Вегетотропни средства1 Анатомо-физиологични особености



страница1/19
Дата03.01.2022
Размер1.37 Mb.
#111631
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
ANS


Вегетотропни средства1

1. Анатомо-физиологични особености
Вегетативната нервна система (ВНС) регулира функцията на вътрешните органи и участва в поддържането на хомеостазата на организма. Периферната ВНС включва два вида нерви: симпатикови, които водят началото си от торако-лумбалната част на гръбначния мозък, и парасимпатикови, започващи от главния мозък и сакралната част на гръбначния мозък. За разлика от соматичните нерви, които са едноневронни, вегетативните нерви се състоят от два неврона: преганглионарен (започващ от ЦНС и завършващ във вегетативните ганглии) и постганглионарен (започващ от вегетативните ганглии и завършващ в ефекторната клетка).

В синапсите на ВНС, представляващи зони на специфичен функционален контакт, нервните импулси се предават еднопосочно с помощта на ендогенни химични вещества, наречени медиатори (посредници). В окончанията на постганглионарните парасимпатикови неврони се отделя медиаторът ацетилхолин, а в окончанията на повечето постганглионарни симпатикови неврони (с изключение на тези, инервиращи потните жлези) се отделя предимно норадреналин и малки количества адреналин. Във вегетативните ганглии и в нервно-мускулните синапси медиатор е ацетилхолинът.



Неврони, които отделят в окончанията си ацетилхолин, се наричат холинергични, а тези, които отделят норадреналин – норадренергични (адренергични). Синапсите също се разделят съответно на холинергични и норадренергични (адренергични). В холинергичните неврони има и втори медиатор – вазодилативен интестинален пептид (VIP), който е ко-локализиран с ацетилхолина. В норадренергичните окончания освен норадреналин и в по-малка степен – адреналин, в химичната медиация на нервните импулси участва и невропептид Y (NPY), който се освобождава при нискочестотна електростимулация (2 Hz) и има бавно проявяващ се, но продължителен вазоконстриктивен ефект. Върху повечето органи симпатиковият и парасимпатиковият дял на ВНС имат противоположно влияние (функционален антагонизъм) – табл. 1.
Т а б л и ц а 1



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница