В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет



Дата13.01.2018
Размер66.69 Kb.
#45038


Проект: „Активни и стабилни структури на гражданското общество за по-ефективна и прозрачна администрация” в изпълнение на Договор: 08-23-161/С/27.08.2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд


ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО, РОЛЯТА НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И ПРИНЦИПИТЕ НА ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ

Децентрализацията не означава анархия. Последната няма почва в съвременния свят. Децентрализацията на управлението е нужна до онова ниво, което да позволи оптимизация на управлението, да даде така нужната автономност на местните управленски структури и да позволи пълноценна изява на мениджърите.


Проблемите на децентрализацията в управлението са пряко свързани с цялостния процес на демократизация на обществото. Децентрализацията не е самоцел, нито универсален модел, който трябва да бъде приложен на всяка цена.
Децентрализацията е средство за осъществяване на важни обществени цели:

Тя е средство за разпределение на отговорности, права и ресурси между нивата на управление и приближаване на процеса за вземане на решенията по-близо до гражданите. Степента на децентрализация отговаря на степента на социално-икономическото развитие на една страна и е отражение на степента на демократизация, националната специфика, традициите и зрелостта на гражданското общество.


Децентрализацията на управлението определя насоките за разпределение на правомощия и финансови ресурси между централното, областното и общинското равнище на управление, целящи по-ефективното и качествено предоставяне на услуги на гражданите. Децентрализацията е процес на прехвърляне на правомощия и ресурси за тяхното упражняване от държавните органи към общината за укрепване на местното самоуправление. Централната власт прехвърля права на общините да предоставят специфични местни услуги, отговорността да определят тяхното количество и качество, както и всички останали въпроси, свързани с тяхното управление и финансиране.
Трите основни форми на децентрализация:

  • административна (правомощия за вземане на решения относно вида и качеството на обществените услуги)

  • финансова (предоставяне на ресурси, прехвърляне на източници на ресурси, отговорности за финансиране на обществените услуги)

  • политическа (предоставяне на правомощия за вземане на решения и контрол на по-широк кръг институции)

спомагат за баланса между дейностите на централния орган на изпълнителната власт и териториалните административни звена на негово подчинение.
Държавата в диалог с общините трябва да осъществи промени в нормативната уредба, които да стимулират такова преразпределение на функции и ресурси между общините, кметствата и заведенията за услуги, което да създаде условия за повишаване на ефективността и качеството на предоставените от тях услуги.
Стратегията за децентрализация е важен програмен документ при провеждане на политиката за усъвършенстване на териториалното управление. Стратегията дава насоки за децентрализацията на правомощия между нивата на управление при взаимообвързано и интегрирано провеждане заедно с финансовата децентрализация. Целите, които се поставят са:

  • да се дефинират визията, стратегическите цели и приоритетите на децентрализацията и деконцентрацията в България;

  • да се прецизира ролята и задълженията на институциите на централно и местно ниво и да се обосноват необходимите действия за постигане на целите.

Местното управление има определена роля в държавната организация на всяко едно цивилизовано общество. То има своето значение при изучаването използването и прилагането на новите политически и социални реалности. След приемането на конституцията от 1991 г. се създадоха условия за формирането на особен тип обществени отношения, които са свързани с местното управление и административно-териториалното деление.


Тези обществени отношения имат двойнствено значение – от една страна, те наложиха създаването на особена нормативна база, свързана с местното управление, от друга страна, тези обществени отношения представляват резултат от създаването на особени правила в областта на конституционното, административното, финансовото и гражданското право.
Предпоставките за съществуването на обособена нормативна база, свързана с отношенията в местните териториални общности могат да бъдат търсени в няколко направления:


  • На първо място е възможността на гражданите да участват в управлението на населените места и общините. Тази възможност е част от упражняването и гарантирането на политическите права, които са уредени в конституцията и в законите на всяка демократична държава.




  • На следващо място, управлението на ниво населено място и община е важно, тъй като по необходимост тук се решават основните въпроси от съществуването на всяко едно човешко същество.




  • На трето място, местното управление е важно, тъй като то разглежда няколко групи отношения. Това са отношенията между гражданите и държавата, между гражданите и местните власти, а също така между местните власти и централните държавни органи. Тези три вида отношения имат своята специфика, основно в тях е съществуването на органи за управление в териториалните общности.

Важен момент при формирането на местното управление е възникването и развитието до определена степен на гражданското общество в България, след приемането на конституцията от 1991 г. С нея се създават условия за ликвидиране или поне за ограничаване на силно централизираната единна и еднопартийна държавна система. Наред с началото на гражданското общество се постави и началото на политическите промени. Те са свързани основно с разделението на властите, многопартийност и плурализъм. Промени настъпиха и в стопанската дейност. С конституцията от 1991 г. се уреди съществуването на публична и частна собственост, освен това на държавна и общинска собственост. С различни закони бяха установени правилата за използване на общинската собственост. Местните орани за управление получиха възможност да се разпореждат със сериозен ресурс и да го използват за решаването на определени местни въпроси.


Децентрализацията в управлението може да постигне своята цел само чрез прилагането на принципите на доброто управление. Съвременното разбиране за добро управление е управление, насочено към създаване и осъществяване на ефективни публични политики във всяка област на живота. А това значи точно балансиране на пазар, политика и граждански сектор без пристрастия към някой връх в този триъгълник. Доброто управление почива върху висок административен капацитет. Отчасти става дума за отговорна, ефективна и ефикасна публична администрация. Без нея нищо в една държава не може да функционира, независимо от международните ангажименти или вътрешнополитическите амбиции.
Доброто управление е пряко обвързано със структурите на гражданското общество. Доброто управление не е нито просто въпрос на морал в управлението, както се е мислело в древността и средновековието, нито се свежда само до гарантиране на човешките права, както вярват мнозина, нито се изчерпва с елементите на демокрацията, както идеологизира съвременният рационализъм. За доброто управление не може да се говори само нормативно. Доброто управление трябва да се търси преди всичко в контекста на жизнената връзка със структурите на гражданското общество, тъй като не става дума за нищо друго, освен за ефективно и ефикасно решаване на социалните проблеми. Доброто управление не е дело на управляващите, а на обществото, включващо и управляващите.

Подобряване на прозрачността и отчетността на местната власт и капацитета за граждански контрол върху общините са основна част от принципите на доброто управление, произтичащи от документите на Европейския съюз, Съвета на Европа, българския национален омбудсман и омбудсмана на Европейския съюз.



Специфични цели:

  • създаване на система за измерване и мониторинг на доброто управление, в частност прозрачността и отчетността на местната власт




  • подобряване на взаимодействието на местните обществени посредници и омбудсмана на Република България




  • повишаване капацитета на местните власти и неправителствения сектор за прилагане принципите на доброто управление и за мониторинг на отчетността и прозрачността в работата на общините




  • популяризиране ролята на омбудсмана и местните обществени посредници в процеса на прилагане принципите на добро

Европейската комисия определя принципите на доброто управление на Съюза чрез своята Бяла книга (European Governance – A White Paper) на 25.07.2001 г. с COM (2001) 428 final, наличен на нейния сайт. За основни принципи (на европейските институции) Бялата книга определя:




  • откритост (openness)




  • активно участие/ангажираност (participation)




  • отговорност (accountability)




  • ефективност (effectiveness)




  • завършеност/ консис- тентност (coherence)

Приложението на тези пет принципа се смята, че укрепва тези на пропорционалността (proportionality) и на субсидиарността (subsidiarity) в Съюза.


РАЗПОРЕДБИ НА ЕВРОПЕЙСКОТО ПРАВО


1. Бяла книга (European Governance – A White Paper) на 25.07.2001 г. с COM (2001) 428 окончателен
2. Съобщението от Комисията до Съвета, Европейския парламент, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите

Местните власти: фактор за развитие


{COM(2008) 626 окончателен}, Брюксел, 8.10.2008, SEC(2008) 2570

НАЦИОНАЛНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ЗА НПО


Закон за юридическите лица с нестопанска цел
В сила от 01.01.2001 г. Обн. ДВ. бр.81 от 6 Октомври 2000г., изм. ДВ. бр.41 от 24 Април 2001г., изм. ДВ. бр.98 от 16 Ноември 2001г., изм. ДВ. бр.25 от 8 Март 2002г., изм. ДВ. бр.120 от 29 Декември 2002г., изм. ДВ. бр.42 от 17 Май 2005г., изм. ДВ. бр.102 от 20 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.105 от 29 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.33 от 21 Април 2006г., изм. ДВ. бр.38 от 9 Май 2006г., изм. ДВ. бр.79 от 29 Септември 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г.
Каталог: html-bg -> virtualCollege
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> Сценарий за събитието Подготвяне и изпращане на покани
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
html-bg -> Асоциация за европейско партньорство /аеп
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> Типове комуникационни стратегии и стратегически комуникационни правила
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> Ръководство за методическо подпомагане на местните власти при осъществяване на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница