Свети иван рилски – живот и дейност



страница1/8
Дата19.03.2024
Размер140.01 Kb.
#120689
  1   2   3   4   5   6   7   8
СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ Copy



Съдържание: Предисловие 3
Времето… 5
Житията 9
Живот, личност, чудеса 18
Странствувания през пространства и векове 50
Неговата обител – Рилският манастир… 77
Послесловие 91
Приложение 93
Пояснителни бележки 125
Библиография… 127

СВЕТИ ИВАН РИЛСКИ – ЖИВОТ И ДЕЙНОСТ


ПРЕДИСЛОВИЕ
“Радвай се, светило мое, в тази пустинна снежна планина! Радвай се, Зорнице моя, светла!
Радвай се, слънце мое светло, в пустинята рилска. Радвай се, пустинножителю, ти – ангел в плът!”
……..
“Радвайте се и вие, планини, приели светлинника в пустинята.
Веселете се, всички родове земни, които се прекланяте пред мощите на пустиннослужителя Иван!”
Народно житие

“О, съучастниче на отците и постиниче с ангелски живот, с живот от апостолско безкористие, който си неосквернен по тяло, чист по мисъл, висок по разум, смирен по мъдрост, прекрасно вместилище на светлината на неразделната Троица; унищожителю на бесовете, гонителю на недъзите, помощниче на тия, които идват при тебе…, чудо за ангелите, поради въздържание, което бе повече от човешко; радост за преподобните постници, поради съжителството си с тях”.


Житие от Георги Скилица
“Ето вече щом полагаме началото на повестта за оногова, няма повече да бъде призована самата негова благодат, що той искрено от бога прие изобилно… той по всячески начин се стремеше да постигне общия отец и създател”.
Житие от Патриарх Евтимий
“Подобно на великия Йоан Предтеча живя блаженият в пустинята… Преподобният живя на Земята евангелски, поставил ръка на ралото, обратно се не върна; вървейки по тесния път достигна широтата на блаженството. Защото взел своя кръст на рамо, последва Христос, смятайки игото благо, и бремето леко, заради любовта и надеждата!
Не пресмяташе трудовете, що му налагаше сегашното време, заради славата на онова, което щеше да открие в него. Подвизаваше се с добри подвизи; завършвайки доблестно времето на постничеството, той запази вярата с непогрешима надежда и истинска любов…”.
Житие с похвала от Димитър Кантакузин

“Свети Йоан Рилски прекарал в рилската пустиня много години богоугоден и свят живот и претърпял много напасти от бесовете. И свършил своя живот в тази пустиня и неговите мощи и досега цели и нетленни почиват в неговия манастир. От цяла България се стича народ да се поклони на мощите на светия отец Йоан. И получават големи изцеление и духовна полза българите… От цялата българска слава, когато толкова големи манастири и църкви е имало по-рано в България, в наше време бог оставил единствен Рилския манастир цял да съществува чрез молитвите на светия отец Йоан. Той е от голяма полза за всички българи, затова всички българи са длъжни да го пазят… За да не угасне голямата българска полза и похвала.".


Паисий – “Славянобългарска история”


“Да благодарим на св. Иван Рилски. Без неговото покровителство и Рила щеше да бъде днес гола и красива, както Витоша и Стара планина. Дълги векове тия гори са били неприкосновени – пазили са ги от топора хрисовулите на българските царе, и ферманите на цариградските султани. Може би донякъде и благочестието на народа…
Поглеждах, дето сега седях, на камъка и мислено виждах до мене си сянката на пустинника, замислен и неподвижен. Аз исках да си възсъздам по-добре образа му и да вляза в неговия век… Искаше ми се да постигна тайната на неговото мировъзрение на твореца, на природата, на света и всичко това, което нас изумява, пленява или тревожи сега в тях, как се е отзовавало в неговата душа, как е работело въз неговата мисъл, префинено и илюминирано от постоянното общение с небето”.
Иван Вазов – “Великата рилска пустиня”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница