Чрез председателя на 42-то народно събрание на република българия



Дата23.10.2018
Размер34.49 Kb.
#94319
ЧРЕЗ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА 42-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ
ДО

ДОЦ. Д-Р ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР - ПРЕДСЕДАТЕЛ И

МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ


В Ъ П Р О С

от

Хюсеин Хафъзов,

Народен представител от ПГ на ДПС

На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията Република България и чл. 89, ал. 1 от Правилника за организация и дейността на Народното събрание, внасям въпрос


ОТНОСНО: Вандалски посегателства над мюсюлмански храмове на територията на Република България

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
През 2013 г. имаше най-малко 10 вандалски посегателства срещу мюсюлмански храмове в страната. В началото на годината бяха счупени прозорците на Джумая джамия в Пловдив, поругана е сградата на Районното мюфтийство в Гоце Делчев, а варненската джамия „Азизие” осъмна с вандалски надписи по стените. През март пречупена свастика поруга джамията в Плевен, а през април вандали опорочиха и джамията в Исперих.

За съжаление, на подобни прояви обикновено се гледа като на дребно хулиганство и не се полагат достатъчно усилия, за да се намерят и накажат извършителите. Липсата на наказания за подобни случаи неизменно окуражава и подтиква потенциалните извършители към още по-сериозни и дръзки престъпления.

Така през м. октомври два пъти е нападната джамията в Казанлък. Първо са изпотрошени прозорците, а две седмици по-късно, на 20.10.2013г., един от горе посочените двама нападатели е залял стените и прозорците на храма със запалителна течност, след което я е запалил с очевидното намерение да опожари джамията. Нападателят е разпознат и заловен с помощта на охранителните камери.

На 24.11.2013г. се случва инцидент с огнестрелно оръжие в с. Ягодина. Неизвестни извършители, най-вероятно членове на местната ловна дружинка, са стреляли по минарето на местната джамия, в резултат на което е отчупен полумесецът на минарето. В жалбата подадена до РПУ на МВР в Девин се споменава, че това не е първият инцидент от подобен тип.

В нощта на 19-ти срещу 20-ти ноември за пореден път е нападната и джамията в Благоевград. По джамията са хвърлени камъни. Счупена е вратата. Извършителят е арестуван на мястото от двама полицаи, пристигнали след сигнал подаден от имама, събуден от тропане и викове. Нападателят е бил освободен почти веднага и сутринта отново е бил пред джамията, където е демонстрирал арогантно поведение.

След инцидента от 19.11.2013г., имамът на Благоевград г-н Реджеп Ибрахим е подал жалба срещу нападението над благоевградската джамия в местното РПУ, но не е получил нужното и адекватно съдействие. Подобно отношение на правоохранителни органи може само да окуражи извършителите на подобни посегателства – доказателство за това е второто вандалско нападение над благоевградската джамия. Как ще гарантирате, че служителите на МВР няма да подценяват сериозността на подобни действия и ще ги разглеждат като прояви на религиозна омраза и престъпления против вероизповеданията, а не като дребни хулигански прояви?


Отношението на полицейските служители към случая може да бъде охарактеризирано като пренебрежително и безотговорно. Това че извършителят е бил пуснат почти веднага след задържането му, и че по всичко личи, че той няма да бъде наказан, доведе до очаквано продължение и само един месец по-късно се стигна до втори подобен случай.

На 20.12.2013г. около 23.30ч., извършител с инициали К.Р. хвърля два камъка по джамията и чупи един от прозорците. К.Р. е хванат от охранителите, които след това го предават на полицията. След като прекарва нощта в ареста, К.Р. е освободен на сутринта като е санкциониран единствено с ,,предупредителен протокол” да не руши имуществото на джамията.



Ето защо уважаеми господин г-н Йовчев моите въпроси към Вас са следните:
Какви мерки предприема ръководено от Вас министерство за разкриване на подобни случаи? Колко посегателства срещу мюсюлмански и други религиозни храмове са извършени през 2013 г. според данни на МВР? Техният брой по-голям ли е, или е по-малък в сравнение с предходната 2012 г.? Колко от тези случаи са разкрити и какво наказание са получили извършителите? Работи ли се по разясняването на все още неразкритите случаи?

Посегателствата и вандалските актове насочени срещу религиозни храмове са без всякакво съмнение проява на религиозна омраза. Службите на МВР имат ли предвид това обстоятелство при разкриване на тези актове? Извършителите подвеждат ли се под отговорност за нарушаване на чл. 164, ал.2 от Наказателния кодекс, който определя: „Който оскверни, унищожи или повреди религиозен храм, молитвен дом, светилище или прилежаща към тях сграда, техни символи или надгробни паметници, се наказва с лишаване от свобода до три години или с пробация, както и с глоба от три хиляди до десет хиляди лева”?




София, 22.01.2014 г. С уважение,


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница