Блокова схема на персонален компютър определение за компютър



Дата04.01.2024
Размер4.14 Mb.
#119808
PPP-Иван-Бановски

БЛОКОВА СХЕМА НА ПЕРСОНАЛЕН КОМПЮТЪР

Определение за компютър

Определение за компютър

Компютърът е универсално техническо устройство за автоматична преработка и съхраняване на информация. Съвременните компютри се използват и за обмен на информация и като средство за комуникация.


Блок схемите 
представляват диаграми, които се използват за изготвяне и записване на алгоритми, за да бъдат изпълнени и да се постигне съответен резултат. Състоят се от геометрични фигури, всяка от които има определено значение. В тези фигури се въвеждат данните, с които трябва да работи изпълнителят на алгоритъма. Блок схемите имат най-значимо приложение в информационните технологии и софтуерното инженерство.
Централен процесор
Централният процесор (CPU – Central Processing Unit) обикновено е най-големият чип на дънната платка. Той е сърцето на компютърната система, изпълнява инструкциите и борави с данните. Представлява малка капсулирана силициева пластина с вградени микроелектронни елементи (транзистори. Той е основният определящ фактор за това дали компютърът е бърз или бавен в сравнение с други компютри. Процесорът е най-сложният компонент на компютърната система.
Видове процесори - според техния производител: Intel: Pentium, Pentium MMX, Pentium Pro, Celeron (A), Pentium 2, Pentium 2 Xeon, Pentium 3, Pentium 4. AMD: K5, K6, K6-2, K6-3, K7. Cyrix: 5x86, 6x86, 6x86MX, Media GX. Rise Technology: MP6 IBM: PowerPC 603 (603e), PowerPC 604 (604e), PowerPC 750 (G3), G4. Compaq: Alpha
Работа на процесора
Основна характеристика на централния процесор е неговото бързодействие - броят операции, които може да извърши за една секунда. То съществено зависи от тактовата честота и разрядността му: Тактовата честота определя броя на инструкциите, които процесорът може да изпълни за единица време.
Памет на компютъра
След процесора един от най-важните компоненти на всеки компютър е неговата памет. Паметта на компютъра е неговата работна област, където той временно съхранява всички файлове, които са му необходими, за да работи.
Вътрешна памет
Нарича се така, защото се инсталира върху системната платка. Изгражда се чрез интегрални схеми. Според устройството и предназначението си вътрешната памет се дели на оперативна и постоянна.
Операционна памет
В оперативната памет се записват програмите, данните и резултатите, свързани с текущата работа на потребителите, с които оперира процесорът. При съвременните персонални компютри оперативната памет е от порядъка на 64МВ, 128МВ, 256МВ и т. Централният процесор има ограничение за количеството памет, която може да управлява. Функционирането на компютъра само с операционна памет е практически невъзможно, тъй като тя е енергозависима.
RAM паметта се дели на:
Статична RAM памет - използва се в свръх бързо действащи буферни подсистеми и при преносими компютри, които се включват и изключват непрекъснато.
Динамична RAM памет е основна системна памет, пакетирана като SIMM-ове или като DIMM-ове. За запомнящата клетка се използва кондензатор, който съхранява електрически заряд. За осигуряване на стабилност на съхране на информация се прави презареждане на паметта, така нареченото опресняване.
Статичната RAM памет е много по-скъпа от динамичната и това е причина, поради която тя не се използва като основна памет в обикновените пресонални компютри.
Входно-изходни устройства
Входно-изходните устройства можем да класифицираме на:
  • Запомнящи устройства – съхраняват всички програми и нужни за ежедневната работа данни. Примери: твърд диск, DVD диск, флаш памети (USB Memory Stick), флопи дискове (FDD);
  • Устройства за диалог – без тях работата с компютър е немислима. Примери: монитор, клавиатура, мишка, светлинна писалка, сензитивен екран.

Входни устройства
Предназначението на входните устройства е да „събират” данни и да ги преобразуват във вид, използваем от компютъра: клавиатура, мишка, микрофон, скенер, джойстик...
Изходни устройства
Предназначението на изходните устройства е да извеждат обработената от компютъра информация във вид удобен, за употреба от потребителя: монитор, тон-колони, принтер...

Друга класификация, която може да бъде използвана е в зависимост от времето, през което се използва информацията от изходните устройства:

Дълготраен изход – самото наименование подсеща за времето. То може да е ден, седмица, месец и повече. Например: принтер

Кратковременен изход – информацията се използва само в момента на нейния изход. Например: екран, слушалки, тон-колони.

Изготвил: Иван Бановски 9.а клас



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница