регулационни граници/.






2. Описание на процеса на участие на общността в разработване на стратегията:

(не повече от 2 страници)

2.1. Описание на процеса - проведени срещи, семинари, конференции, обучения и обществени обсъждания):

Процесът за разработване на Стратегия за ВОМР започва през декември 2015 г. и е приложен подход, насочен към съхраняване и оптимално оползотворяване на потенциала за развитие на територията на общините Девин и Смолян, без гр. Смолян в строителните му граници. Стратегията за местно развитие цели да насочи в желаната посока процесите и тенденциите на развитие в териториален и секторен план.

Ключов момент при нейното разработване се явява предприемането на дейности за въвличане на широк кръг местни заинтересовани страни, затова Сдружение „Девин – минало, настояще и бъдеще“ започна своята дейност с информационни кампании за запознаване на обществеността с подхода на ВОМР. През този период са привлечени представители на общината, бизнеса и неправителствения сектор и започва изграждането на капацитет чрез организиране на информационни събития, обучения и работни групи за обсъждане на проблемите и потенциала на територията.

Организирани са 15 срещи в населените места на територията, в които участват над 270 жители на общините Девин и Смолян.

Проведоха се срещи с представители на бизнеса, нестопански организации и гражданския сектор, които имат интерес от развитие на територията. В резултат на тези срещи екипът разработващ стратегията подробно се запозна с проблемите на заинтересованите страни, взели участие в процеса.

При провеждане на тези срещи са идентифицирани местни неформални лидери, които да повишат интереса на жителите към стратегията и да осигурят активното участие на населението в процеса на нейното разработване.

Проведе се едно двудневно обучение на местни лидери, в което участие взеха 23 потенциални бенефициенти, младежи и неформални лидери. Бяха идентифицирани основните проблеми и възможности за развитие и анализиране на силните и слаби страни на територията, идентифицирани нейните уникални характеристики и предимства. Обсъдиха се и приоритетните области на интервенция.

Екипът, работещ по стратегията проведе работни заседания, на които са дискутирани: целите, мерките, процедурите и бюджета на стратегията. На този етап бе разработен и първи вариант на стратегията, който бе консултиран с представители на заинтересовани страни чрез провеждане на две обществени обсъждания. Проведените обществени обсъждания са насочени към постигането на актуалност на стратегията с местния потенциал за развитие на територията и с потребностите на местната общественост.

Разработеният окончателен вариант на стратегията за ВОМР на МИГ Девин – Смолян беше представен на информационни конференции с участието на повече от 100 заинтересовани страни: членове на МИГ и представители на партньорите, широката общественост, младежи и потенциални бенефициенти.

Съгласно попълнени за целта присъствени списъци общият брой на взелите участие на проведените обучителни, информационни мероприятия и събития за консултиране на стратегията надвишава 350 броя присъствали.

2.2. Групи/сектори заинтересовани лица, участвали в разработване на стратегията:

При разработването на стратегическия документ взеха участие представители на местната власт, икономическия сектор, туристическия сектор, селско стопанство, неправителствения сектор, в сферата на услугите, религиозни общности и специалисти в областта на разглежданата проблематика.

Група/сектор

Заинтересовани лица

Икономически сектор

Микро и малки предприятия в областта на първичната преработка на дървесина, хранително-преработвателната промишленост и други сектори.

Туристически сектор

Представители на хотели, къщи за гости и зеведения; НПО в областа на туризма.

Селско стопанство

Земеделски производители – физически и юридически лица.

Неправителствен сектор

Читалища; представители на НПО - функциониращи в областта на културата, спорта и други.

В сферата на услугите

Микропредприятия в сферата на услугите.

Местна власт

Общински служители - експерти.

Религиозни общности

Местни поделения на вероизповедания.




3. Описание на ситуацията в района към момента на кандидатстване:

(не повече от 8 страници)

3.1. Анализ на нуждите и потенциала за развитие на територията:

Анализът, извършен в този структурен елемент на стратегията за ВОМР оценява нуждите и потенциала за развитие на изследваната територия в следната последователност:
Природно ресурсен потенциал

В обхвата на МИГ е налице потенциал за развитие на територията на базата на природните дадености (преходно-континентален климат, минерални и изворни води, богата флора, фауна, чистота на въздуха и почвите). Природните дадености са най-ценния капитал на територията на МИГ Девин-Смолян, благодарение на тях са развити и имат най-голям потенциал за развитие селски, СПА, еко туризъм; еко и био земеделие и животновъдство;
Демографски характеристики

Анализът на демографските характеристики е извършен от гледна точка на нуждите и потенциала за развитие на територията /напр. връзка между демографските процеси и необходимостта от определен тип социални услуги за населението - За подробен демографски анализ вж. Общински план за развитие на община Девин 2014-2020 г. и Общински план за развитие на община Смолян 2014-2020 г./.

Демографската ситуация в обхвата на МИГ се определя като неблагоприятна. Отчита се тенденция на обезлюдяване на някои селища и влошаване на показателите, характеризиращи процесите на раждаемост, смъртност, естествен и механичен прираст.

Основни изводи за характера на демографските процеси в обхвата на територията:

  • Ежегоден спад в броя на населението;

  • Застаряване на населението и влошаване на възрастовата структура, намаление на раждаемостта, увеличение на смъртността, депопулация;

  • Дисбаланси във възрастовата структура на населението по населени места - неблагоприятно съотношение между жителите на възраст 0-14 г. и хората на 70 и повече години в голяма част от селищата в обхвата на МИГ. Неблагоприятното съотношение на възрастовата структура свидетелства за проявата на тенденция на застаряване на населението, която ще доведе до постепенно обезлюдяване на част от селищата в обхвата на МИГ.

3.2. Идентифицирани групи от заинтересовани лица на територията на МИГ:

На територията на МИГ Девин-Смолян са идентифицирани следните групи от заинтересовани лица по отношение на Стратегията за ВОМР и по-конкретно :

  • местна власт;

  • училищни настоятелства и НПО в сектора на образованието;

  • читалищни настоятелства и НПО в сектора на културата;

  • ръководители на социални служби и НПО в социалната сфера;

  • НПО и звена на административни структури в екологичната сфера;

  • религиозни настоятелства на официално регистрирани вероизповедания;

  • еднолични търговци, търговски дружества и сдружения на бизнеса;

  • земеделски производители (физически лица, фирми, земеделски кооперации);

  • горски стопани и преработватели на горски продукти;

  • търговски дружества и туристически сдружения в сферата на туризма;

  • занаятчии и занаятчийски сдружения, НПО.

3.3. Анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите:

SWOТ-анализът е метод на стратегическото планиране, който се предлага в планирането на регионалното и местното развитие. Предназначението на SWOT-анализа е да извлече и категоризира най-важните изводи от анализа, и да аргументира определянето и формулирането на стратегическата част. SWOT анализът е мост между изводите от анализа и формулирането на насоките на бъдещото развитие.


СИЛНИ СТРАНИ

СЛАБИ СТРАНИ

Благоприятно съчетание на природни дадености: преходно-континентален климат, минерални и изворни води, богата флора, фауна, чистота на въздуха и почвите, предпоставки за развитие на разнообразни форми на туризъм, интересни природни забележителности.

Труднодостъпен планински район.

Разкрити и съхранени исторически забележителности.

Отдалеченост от вътрешността на страната.

Тих и спокоен район, предразполагащ за селски и културен туризъм.

Остаряла инфраструктура, която свързва населените места.

Традиция в бутилиране на минерална и изворна вода.

Лоша инфраструктура във вътрешността на някои населени места.

Традиции и реновация в осъществяване на животновъдство.

Незавършен ремонт на ВиК системата.

Развитие на растениевъдство (производство на картоф, тютюн, чай, ягоди, малини, гъби и др.)

Отсъствие на достатъчен брой пречиствателни станции за отпадни води.

Опит в производство на продукти от риболов и аквакултури в язовири.

Остаряла инфраструктура в различни части от уличната мрежа на населените места.

Производствен опит и традиции в областта на дърводобива и дърво преработката, селското и горско стопанство, леката и хранителната промишленост.

Ниска конкурентоспособност на местната икономика.

Съхранени фолклорни традиции и местни обичаи.

Недостатъчно пазари за произведената селскостопанска продукция.

Работеща читалищна мрежа, която поддържа множество самодейни състави и допринася за опазване на традициите и обогатяване на местния културен живот.

Неефективна концепция за развитие на съществуващите и характерни за района производства.

Наличие на археологически паметници от различни ранни епохи, наличие на музейни сбирки.

Ограничени общински финансови възможности за реализация на местни дейности.

Активно присъствие на самодейни певци, актьори, художници, поети и писатели и др. творци и изпълнители.

Археологическите паметници не са достатъчно добре проучени, съхранени и експонирани за посетителите.

Функционираща структура от образователни институции – СОУ, ОУ, Ученическо общежитие, гимназии, Обединени детски заведения, Целодневни детски градини, Общински детски комплекс.

Недостатъчна популярност на културното наследство и липса на добра интерпретация за туристите.

Усъвършенстване на професионални умения и квалификации на безработни лица, по проекти, финансирана със средства на Европейския съюз.

Липса на галерии и изложбени зали.

Работещи и възстановени лечебна заведения,

Отсъствие на постоянно действаща открита сцена.

Готовност на общинските власти за партньорство.

Слаб достъп на хора с мобилни затруднения до музейни сбирки.

Активни частни предприемачи, които развиват алтернативни форми на туризъм.

Недостатъчна комуникация и съдействие между културните институции и бизнеса.

Наличие на разнокатегорийна настанителна база, балнеологични курортни центрове и инфраструктура за балнео и СПА туризъм - вътрешни и външни басейни, наличие на медицински специалисти.

Отрицателен демографски прираст на населението през последните години, както и миграция на младите хора към по-големи градове.

 

Труднодостъпен район и лоши инфраструктурни условия на места.

Все още нисък брой на хората с висше образование.

Висока безработица.

Отсъствие на спортни площадки.

Остра нужда от институция, предназначена за деца и възрастни с увреждания, която да включва необхванати населени места.

Дефицит на специализирани кадри за работа с възрастни и деца с увреждания.

Недостатъчно развити социални услуги.

Недостатъчен медицински капацитет.

Недостатъчна обезпеченост с медицинска апаратура и оборудване.

Отсъствие на здравна профилактика в селските училища.

Лошо техническо състояние на обществения транспорт.

Амортизиран сграден и жилищен фонд.

Ниска енергийна ефективност на жилищни, обществени и производствени сгради, както и незначително използване на ВЕИ.

Недостатъчно познаване на нуждите на туристите.

Недостатъчна информираност у потребителите, относно възможностите на региона.

Затруднено обслужване на туристите.

Липса на изчерпателна информация в интернет, относно възможностите на региона.

Слаба рекламна и комуникационна политика.

Липса на добре подготвени кадри в туризма (основно - слаба чуждо-езикова подготовка).

Недостатъчно партньорство между заинтересованите страни - частни инвеститори, неправителствен сектор и общински власти.

Недобра връзка между хотелиерите и музейните сбирки.

Лоша транспортна инфраструктура.

Недостатъчно атрактивни културни събития, които да привлекат повече туристи.

Отсъствие на съпътстващ туристически продукт.

Липса на добра туристическа интерпретация относно културно-историческото наследство.

Замърсяване на околната среда с ТБО.

Замърсяване на повърхностите води, породено от отсъствието на пречиствателни станции.

Недостатъчно ефективно управление на водния ресурс.

Все още недостатъчна прозрачност по отношение на дейността на местната власт.

Недобро структуриране на приоритетите пред развитието на територията.

Недостатъчна информация за текущи програми и проекти, предназначена за гражданите и частния сектор.

Слабо участие на граждани и други заинтересовани страни в местния живот.

Недостатъчно използване на публично- частни партньорства при реализиране на проекти.

 

ВЪЗМОЖНОСТИ

ЗАПЛАХИ

Изграждане на инфраструктура по места, където липсва, и реконструкция на съществуващата в недобро състояние.

Ограничени средства от европейско финансиране за: подобряване и изграждане на амортизираната инфраструктура.

Подобряване на достъпа на жителите до водните ресурси.

Отсъствие на интерес и средства у инвеститори и производителите за развитие и диверсификация на характерните производства, популяризиране и изкупуване на продукцията.

Изграждане на пречиствателни съоръжения.

Недостатъчно предоставени средства от държавния към местните бюджети за завършване на ВиК системата в гр. Девин и за построяване на пречиствателни станции.

Завършване изграждането на ВиК системата.

Замиране на традиционните занаяти (ръчно тъкане на халища, козяци, торби, изработка на бродирани терлици и др.) поради липса на пазар за произведените изделия.

Реконструкция на топлопровода от месността Беденски бани.

Липса на средства за провеждане на традиционните културни прояви и невъзможност за организиране на по-значими събития и фестивали.

Изграждане на цялостна визия за развитие на характерните за района производства.

Липса на интерес към местното културно-историческо наследство, поради недостатъчна информация, насочена към туристите.

Привличане на чужди инвестиции в развитието на екологично стопанство.

Задълбочаване на демографските проблеми и миграцията на населението.

Съхраняване на местните занаяти чрез включването им в туристическия продукт и създаване на обособено място, на което да бъдат предлагани стоките, произведени от занаятчиите.

Невъзможност за привличане/задържане на специалисти и средства за предлагане на съществуващи и нови социални услуги.

Разработване на чуждоезикова интерпретация на историята и легендите, свързани с региона и провеждане на езиково обучение на поне един представител на читалищата, както и всички културни и информационни институции, които имат връзка с туристическия поток.

Недобра и противоречива нормативна база в областта на образованието.

Организиране на мащабни културни прояви с национално и международно участие.

Невъзможност на местната власт за привличане на допълнителни финансови средства за извършване на ремонт и модернизация на читалища, училища, ЦДГ и спортни площадки.

Проучване на археологическите паметници, по-доброто им съхранение и експониране с цел включването им в туристическия продукт.

Ограничени средства от алтернативни източници за построяване и оборудване на болничното заведение.

По-мащабно пуляризиране на археологическите находки.

Невъзможност за привличане и задържане на достатъчно специалисти, които да работят в здравното заведение поради поддържане на ниско трудово възнаграждение.

Подобряване на връзката между музейната сбирка и съществуващите исторически забележителности.

Ниска здравна култура на жителите.

Популяризиране на музейната сбирка, чрез нейното обновяване и модернизиране.

Продължаване тенденцията за нарастване на болното и застаряващо население.

Подобряване на условията за достъп до музейната сбирка за хора с двигателни увреждания, като изграждане на рампи и др.

Отсъствие на държавна стратегия за развитие на здравеопазването в труднодостъпни райони.

Разработване на стратегия, насочена към постигане на по-добра трудова заетост.

Ограничени финансови средства от алтернативни форми на финансиране за: реконструкция и ремонт на вътрешни улични мрежи, за реконструкция и ремонт на инфраструктурата между населените места, за продължаване на благоустрояването на жилищните квартали и сгради, за подобряване на енергийната ефективност на сградите.

Предприемане на мерки, насочени към младите хора и тяхното оставане и реализиране в населените места в разглежданата територия.

Некоректни изпълнители на обществени поръчки за рехабилитация, реконструкция и изграждане на пътна и водна инфраструктура.

Ремонтиране, обзавеждане и оборудване на читалища, детски градини и училища.

Недостатъчен финансов ресурс - липса на частни инвестиции, слабо усвояване на средства от донорски програми, недостатъчно средства в местния бюджет.

Осигуряване на целогодишно функциониране и заетост на сграда - ”Дом на културата” – предимно за събития с културен характер.

Ненадграждане на резултатите от завършени проекти в областта на туризма.

Откриване на спортни площадки и спортна зала.

Предоставяне на услуги с качество под очакванията на туристите и ниска конкурентоспособност на сектора.

Осигуряване на допълнителна квалификация на педагогическите кадри.

Влошаване на екологичната обстановка.

Отваряне на допълнителни обществени трапезарии.

Намаляване на туристическия поток поради влошаване на икономическото състояние на туристите.

Разширяване капацитета на центъра за обществена подкрепа.

Задълбочаване на демографските проблеми и миграцията на населението.

Разширяване на обхвата на социални услуги, делегирани от държавата - обучение на специализирани кадри за работа с деца с увреждания.

Задълбочаване на тенденцията за наличие на нелицензирани обекти.

Разкриване на Дом за възрастни в сгради общинска собственост (без да се уточнява къде).

Влошаване състоянието на околна среда.

Подобряване качеството на медицинските услуги и обслужване чрез развитие на долекуването в сферата на балнеолечението.

Поява на нерегламентирани сметища.

Реконструкция и рехабилитация на амортизирана инфраструктура за: Спазване на правилото на „златния час” и осигуряване на навременна здравна помощ, Подобряване на транспортните връзки и условия за осигуряване на пълен и по-безопасен достъп на ученици и деца до училищата и детските градини.

Недостатъчно средства, насочени едновременно към опазване и третиране на околната среда спрямо принципите на устойчивото развитие

Ремонт на инфраструктурата, която свързва населените места.

Забавяне стартирането на новите Оперативни програми.

Благоустрояване на централните и крайни квартали (асфалтиране на неасфалтираните улици) на територията на град Девин и селата в разглежданата територия.

Финансова невъзможност за съфинансиране на кандидатстването по проекти за подобряване на административния капацитет.

Извършване на основен ремонт на мостовете в и извън населените места.

Текучество на административни кадри и липса на приемственост между тях.

Разширяване съществуващия/построяване на нов гробищен парк.

Недостатъчна активност от страна на жителите, неправителствените организации и частния сектор при организиране на публични граждански дискусии, обществени обсъждания и срещи с представители на местната власт.

Подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд.

Липса на активност от страна на бизнес сектора при създаване и реализиране на общи проекти с местната власт.

Поставяне на соларни панели от пещерата „Дяволското гърло” до Центъра - за по-добра енергийна ефективност.

Трудности от административен и финансов характер при реализиране на регионално, транснационално и международно сътрудничество.

Утвърждаване на региона като СПА и балнеологичен център и популяризиране на останалите възможности за туризъм – подобряване снабдяването с минерална вода, Изучаване и популяризиране на културното наследство.

Промяна на политическата конюнктура.

Социализиране и популяризиране на нови атрактивни туристически места/обекти.

 

Създаване на ярки събития/фестивали, които да привличат по-голям брой и таргет туристи.

Изграждане на партньорства с туроператори и природозащитни организации, като БДЗП (партньор на Bird Life International за България и др.).

Реализиране на ефективна рекламна политика.

Подобряване на партньорството между местните предприемачи, НПО и местната власт.

Създаване на силен бранд на местния туризъм в отговор на засилващата се конкуренция.

Затвърждаване на позициите на традиционните пазари и излизане на нови такива.

Привличане на външни инвестиции.

Изграждане на нова и реконструкция на съществуваща инфраструктура.

Разработване на туристически продукт, за който има потенциално търсене.

Подобряване на обслужването в туризма и качеството на предоставяните услуги.

Повишаване квалификацията на кадрите и въвеждане на стандарти за качество.

Създаване на специална карта с маршрутите на културни, природни и исторически забележителности, предназначена за туристи.

Изграждане на етнографски комплекс и оползотворяване на потенциала на фолклорния, културния и селския туризъм.

Изграждане на подпорни стени по речното корито на всички населени места.

Изграждане на допълнителни пречиствателни съоръжения.

Изграждане на допълнителни екопътеки.

Проучване и осигуряване достъп до пещера в м. Поляната.

Подобряване ефективността на управлението на извор „Балдаран”.

Подобряване на административните услуги.

Повишаване на административния капацитет (обучения, семинари).

Създаване на връзки с бизнес сектора.

Създаване на контакти и осигуряване на регионално, транснационално и международно сътрудничество по проекти от общ интерес.



3.4. Потребности на уязвимите и малцинствени групи, при наличие на такива:

Потребностите на уязвимите и малцинствени групи в населените места в обхвата на МИГ, са идентифицирани в резултат на анализа, разкриващ нуждите и потенциала за развитие на изследваната територия /точка 3.1./.

Отчетените потребности са разделени на две групи:


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница