1. Рамка на управление на инвестиционния риск



страница1/5
Дата31.05.2022
Размер40.89 Kb.
#114494
ТипЛитература
  1   2   3   4   5
Управление на риска при инв. проекти


Съдържание:


1. Рамка на управление на инвестиционния риск


2. Фази, етапи, дейности и разходи по фазите
3. Цели на управлението на риска по проекта
4. Функции на управление на проектния риск
5. Заключение
  1. Използвана литература


  1. Рамка на управление на инвестиционния риск


В настоящата разработка се акцентира върху инвестиционния риск като част от глобалния риск, съпътстващ дейността на фирмите, но на практика съществува голямо разнообразие от рискове, които могат да се групират по различни признаци.
Тя защитава следната изследователска теза: “Рационалният инвестиционен избор е обусловен от измерването и оценката на финансовата ефективност и риска, засягащи инвестиционните проекти”.
Предмет на изследването са конкретните методи, техники и показатели за анализ и оценка на финансовата ефективност и риска на даден инвестиционен проект.
Оценката на финансовата ефективност и риска са задължителни критерии при класиране на проектите и при решаване дали проектът е изгоден или неизгоден. За разлика от възвръщаемостта обаче, рискът не винаги може да получи оценка под формата на число и да участва във формализирани процедури за класиране на проектите. Рискът е измерима вероятност за неполучаването на очаквани бъдещи резултати при осъществяването на инвестиционния проект.
Капиталовото бюджетиране изисква интегриране на физическото и финасово планиране, тъй като е безполезно да се реализира инвестиционен проект, който не отговаря на технологичните или финансовите изисквания.
Водещ мотив на стопанските субекти за предоставяне на капитал на точно определена фирма е свързан с преценката им, че това би донесло по-висока възвръщаемост, отколкото останалите алтернативи за инвестиране на капитала. Базата за съпоставяне на отделните възможности за инвестиране е намирането на сегашната стойност на очакваните парични потоци. Източниците на бъдещите парични потоци са: реализираните инвестиционни проекти и предстоящите планове за инвестиране в дългосрочни активи. Изчисляването на приходите от реализираните проекти до края на проектните им дни не е проблем, но е трудно да се прогнозират шансовете за успешна реализация на дадена инвестиционна програма.
Прогнозираните парични потоци се превръщат в сегашни стойности с помощта на дисконтовия процент. Той отразява несигурността породена от продажбения и оперативния риск, които комбинирани формират бизнес-риска на инвестиционния проект. Продажбения риск изразява несигурността за реализация на проекта в резултат на възможни ценови и пазарни колебания. Оперативният риск възниква в резултат от специфичното комбиниране на променливи и постоянни разходи при производството на стоката или услугата. Той зависи до голяма степен от вида на дейността и използваната технология.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница