Уводни думи уважаеми дами и господа



Дата01.01.2018
Размер279.29 Kb.
#39043
УВОДНИ ДУМИ

Уважаеми дами и господа,

институцията на общественият посредник в Община Поморие навърши своите две години. Две години са малък период от време, но достатъчен за да се направят много изводи за свършената работа и очакваното бъдеще. Можа ли институцията за тези две години да приложи на практика оскъдната теория за тази материя, да усети на практика има ли тя място в сложната обстановка в която живеем?

През 2009 година се навършват 61 години от Всеобщата декларация на ООН за правата на човека, приета през 1948 година. Този значим акт е роден във времето, когато в света все още бяха живи и болезнени раните от миналите световни войни. Той е символ на категоричната воля никога повече човешките права да не бъдат подчинявани или погазвани в името на други държави, държавни цели или асперации. Големият смисъл на Всеобщата декларация на ООН не е в изброителния каталог на правата, а в поставянето на личността на пиедистала на нейното собствено достойнство, издигайки го до най-висшата ценност на съвременната цивилизация.

Днес когато международната общност е твърдо решена да води борба с тероризма, организираната престъпност и корупцията, като най-тежки заплахи за върховенството на закона и демократичния ред, тази категорична воля – да господстват правата на гражданите не бива да бъде ерозирана, а напротив - да бъде подчертавана с цялостната законодателна и управленска политика на държавата. Прозрачност на властта, отчетност на управлението, активно гражданско участие във формирането на обществената политика, засилена корпоративна социална отговорност – това са очертанията на доброто упрвление, което зачита правата на гражданите и се съобразява с широкия обществен интерес.

Върховенството на закона е неразривно свързано с върховенството на правата на човека. Те са обетованата земя на закона, но и на справедливостта. За да бъдат реално спазвани, не е достатъчно буквалното прилагане на законовите правила. Всеки закон е триединство на текст, дух и практика, т.е. на правни норми, общи принципи и цели към чието постигане са насочени тези норми и на доброто управление, което ги прилага. С тази мяра, през 2009 година, институцията на независимия посредник от омбудсмански тип в Община Поморие, насочи всичките си усилия за осъществяването на независим граждански контрол върху органите на властта.

И през тази година, докладът, който ще ви представим, няма само отчетен характер, с него искаме да поставим на вниманието на Общинския съвет и общинската администрация от гледеще на правата на гражданите, на възникналите тенденции и проблеми, които изискват нормативни и управленски решения. В този доклад ще посочим някои обобщени констатации и изводи за състоянието на правата на гражданите в отношението им с общинските органи през 2009 година. В следващото изложение на доклада, ще се опитаме да разгледаме обстойно всички по-важни аспекти от дейността на институцията на обществения посредник, проблемите с които гражданите се обърнаха към нас през изминалата година, както и предложените конкретни действия и препоръки по тях.

Дейността на местните институции от типа на омбудсмана, се изразява най-често в посредничество между гражданите и администрацията за решаване на конкретни проблеми, предоставяне на информация и консултиране на гражданите. Така се следи за начина по който функционират местните органи и същите са допълнителна гаранция за осигуряването на добра среда за спазването на правата на гражданите. Ефективността на институцията на местния омбудсман е в пряка зависимост и от успешното и взаимодействие, координация и комуникация с местните общности - Общинския съвет, общинската администрация и институции извършващи услуги на граждани.

Преодоляването на административната бюрокрация и консерватизъм е възможно само чрез въвеждането на механизми за закрила и подкрепа на гражданите, при техните взаимодействия с администрацията. Един от тези механизми е институцията на обществения посредник. С настоящият отчет искаме да ви направим съпричастни към една кауза – съществуването и укрепването на институцията на обществения посредник в Община Поморие.
Обществен посредник /омбудсман/

Елена Мурджева
ГОДИШЕН ОТЧЕТЕН ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЩЕСТВЕНИЯТ ПОСРЕДНИК

/ОМБУДСМАН/ НА ОБЩИНА ПОМОРИЕ

ЗА 2009 ГОДИНА
Настоящият отчет е изготвен на основание чл. 25 ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на обществения посредник в Община Поморие.
2009 година е втора в летоброенето на новоизбраният обществен посредник в Община Поморие. В своето двегодишно съществуване, институцията на обществения посредник (омбудсман) в Община Поморие, търсеше своето утвръждаване в полза на хората, за по-добро управление и спазване на правата им, защото демократичното управление има една основна цел – да повишава качеството на живот на хората. Затова основната задача на публичната власт на местно ниво е с дейността си да отговаря в максимална степен на справедливите очаквания на гражданите, да зачита техните права и широкия обществен интерес.

Това е важно, защото местните власти са най-близко до всекидневния живот на хората, това е основното изискване на Европейския съюз и неговите държави - членки – политиките да се формират и провеждат децентрализирано, при това от органите на администрациите, които са най-близко до проблемте на гражданите.

Когато местните органи управляват добре, обществеността е активна и ангажирана, повишава се доверието към общинската управа – общинския съвет и общинската администрация, публичните ресурси се ползват по-добре и се постигат по-добри резултати. Доброто управление е гаранция, че всяка местна власт може да се справи с многобройните си сложни задължения ефективно, в най-добрия интерес на общността и то по прозрачен, отговорен и справедлив начин. Задълженията на публичната власт към гражданите надхвърлят изискванията на конкретните нормативни разпоредби. Тя трябва да е гъвкава и да се приспособява към променящите се потребности и изисквания на съвременния икономически и социален живот, и най-вече към растящите нужди на гражданите. Но над всичко стои ангажимента на местните органи на влатта да осигуряват спазването на основните човешки права, при това без каквато и да е дискриминация.

В Хартата за основните права на Европейския съюз – чл. 41, като едно от основните права на всеки европейски гражданин се провъзгласява правото на добро управление и добра администрация. Това право не бива да се свежда само до правото на добро административно обслужване, а и в приетия от Европейския парламент Кодекс за добро поведение на администрацията. Доброто управление е характеристика, при която се знаят и се разбират ролите на всички участници – кмет, общински съвет, общинска администрация. Отношенията се градят на уважение, лидерството се подкрепя, общностите се ангажират, търси се консенсус, цени се прозрачността, почтеността и организационната култура се изгражда на всички нива.

Всичките тези проблеми намериха отражение в задълбочената разработка на националния омбудсман Гиньо Ганев, който посвети 2009 година на темата за прилагане на приципите на доброто управление – „Правата на хората, децентрализацията и местната власт”.

С това националния омбудсман за пореден път изрази волята си за осъществяването на независим граждански контрол върху процеса на децентрализация и прилагането на принципите на доброто управление на местно ниво, така че в максимална степен да бъдат зачитани правата и свободите на гражданите и свързаните с тях интереси на местните общности. Във връзка с това Община Поморие беше избрана за една от пилотните общини по прилагането на този документ и със Заповед на кмета на Община Поморие беше назначена комисия в състав:



  • Координатор - Елена Мурджева;

  • Милена Иванова – Гл. юристконсулт в Община Поморие;

  • Стефка Ангелова – общински съветник;

  • Дияна Апостолова – представител на медиите;

  • Хубавина Япаджиева – общински съветник;

  • Валя Георгиева – председател на Фондация „25 века - Поморие”.

В този състав комисията посети организирания семинар в Сл. бряг от Омбудсмана на Република България по Прилагане и отчитане на методиката за оценка на доброто управление в общините. В методиката са залегнали дванадесет принципа, съгласно Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво, които са:


Честно провеждане, представителност и обществено участие по време на избори - да се осигурят реални възможности за всички граждани да упражняват правото си на глас по въпроси от обществен интерес;

Отзивчивост - да се осигури непрекъснато във времето посрещане на нуждите и законно обоснованите очаквания на гражданите от страна на местните власти;

Ефикасност и ефективност - да се гарантира постигане на целите чрез оптимално използване на наличните ресурси;

 Откритост и прозрачност - да се осигурява обществен достъп

до информация и да се улеснява разбирането за това, как се решават обществено значимите въпроси;

Върховенство на закона - да се гарантира честност, безпристрастност и предсказуемост;

Етично поведение - да се гарантира, че общественият интерес е поставен над личните интереси;

Компетентност и капацитет - да се гарантира, че местните представители на населението, както и назначаемите служители са в състояние да изпълняват своите задължения;

Иновации и отвореност за промени - да се гарантира, че се извлича практическа полза от въвеждането на нови решения и добри практики;

Устойчивост и дългосрочна ориентация - да се взимат под внимание интересите на бъдещите поколения;

Стабилно финансово управление - да се гарантира целенасочено и продуктивно използване на обществените фондове;

Човешки права, културно разнообразие и социално единство - да се гарантира, че са защитени всички граждани и е зачетено човешкото им достойнство, както и това, че никой от тях не е дискриминиран или изключен от обществения живот;

Отчетност - да се гарантира, че избираемите представители на властта и назначаемите общински служители поемат и носят отговорност за своите действия.
Комисията проведе три заседания на които г-жа Иванова запозна членовете с утвърдените практики в Община Поморие. От канцеларията на Омбудсмана, възложиха на комисията да направи своите проверки по Принцип № 7 - Компетентност и капацитет и по Принцип № 9 - Устойчивост и дългосрочна ориентация. Постигнати бяха следните резултати:



Принцип 7. КОМПЕТЕНТНОСТ И КАПАЦИТЕТ


Доказано актуално състояние

(опишете находката)

точки

Въпрос 5.1: Какъв процент от служителите, преминали през различни форми на обучение, подобряват своята квалификация и компетентност при извършване на преките си служебни задължения (за последните 12 месеца)?


  • Сертификати;

  • Документи от атестация на служителите;

  • Други документи от Отдел „Човешки ресурси” за повишаване в длъжност или похвали на служителите.

 0 точки

 1 точка

 2 точки

X 3 точки


Въпрос 5.2: Какъв процент от служителите в администрацията изпълняват поставените им задачи качествено и в установения срок?


  • Справки от деловодната система за документооборота;

  • Жалби на граждани;

  • Мнения на клиенти.

 0 точки

 1 точка

 2 точки

X 3 точки


Въпрос 5.3: Какъв е процентът на текучество на млади кадри (до 40 години) през последните 12 месеца?


  • Други документи от Отдел „Човешки ресурси”.

 0 точки

 1 точка

 2 точки

X 3 точки


Въпрос 5.4: Има ли функционираща система за мотивация на служителите в администрацията?


  • Няма система за мотивация на служителите в администрацията.

Х 0 точки

 1 точка

 2 точки

 3 точки



Въпрос 5.5: Какъв процент от администрацията (кметове на кметства, експерти, началници на отдели, директори на дирекции, управленския екип на общината) е обхванат от програми за обучение през последните 12 месеца?


  • Няма програма за обучение.

Х 0 точки

 1 точка

 2 точки

 3 точки






Общо

9 точки



Принцип 9. УСТОЙЧИВОСТ И ДЪЛГОСРОЧНА ОРИЕНТАЦИЯ


Доказано актуално състояние

(опишете находката)

точки

Въпрос 9.1: До каква степен младите хора участват във формулирането на местни политики?


  • С активно участие в местен референдум по въпроса за петролопровода Бургас-Александрополис.

 0 точки

 1 точка

 2 точки

Х 3 точки


Въпрос 9.2: Какъв процент от сградите общинска собственост са санирани или са планирани за саниране през следващите две години?


  • 20 % са санирани, а на 50 % тепърва предстои саниране.

 0 точки

 1 точка

 2 точки

Х 3 точки


Въпрос 9.3: Има ли разработена и приета общинска стратегия за опазване на околната среда?

  • Има разработена общинска стратегия.

 0 точки

 1 точка

 2 точки

Х 3 точки


Въпрос 9.4: Използват ли се алтернативни източници на енергия?


  • Не се използват алтернативни източници от общината.

Х 0 точки

 1 точка

 2 точки

 3 точки




Въпрос 9.5: Поет ли е общински дълг, чието обслужване е необосновано дългосрочно и обременява бъдещите поколения?


  • Не е поет дълг от общината.

 0 точки

 1 точка

 2 точки

Х 3 точки





Общо

12 точки

Резултатите показаха, че в Община Поморие има още какво да се направи за прилагане на принципите на доброто управление, разработени от Омбудсмана на Република България. Затова основна задача на публичната власт на централно и местно ниво е с дейността си да отговаря в максимална степен на справедливите очаквания на гражданите, да зачита техните права и широкия обществен интерес.

Непрекъснато трябва да се модернизира управлението и администрацията и да се скъси неоправдано голямата дистанция между органите на властта и гражданите.
Административното обслужване на бизнеса и на отделния човек трябва да е бързо, справедливо и законосъобразно.
Ето защо правим следните препоръки.
Издадените документи от Омбудсмана на РБългария,


  • Правата на гражданите, доброто управление и местната власт;

  • Наръчник за прилагане на принципите на доброто управление в общините;

  • Новото качество на живот в общините – доборото управление зачита правата на гражданите;

да станат достояние на общинската администрация и Общинския съвет. Дванайсетте принципа, заложени в Методиката за оценка на доброто управление, да намерят приложение в работата на общинската администрация. Да се направи цялостна оценка, за да се провери къде сме и какво имаме още да правим. Експертната обществена комисия е готова да окаже пълно съдействие за прилагането и оценката на Методиката.

Отделихме изключително голямо значение на този въпрос, посветен на принципите на доброто управление, защото двегодишния период показва, че когато проблемите на хората се вземат под внимание, тогава резултатите на всяко управление и на всяко равнище дава своите положителни резултати, че тези институции работят единствено в полза на хората. Ако тези принципи бъдат приложени изцяло в работата ни, това означава уважение и зачитане правата на тези, които са ни избрали.

Тук трябва да отбележим, че от самото начало Общинския съвет и общинската администрация осигуриха добри условия за работа на приемната на обществения посредник. Приемната разполага с модерно офис-обзавеждане, намира се в цетъра на града и е удобна за посещение на гражданите. Започвайки работа в приемната, разполагах само с няколко публикации по темата, Закона за омбудсмана и споделения опит на няколкото първоизбрани обществени посредници в страната. Сега нещата стоят по друг начин. За ролята и мястото на институцията на обществения посредник се говори и пише повече.


Националният омбудсман методически помага за развитието и популяризирането на тази нова институция. Сдружението на обществените посредници в Република България също играе своята положителна роля.

При обученията и срещите организирани от Фондация „Отворено общество”, Асоциация „Прозрачност без граници”, Фонда за превенция на престъпността – ИГА, Национално сдружение на общините в Република България, Национална асоциация на секретарите на общините в РБ и националния омбудсман, бяха засегнати теми като:



  • Ролята на местния обществен посредник в България;

  • Взаимодействие между общинската администрация и обществения посредник при решаване на проблемите на гражданите;

  • Правата на хората, децентрализацията и местната власт. Препоръки към общините;

  • От добрите практики към ефективни антикорупционни политики;

  • Организационна устойчевост и партньорство;

  • Изграждане на капацитет на структурите на гражданското общество за формирането на политики за противодействие на корупцията на местно и регионално ниво;

  • Взаимодействието между общинска администрация и обществените посредници при решаване проблемите на гражданите. Споделяне на добри практики;

  • Местни антикорупционни мерки – взаимодействие: община – обществен посредник - структури на гражданското общество.

Бяха посетени градовете София, Банкя, Пазарджик, Шумен, Троян, Казанлък, Бургас и Средец.

Участието в тези семинари и конференции ни помогна за изясняване на същността на институцията на обществения посредник /омбудсман/ в движение и изготвянето на предложения за изменение и допълнение на нормативни актове, касаещи правната уредба на институцията.

Едно от тях е вече факт, със Заповед № РД01/1082 от 30.12.2009 г. на министър Тотю Младенов, в Приложение № 1, длъжността "обществен посредник" е в Националната класификация на длъжностите и професиите в РБ.


Запомних и приех като свое разбиране, изказването на Якоб Сьодерман – бивш омбудсман на Филандия и първи европейски омбудсман – „Ролята на омбудсмана е самотно занимание, тъй като основната идея е това да бъде институция с човешко лице, на която гражданите да могат да се оплачат при спор с администрацията.” И че това е институция, която не разполага с властови ресурс и няма разписани механизми с които да бъде принудена общинска администрация да се съобразява с обществения посредник, освен силата на авторитета, морала и познанието.

През тези две години, сме се стремяли да допринасяме с действията и поведението си за създаването на подходяща административна среда в която гражданите да се чувстват „искатели”, а не ”молители”, защото и администрация и общински съвет и обществения посредник, имаме една цел – да служим на гражданите, на данъкоплатците си, като сме длъжни по закон и по съвест да гарантираме добро административно обслужване.

През изминалата година, общинска администрация разкри фронт-офис за обслужване на едно гише. Това изигра своята положителна роля за спестяване на време и усилия от страна на гражданите, като повиши качеството на предлаганите им административни услуги.

През 2009 година в приемната на обществения посредник, във връзка с проект „Български имоти и имоти на българи - бежанци от Одринска Тракия и Мала Азия” на територията на Община Поморие, наследници на бежанците, които през 1913 година са се заселили от Източна Тракия, предимно от градовете Бунар Хисар, Скупо и Лозенград, както и от селата Ениджиия, Пенека, Дере кьой, Кючук Сеймен, Гердеме, Кестрич, Коюн дере, Мокрошево, Мусач, Петра, Пишман и Полос, масово потърсиха съдействие от обществения посредник. Тази кампания беше предизвикана от доклад в Европейския пармалмент, внесен от българските депутати Евгени Кирилов, Маруся Любчева и Николай Младенов, който текст гласи:

„В духа на добрите междусъседски отношения, Европейския пармалмент приканва турските власти да засилят диалога по всички висящи двустранни въпроси с Гърция /например по въпроса за континенталния шелф на Егейско море/ и с България /например по въпроса за правото на собственост на българските тракийски бежанци/”. Съзнавайки колко много хора са засегнати от този въпрос, се заехме с голяма отговорност да окажем съдействие на гражданите при подготовката и изпращането на исканите документи до Държавния архив. Заедно с юридическия съгрудник адв. Анна Мадевова се наложи да се снабдим с необходимите исторически документи, да надникнем в архивите за да бъдем максимално подготвени и полезни на хората. Поддържахме ежедневни контакти със служители от Държавния архив, в лицето на г-н Румян Ганчев. Исканото заявление по образец на ДА, с помоща на служители на общинска администрация и общински съвет размножихме в приблизително 500 броя. Еуфорията, обхванала наследниците на тези бежанци беше толкова голяма, че можеше да се стигне до спекулативна търговия с разпространението и попълването на тези документи. Точно институцията на обществения посредник и навременната ни адекватна реакция предотврати тези процеси.

Тук е мястото да отбележим, добрата съвместна работа с общинска администрация, деловодството на отдел ГРАО, които изключително помогнаха при издаването на исканите удостоверения за наследници. Това бе тежък труд, защото ставаше въпрос за архиви от 1913 година. Всяко удостоверение носеше характеристиката на отдавна изчезнали фамилии. В резултат на което за два месеца бяха издадени над 420 бр. удостоверения за наследници, само за гр. Поморие. Тази кампания обхвана цялата община. Това наложи организирането на изнесени приемни на обществения посредник в селата Александрово, Лъка, Медово и други. През този период приемната на обществения посредник бе посетена от повече от 350 граждани, които бяха консултирани, насочени с попълнени документи към Държавен архив – София. Работата беше трудна, но ползотворна и изпълнена със задоволство от навременното оказаната помощ. Този процес, макар и с по-бавни темпове, продължава и до днес.

Какви ще бъдат крайните резултати за наследниците на тракийските бежанци е трудно да се прогнозира. Но едно е ясно, че младите наследници разбраха трагедията на едно поколение, оставено без дом и подслон, да преживее целия си живот в мъка и очакване. Много от тях едва сега научиха от къде е корена им и къде е началото на родовете им и каква е била тяхната съдба. Понякога разговорите в офиса на обществения посредник бяха дълги и мъчителни, но изпълнени с любопитни подробности. Дано такава трагедия никога да не се повтаря.

Летният туристически сезон през 2009 година приключи успешно за нашия град. Желан и очакван от гражданите на Поморие, той премина, под знака на сбъднати надежди и някои разочарования. Сезонът започна трудно, но в разгара си той показа, че гр. Поморие е една от най-търсените и предпочитани летни туристически дестинации в страната. И това никак не е случайно. През последните години, Общинския съвет и общинската администрация положиха грижи град Поморие да става все по-красив и по-привликателен. Крайбрежния булевард, със своята близост до морето очарова всеки турист, гост на града дошъл заради него – Морето.

Тази година главната улица и прилижащите и зелени площи, отговаряха на всички европейски изисквания. Заслужава адмирация постигнатото споразумение между църковното настоятелство от една старна и общински съвет и общинската администрация от друга, които не допуснаха зелените площи да бъдат наситени с летни развлекателни съоръжения. Това гражданите оцениха и благодарят за спокойствието което им се осигури.

Многобройните туристически атракции, заведения, летни площадки за игра на децата, добре поддържаните магазини придаваха привликателен и желан вид на града, подходящ за почивка и отдих.

Неслучайно, тази година гр. Поморие бе наречен за хит на лято 2009.

Наред с всичко това хубаво което се случи през тази година, в приемната на обществения посредник не липсваха сигнали и жалби, които индикираха съпъстващите го проблеми.

В началото на туристическия сезон, общинска администрация сключи договор с несебърска фирма за действието на техническо средство за принудително преместване на МПС–та, неправилно паркирани по улиците на града. Това бе прието първоначално като начин да има ред в града. Но в последствие тази форма създаде повече негативно отношение, отколкото одобрение. Къде според нас бе проблема?



  • Недостатъчен брой паркоместа;

  • Нежеланието на гражданите да изпращат своите гости и туристи да паркират на определените от общината места, което доведе до голям брой неправилно паркирани МПС - та;

  • При извършването на самото преместване имаше проблеми с начина на заплащането на дейността, което бе извършвано с нерегламентирани способи;

  • Липсваше контрол върху дейността на обслужващата фирма, като тя самата подсказваще за избирателност при вдигането на МПС-тата.

Именно тези проблеми предизвикаха основателното недоволство на гражданите и гостите на града. Своевременната реакция на общинска администрация да прекрати договора за дейността, внесе успокоение сред гражданите.

Считаме, че такава форма на работа може да бъде полезна само след определянето на строги правила, които да бъдат съблюдавани и от двете страни по договора.

И през този туристически сезон не бе решен въпроса с т.н. „платени паркоместа”. Това изостря изключително много между съседските отношения и бе повод за поставяне на табели, надписи и рисунки на всевъзможни места, което загрозява града и учудва туристите. Нужно е сериозно отношение към този проблем и да бъдат взети нужните мерки за да се реши той окончателно.

Отново на дневен ред и през този туристически сезон, бе засегнат въпроса с шума от оркестрите на откритите и закритите заведения. Една сполучлива форма, която бе използвана реши до голяма степен този проблем. Още в началото на туристическия сезон, заедно с Комисията по законност и обществен ред, при кмета бяха поканени всички институции които имат отношение към проблема – представители на РП – Поморие, РУ МВР - Поморие, обществен посредник и др. На тази среща се взе решение да бъдат поканени всички засегнати от проблема - представители на заведения за обществено хранене, управители на хотели и граждани. При провеждането на тази среща бе разисквана и Наредба № 2 за поддържане и опазване на обществения ред в гр. Поморие. Тази наредба определя задълженията на физическите и юридическите лица, живеещи и временно пребиваващи на територията на община, което наложи нейното отпечатване в самостоятелна книжка в 3 000 екземпляра, за да достигне до всички за които се отнася. Проведена бе и втора среща на кмета с жалбоподатели.

Тази форма на работа се оказа изключително ефикасна за решаването на проблеми. В резултат на което, оркестрите в р-т „Лазур” и заведение „Арт-клуб” в кв. Св. Георги, влязаха в нормите, които изискваше и наредбата на Министерството на здравеопазването, а в р-т „Ловно ханче” оркестъра бе заменен с друга музика. Диалога на тези срещи изигра своята роля за намаляването на броя на жалбите в офиса на обществения посредник по тези въпроси. Бързо бе решен и въпроса по жалбата на група граждани от ул. „Добрич”, за което гражданите изразиха своята благодарност. В резултат на тези срещи, за изпълнение на наредбата със заповед на кмета, бе определено Контролиращо звено.

Изводът който можем да направим е следният – когато жалбите и сигналите на гражданите се вземат под внимание и чрез провеждането на различни форми на взаимодействие, могат да бъдат решени много от дълго отлаганите въпроси. Гражданите се нуждаят от информация какви са техните права и техните задължения. Само тогава те могат да ги отстояват и изпълняват. Тази форма на работа трябва да продължи. Всички основателно поставени жалби от гражданите трябва да бъдат разисквани с участието на всички институции, които имат отношение по тези въпроси.

Като нерешен и през този туристически сезон, остана въпроса с транспортната схема на града. Целият град е окичен с пътни знаци, които масово се нарушаваха от водачите на МПС-та. Много често туристите в града не разбираха логиката на поставянето им. Защо през целия ден бул. „Яворов” остава затворен в едната посока, а движението е насочено само пред общината? Защо улиците „Братя Миладинови” и „Цар Асен” не са еднакво натоварени? Поставяме тези въпроси, за да може за следващия туристически сезон, те да бъдат преразгледани и да се намери най-доброто решение за поставянето на знаци, отварянето и затварянето на улици, за да е удобно за гражданите и гостите на града.

С голямо задоволство гостите и гражданите на града приемаха богатата културна програма и мероприятията, провеждани пред новото читалище. Хубаво бе, че част от културните мероприятия се проведоха и в кв. „СВ. Георги”, което допринесе много за успеха на преминалия туристически сезон.

На последното разширено заседание на Общественият консултативен съвет по туризъм, бе обсъдено Становището на обществения посредник за преминалия туристически сезон – лято 2009 година. Там бе отделено специално място на представянето на туристическата дистинация – село Еркеч (Козичино). Община Поморие и туризмът в областа само ще спечелят, ако този продукт заеме своето полагаемо място, поради съхранените там уникални традиции и обичаи, представляващи интерес за определени групи туристи от цяла Европа.

Убедени сме, че общинския съвет и общинска администрация ще направят своята оценка за преминалия туристически сезон, като обществения посредник направи препоръки за следващия туристически сезон, а именно:



  • Наредба № 2 за поддържане и опазване на обществения ред да бъде актуализирана в съответствие със Закона за защита от шума в околната среда;

  • Да се изготви нова транспортна схема на града;

  • Общинска администрация да обърне сериозно внимание на улица „Крайбрежна” и нейния неуглед вид;

  • Наредбата за регистрацията, стопанисване и контрол на кучетата на територията на Община Поморие да бъде разяснена на гражданите и да се пристъпи към нейното изпълнение.

С това мнение, институцията на обществения посредник си поставя за цел, жалбите и сигналите на гражданите да бъдат в центъра на вниманието на всички институции, които имат отношение по тези проблеми. Само тогава, когато поставим Човека с неговите проблеми на челно място и осигурим тяхното решаване, можем да говорим за добра администрация и спазване на принципите за добро управление в полза на хората и защитаване на техните права.

Искрено се надяваме, че препоръките, които прави институцията на обществения посредник ще бъдат взети под внимание при подготовката за следващия туристически сезон.

През тази година в приемната постъпиха различни по естеството си жалби, сигнали и препоръки, подадени лично или по телефона, всички те са заведени във входящ регистър, разпределени по направления според засегнатите в тях права и законни интереси на гражданите, които се разпределят както следва:




Образование и спорт

4

Здравеопазване

2

Социално подпомагане


6

Търговска дейност и туризъм

5

Устройство на територията и

незаконно строителство



3

Общинска администрация

9

Околна среда

8

Обществен ред и транспорт

8

Трудова заетост


2

ВиК и енергоснабдяване


2

Общо жалбоподателите, подали писмени жалби са 125 на брой, от които 51 са лични, а 74 колективни, подписани от повече от 2 225 граждани по различни въпроси.

Като прибавим към това число и посетилите офиса наследници на тракийските бежанци - около 350 на брой, което означава, че през приемната на обществения посредник за изминалата година са разгледани проблеми на повече от 2 500 човека. Жалби са постъпвали и от граждани, жители на град Каблешково и град Ахелой, и селата Страцин, Дъбник, Бата, Медово и Александрово.

Прави впечатление, че най-много жалби са постъпили по въпросите, касаещи проблеми по теми за „Обществен ред и транспорт”, „Общинска администрация”, „Търговска дейност и туризъм” и „Социално подпомагане”. По всички тези въпроси сме търсили съдействието на общинската администрация и общинския съвет, като изключително добър контакт поддържаме с институциите за социално подпомагане, Дирекция „Образование”, както и Постоянната комисия по образование, култура и вероизповедание. Отношенията на обществения посредник в Общината са поставени на принципна основа, основават се на взаимно зачитане, коректност и стремеж към осигуряване на по-добро обслужване на гражданите. Няма случай да бъде отказана поискана среща на обществения посредник с кмета, кметския екип, началниците на отдели или отказ от решаване на поставен проблем, който е от тяхната компетентност. Няма ограничаване до достъпа на информация, необходима за изясняването на даден казус. Никой не се е опитвал да въздейства или да оказва натиск в изпълнение на задълженията на обществения посредник. Не съществуват пречки за финансирането на дейността от страна на общинския съвет и общинската администрация.

Какви въпроси вълнуват хората с поставените жалби и питания към обществения посредник. Будна ли е гражданската съвест, има ли го гражданското общество? За да направим изводи по тези въпроси, можем да разгледаме колективните жаллби на гражданите. Щом като една жалба е подписана от 1600 човека, не може този факт да бъде подминат без да му се обърне полагащото му се внимание. Такава е жалбата на гражданите, за състоянието на приема на децата в детските градини. Този въпрос бе обсъждан и на сесия на Общинския съвет, на която бе приет Правилник за прием на деца в детските заведения, като бе обсъден и въпроса за изграждането на нови детски заведения през 2010 година.

Друга колективна жалба, подписана от 500 човека е във връзка с разполагането на антени на мобилните оператори. Тема гореща по която пресата в национален мащаб дава противоречиви мнения на специалисти в тази област.

На повечето от жалбите намираме техния отговор, но има и такива, които не са от компетентността на обществения посредник, но те създават впечатление, че никоя институция не обръща внимание – това са жалбите на г-н Иван Казаков, г-жа Каля Марева, г-н Илия Стоянов и г-н Стоян Асланов.

Много често в приемната на обществения посредник пристигат граждани, които не искат да подават жалби но те поставят въпроси и питат: Защо няма дежурни лекари през ноща? Как така се получава, че линейките на бърза помощ не пристигат навреме? (Случая в квартал „Север”). Напоследък се забелязва една тенденция за по-честа смяна на личните лекари. Причина за това, хората посочват невъзможността да се снабдяват с направления за специалистти. Отговори на тези въпроси сме търсили в лицето на Комисията по здравеопазване и сме давали отговор на хората. Но тези поблеми стоят и те трябва да бъдат решени на централно равнище. В момента актуално стои въпроса за съществуването на поморийската болница. Настояваме общинска администрация и общинския съвет да дадат отговор на този важен въпрос.

В приемната на обществения посредник бяха приети жалби за намиране на работа – проблем, решанването на който не е от компетентността на обществения посредник, но това дава сигнал, че проблема с трудовата заетост на хората в общината стои на дневен ред.

Даже и в малък град като нашия, в приемната на обществения посредник не отсъстват жалби, касаещи етажната собственост. Тук жалбите изглеждат като лични конфликти, по които съгласно правомощията на обществения посредник, не би трябвало да взема отношение. Но проблема за етажната собственост стои за решаване съгласно новоприетия закон. Настояваме през 2010 година, изпълнението на закона да е един от приоритетите на общинската администрация.

Проблемите, които гражданите поставят със своите жалби, въпроси и сигнали са важни, чрез тях улавяме настроенията, положителни или отрицателни и от цялото ни изложение е видно, че се полагат грижи за тяхното решаване.

Двегодишният опит ни показва, че не така стоят въпросите за работата ни с децата. Това наложи през 2009 година, институцията на обществения посредник да предприеме мерки за по-близък контакт с подрастващото поколение. Съвместно с ръководствата на училищата в общината, изготвихме график за поредица от срещи на тема: какво знаем за институцията на обществения посредник, с какво се занимава Европейския парламент и какво знаем за него? Изнесени бяха шест лекции по тези теми. Какво ни показаха тези срещи? Институцията на обществения посредник е нова и непозната за подрастващото поколение, което тепърва ще усети ползата от нейното съществуване. Това беше и един повод, да вникнем в душевността на младото покление. Спонтанните разговори показаха, че твърде малко общуваме с децата. Не ги правим съпричастни към събитията, които стават около тях. Не ги разбираме и на тях им е трудно. Защо трябва да ходят на училище с чанти, които тежат повече от 10 кг. Защо никой не обръща внимание, че липсват условия за извънучебни занимания, че освен заведения за кафе, няма други развлечения? Как така Поморие, се оказа втория град след Бургас в Бургаска област, по разпространение на наркотични вещества. Къде са мерките по тези проблеми? Поради какви причини поморийската гимназия бавно и сигурно върви към закриване?

Такива въпроси си задаваме в последно време и ще настояваме през 2010 година, цялата общественост на града да разгледа тези въпроси. Да бъдат организирани срещи с хората и представители на институции, от които зависи решаването им, като съд, прокуратура, РУ на МВР, училищните ръководства и даваме повече гласност на проблемите, като търсим решението им с участието на повече хора.

Когато говорим за информираност, изключително полезни се оказаха отчетите на Общинския съвет, за приетите и изпълнени решения за двегодишния период на мандата и отчета на кмета за всичко онова, което е направено в Община Поморие и това което предстои. Само с прозрачност в работата, можем да искаме от гражданите да бъдат активни и да участват в цялостния живот на общината, така ще премахнем насаденото убеждение, че от тях нищо не зависи и страха от бъдещи неприятности.

Тук трябва да отбележим, че в приемната не са редки случаите, когато даден проблем се коментира, но гражданина не желае да подаде писмена жалба, под която да сложи своето име. Това явление ни безпокои. Често си задаваме въпроса защо това е така. Може би този страх крие много натрупано недоверие между гражданите и институциите. Степента на взаимно доверие е висока, когато администрацията е наясно с правното си положение и главно – зачитане правото на гражданите на добро управление и добра администрация.

Общественият посредник не е „продавач на надежди” или магьосник. Това ни дава основание да правим изводи, че институцията все още търси своето място. Нужна е упорита и резултатна дейност за нейното утвръждаване. Към това ще насочим усилията си през настоящата година. Повече разяснителна работа, повече аргументи за ползата от нейното съществуване, повече гласност за свършената работа.

И така, институцията на обществения посредник извървя двегодишния си период. Един труден, изпълнен с много препятствия период за утвръждаването на една институция, непозната за територията на България, но вече наложена в европейската практика като контролен и морален механизъм за защита правата на гражданите.

Път труден, но полезен. За да намерим вярното място на институцията обществен посредник, се нуждая от общите усилия на кмета, общинската администрация и общинския съвет. Всички заедно да работим за утвръждаването на една нова европейска институция. Условия за това и малко натрупан опит има, но остава надеждата, че вършим нещо полезно в името на човека.


Очаквам Вашето мнение, препоръки и насоки за бъдещата дейност на обществения посредник в Община Поморие.

Елена Мурджева

Обществен посредник /омбудсман/

на Община Поморие



25.01.2010 година

Гр. Поморие




Каталог: download
download -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
download -> Огнената пещ
download -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
download -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
download -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница