В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет



Дата30.11.2018
Размер91.16 Kb.
#106394


Проект: „Активни и стабилни структури на гражданското общество за по-ефективна и прозрачна администрация” в изпълнение на Договор: 08-23-161/С/27.08.2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд
европейското гражданство
Европейското гражданство е създадено през 1992г. с договора за ЕС. То не заменя, а допълва националното с редица права, от които се ползват гражданите поради факта, че държавата, чиито граждани са, членува в ЕС.То се получава автоматично. Не са необходими никакви процедури. Губи се автоматично, ако по някакви причини даден човек изгуби гражданството на държава – член.

Европейското гражданство означава, че хората черпят пряко права и задължения от междудържавните договори, с които е създаден и функционира ЕС. Тези специфични права се отнасят до свободното движение и пребиваване на територията на ЕС, до избирателните права в преките избори за ЕП и местни органи на управление, до дипломатическа и консулска защита извън територията на ЕС, правото на жалби и петиции до ЕП, правото гражданите да бъдат информирани и да имат достъп до документацията на институциите на ЕС, право на добра администрация и на справедливо и безпристрастно разглеждане на проблемите на всеки гражданин от институциите на ЕС, и то в разумен срок, правото на съдебна защита пред Съда на ЕС и др.

Европейското гражданство цели да приближи гражданите до “европейските дела”, да направи по-ефективно тяхното участие във формирането и осъществяването на европейските политики.

Правата, свързани с Европейското гражданство са провъзгласени в чл.17 – 22 на Договора за Европейската общности и Хартата за основните права в ЕС, която още не е в сила, но нейните цели и дух са ръководни начала вече седем години.Текстовете, свързани с гражданството са от член ІІ-99 до ІІ-106.

Списъкът на правата, произтичащи от европейското гражданство е отворен и може да бъде допълван с единодушно решение на Съвета на министрите /Съвет на ЕС/, по предложение на ЕК и след консултации с ЕП.

От 01.01.2007г. всеки български гражданин е и европейски гражданин.


1.Право на свободно движение и право на пребиваване на територията на държавите-членки.
По силата на чл. 18 от Договора за ЕО всеки български гражданин се ползва от свободата на движение, което означава, че може да преминава през границите на държавите-членки без митнически контрол, при безвизов режим, без задграничен паспорт и само с документ за самоличност/лична карта/.

Държавите могат да ограничават тази свобода само в изключителни случаи, когато съществуват рискове за обществения ред и сигурност или за общественото здраве.

Правото на българските граждани да се движат и да пребивават свободно на територията на ЕС е предпоставка за осъществяването на правата, произтичащи от включването на България във вътрешния пазар на труда, което означава възможност за всеки да търси работа и да бъде назначаван във всяка държава-член при равни условия и заплащане с местните работници, както и да се развива самостоятелна стопанска дейност.

Относно временните ограничения за реализацията на тези права виж подробно раздели ІІ-4 и ІІ-1 на настоящото издание.


2 и 3. Активно и пасивно избирателно право за ЕП и за местни органи на управление
Всеки български гражданин, които е трайно установен в друга държава-член се ползва от избирателни права в нея при провеждането на избори за ЕП и за местни органи на управление.По такъв начин той участва в демократичния живот на ЕС и неговите права са изравнени с тези на гражданите на страната на пребиваване.Изключение се прави само за изборите на националните парламенти.

Избори за ЕП се провеждат всеки пет години.Последните бяха през 2004г.Следващите са през 2009г.Български граждани могат да гласуват по партийните листи на европартиите за избора на евродепутати в определения ден в държавата на трайното си установяване и да бъдат избирани за евродепутати от квотата на същата държава.Например, ако това е Германия, българин може да заеме едно от 99-те места на германската квота.

Аналогични права имат европейските граждани, от други страни на ЕС, трайно установени в България и те могат да вземат участие в изборите за евродепутати, които ще се проведат през май 2007г. за България и Румъния.

И отново, за да бъде изравнено положението на европейските граждани, където и да се намират, българи имат право да участват в изборите за местни органи на управление в държава-член, където са установени и да бъдат избрани в състава на тези органи.

Възможни са известни ограничения на тези права, поради специфични за дадената страна проблеми.Така, например българин може да бъде избран за заместник-кмет, но не и за кмет във Франция.

Тези права са уредени в чл. 19 на Договора за ЕО и в чл. ІІ-99 и чл. ІІ-100 от Хартата за основните права.


4. Право на дипломатическа и консулска защита в трети страни /извън ЕС/.

България няма дипломатически и консулски отношения във всички страни на планетата. Европейското гражданство дава правото на всеки български гражданин да потърси дипломатическа и консулска защита от представителствата на всяка държава-членка на ЕС, ако той се намира на територията на страна, с която България не е установила дипломатически и консулски отношения и се нуждае от помощ и съдействие. Представителствата на държавите-членки са длъжни да го защитят в същата степен и със същата грижа, с която биха се отнесли към собствените си граждани. Това право е установено с чл. 20 на Договора за ЕО и е потвърдено в Хартата за основните права на ЕС.
5. Право на петиции до ЕП.

Правото на петиции до ЕП е ефикасно средство за мобилизиране на гражданското общество за пряко въздействие на европейските граждани върху формирането и осъществяването на европейските политики и за извънсъдебен контрол върху институциите на ЕС. Това право е уредено от чл. 21 и чл. 194 от Договора за ЕО и е включено и в Хартата за основните права на ЕС. От 1987 г. в ЕП функционира Постоянна комисия по петициите на гражданите, към която те се адресират. Интересен е фактът, че от това право се ползват не само европейските граждани, но и всички юридически и физически лица с местожителство на територията на ЕС. Съдържанието на петициите трябва да се отнася до сферите на дейност на ЕС и да повдига въпроси, които пряко засягат подателите. Като правило това са колективни послания, чиито теми са социалната политика, опазване на околната среда, свободното движение на хора, прилагане на общностното право и др. Петициите не могат да задължат институциите на ЕС, но чрез тях може да се предизвика дебат в ЕП, който да ангажира вниманието на институциите и може да се изисква промяна в действащото право. Така например, през 1994 г. петиция, събрала 3 милиона подписа, е довела до изменения в директива относно правилата за транспортиране на животни.

С петиция може да се наложи даден проблем да се включи в дневния ред на институциите на ЕС и да се намери решение в интерес на подателите.

Броят на петициите непрекъснато расте, което е доказателство за ефективността на тази форма на участие на европейските граждани в управлението на интеграционните процеси, но това зависи от тяхната активност.
За допълнителна информация:

1. На адрес - http://www.europarl.europa.eu/parliament/public/petition/submit.do?language=EN може да се подаде петиция до ЕП по електронен път.

2. Официалната страница на Постоянната комисия по петициите на ЕС е на адрес - http://www.europarl.europa.eu/committees/peti_home_en.htm

6. Право на жалби до Европейския омбудсман.

Европейският омбудсман се избира от ЕП с петгодишен подновим мандат. Той е напълно независим. Ако не изпълнява своите задължения, неговият мандат може да бъде прекратен по предложение на ЕП, но само с решение на Съда.

Европейският омбудсман е в правото си да изисква всякаква информация от общностните и националните институции. След като се установи, че жалбата до него е допустима, той извършва необходимите проучвания, като може да изслушва свидетели и да дава заключения дали е налице лошо администриране. Усилията на Омбудсмана са насочени към постигане на „приятелско разрешаване” на спора между атакуваната институция и жалбоподателя, за да се защитят правата и интересите на последния. Ако това не може да се постигне, Омбудсманът отправя проектопрепоръки за предприемането на определени действия, като се отчита становището на атакуваната институция в срок от три месеца. Ако тези стъпки не доведат до желания резултат, Омбудсманът изпраща специален доклад до ЕП, което може да бъде основание ЕП да предприеме определени действия. В края на всяка годишна сесия Омбудсманът представя в ЕП обощен доклад за всички постъпили жалби за отчетния период. Настоящият европейски омбудсман е Никифорос Диамандурос.


От 01.01. 2007 г. всеки български гражданин или българско юридическо лице има право на жалба до Европейския омбудсман. Това право е съществувало и преди присъединяването на България към ЕС за български граждани и юридически лица с местожителство на територията на ЕС.

Жалбата е индивидуална, в писмена форма на един от официалните езици в ЕС, следователно и на български език. Тя трябва да съдържа данни за подателя, да носи неговия подпис или подписа на негов представител /адвокат/. Анонимни жалби са недопустими. Жалбата се адресира до Европейския омбудсман, но може да бъде подадена и чрез депутат в ЕП. Тя трябва да се отправи в срок от 24 месеца от датата, когато предметът на жалбата е привлякъл вниманието на жалбоподателя. Жалбата може да бъде изпратена и по електронен път.

Предметът на жалбата не трябва да е от компетентността на съдебни инстанции. Омбудсманът не се произнася и по спорове, отнасящи се до трудови правоотношения между институциите на ЕС и техните служители.

Следователно жалбите се отнасят до лошо администриране от страна на институциите на ЕС. Те не могат да имат за предмет нарушения на национални органи и институции.

„Лошо администриране” могат да представляват:


  • Действия, предприети от общностната администрация без съответните правомощия или основани на погрешна информация;

  • Злоупотреба с власт от институциите на ЕС или техни служители;

  • Нарушения на процедурни правила;

  • Дискриминационни административни практики или нарушения на принципа за справедлива и законосъобразна администрация;

  • Нарушения в резултат на небрежно изпълнение на задължения или административни пропуски;

  • Лошо функциониране, некомпетентност, неоправдано забавяне и др.

Ако обобщим – лошо администриране на има когато, официален орган на ЕС не действа в съответствие с правило или принцип, задължителни за него.


За допълнителна информация:

1. Официална страница на Европейския омбудсман - http://www.ombudsman.europa.eu/home/en/default.htm

2. Формуляр за жалби до Омбудсмана:


Европейския омбудсман
ЖАЛБА СРЕЩУ ЛОШО АДМИНИСТРИРАНЕ


  1. Име:

Презиме:

От името на:

Адрес 1:

Адрес 2:


Град:

Провинция/област:

Пощенски код:

Държава:


Телефон:

Факс:


Е-мейл:


  1. Срещу коя институция или орган на ЕС искате да се оплачете:

-Европейски парламент -Европейска инвестиционна банка

-Съвет на ЕС -Европейска централна банка

-Европейска комисия -Служба за подбор на европейски

служители /EPSO/

-Съд на ЕО /с изключение -Европейска служба против измами

на съдебната му роля/ /OLAF/

-Сметна палата -Европейска полицейска служба

/ЕВРОПОЛ/

-Икономически и социален комитет -Друг орган на ЕС /уточнете/

-Комитет на регионите




  1. Във връзка с какво решение или въпрос се оплаквате? Кога научихте за него?

  2. За какво смятате, че институцията или органът на ЕС са постъпили неправилно?

  3. Според вас какво трябва да направи институцията или органът, за да поправи нещата?

  4. Влезли ли сте вече в контакт с въпросната институция или орган, за да получите удовлетворение?

Да /моля, уточнете/

Не


  1. Ако жалбата се отнася до трудови отношения с институции и органи на ЕС: изчерпали ли сте всички възможности за вътрешни административни запитвания и жалби, предвидени в Разпоредбите относно служителите? Ако да, изтеклили са сроковете за отговор от страна на институциите?

Да /моля, уточнете/

Не


  1. Предметът на вашата жалба бил ли е разгледан вече от съд или предстои разглеждането му?

Да /моля, уточнете/

Не


  1. Моля изберете една от двете възможности:

Моля, разгледайте жалбата ми публично

Желая жалбата ми да бъде разгледана конфиденциално



  1. Съгласни ли сте жалбата ви да бъде предадена на друга институция или орган /европейски или национални/, ако Европейският омбудсман реши, че не не е компетентен да я разглежда?

Да

Не

Дата и подпис:
Каталог: html-bg -> virtualCollege
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> Сценарий за събитието Подготвяне и изпращане на покани
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008 с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
html-bg -> Асоциация за европейско партньорство /аеп
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> Типове комуникационни стратегии и стратегически комуникационни правила
virtualCollege -> В изпълнение на Договор : 08-23-161/С/27. 08. 2008, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет
virtualCollege -> Ръководство за методическо подпомагане на местните власти при осъществяване на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница