Задание за изработване на общ устройствен план на община априлци



страница1/6
Дата18.06.2018
Размер1.59 Mb.
#74233
  1   2   3   4   5   6
ОБЩИНА АПРИЛЦИ






ЗАДАНИЕ ЗА ИЗРАБОТВАНЕ

НА ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН

НА ОБЩИНА АПРИЛЦИ

Декември 2014 година




гр. Априлци, ул. „Васил Левски“ №109

тел. 06958 2222; факс 06958 2285

www.obshtina-apriltsi.com; e-mail: apriltsi1976@abv.bg


  1. ВЪВЕДЕНИЕ

    1. Основание за възлагане

Нормативното основание за възлагане на изготвяне на планово задание и опорен план за изработване на общ устройствен план (ОУП) на община Априлци се съдържа в чл. 124, ал. (1), чл.125, ал.(1,2,3) от Закона за устройство на територията (ЗУТ), § 123, ал. 1 от ПЗР на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ЗИДЗУТ) и чл.17, ал.(1) от Наредба №8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

С влизането в сила Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ДВ, бр. 82 от 2012 г.) се поставят нови съществени изисквания към устройството на отделните видове територии и значително се ограничават инвестиционните намерения на физически и юридически лица при липса на действащ общ устройствен план на общината.

Общият устройствен план ще създаде благоприятни условия за инвестиционно проектиране и строителство в община Априлци. Общият устройствен план ще допринесе за по-ефективното планиране на общинската територия, прилагащо интегриран подход за постигане на устойчиво развитие в перспектива.

Наличието на актуален действащ Общ устройствен план на Община Априлци е също така предпоставка за кандидатстване и получаване на финансиране по линия на оперативните програми на европейските структурни фондове.



Заданието обосновава необходимостта от изработването на плана и съдържа изисквания относно териториалния му обхват, сроковете и етапите за изработване. То се придружава от необходимата информация за съществуващото положение и за действащите за съответната територия концепции и схеми за пространствено развитие и устройствени планове.

Настоящата разработка (Плановото задание с опорен план) е основа за изработване на ОУП на община Априлци.

    1. Възлагащ орган

Изготвянето на Планово задание и Опорен план за изработване на Общ устройствен план на община Априлци е възложено от Кмета на община Априлци.

    1. Изпълнител на задачата

Плановото задание и Опорният план за изработване на Общ устройствен план на община Априлци са изготвени от фирма „БОРДО” ЕООД въз основа на Договор от Октомври 2014г. с община Априлци.

    1. Териториален обхват на разработката

Плановото задание и опорния план се изготвят за територията, за която ще бъде изработен и самият Общ Устройствен План, а именно: територията в границите на община Априлци с обхват на всички землища от общината (селата: Велчево, Скандалото, Драшкова поляна и град Априлци).

    1. Цел на разработката

Целта на настоящата разработка (Планово задание и Опорен план) е да се създаде основа за изработването на Общ устройствен план на община (ОУПО) Априлци, като се формулират и обосноват основните изисквания към него.

    1. Задачи на разработката

С оглед постигане на поставената цел е синтезиран следният набор от задачи, които трябва да се решат с Плановото задание и Опорния план:

- обобщаване и систематизиране на направените до този момент проучвания и разработки за дадената територия, в това число и осигуреността на общината с действащи устройствени планове и схеми от по-високо и/или по-ниско ниво, които имат отношение към бъдещия ОУПО;

- формулиране на целите и задачите, които трябва да бъдат решени с бъдещия ОУПО, определяне на териториалния обхват на плана, както и фиксиране на прогнозните хоризонти, за които се разработва ОУПО;

- дефиниране на основните методически подходи за изработване на предварителния и окончателния проект за ОУПО, етапите, времетраенето и процедирането по утвърждаването и влизането му в сила, както и на програмата за неговата реализация;

- формулиране на изискванията към екипа, който ще разработи бъдещия ОУПО и към проектно-проучвателните работи (ППР), които следва да се извършат в отделните фази и етапи на изготвяне на предварителния и окончателния проект за ОУПО;

- дефиниране на общи и специализирани изисквания към устройствената концепция за ОУПО, както в чисто съдържателно, така и в техническо отношение – начин на оформяне и представяне на финалните документи – обяснителна записка и графични материали;

- определяне на общите параметри на ОУПО, както и изискванията, които следва да бъдат отчитани в процеса на проучванията през различните етапи и фази на работата по плана;

- осигуряване на основната, най-обща информация за аналитичните проучвания (включени в съдържанието на Плановото задание), характеризиращи състоянието и тенденциите в демографското, икономическото, социалното и инфраструктурното развитие на общината, пространствените аспекти на това развитие и състоянието на околната среда;

- идентифициране и структуриране на комплекса от фактори, които оказват влияние (стимулиращо или задържащо) върху развитието на социално-икономическия и инфраструктурен комплекс на общината;

- разкриване и оценяване на евентуалните ограничители и стимулатори на пространственото развитие на общинския център и на селищата с водещи функции в общината;

- очертаване (на предварителен етап) на изискванията за състоянието на плановата структура на общината и насоките за пространственото развитие, които следва да бъдат заложени в бъдещия ОУПО;

- определяне на специфични изисквания към устройствената концепция на бъдещия ОУПО по отделни функционални и тематични направления:

селищна мрежа;

зони за обитаване;

зони за труд;

зони за отдих и рекреация;

социална инфраструктура;

комуникационно-транспортна инфраструктура;

природни забележителности;

културно наследство;

туристическа инфраструктура;

околна среда;

други специфични изисквания.



    1. Обем и съдържание на разработката

Разработката се състои от две части:

Текстова част, в която се анализира съществуващото положение, синтезират се изводи и се поставят изискванията към ОУПО

Графична част, състояща се от:

Опорен план в М 1:20 000 за територията на община Априлци

Схема по вид територия в М 1:20 000 за територията на община Априлци

Схема по вид собственост в М 1:20 000 за територията на община Априлци

Плановото задание и Опорният план са съобразени с изискванията на действащата нормативна уредба в страната:

Закон за устройство на територията (ЗУТ);

Наредба №8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове;

Наредба №7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони;

Закон за регионалното развитие;

Закон за опазване на околната среда;

Закон за защитените територии;

Закон за културното наследство;

Закон за биологичното разнообразие;

Закон за водите;

Закон за горите;

Закон за собствеността и ползването на земеделските земи;

Закон за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд;

Закон за опазване на земеделските земи;

Закон за туризма;

Закон за административно-териториалното устройство на Република България;

Закон за пътищата;

други нормативни (законови и подзаконови) документи.

При изработването на Плановото задание за ОУП на община Априлци са използвани и други документи с устройствен и стратегическо-програмен характер, като:

Областна стратегия за развитие на област Ловеч – 2014 – 2020г;

Общински план за развитие на община Априлци за периода 2014 – 2020г. от Февруари 2014г;

Oбщински план за защита при бедствия на община Априлци;

Програма за развитието на туризма в община Априлци през периода 2014г. – 2020г.;

Общинска програма за опазване на околната среда и програма за управление на дейностите по отпадъците;

други документи, имащи отношение към развитието на община Априлци.


Опорният план на община Априлци (М 1:20 000), както и съпътстващите го пояснителни схеми – Схема по вид собственост на община Априлци (М 1:20 000) и Схема по вид територия на община Априлци (М 1:20 000) са изработени въз основа на цифров модел от СГКК Ловеч и допълнителна информация от копия от Застроителните и регулационни планове на населените места, както и растерни изображения от ЕТК (едромащабните топографски карти) в М 1: 5000.

Схемата по вид собственост на община Априлци (М 1:20 000) и Схемата по вид територия на община Априлци (М 1:20 000) са пояснителни схеми, изработени с цел допълнително онагледяване на направените в аналитичната част на Заданието проучвания. Допълнителната информация, която се съдържа в тези схеми, няма как да намери адекватно графично изражение върху основния Опорен план, което прави необходимо изобразяването им на отделни чертежи като самостоятелен елемент на графичната част.

Всички чертежи са представени съобразно изискванията на Наредба №8 за графично оформление на ОУПО.


    1. Прогнозен срок на действие на ОУПО

Общият устройствен план е документ с дългосрочно действие.

Съгласно ЗУТ и чл.17, ал.(3) от Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, Общите устройствени планове на общини се създават за прогнозен период от 15-20 години.




  1. АНАЛИЗ НА ОБЩИНА АПРИЛЦИ, СИНТЕЗ НА ИЗВОДИ И ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОУПО

    1. Обща характеристика на общината

      1. Географско местоположение и граници

Община Априлци е част от Област Ловеч, разположена е в Централна Северна България върху северните склонове на Троянско - Калоферския дял на Централна Стара Планина и южните склонове на Предбалкана. Общината включва четири населени места: гр. Априлци (административен център), с. Велчево, с. Драшкова поляна, с. Скандалото и граничи с общините Троян, Севлиево, Павел Баня и Карлово. Площта на община Априлци е 238 хил.кв.м при средна надморска височина за територията 1031м.



Община Априлци в рамките на Област Ловеч.




      1. Големина на общинската територия

По отношение на критериите за “големина”, общината попада в следните класификационни групи:

  • По критерия “размер на площта”, община Априлци с площ 238 хил.кв.м попада в групата на много малките общини;

  • По критерия “брой на населението” с 3180 души по данни към началото на 2014 год., община Априлци е в групата на много малките общини.




      1. Транспортно – географско местоположение

Транспортно-географското местоположение на община Априлци е от значение за осъществяване на външните и на вътрешните връзки на общината. Поради специфичното си разположение в предимно планински и предпланински релеф община Априлци е останала с периферно местоположение по отношение на структуроопределящите елементи на транспортна инфраструктура - автомагистрали, първокласни пътища, главни железопътни линии, пристанища, летища.

На 30 км. от центъра на общината преминава главната транспортна артерия път Е –772 /І–4 София–Севлиево – В. Търново – Шумен/. Чрез нея се осъществяват връзките на общината с основните транспортни коридори, които преминават през северна България. Важно значение за икономическото развитие на локацията и за връзките с населените места в северна и южна България има второкласния път ІІ – 35. Той формира транспортната ос север – юг, свързващ Северна и Южна България през Троянски проход. До гр. Априлци се достига от запад по пътя от град Троян и Орешака, от север - през Граднишкия боаз (до село Кръвеник) по асфалтов път или през Дебневският боаз, а от североизток - през Батошевския боаз.

Територията на общината се пресича от третокласни пътища от Републиканската пътна мрежа ІІІ-607, III-3505 и III-6072 и 33,4 км. Общински пътища.


      1. Изводи

В количествено отношение община Априлци е от категорията на много малките по площ и население общини.

Географското местоположение и силно ограничения демографски потенциал в количествено и качествено отношение налагат необходимостта от търсене на възможности за развитие в контекста на един по-широк регионален обхват.




      1. Изисквания към ОУПО

При изработването на ОУПО следва да се отчетат взаимовръзките, взаимозависимостите и възможностите за развитие в регионален контекст, с оглед осигуряване на балансирано растеж и създаване на устройствени условия за реализация на проекти с надобщинско значение и/или на съвместни проекти със съседни общини.

Оценките за местоположението на общината, както и състоянието и конфугурацията на пътната мрежа дават основание в ОУПО да се предложат съответните устройствени решения, базирани на тези географски фактори.

Икономическите активности извън урбанизираните територии следва да отчитат стимулиращата роля на транспортната мрежа. Външните връзки на общината и в перспектива (в срока на действие на ОУПО) ще се осъществяват по съществуващите транспортно-комуникационни направления.


    1. Природо-географски условия




      1. Релеф

Общината е разположена в котловина и има разнообразен релеф, включващ живописните поречия на реките Видима, Острешка и Зла река, високопланински пасища, ливади и стръмни склонове, обрасли с вековни гори. Структурата на релефа е формирана от нагъване и издигане на палеозойски, мезозойски и старотерциерни седименти, запълващи линейноизтеглени геосинклинални понижения. На североизток общината е с типичен хълмисто предпланински характер на релефа със заоблени хълмове. На юг териториалната граница на Общината е главното било на Стара планина. Релефът е високопланински, силно пресечен, характерен с високи скални върхове, тучни пасища и до късно топящи се преспи. В тази част на Балкана се намират “Русалийския проход”, “Северния джендем“, които са част от резервата “Централен Балкан”.


      1. Климат

Климатът е преходен, от умерено–континентален до планински, с хладна и дъждовна пролет, не толкова горещо лято, продължителна есен и мека зима. Средната годишна месечна температура е около 10-12 градуса. Въпреки, че е разположена в котловина, характерно за територията на общината е силното слънцегреене и големият брой слънчеви часове през голяма част от годината.

През студеното полугодие средните месечни стойности на относителната влажност на въздуха се движат в границите на 60-80%, а през топлото полугодие около 70-75 %. Валежите обикновено достигат средногодишна стойност до 1100-1200 мм/год., като максимумът им е през месец юни, а минимумът – през месец февруари. Снежната покривка в ниската зона се задържа средно 75-80 дни, а във високата – надвишава 150-180 дни. Максималната снежна покривка е през март, като дебелината й достига средно 40-60 см. а за надморска височина над 2000 м. – 150 до 200 см.

Преобладаващата посока на вятъра се определя от тенденцията в общия атмосферен пренос през съответния сезон. Характерни за общината са западен, северозападен и по-рядко южни и източни ветрове.



      1. Води

Районът, в който попада Община Априлци е сравнително богат на водни ресурси. Билото на Стара планина се явява главна водоразделна линия на Черноморския и Беломорския водосборни басейни. Дълбокият карст регулира подземното подхранване на реките, а обширните стари гори допринасят съществено за водозадържането. Реките, извиращи високо от склоновете, са стръмни и с голям воден отток. На много места те падат от високи скални прагове и образуват красиви водопади. Водите като цяло са с много добри питейни качества.

Всички води и водни обекти на територията на общината се опазват от изтощаване, замърсяване и увреждане с цел поддържане на необходимото количество и качество на водите и здравословна околна среда, съхраняване на екосистемите, запазване на ландшафта и предотвратяване на стопански щети. При обилни проливни дъждове и при интензивно топене на снежната покривка се създават предпоставки за бедствени ситуации. Геолого – тектонските, геоморфоложките и хидроложките уаловия на предпланинието на Стара планина, района на общината обуславя възникването и развитието на свлачищни и срутищни процеси с различен площен и дълбочинен обхват. На територията на общината са регистрирани 8 свлачища с различен обхват.

Основните реки в общината извират от територията на Националния парк „Централен Балкан”. Реките, които са с най-голямо значение за общината са Видима, Острешка и Зла река. Река Видима разполовява територията на община Априлци. Тя е един от най-големите притоци на река Росица. Река Видима се образува от вливането на реките Лява Видима и река Пръскалска. Пръскалска река извира непосредствено под връх Юрушка грамада. В горното течение на реката се намира красивия водопод “Видимско пръскало”.

Река Лява Видима извира под връх Малкия Юмрук. В квартал Видима, реката Видима приема водите на своя ляв приток Стърна река. Тя започва като Семова река – извира под връх Жълтец и в местността “Козарката” приема името Стърна река, заради изместване на коритото си. При квартал Зла река, под х.”Зора” река Видима приема водите на своя най-голям приток Острешка река – тя извира в местността “Русалийски преслап”, като преминава през кварталите Острец и Ново село. В горната част на течението речното корито е каменливо, но в квартал Острец реката се разлива и коритото й е покрито с речни наноси от чакъл и пясък. По-големи притоци на река Острешка са: Река Рибна – ляв приток, извира под връх Русалка и се влива в Острешка река при горния край на квартал Острец и Река Маришница – ляв приток, извира в местността “Цанко Дюстабанов” и се влива в Острешка река в квартал Ново село.

При махала Злиевци река Видима приема водите на своя ляв приток Зла река, която извира в местността Долни поленици.

Под с. Велчево река Видима приема водите от големия дол Липошница, който води началото си от територията на общ.Троян.

Периодът на пълноводие е неустойчив и обикновено е 5-6 месеца, а на маловодие 3-4 месеца. Основен водоприемник е река Видима. Общото количество вода се колебае в зависимост от годишните валежи и е с качество на питейна. При необходимост и целесъобразност за нуждите на допълнителното водоснабдяване на общината може да се изгради пречиствателна станция за питейна вода.

На територията на община Априлци има четири геотермални извора, но възможностите за тяхната експлоатация не са достатъчно проучени.




      1. Почви

Въпреки големия диапазон на надморските височини, територията на Община Априлци не се отличава с широко почвено разнообразие главно поради еднообразието на основните скали, върху които са се формирали почвите. Установено е наличието на следните почвени типове: сиви горски (с три почвени подтипа) и кафяви горски (с три почвени подтипа).

Кафявите горски почви са най-разпространените почви в планинските райони над 600 м.н.в. и заемат около 77.6 % от територията на общината. Те са богати на хумус – до 12 %, но хумусното вещество не е много качествено. Реакцията е слабо кисела, средно запасени са с усвоим азот и усвоим фосфор. На тях обикновено има горска растителност, рядко се използват за земеделие (най-често за картофи). В по-високите части на планината кафявите горски почви преминават в кафяви горски тъмни почви и планинско-ливадни. В зависимост от богатството им, влажността, изложението и наклона на терена и дървесната растителност, те са разделени на три подтипа: кафяви горски тъмни почви, кафяви горски преходни почви и кафяви горски светли почви.

Сивите горски почви са разпространени в предпланинската част като достигат 800 м.н.в. Образувани са главно под влияние на широколистната горска растителност, като в ниските части се чувства влиянието на тревна растителност. Затова за сивите горски почви е характерен хумусен хоризонт с малка мощност и силно развит и уплътнен глинест илувиален хоризонт. В зависимост от богатството им, влажността, изложението, наклона на терена и дървесната растителност, те са разделени на три подтипа: сиви, тъмносиви и светлосиви горски почви.

На територията на общината няма данни за нарушени почви в количества, заслужаващи внимание. Въпреки гъстата хидрографска мрежа, значителните валежи и силно пресечения терен, на територията на община Априлци не се наблюдават активни ерозионни процеси. На места в по-ниските части на припечни изложения при малка плътност се е развила площна ерозия.



      1. Растителна покривка

Eстествената растителна покривка заема много големи части от територията на община Априлци. Климатичните условия са подходящи за развитието на горско-дървесна растителност. Горите са едно от изключително важните богатства и ресурс на общината, те заемат около половината от територията й. В намиращият се на територията на община Априлци Национален парк „Централен Балкан” е опазено голямо растително разнообразие наброяващо около 2340 вида и подвида растения.

      1. Изводи

Територията на общината е в зоната с високи сумарни стойности на слънчевото греене. Подходяща е за използване на соларна енергия.

Значителен воден русурс и много гори, които създават предпоставки за лов, риболов и рибопроизводство.



      1. Изисквания към ОУПО

  • Разнообразието на природните ресурси дава отражение върху възможностите за тяхното многофункционално използване. Тази особеност следва да бъде отчитана при предложеното в ОУПО функцио­нал­но зониране на територията;

  • Характерът на релефа, големите горски площи, климатичните особености и качествата на почвената покривка са фактор за по-нататъшното утвърждаване на дърводобивния и сървопреработващ сектор като водещ в икономиката на общината. В това направление следва да бъдат и някои от устройствените решения, предлагани в ОУПО.

  • За отчитане на потенциалните наводнения, с проучванията по Предварителния проект на ОУПО следва да се изследват потенциалните опасности от наводнения в границите на населените места и ако е необходимо изграждане на нови технически съоръжения (брегоукрепителни, отводнителни и др.), като в ОУПО се отбележат териториите от общината, които са с потенциална опасност от наводнения съгласно Планът за действие при бедствия и аварии на общината.

  • С оглед многото слънчеви дни и наличието на богати водни ресурси да се отчетат възможностите за използването на ВЕИ.





    1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница