Декември 2014 брой 11 (14), година 2



страница1/3
Дата13.02.2017
Размер0.51 Mb.
#14834
ТипАнализ
  1   2   3







декември 2014

брой 11 (14), година 2
Месечно онлайн издание на

Българската агенция за инвестиции

www.investbg.government.bg


  • АКЦЕНТИ В БРОЯ

  • Българска агенция за инвестиции – Инвестиционни форуми 2014

  • Икономически новини

  • Водещи новини от европейски институции

  • Анализ на сектор Транспортно машинистроене

  • Интервю с Томаш Йиндра, Управител на „Витте Аутомотив България” ЕООД

  • Търговските камари в България – Френско-българска търговско и индустриална камара (ФБТИК)

  • Макроикономически показатели

  • Предстоящи събития


Българска агенция за ИНВЕСТИЦИИ







ЗАЩО СИ СТРУВА ДА СЕ ИНВЕСТИРА В БЪЛГАРИЯ?

ХУАН-КАРЛОС ПЕРАЛЕХО,

изпълнителен директор Нестле България АД
Тази година се навършват 20 години от стъпването на „Нестле“ в България. Компанията е стратегически инвеститор в развитието на българската икономика, като само за последните десет години сме инвестирали над 146 млн.лв. „Нестле“ има дългосрочни планове за присъствието си в България. Непрестанно инвестираме в нови производствени линии във фабриките на компанията в София и във Варна.”



СТОЯН БОЕВ,

изпълнителен директор на „Интерконсулт България – ICB“


Все по-често в обществени дискусии се прокрадва идеята, че посоката ни на развитие следва да бъде превръщането на България от „аутсорсинг в сорсинг” дестинация, която ще може да предлага иновативни решения, ще може да привлича и задържа висококвалифицирани кадри и ще навлиза на нови пазари.”






АНТОН СТОЯНОВ,

вицепрезидент Глобални технологии и иновации в ХДС Груп С.А., Франция
Международните компании, които имат избор къде да започнат операциите си, търсят страни с многобройно население, с развита инфраструктура, с добра данъчна система и достъп до финансови ресурси. България е относително конкурентоспособна с данъчната си система, с цената на труда и с достъпа до еврофондове. Има също и програми за подпомагане на стратегически инвеститори. Преди няколко години открихме център за обслужване на международни клиенти във Велико Търново и сме извънредно доволни от това наше решение.”


* Мнения, изразени в интервюта за Invest Bulgaria

Икономически новини – бизнес, инвестиции, търговия




ИКОНОМИЧЕСКИ ПОКАЗАТЕЛИ
Преки инвестиции в България

Януари-септември (2013 г. и 2014 г.), млн.евро


Източник: БНБ



Инфлация, измерена чрез ИПЦ, по месеци



Източник: НСИ
Лихвени проценти и обеми на срочни депозити в лв. до 1 г.



Източник: БНБ, МФ

Държавен дълг и фискален резерв



Източник: МФ

1105,6 млн. евро са преките инвестиции

за първите 9 месеца на 2014 г.


1105.6 млн. евро (2.7% от БВП) са привлечените преки инвестиции в  българската икономика от януари до края на септември, съобщи БНБ. Това са предварителни, неревизирани данни, уточняват от БНБ и допълват, че настоящите данни ще бъдат ревизирани с отчета за привлечените инвестиции от януари до октомври 2014 г.

За същия период на миналата година в икономиката са влезли 1160.7 млн. евро (2.8% от БВП). Това са вече  ревизирани данни. Ако се сравняват тези обеми, излиза че за деветте месеца на тази година са привлечени с  55.1 млн.евро по-малко инвестиции от същия период на миналата година.

Ако обявените данни от БНБ се сравнят с предварителните данни на същия период на миналата година, се очертава доста различна картина. Първоначално обявеният обем за деветте месеца на миналата година беше 854.4 млн. евро (2.1% от БВП). Т.е. тази година се отбелязва ръст от 29,4%.

Инвестициите в дялов капитал през януари - септември 2014 г. възлизат на 259.4 млн. евро или с 506.4 млн. евро по-малко от дяловия капитал, привлечен през същия период на 2013 г. (765.7 млн. евро).  Неревизираните данни за привлечените инвестиции в дялов капитал за същия период на миналата година сочеха, че по това перо са влезли 618,3 млн. евро.

Постъпленията от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти у нас възлизат на 83.1 млн. евро, при 118.9 млн. евро за януари - септември 2013 г.

За януари - септември 2014 г. инвестициите в Друг капитал  е в размер на 721.8 млн. евро, при едва 321.7 млн. евро за януари – септември 2013 г. На база на предварителни данни за финансовия резултат.  Реинвестираната печалба за периода се оценява на 124.4 млн. евро, при 73.3 млн. евро за същия период на 2013 г.

Страната, от която са дошли най-много инвестиции от началото на годината, е Австрия с 284.2 млн. евро.  Най-големите нетни отрицателни потоци за периода са към Люксембург -19.6 млн. евро.

По отраслова структура най-големи нетни инвестиции за периода януари – септември 2014 г. има в отрасъл «Операции с недвижими имоти, наемодателна дейност и бизнесуслуги» (354.1 млн. евро). Следват отраслите « Транспорт, складиране и съобщения» (246.3 млн. евро) и «Финансово посредничество»(159.5 млн. евро).

По предварителни данни преките инвестиции на български компании в чужбина за януари - септември 2014 г. възлизат на 243.2 млн. евро.
3 големи аутсорсинг компании

откриват офиси в Пловдив
Три от петте най-големи аутсорсинг компании ще отворят врати в Пловдив в следващите няколко месеца. Това разкри кметът на града Иван Тотев. Подробна информация за инвестиционните намерения на 3-те компании бе официално обявена на 30-ти октомври, когато в Пловдив се проведе еднодневен бизнес форум „Outsourcing Destination Bulgaria“. За събитието в града пристигнаха представители на около 100 фирми от IT и аутсорсинг бранша.

 

http://www.plovdiv.bg/
Инвестициите в бизнес имоти нарастват с 54%
Обемът на инвестициите в бизнес имоти в България – предимно търговски и офис центрове, е достигнал 114 млн. евро от началото на годината до края на септември. Това е с 54% повече от цялата 2013 година,  съобщиха от консултантската компания „Фортон“. Преди два месеца друга консултантска компания „Колиърс“, изнесе данни за 26 млн. евро инвестиции в такива имоти в България за периода януари-юни, но седмица по-късно коригира числото на 36 млн. евро.

И двете компании очакват ръстове на този пазар и през 2015 г., като за основни двигатели на търсенето се смятат технологичните компании, аутсорсингът на бизнес процеси и развитието на електронната търговия.

 

http://www.trud.bg/


Строим още 2 моста над Дунав
България и Румъния проучват възможностите за строеж на два нови моста на река Дунав. Това е първата стъпка към изграждането на новите мостове, които ще са при Никопол - Турну Мъгуреле и Силистра - Кълъраш, обясниха от МТИТС .

След изготвянето на техническите проекти, двете държави ще трябва да подпишат ново споразумение за строежа на съоръженията.

 

bnr.bg

8 000 нови работни места

по проекта „Подкрепа за заетост”
8000 души ще получат препитание по проекта „Подкрепа за заетост” на Агенцията по заетостта. Вече са подписани първите рамкови договори с работодателите и до края на октомври 5000 души получиха работа.

Агенцията по заетостта отчита изключително висок интерес от страна на работодателите и в рамките на 3 седмици в бюрата по труда са подадени заявки за разкриването на над 21 500 работни места.

Отпуснати са 30 млн. лева, насочени към работодатели от реалния сектор, които разкриват работни места в сферата на индустрията и на услугите. Към заявените работни места се насочват регистрирани в бюрата по труда безработни, като с приоритет са продължително безработните лица, младежите до 29 години, хората над 55-годишна възраст и роми.

Проектът „Подкрепа за заетост” започна през август 2012 г. и до момента в него в обучение и заетост са включени общо над 32 хил. безработни. Сключени са договори с над 5 400 работодатели.

 

novinar.bg

Девня Цимент стартира нова

производствена инсталация
„Девня Цимент” стартира нова производствена инсталация, съобщиха от Италчементи Груп, чиято собственост е дружеството. Стойността на инвестицията, която получи сертификат за "Инвеститор Клас А" през 2012 г., е над 160 млн. евро. "Тази инвестиция е от най-големите в България през последните 25 години. Тя ще ни помогне да подобрим производствената ефективност и да бъдем в съответствие с най-добрите технологии за опазване на околната среда. Новият завод ще ни позволи да отговорим на търсенето на вътрешния пазар, както и в Източна Европа", сподели Карло Пезент, главен изпълнителен директор на Италчементи Груп. Новото съоръжение ще започне работа с пълен капацитет в началото на 2015 г. В него ще се произвеждат около 4000 тона клинкер на ден и 1,5 млн. т цимент годишно.
 IndustryInfo.BG – порталът на българската индустрия

България е на второ място в ЕС

по най-малък държавен дълг
България е на второ място в ЕС по най-малък държавен дълг, сочат последните ревизирани данни на Евростат. В края на 2013 г. дългът на ЕС-28 възлиза на 11,55 трилиона евро, или 85,4% от БВП, и бележи ръст спрямо предходните години. Най-нисък дълг като процент от БВП е отчетен в Естония (10,1%), България (18,3%), Люксембург (23,6%), Румъния (37,9%), Латвия (38,2%), Швеция (38,6%) и Литва (39%). Дори с взетите досега заеми през 2014 г., България все още е преди Люксембург по размер на дълга като процент от БВП на страната. 

http://www.standartnews.com/

VMware ще удвои българското си звено
Американската софтуерна компания VMware ще разшири двойно звеното си в България през следващите няколко години. Дружеството ще отвори нов център за професионални услуги и интеграция, който трябва да обслужва клиенти на продуктите и услугите й за виртуализация. Компанията вече е наела нова сграда близо до сегашния офис на бул. "Г.М.Димитров", в която се очаква да бъдат наети 50 души до края на годината, а към края на следващата броят им да достигне 150 души. Паралелно VMware ще увеличава и специалистите си в развойния център. Така плановете на компанията са да удвои своя персонал от около 500 души в момента на 1000, като тази бройка ще бъде достигната до "няколко години".

 www.capital.bg
Откриха фабрика за храни с румънска инвестиция
Изпълнителният директор на БАИ Светослав Младенов присъства на официалното откриване на новата фабрика "Вернада" в с. Горна Росица, Севлиевско. В церемонията участваха зам.- министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев, държавният секретар на Румъния Богдан Панделика, посланиците на Израел в България Шаул Камиса Раз и в Румъния Дан Бен-Елиезер, българският посланик в Букурещ Александър Филипов, румънски дипломати.

Фабриката в с. Горна Росица е специализирана в приготвянето на салати на основата на хумус по израелска технология. "Вернада" е инвестирала в нея над 2,5 млн. лв., като половината от тези средства са европейски инвестиции по 123  мярка от ОП РСР, а останалите са осигурени от румънския й партньор "Оушън фиш". Капацитетът на предприятието е 45 т  пакетирани салати за месец, които в по-голямата си част се изнасят за румънския пазар. В процес на договаряне е износ и за Израел. 
Министерство на икономиката и енергетиката


Търговията на България с ЕС се увеличава
През юли 2014 г. износът на България за Европейския съюз се увеличи със 7,5% спрямо същия месец на предходната година, достигайки размер от 2,6 млрд. лева, докато вносът от ЕС е намалял с 4,2% до 2,7 млрд. лева, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Износът на България за Европейския съюз през периода януари-юли 2014 г. се увеличава с 3,6% спрямо същия период на предходната година и е в размер на 15,2 млрд. лева, докато през същия период вносът от ЕС е нараснал с 2,3% до 17,7 млрд. лева.

Според данните на НСИ основни търговски партньори на България през първите седем месеца на годината са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, като те формират 72,3% от българския износ за държавите-членки на ЕС. В същото време най-голям внос на стоки е регистриран от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.

 

bnr.bg
Антон Павлов: С 16 млн. евро по програма "Енергийна ефективност и възобновяема енергия" ще бъдат намалени парниковите емисии
Реализацията на програмата "Енергийна ефективност и възобновяема енергия" ще доведе до намаляване на парниковите емисии с 35 хил. т СО2 чрез иновативни технологии за оползотворяване на енергийния потенциал на ВЕИ и въвеждане на енергоефективни решения в сградите. Това съобщи служебният зам.-министър на икономиката и енергетиката Антон Павлов на пресконференция за обявяване на покани за подаване на проектни предложения по инициативата.

Зам.-министър Павлов съобщи, че общият бюджет на програмата е близо 16 млн. евро, от които 85% са безвъзмездна финансова помощ в размер на 13.3 млн. евро, и с период на действие до април 2017 г. Инициативата се подкрепя от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство въз основа на меморандум за разбирателство между България и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, а Министерството на икономиката и енергетиката е програмен оператор. Партньор на МИЕ от страна на донора е Дирекцията за водни ресурси и енергия към Министерството на петрола и енергетиката на Норвегия.

 

mi.government.bg
България напредна до 40-то място в класацията за икономическа свобода
България се нарежда на 40-то място от 152 страни, включени в "Икономическа свобода по света: годишен доклад 2014", изготвен от канадския институт „Фрейзър” и разпространен за България от Института за пазарна икономика. Докладът представя картината през 2012 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни. 

Тазгодишниятрезултат на страната е 7,29 точки от максималните 10, което представлява леко повишение в сравнение с миналата година, когато страната имаше 7,28 точки и беше класирана на 49-то място. 

Напредването в класацията се дължи на изоставането на други страни, а не на символичното подобряване на резултата на България. В Европейския съюзрезултатът на страните варира от 7,84 т. за Финландия (10-то място в класацията) до 6,57 т. за Словения (105-то място в класацията). България е на 21-во място сред страните в ЕС, като този път се нарежда заедно с Испания, която има същия резултат. Хонконг отново е начело на класацията, следвана от Сингапур, Нова Зеландия и Швейцария.

 

ime.bg
Откриха завода на „Витте Аутомотив“
Нови 180 работни места откри разширениято на автомобилния "ВИТТЕ Аутомотив Груп" в Русе. На официална церемония държарвинят глава Росен Плевнелиев в компанията на кмета на община Русе Пламен Стоилов и Манфред Пюшел, председател на борда на компанията и икономическия министър Васил Щонов прерязаха лентата на новата производствена мощност, съобщава ruse-news.

"Това е само част от предвижданото разширение на дейността на фирмата в Русе. Тенденцията е от 180 в момента, до 2017 г. работните места ще станат 550", каза в обръщението си към присъстващите Пюшел. Росен Плевнелиев акцентира, че има тенденция за разширение на присъствието на автомобилиния клъстър в България. В него, в момента са ангажирани над 15 000 души.

Бъдещите планове на компанията включват по-нататъшно разширение на производствените площи и капацитет, което ще създаде възможности за откриване на нови работни места в Русе и региона.

 

ruse-news.com
Съоръжението на стойност 15 млн.лв. откриха в Добри дол, Ломско
Инсталация с нова система за производството на биогаз от животинска тор е открита в Добри дол, Ломско. Съоръжението е на стойност 15 млн.лв. и е изградено за осем месеца от Димитър Зоров. То се нарежда в топ 3 на инсталации от този тип в Европа. Във фермата на Димитър Зоров край Добри дол се отглеждат 2200 крави, които дават по 28 литра мляко на ден.

Най-модерният кравекомплекс на Балканите и един от най-големите в Европа е изграден в ломско със собствени средства, пари от фонд “Земеделие” и кредит от Българската банка за развитие. Общата инвестиция заедно с инсталацията е 30 милиона лева. Стопанството само произвежда и фуража за храна на животните.

 

Преса
ГеоПост Франция придоби 11% от капитала на Спиди
ГеоПост Франция придоби 11% от капитала на най-голямата българска куриерска компания - „Спиди“ АД за 12 милиона лева при пазарна капитализация на дружеството от 107 милиона лева.

Сделката е част от плановете на френската компания да придобие до 25% от капитала на „Спиди“ като част от стратегическа сделка в Балканския регион. Същевременно „Спиди“ ще придобие дъщерните дружества на ГеоПост в България и Румъния и ще се фокусира върху развитието на куриерския и логистичния бизнеса в региона и връзката му с европейския пазар.

В момента е в ход увеличение на капитала на „Спиди“ АД на стойност от 20,5 милиона лева, което заедно с инвестиционен заем ще финансира инвестиционна програма в размер на 32,4 млн. лева. 

 

klassa.bg
83 млн. евро за проекти със съседни държави
Програмите за трансгранично сътрудничество на България със Сърбия, Турция и Македония за програмния период 2014 – 2020 бяха представени на Европейската комисия. С внасянето на пълния пакет документи по трите програми бяха стартирани процедурите за съгласуването и одобрението им от ЕК. Очаква се решението на Комисията да стане ясно до края на годината.

През новия програмен период България очаква около 71 млн. евро безвъзмездна помощ от ЕС за финансиране на проекти от пограничните райони. Заедно с националното съфинансиране на партниращите страни бюджетът на трите програми възлиза на общо 83 млн. евро. Те ще бъдат инвестирани в проекти за развитието на устойчив туризъм, опазването на околната среда, младежки дейности  и развитието на конкурентоспособността на местната икономика.

 

mrrb.government.bg
Започва изграждането на новия завод за отпадъци край Шереметя
Започна изграждането на новия завод за преработка на отпадъци край великотърновското село Шереметя, който ще обслужва 6 общини. Пускът му ще е след 18 месеца.

Според проекта сегашните сметища на Триградието, Златарица, Елена и Стражица ще се превърнат в модерни паркове и зони за отдих, а всички отпадъци ще се обработват край сегашното сметище в района на Шереметя. Инвестицията отваря 51 работни места, а на обекта ще са ангажирани почти 1000 човека.

Проектът, който се именува „Регионална система за управление на отпадъците”, е на стойност 33 463 212 лв. Бенефициент е Община Велико Търново, а партньори са общините Горна Оряховица, Лясковец, Златарица, Елена и Стражица, както и сдружението „За чисти селища”. Собственият принос на общините е в размер на 2 814 980 лева, а от държавния бюджет ще се осигурят 4 597 234 лева. Приблизително 26 милиона лева ще бъде финансирането от Европейския фонд за регионално развитие.

 

borbabg.com
Бранимир Ботев: Туризмът индиректно вкарва в икономиката ни над 5.5 млрд. евро
Туризмът вече е структуроопределяща индустрия за българската икономика и ролята на държавата за неговото развитие е ключова. Отрасълът формира 13.6% от БВП на страната ни, а ако се изчислят също стоките и услугите от други отрасли, които се реализират чрез туризма или имат отношение към него, този дял би бил много по-висок. Това заяви служебният зам.-министър на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев пред участниците в обществената дискусия „Дневният ред на България - национални цели и приоритети в туризма“, организирана от БАН и в. "Стандарт".

Ботев съобщи, че по данни на Световната организация по туризъм към ООН за 2013 г. туризмът дава 3.2 млрд. евро директен принос към икономиката на страната ни, а индиректно вкарва в нея над 5.5 млрд. евро. Според коефициента LPT, измерващ съотношението между местно население и чуждестранни туристи, ние сме десетата дестинация в света с повече чуждестранни туристи от собственото си население, поясни Ботев. Той подчерта, че България има огромен потенциал във всяко отношение да развива отрасъла като устойчив и структуроопределящ в дългосрочен план.

 

mi.government.bg
1 милиард лева за иновации през 2015 г.
937,9 млн. лв. са планираните разходи за иновации през 2015 г. В сумата са включени както публичните разходи, така и средствата, които бизнесът ще похарчи. Сумата е почти двойно по-голяма в сравнение с 2011 г. Тогава разходите за научноизследователска и развойна дейност са били 429,6 млн. лева.

Удвояването на инвестициите е записано в последния вариант на Иновационна стратегия за интелигентна специализация до 2020 г. Тя служи като основа при разпределянето на евросредствата по оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” през новия програмен период до 2020 г.

Догодина публичните разходи за иновации ще са в размер на 525,6 млн. лв. От тях 275 млн. лв. ще дойдат по линия на еврофондовете, а 197 млн. лв. - от държавния бюджет. Университетите ще осигурят около 53,6 млн. лв.

Очаква се предприятията и нетърговските организации да похарчат за иновации догодина близо 412,3 млн. лв. За тази година прогнозите са малко по-скромни - очаква се разходите за изследователска дейност да достигнат 823,4 млн. лв.
trud.bg

България четвърта в света по ниски данъци за чужденци
България е поставена на четвърто място в света в класация на дестинациите с най-ниски данъци за чужденци, публикувана от в. "Дейли Мейл".

Компанията Брадли Хекфорд, специализирана в международното експатриране, съставила топ десет на страните с ниско данъчно бреме въз основа на критерии като качество на живота, правна и физическа сигурност, качество на икономическите инвестиции, достъпност на мястото и възможности за отмора.

България е поставена на четвърто място в класацията заради най-ниското данъчно бреме в цяла Европа с данък от 10% върху личните доходи. Европейците не трябва да инвестират, за да получат гражданство, но неевропейците трябва да са готови да вложат 400 000 паунда в държавни облигации, отбелязват от Брадли Хекфорд.

 На първо място в класацията са поставени Бахамските острови, които се намират близо до САЩ и се радват на великолепна обстановка и политическа стабилност. Страната, която се състои от над 700 малки острова, предлага отличен жизнен стандарт и 0% данък върху личните доходи.

www.news.bgnes.com

Преките чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор се увеличават с 4.5 на сто през 2013 г. спрямо 2012 г.

По предварителни данни преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор към 31 декември 2013 г. възлизат на 22 948 млн. евро, което е с 4.5 на сто повече в сравнение с 2012 година, съобщи Националният статистически институт.
Най-голяма е стойността на направените чуждестранни инвестиции в промишлеността - 10 011 млн. евро, и в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) - 4 688 млн. евро. През 2013 г. тези дейности заедно формират 
64.1 на сто от общия обем на ПЧИ, а относителният им дял общо нараства с 0.2 пункта спрямо предходната година.

В сектор "Строителство" преките чуждестранни инвестиции достигат 918 млн. евро, или с 0.3 на сто повече в сравнение с  2012 година.
По предварителни данни през 2013 г. извършените разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) във всички сектори на икономиката са 18 351 млн. лв. и в сравнение с предходната година намаляват с 3.9 на сто. Най-голям обем инвестиции в ДМА са вложени в промишления сектор - 5 912 млн. лв., и в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) - 4 016 млн. лева. През 2013 г. тези сектори заедно формират 54.1 на сто от общия обем разходи за ДМА.

В сектор "Строителство" инвестициите за ДМА са 1 298 млн. лв. и са с 19.3 на сто повече в сравнение с 2012 година. Регистрирана е промяна и в структурата на извършените разходи за придобиване на дълготрайни материални активи през 2013 г. по видове. Относителният дял на направените инвестиции за машини, производствено оборудване и апаратура намалява с 3.2 пункта в сравнение с предходната година и е 32.9 на сто, а делът на разходите за закупуване на земя - с 0.2 пункта, и е 7.3 на сто. Същевременно се наблюдава нарастване на относителния дял на закупените транспортни средства с 2.1 пункта и на
извършените разходи за придобиване на сгради, строителни съоръжения и конструкции - с 1.5 пункта, които формират съответно 11.4 и 39.8 на сто от общия обем инвестиции в ДМА.
www.bta.bg

КОРАДО България с инвестиция за 25 милиона лева
Заводът за радиатори и отопление КОРАДО България ще инвестира 25 милиона лева в производствената си база в Стражица. Компанията има за цел да увеличи продуктовата си гама и по този начин да затвърди водещите си позиции в страната и чужбина. Изпълнителният директор инж. Иржи Ржезничек разкри, че част от мощностите ще заработят още тази годината. 

„От началото на годината започнахме монтажа на втора, съвременна поточна линия, която е напълно автоматизирана и е три поколения над сега съществуващата. Благодарение на нея ще разширим капацитета на производство. Ще предложим на пазара тези видове и модели, които в момента доставяме от заводите в Чехия. Първата инвестиция е в размер на около 3 млн. евро. Производството ще започне в края на годината, а капацитетът е около 650 000 бройки годишно”, разказа за „Преса” инж. Ржезничек.

pressadaily.bg
България стана най-големият износител на слънчоглед в света
България вече е най-големият износител на слънчогледово семе в света. Страната ни е изместила от челната позиция Украйна, показват данни на Световната търговска организация. През миналата година приходите за България от експорта на слънчоглед са достигнали 743,625 млн. долара.

Най-голяма част от българския слънчоглед заминава за Холандия, Турция, Франция и Португалия. Ръстът в износа на слънчоглед през 2013 г. спрямо 2012 г. е 46%, а усреднено за периода 2009-2013 г. - 21%, сочи още статистиката. България държи дял от 17,8% от световния износ на слънчоглед.

В последните години в България се вкарали нови технологии на световните лидери в земеделието. Така ако през 2003 г. средният добив от декар слънчоглед е бил 120 кг, то през 2010 г. вече е достигнал до 210,5 кг/дка.

24chasa.bg

Добро повишение на продажбите на дребно в България и в целия ЕС през шестия месец на годината

Продажбите на дребно в 28-те страни - членки на Европейския съюз се повишиха през юни след стагнация през май, като в същото време имаше подобрение на търговията на дребно в България за втори пореден месец, показват последни данни на Евростат. 

Продажбите на дребно в ЕС се повишиха през юни с 0,3% на месечна база след тяхна стагнация (0,0%) през май (възходяща ревизия от предишна оценка за понижение с 0,1%), като за последно продажбите на дребно регистрираха спад през декември 2013-а година. 

Повишение през шестия месец на годината бележат както продажбите на храни, напитки и тютюневи изделия (повишение с 0,5% на месечна база), така и продажбите извън хранителния сектор (повишение с 0,2%). 

Според европейската статистика продажбите на дребно в България се повишиха с 0,3% на месечна база (аналогично на целия ЕС) след техен ръст с 1,4% през май (солидна възходяща ревизия от предишна оценка на Евростат за понижение с 0,1%). Това представлява подобрение на търговията на дребно в България за втори пореден месец след трите предходни месеца на спад (от февруари до април). 

На годишна база продажбите на дребно през юни в нашата страната отчетоха рязко повишение след известно забавяне на техния растеж през предходния месец. Според Евростат търговията на дребно в България регистрира солидно повишение от 2,4% (спрямо юни 2013-а) след повишение с 1,4% през май и повишение с 2,2% през април. И по този показател България се намира в "златната среда" на продажбите на дребно за целия Европейския съюз. 

bnr.bg

АФП: Аутсорсинг бумът помага на България

След плахото начало преди 15 години България в момента е център за информационни технологии, пише Агенция Франс Прес (АФП). Кол центрове, фирми, предлагащи софтуер и уеб програмиране, услуги за данни и техническа поддръжка привличат чуждестранните компании. Растежът в сектора се е увеличил рязко с до 25 на сто на годишна база през последните години, което е помогнало на икономиката на България да отчете растеж от 0,9 процента през 2013 г. след свиването й от 5% през 2009 година.

22 000 са заетите в аутсорсинг сектора и те генерират до 3 процента от брутния вътрешен продукт на България през 2013 г. - според българската аутсорсинг асоциация - с оборот от над един милиард лева (510 милиона евро).

Редица играчи на световните пазари също са създали магазин в България, включително Adecco, IBM и Sutherland. Coca-Cola HBC откри свой център с бек офис услуги в София през 2005 г. и сега обслужва 26 страни от тук. Тя бе последвана от Hewlett-Packard,която откри глобален център за доставка през 2006 г. и избра България за един от своите шест "хъбове за доставка" през 2010 г.

bnr.bg 

В периода от януари до началото на юли по-старите търговски центрове в столицата регистрират заетост над 97%, а новооткритите проекти успешно поддържат нива от над 85%. Анализът показва, че обемът на наетите и купените търговски площи за периода само в София надвишава 4500 кв.м.

Прогнозите сочат, че инвестиционният интерес към сегмента на търговските центрове в средносрочен план се очаква да се засили в две основни направления -  купуване на проекти с финансови затруднения и към вече утвърдени молове с устойчива заетост и търговски микс.

monitor.bg
Новият завод на "Девня цимент" ще е готов през септември

Цялостната реконструкция на завода "Девня цимент" (част от "Италчементи груп България"), която започна през лятото на 2012 г., трябва да завърши до края на септември. Това стана ясно по време на посещението на Министъра на икономиката и енергетиката, Драгомир Стойнев в Девня преди месец. Така въвеждането в експлоатация на новата производствена линия, която на практика представлява нов завод за цимент и клинкер, може да стане три месеца преди предварително обявения краен срок.

По данни на дружеството "Девня цимент", собственик на завода в Девня, инвестицията в новата инсталация най-вероятно ще надхвърли 160 млн. евро и ще бъде една от най-големите, правени в България през последните 20 години.





SOFIX: 03.11.2014 – 11.12.2014



Източник: bse-sofia.bg



BGREIT: 03.11.2014 – 11.12.2014



Източник: bse-sofia.bg



BGBX40 TR: 03.11.2014 – 11.12.2014



Източник: bse-sofia.bg



BGTR30: 03.11.2014 – 11.12.2014



Източник: bse-sofia.bg


Избрани решения
на Правителството
на Република България
за периода


26.11.2014-10.12.2014 г.


10.12.2014
300 ХИЛ. ЛВ. СА ОСИГУРЕНИ ЗА НАУЧНО-ПРИЛОЖНИ РАЗРАБОТКИ В ОБЛАСТТА НА ПЛАНИНСКОТО И ПОЛУПЛАНИНСКОТО ЖИВОТНОВЪДСТВО И ЗЕМЕДЕЛИЕ
БИЗНЕС СЪВЕТ ЩЕ ПОДПОМАГА СЪВЕТА ЗА ЕЛЕКТРОННО УПРАВЛЕНИЕ
ЗА РАТИФИКАЦИЯ Е ПРЕДЛОЖЕНО СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ИКОНОМИЧЕСКИТЕ МИНИСТЕРСТВА НА БЪЛГАРИЯ И ГЕРМАНИЯ
ДЪРЖАВАТА ЩЕ ОТПУСКА БЕЗЛИХВЕНИ ЗАЕМИ НА ОБЩИНИ ПО ОЩЕ ДВЕ МЕРКИ ОТ ПРСР

03.12.2014
ПРАВИТЕЛСТВОТО СТАРТИРА КОНКУРСИ ЗА ТЪРСЕНЕ И ПРОУЧВАНЕ НА НЕФТ И ГАЗ В БЛОКОВЕ „СИЛИСТАР” И „ТЕРЕС” В ЧЕРНО МОРЕ

01.12.2014
ГАРАНТИРАНЕ НА ФИНАНСОВАТА СТАБИЛНОСТ И ОГРАНИЧАВАНЕ НА БЮДЖЕТНИЯ ДЕФИЦИТ ДО 3% Е ЗАЛОЖЕНО В ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ ЗА 2015 Г.

26.11.2014
ПРОДЪЛЖАВА СЕ ДОГОВОРЪТ ЗА РЕЙТИНГ МЕЖДУ БЪЛГАРИЯ И MOODY’S
ПРАВИТЕЛСТВОТО ПРИЕ ТРИГОДИШЕН ПЛАН ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНАТА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ БЪЛГАРИЯ 2020
ОДОБРЕН Е АКТУАЛИЗИРАН ПРОЕКТ НА ОП „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“





Търговията на България с ЕС се увеличава
През юли 2014 г. износът на България за Европейския съюз се увеличи със 7,5% спрямо същия месец на предходната година, достигайки размер от 2,6 млрд. лева, докато вносът от ЕС е намалял с 4,2% до 2,7 млрд. лева, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

Износът на България за Европейския съюз през периода януари-юли 2014 г. се увеличава с 3,6% спрямо същия период на предходната година и е в размер на 15,2 млрд. лева, докато през същия период вносът от ЕС е нараснал с 2,3% до 17,7 млрд. лева.

Според данните на НСИ основни търговски партньори на България през първите седем месеца на годината са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, като те формират 72,3% от българския износ за държавите-членки на ЕС. В същото време най-голям внос на стоки е регистриран от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.

 

bnr.bg
С 16 млн. евро по програма "Енергийна ефективност и възобновяема енергия" ще бъдат намалени парниковите емисии
Реализацията на програмата "Енергийна ефективност и възобновяема енергия" ще доведе до намаляване на парниковите емисии с 35 хил. т СО2 чрез иновативни технологии за оползотворяване на енергийния потенциал на ВЕИ и въвеждане на енергоефективни решения в сградите.

Oбщият бюджет на програмата е близо 16 млн. евро, от които 85% са безвъзмездна финансова помощ в размер на 13.3 млн. евро, и с период на действие до април 2017 г. Инициативата се подкрепя от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство въз основа на меморандум за разбирателство между България и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, а Министерството на икономиката и енергетиката е програмен оператор. Партньор на МИЕ от страна на донора е Дирекцията за водни ресурси и енергия към Министерството на петрола и енергетиката на Норвегия.

 

mi.government.bg
България напредна до 40-то място в класацията за икономическа свобода
България се нарежда на 40-то място от 152 страни, включени в "Икономическа свобода по света: годишен доклад 2014", изготвен от канадския институт „Фрейзър” и разпространен за България от Института за пазарна икономика. Докладът представя картината през 2012 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни. 

Тазгодишният резултат на страната е 7,29 точки от максималните 10, което представлява леко повишение в сравнение с миналата година, когато страната имаше 7,28 точки и беше класирана на 49-то място. 

Напредването в класацията се дължи на изоставането на други страни, а не на символичното подобряване на резултата на България. В Европейския съюз резултатът на страните варира от 7,84 т. за Финландия (10-то място в класацията) до 6,57 т. за Словения (105-то място в класацията). България е на 21-во място сред страните в ЕС, като този път се нарежда заедно с Испания, която има същия резултат. Хонконг отново е начело на класацията, следван от Сингапур, Нова Зеландия и Швейцария.

 

ime.bg
Откриха завода на „Витте Аутомотив“
Нови 180 работни места откри разширението на автомобилния завод на "ВИТТЕ Аутомотив Груп" в Русе. На официална церемония държавният глава Росен Плевнелиев в компанията на кмета на община Русе Пламен Стоилов и Манфред Пюшел, председател на борда на компанията, прерязаха лентата на новата производствена мощност, съобщава ruse-news.

"Това е само част от предвижданото разширение на дейността на фирмата в Русе. Тенденцията е от 180 в момента, до 2017 г. работните места да станат 550", каза в обръщението си към присъстващите Пюшел. Росен Плевнелиев акцентира, че има тенденция за увеличаване на присъствието на автомобилиния клъстър в България. В него, в момента са ангажирани над 15 000 души.

Бъдещите планове на компанията включват по-нататъшно разширение на производствените площи и капацитет, което ще създаде възможности за откриване на нови работни места в Русе и региона.

 

ruse-news.com
Съоръжение за биогаз на стойност 15 млн.лв. откриха в Добри дол, Ломско
Инсталация с нова система за производството на биогаз от животинска тор е открита в Добри дол, Ломско. Съоръжението е на стойност 15 млн.лв. и е изградено за осем месеца от Димитър Зоров. То се нарежда в топ 3 на инсталации от този тип в Европа. Във фермата на Димитър Зоров край Добри дол се отглеждат 2200 крави, които дават по 28 литра мляко на ден.

Най-модерният кравекомплекс на Балканите и един от най-големите в Европа е изграден в ломско със собствени средства, пари от фонд “Земеделие” и кредит от Българската банка за развитие. Общата инвестиция заедно с инсталацията е 30 милиона лева. Стопанството само произвежда и фуража за храна на животните.

 

http://pressadaily.bg/
ГеоПост Франция придоби 11% от капитала на „Спиди”
ГеоПост Франция придоби 11% от капитала на най-голямата българска куриерска компания - „Спиди“ за 12 милиона лева при пазарна капитализация на дружеството от 107 милиона лева.

Сделката е част от плановете на френската компания да придобие до 25% от капитала на „Спиди“ като част от стратегическа сделка в Балканския регион. Същевременно „Спиди“ ще придобие дъщерните дружества на ГеоПост в България  и Румъния и ще се фокусира върху развитието на куриерския и логистичния бизнеса в региона и връзката му с европейския пазар.

В момента е в ход увеличение на капитала на „Спиди“ АД на стойност от 20,5 милиона лева, което заедно с инвестиционен заем ще финансира инвестиционна програма в размер на 32,4 млн. лева. 

 klassa.bg

83 млн. евро за проекти

със съседни държави
Програмите за трансгранично сътрудничество на България със Сърбия, Турция и Македония за програмния период 2014 – 2020 бяха представени на Европейската комисия. С внасянето на пълния пакет документи по трите програми бяха стартирани процедурите за съгласуването и одобрението им от ЕК. Очаква се решението на Комисията да стане ясно до края на годината.

През новия програмен период България очаква около 71 млн. евро безвъзмездна помощ от ЕС за финансиране на проекти в пограничните райони. Заедно с националното съфинансиране на партниращите страни бюджетът на трите програми възлиза на общо 83 млн. евро. Те ще бъдат инвестирани в проекти за развитието на устойчив туризъм, опазването на околната среда, младежки дейности  и развитието на конкурентоспособността на местната икономика.

 mrrb.government.bg
Започва изграждането на новия завод за отпадъци край Шереметя

Започна изграждането на новия завод за преработка на отпадъци край великотърновското село Шереметя, който ще обслужва 6 общини. Пускът му ще е след 18 месеца.

Според проекта сегашните сметища на Триградието, Златарица, Елена и Стражица ще се превърнат в модерни паркове и зони за отдих, а всички отпадъци ще се обработват край сегашното сметище в района на Шереметя. Инвестицията открива 51 работни места, а на обекта ще са ангажирани почти 1000 човека.

Проектът, който се именува „Регионална система за управление на отпадъците”, е на стойност 33 463 212 лв. Бенефициент е Община Велико Търново, а партньори са общините Горна Оряховица, Лясковец, Златарица, Елена и Стражица, както и сдружението „За чисти селища”.

 borbabg.com




автофигура 2

Водещи новини от европейските институции







Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница