До директора на риосв-бургас



Дата10.02.2018
Размер291.31 Kb.
#56649

ДО


ДИРЕКТОРА НА РИОСВ-БУРГАС


И С К А Н Е
за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС)

От “АХЕЛОЙ БИЙЧ РИЗОРТ” ООД, ЕИК 175428197
Гр. София, район Студентски, ул. “Иван Странски” №7

/ седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/


Пълен пощенски адрес: Гр. София, район Студентски, ул. “Иван Странски” №7
Управител или изпълнителен директор на фирмата - възложител: Ивайло Цветков Йолов – собственик

Лице за контакти: Ивайло Йолов



Уважаема г-жо Директор,
І. Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС за инвестиционно предложение:
Изграждане на ваканционно селище в имоти №,№: 00833.6.42, 00833.6.41 и 00833.6.18, местност “Бабата”, землище гр. Ахелой, община Поморие
Процедурата за инвестиционното предложение се явява втора по ред, тъй като за самостоятелните процедури за трите имота е изтекъл пет годишния период на действие. В този смисъл инвестиционното предложение е ново.
/посочва се характера на инвестиционното предложение, в т.ч. дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение или изменение на производствената дейност, съгласно изискванията на раздел I и III от глава шеста на Закона за опазване на околната среда /ЗООС/

II. Характеристика на инвестиционното предложение

  1. Резюме на предложението

За трите имота, предмет на инвестиционното предложение са проведени три индивидуални процедури по преценяване на необходимостта от Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) през 2008 г. Сборната площ на имотите е 4,602 дка. Издадени са: - Решение № БС-297-ПР/28.05.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.18, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС; - Решение № БС-195-ПР/18.04.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.41, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС; и - Решение № БС-480-ПР/15.08.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.42, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС. И трите процедури по околна среда са съвместени с процедура по преценяване на вероятното въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони, в случая защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна.

Настоящата необходимост от нова процедура е определена с писмо Изх. № 7357 от 11.10.2013 г. на РИОСВ-Бургас, тъй като не е започнала реализацията на инвестиционните предложения – т.е. не са представени Разрешения за строеж, макар че има издадена Заповед за одобряване на Подробен устройствен план от гл. архитект на община Поморие. В писмото на компетентния орган е отразено становище по смисъла на §25, ал.3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, че на разглежданата територия няма пясъчни дюни.

Трите разглеждани имота са придобити от нов собственик - “Ахелой Бийч Ризорт” ООД, който предлага обединяване на трите имота без да се променя вида и капацитета на процедираните през 2008 г. инвестиционни предложения. Имотите към 2008 г. са били с начин на трайно ползване “овощни насаждения”, като към днешна дата насажденията са изкоренени и е извършена процедура по промяна на категорията на земеделската земя в “нива”. Съгласно одобреният ПУП за трите имота от тях е отнета площ за крайбрежна алея. Част от площта попада в зона А, а останалата в зона Б съгласно Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Показателите за застрояване са съобразени с допустимите за съответната част сборната площ, попадаща в съответната зона, а именно частта от зона А: 20 % плътност на застрояване; 70% минимално озеленена площ; h макс – 7м/2 ет.; Кинт 0.5, и зона Б: 30% плътност на застрояване; 50% минимално озеленена площ, h макс 15м/5 ет.; Кинт 1.5

Обединеният ПУП напълно съвпада като естество и капацитет на процедираните инвестиционни предложения, а именно: изграждане на общо 10 /десет/ жилищни сгради за сезонно ползване и предвиждане на общо 30 паркоместа и капацитет за 80-100 човека.




  1. Необходимост от инвестиционното предложение:

Възложителят е придобил трите имота, съгласно приложената скица и Нотариален акт за собственост. Сборната площ от 4,602 дка е разположена на входа на град Ахелой, сред застроени с курортни сгради парцели и с налична инфраструктура. Предвид това възложителят трудно може да поддържа земята си като нива за отглеждане на земеделски култури или да засади отново овошки, както е ползван терена преди гр. Ахелой да се утвърди като туристическа черноморска дестинация. Виждането е да изгради малко ваканционно селище с много зеленина, осигуряващо комфорт за посетителите.

Други обстоятелства, обуславящи целесъобразността на проекта са:

 не се засягат горски, ценни степни или влажни съобщества;

 не се засягат пасища използвани за гнездене и за кацане и почивка по време на миграция

на птиците;

 няма да увреди защитени територии и да повлияе върху мрежата от защитени зони, тъй като площта е разглеждана като част от защитена зона през 2008 г. в предходните процедури и това е доказано;

достатъчна близост до главен път и до трасета на изградена вече инфраструктура;

 отдалеченост от други обекти, изискващи зона за здравна защита;




  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Съседните терени са вече застроени. Местността “Бабата”, където ще се реализира и настоящия план е естествено продължение на град Ахелой по протежение на черноморската ивица. ПУП представя самостоятелен обект – ваканционно селище и няма връзка с другите обекти. Съгласно Териториано-устройствения план на община Поморие и проекта за Общ устройствен план, който е в процес на одобряване, площта на ПУП попада в зона за курортно строителство.

По отношение на възможното кумулативно въздействие трябва да се отбележи, че тъй като са провеждани процедури пред 2008 година, всеки следващ проект до днешна дата ги е включвал в кумулативната си оценка като резервирани за застрояване имоти. Освен това, получаване на наднормени нива на шум и запрашеност може да се прояви при едновременно изпълнение на няколко близко стоящи проекти и настоящото ИП, но тъй като съседно стоящите имоти са вече застроени, то на практика няма да се извършва едновременно строителство. В този случай се очаква възможно краткотрайно увеличаване на нивата на шум, основно в района на площадката на имота само до изграждане на елементите на селището.

Не се очаква настоящото ИП заедно с другите ИП да увеличи степента на въздействие по отношение качеството на местообитанията на различните флористични и фаунистични видове в защитена зона „Ахелой-Равда-Несебър”, тъй като приключилите през 2008 г. за настоящия проект процедури са изследвани чрез процедурите за всеки от построените на около обекти, и въздействието при начало на реализацията сега разглеждания обект ще е локално.


  1. Информация за разгледани алтернативи

За инвестиционното предложение няма друга алтернатива, тъй като при закупуването на парцелите възложителят е съобразил наличието на Решения по околна среда и Заповедта за одобряване на ПУП, което го е накарало да инвестира за безконфликтно създаване на уютно селище за отмора на посетителите. А и предвижданията по ТУП и проекта за ОУП на община Поморие допускат единствено курортно строителство.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Предвидената дейност ще се осъществява в имоти №, №: 00833.6.42, 00833.6.41 и 00833.6.18, местност “Бабата”, землище гр. Ахелой, община Поморие. Площта чрез крайбрежна алея граничи с плажната ивица. Намира се на от 180 до 340 метра север - североизток от град Ахелой и на около 500 метра по въздушна линия от главен път І-9 Бургас – Варна. Площта на ПУП граничи със стабилизиран полски път, който северно се включва в пътната мрежа на града.

Инвестиционното предложение не обуславя наличието на трансгранично въздействие.

Площта попада в защитена зона „Ахелой-Равда-Несебър”. Предвид разпоредбите на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (приета с ПМС № 201 от 31.08.2007 г., в сила от 11.09.2007 г. с изм. и доп ), ИП подлежи и на преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони.

За разглежданата територия няма наложена строителна забрана във връзка с чл. 198 от ЗУТ. Съгласно писмо на РИОСВ-Бургас на разглежданата площ няма пясъчни дюни, т.е. строителството е допустимо и съгласно ЗУЧК.




  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

 Основни процеси при изграждане на ваканционното селище съставено от 10 жилищни сгради за сезонно ползване, 30 паркоместа и реализиране на проекта за озеленяване:

При направа на сградите и местата за паркиране ще бъде използвана позната стандартна технология, която включва следните дейности:

- почистване на терена от едри камъни и храсти;

- изгребване на хумусния слой и депонирането му на място определено от община Поморие;

- подравняване на площадката;

- изграждане на разширение за пътната връзка;

- транспортиране до площадката на оборудването и материалите;

- изработване на вертикалната планировка и дренажите;

- поетапно изграждане на сградния фонд;

- поставяне на елементите за тревна фуга в сектора оформящ местата за паркиране;

- оформяне на зелените площи и засаждане на подходящи дръвчета и храсти.

По време на строителството използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали.




  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Транспортният подход до имота е съществуващ. Ще се ползва стабилизиран път, с който граничи имот №00833.6.18 от ПУП и който ползват съседните парцели с постройки. От парцелите е отнета площ за изграждане на крайбрежна алея. Няма да се изгражда нова пътна инфраструктура.

В района има изграден трафопост, който захранва обектите в местността “Бабата”. След сключване на договор с експлоатационното дружество възложителят ще присъедини и настоящият обект към електропреносната мрежа. На същия принцип, чрез договор с ВиК ще се извърши присъединяването към водопреносната мрежа. Ще се изгради площадкова канализация, която ще се включи към канализацията на град Ахелой.



Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Етапите за изготвянето на проекта са определени от чл 139. (1) от ЗУТ, съгласно който се изработва в следните фази:



1. идеен проект;

2. технически проект;

3. работен проект (работни чертежи и детайли).

Съгласуване на проекта с РИОСВ (МОСВ) и получаване становище съгласно чл. 84 от ЗООС.

Одобряване на проекта и получаване на разрешително за строеж.

Изпълнение на проекта — строителство, монтаж и разрешение за ползване.

Поради малкия строителен обем и естеството на проекта, българското законодателство не предвижда обществени обсъждания.

Възложителят е преминал предхождащите съгласуването на проекта с инспекцията етапи и внася настоящата информация.

Към осъществяването на инвестиционния проект ще се пристъпи след утвърждаването на цялата проектна документация. Предвиден е срок за осъществяване на основните строителни дейности 12 месеца, като програмата за дейностите ще бъде направена на по-късен етап в работното проектиране.

Предвижда се прекарване на връзки към съществуващата пътна инфраструктура, водопровод, електрозахранване, канализация и пристъпване към строителните дейности. Мащабът на строителството — 10 жилищни сгради за сезонно ползване при използване на строителна механизация от 1бр. багер, самосвал с обем на коша 8 куб.м бетонопомпа и три бетоновоза позволяват извършване на изкопните дейности за основите на всяка една от тях до 10 дни за сграда и до 10 дни за сграда с използване на строителни машини за заливане на фундаментите, етажните плочи и противоземетръсните шайби, до три месеца за груби строителни дейности, 4 месеца за довършителни и един месец за благоустройство и озеленяване.

На този етап възложителя не може да определи фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.


  1. Предлагани методи за строителство

Използва се традиционният метод за изграждане на сгради и паркоместа. Не се предвиждат специални видове работи (взривни и т.н.).

За строителството ще се използват стандартни материали закупени от търговската мрежа.




  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

Няма да се използват природни ресурси при строителството и при експлоатацията на ваканционното селище.

По време на строителството използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали. Строителните материали ще бъдат закупени от лицензирани фирми.

Комплексът ще се използва предимно през летния активен туристически сезон.



  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране

Отпадъците от новото строителството ще бъдат извозени на депо за строителни отпадъци, посочено от Община Поморие или повторно използвани за насипвне след преработката им, а изкопаните земни маси ще бъдат депонирани на място определено от същата община, като направленията за извозване ще бъдат определени с издаването на разрешението за строеж и протокола за откриване на строителна площадка.

Металните отпадъци ще бъдат предадени на фирма притежаваща лиценз за оползотворяване на отпадъци от метали.

Пластмасовите и хартиените отпадъци ще се събират разделно и предават за рециклиране.

Битовите отпадъци се събират в съдове за смет, предоставени от фирмата по сметосъбиране, обслужваща района.

Отпадъците от парковете и градини се компостират на място и повторно използват в градинските площи.

Поради наличието на изграденна и надеждно функционираща организация за събиране, депониране и оползотворяване на отпадъците на територията на община Поморие негативни въздействия от генерирането на отпадъци в околната среда няма да има.




  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда

Мерките за намаляване на отрицателните въздействия са свързани с бъдещата подготовка на проекти и ще предвидят:

- строително-монтажните работи ще се извършват извън размножителния период на птиците (месец май и първата половина на юни);

- предаването на различните видове отпадъци ще става съгласно ЗУО.

- по време на експлоатация ще се спазват всички правила, свързани с поддържане на зелената система и незамърсяване на района от туристите.




  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

Настоящия ПУП е за обединяване на три имоти и изграждане на ваканционно селище в тях. Трите имота са отделно процедирани през 2008 г. При реализиране на обедненото инвестиционно предложение, предвид новия ПУП изцяло се запазва капацитета и предмета на предходните три процедури. Предмет на ПУП е изграждане на девет жилищни сгради за сезонно ползване и една курортна сграда.

В района има изграден трафопост, който захранва обектите в местността “Бабата”. След сключване на договор с експлоатационното дружество възложителят ще присъедини и настоящият обект към електропреносната мрежа. На същия принцип, чрез договор с ВиК ще се извърши присъединяването към водопреносната мрежа. Ще се изгради площадкова канализация, която ще се включи към канализацията на град Ахелой,




  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Одобряването на инвестиционното предложение, предмет на ПУП завършва с издаване на Разрешение за строеж от гл. архитект на община Поморие.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Замърсяване на околната среда в периода на осъществяване на ИП е незначително поради естеството му, а именно изграждане на сгради за обитаване – жилищни и курортна, непосредствено до други урбанзирани терени използвани със същата или аналогична цел, и извън границите на санитарно-охранителни зони и защитени територии. Режима на застрояване се съобразява с рестрикциите на ЗУЧК и заложените мерки по отношение на защитената зона, в която попада – “Ахелой-Равда- Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна.

Основното въздействие е свързано със замърсяването на въздуха през строителния период. По данни от експертни изчисления за аналогични обекти през строителния период въздействието ще бъде незначително в рамките на строителната площадка. Възможен е наднормен шум по време на полагане на фундаментите на сградите на разстояние до 80-100 m от мястото, краткотрайно (продължителността на строителния период се очаква да бъде около 2 месеца).

Основните източници на замърсяване са строителната механизация - при извършване на строителните работи въздухът се замърсява с прах и отработени газове от ДВГ на строителната механизация. Тези източници на замърсявания са неорганизирани.

Предвидената дейност няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда, тъй като не се предвиждат дейности, при които се отделят емисии на замърсители в околната среда над нормата за новоизграждащи се жилищни и курортни сгради;

По такъв начин ще се гарантира в максимална степен защита на природата и здравето на хората.

С инвестиционното намерение се цели интегриране на предвижданията на възложителя по отношение на околната среда в процеса на развитие като цяло, основавайки се на следните принципи:

- устойчиво развитие;

- съхраняване и опазване на екосистемите;

- предотвратяване на замърсяването и увреждането на този район.

Предвидената дейност няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда, тъй като:

- не се предвиждат дейности, при които се отделят емисии на замърсители в околната среда;

- приложени са съответните решения за екологосъобразно третиране на отпадъчните води и битовите отпадъци;



  1. Риск от инциденти

Не съществува риск за съществено увреждане на средата дори при инциденти, тъй като инвестиционното предложение не предвижда ползване на опасни вещества.



III. Mестоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, природните и антропогенните характеристики, както и за елементите от Националната екологична мрежа

В приложение са представени три скици на поземлените имоти, които се обединяват в настоящия ПУП. Имотите са №,№: 00833.6.42, 00833.6.41 и 00833.6.18, местност “Бабата”, землище гр. Ахелой, община Поморие. Приложен и изготвеният ПУП, на който са отразени зона А и Б по смисъла на ЗУЧК и за които важат съответните описани по-горе строителни показатели. На ПУП е отразена и отнетата площ за изграждане на т. нар. обществена инфраструктура – крайбрежна алея. Сборната площ от 4,602 дка попада в защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна. Прилагат се трите Решения по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, в които са разгледани елементите на защитената зона от компетентния орган – РИОСВ-Бургас и са заложени мерки за опазването на защитената зона. Възложителят е запознат с тях и се задължава да ги изпълни.

Площта не попада и не засяга пряко или косвено защитена територия определена по реда на Закона защитените територии. В близост няма обекти на културното наследство. Предвид местоположението на обекта не се очаква трансгранично въздействие от предвидената за осъществяване дейност.




  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Ново образувания УПИ се намира непосредствено до изградени обекти и инфраструктура за обслужването им. Парцелът граничи с път, който ще се ползва за достъп. Заинтересовани лица и съседи не са възразили на инвестиционното намерение.


  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Площта на ПУП се намира се на от 180 до 340 метра север - североизток от град Ахелой и на около 500 метра по въздушна линия от главен път І-9 Бургас – Варна. Площта на ПУП граничи със стабилизиран полски път, който северно се включва в пътната мрежа на града. Съседните терени са застроени. Местността “Бабата” се явява естествено продължение в южна посока на гр. Ахелой. В миналото това са били обработваемите земи на жителите на града. Трите имота са били засадени с трайни овощни насаждения, но след изтичане на амортизационния им срок е проведена процедура за изкореняването им. Околните терени преди застрояването им са били със същото ползване.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа

В непосредствена близост до площта, предмет на разглеждане няма санитарно-охранителни зони.

Имотът не попада и не засяга защитена територия определена по реда на Закона защитените територии.

Съгласно писмо Изх. № 7357 от 11.10.2013 г. на РИОСВ-Бургас, е изразено становище по смисъла на §25, ал.3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, че на разглежданата територия няма пясъчни дюни.

Площадката попада в защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, която е част от екологичната мрежа Натура 2000. Издадени са: - Решение № БС-297-ПР/28.05.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.18, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС; - Решение № БС-195-ПР/18.04.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.41, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС; и - Решение № БС-480-ПР/15.08.2008 г. за: “Изграждане на ваканционно селище в ПИ 0833.6.42, м. “Бабабата”, земл. с. Ахелой, общ. Поморие”, което постановява да не се извършва ОВОС. И трите процедури по околна среда са съвместени с процедура по преценяване на вероятното въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони, в случая защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна. Т.е. площта е изследвана като въздействие върху защитената зона и в решенията са заложени мерки за съхраняването й. Възложителят е запознат с тях и се задължава да ги изпълни.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

За инвестиционното предложение няма друга алтернатива относно местоположението на обекта. Възложителят преди да инвестира в закупуване на парцелите е проверил за наличието на съгласувателни документи. Наличието на цитираните по-горе Решения по околна среда са го мотивирали да вложи капитал, тъй като те определят безконфликтно с околната среда строителство. В този смисъл местоположението на инвестиционното предложение се явява единствена алтернатива.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие при реализацията на инвестиционното предложение

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, защитените територии, паметници на културата, различните видове отпадъци и техните местонахождения, както и някои генетично модифицирани организми

От реализацията на свързаното с плана инвестиционно предложение не се очакват въздействия върху хората и човешкото здраве. То е свързано със задоволяването на основни човешки потребности, труд, хранене, почивка и възстановяване на силите. Реализирането на инвестиционното предложение не е свързано с рискове за човешкото здраве и местоположението му не е в противоречие на Закона за здравето (ДВ бр.70/2004г., изм. и доп.бр.102/2006г.).

В настоящия момент имотът съществува под формата на материални активи носещи полза на собственика му само в случай на повишаване на стойността им при покачване на цените на недвижимите имоти.

С реализирането на инвестиционното предложение, предмет на плана броят и стойността на материалните активи в имота многократно ще се увеличат. Реализирането на инвестиционното предложение е благоприятно от икономически аспект тъй като води до увеличаване на материалните активи и стойността им.

Въздействие върху качеството на въздуха.

Може да се очакват промени в качеството на атмосферния въздух в района единствено при строителните дейности и по-точно по време на изкопните дейности и грубото строителство, преди монтиране на дограмата, но същите ще бъдат в границите на допустимите денонощни норми.



- От строителните машини

При използване на среден багер с производителност 50 куб м/час или по-голяма изкопните работи при предвидения обем следва да приключат в срок до 3 дни за сграда.

Предвиждат се изкопни работи през есеннозимния или пролетния сезон, когато изкопаните земни маси ще бъдат с голяма влажност без да се наблюдават наднормени стойности на ФПЧ.

Не се предвиждат взривни дейности и други такива, водещи до значително запрашаване и отделяне на ФПЧ. При максимално използване на строителна механизация при едновременна работа на 1 хидравличен багер, задвижван от дизелов мотор и 5 самосвала с обем на коша до 10 куб м, чрез използването на модула за изчисляване на емисиите Emissions от програмния продукт „Трафик оракул“, могат да се очакват следните емисии по време на строителните дейности.





Замърсител мг/м3

Сажди 0,0008

Азотни окиси 0,0010

ЛОС 0,00056

СО 0,00310

ПАН 2,8x10-7

Разпространение на замърсителите, емитирани с отработените газове на строителните машини: При използване на модула „Diffusion“ от програмния продукт „Трафик оракул“ и приемане за неблагоприятна за разсейване атмосфера в района и резултатите за очакваните емисии от горната таблица, са изчислени очакваните концентрации на замърсителите в приземния слой на атмосферата при строителни дейности. Разсейването на емитираните замърсители е апроксимирано като площен източник. Резултатите са представени в следващата текст таблица:





Концентрация

NOX

μg/m3



ЛОС

μg/m3



СО

μg/m3



Тв. ч-ци

μg/m3



ПДК

200

5(бензен)

10

0,15

Очаквана

16

0,56

3

1,4x10-6

При тази строителна механизация максимално еднократната концентрация на азотни окиси в района на строителния обект ще бъде в рамките на 16 μg/m3, при средночасова норма от 200μg/m3 и средногодишна норма за опазване на човешкото здраве 40 μg/m3. С отдалечаването от строителния обект очакваните концентрации значително ще намаляват и ще бъдат до 3μg/m3 на 100 м от обекта.

Разсейването на останалите емитирани замърсители на въздуха, също ще доведе до много по-ниски от допустимите концентрации (за СО ще бъде 3μg/m3, при норма 10μg/m3). Тези емисии няма да доведат до промяна на качеството на въздуха в района, тъй като са с малка мащабност и за кратък период (1 ден по време на изкопните работи).

- От строителните дейности на строителната площадка.

По данни от различни дейности очакваните емисии на прах и ФПЧ10 ще бъдат от порядъка на представените по-долу в таблицата:





Източник

Общ прах

ФПЧ10

г/м2с

г/м2с

ЕАОС

0,000005

0.00000022

ЕРА

0,000084

0,00000004

За определянето на разпространението на твърди частици е използвана компютърната програма за изчисляване имисиите от площни източници „Screening procedures for Estimating the Air Quality Impact of Stationary Sources, Revised“ EPA-450/R-92-019.

- От движението на МПС

Реализирането на инвестиционния проект не е свързано със значително увеличаването на броя на преминаващите по пътя Бургас-Варна автомобили и с реализирането на инвестиционното предложение промяна на съществуващите концентрации поради движение на автомобилите на туристите от ваканционното селище не се очаква.

Източник на емисии във въздуха от МПС ще бъдат: лекия автомобил на туристите (общо четиридесет МПС) и епизодичното използване на МПС за доставки на строителни материали по време на строителството. В случая неорганизираното замърсяване на атмосферния въздух с емисии от посетителите ще бъде незначително, краткотрайно и с малък обхват.

В случая очакваните емисии от автомобилите на туристите ще бъдат съгласно европейските стандарти за емисии наложени на производителите и вносители на автомобили в България.

- Източници на организирани емиси

С инвестиционния проект не се предвиждат горивни инсталации, организирани източници на емисии. За отопление и топла вода за битови нужди са предвидени електронагревателни уреди и климатици. Не се очакват емисии от монтираните в стаите климатици поради екологичните норми наложени от българското законодателство на производителите и вносителите на климатична техника.



Сградите няма да бъдат значим източник на емисии на контаминенти на атмосферния въздух, поради което въздействието може да бъде оценено като незначително.

Води

Липсата на поток непречистени отпадъчни води, директно заустван в природен водоприемник не предполага негативно въздействие върху качеството на повърхностните и подземни води в района. Обекта ще бъде включен в канализационната мрежа на гр. Ахелойл.

Максималното количество на отпадните води се определя от чл.164 на Наредба №4 от 17.06. 2005г за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации на МРРБ ДВ бр 53 от 28.06.2005г. При условията на чл.164 денонощното количество на битовите отпадни води се приема за равно на съответното количество за питейно-битови нужди води съгласно глава втора на същата наредба. Типът отпадъчни води ще бъде битови отпадъчни води с максимално денонощно количество 4 куб.м.

От туристите във ваканционното селище се очаква формиране на битово-фекални води с максимални концентрации на основните замърсители в тях представени в таблицата по-долу.




БПК5 220мг О2

Неразтворени вещества 265мг/л

Общ азот 44мг/л

Общ фосфор 9,9 мг/л



Почви и земни недра:

При изкопните дейности ще бъде отстранен повърхностния почвен слой, без да се засягат територии, в които почвите подлежат на опазване по силата на закон.

С реализирането на инвестиционното предложение ще бъдат извършени изкопни работи максимално до кота -2,50 поради което въздействия засягащи земните недра не се очакват.

Ландшафт:

Инвестиционното предложение ще се реализира в урбанизиран район където съседните парцели са вече застроени. Реализирането на инвестиционното намерение е свързано с изкопни земни работи и строителството на сградите, но съществени промени в структурата на ландшафта не се очакват.

Ландшафта ще се запази като антропогенен, възникнал вследствие на коренното преобразуване на природната среда в резултат на стопанското усвояване (жилищно строителство и градоустройство). Този тип ландшафти се характеризират с почти напълно изчерпан потенциал за самовъзстановяване в случай на нови антропогенни въздействия, а емкостта им се оценява като силно ограничена.

При изкопните дейности ще бъде отстранен само почвения слой на малка дълбочина без да се засяга минералното разнообразие.

Площта на разглеждания ПУП е била заета от трайно насаждение, което към 2009 г. е изкоренено и в настоящия момент площта е с начин на трайно ползване “нива”.

Биологично разнообразие:

По време на строителството ще бъде засегната площ без дървесна растителност. След приключване на строителните дейности незастроените площи ще бъдат озеленени.

Територията, която е сега е нива, а по-рано е била трайно насаждение се обитава от приспособени животински видове предимно птици и безгръбначни, пеперуди (Lepidoptera), главно молци, а от бозайниците най-разпространени са домашната мишка и сивия плъх. Същите обитават предимно мази, тавани и сутерени, а при достатъчно високи температури, през нощта в откритите площи ловуват няколко вида прилепи.

В района са характерни около 35 вида птици, постоянни и временни обитатели. Като място за търсене на храна в района по-често се срещат представителите на синигерите, най често синия синигер (Parus caeruleus), домашното врабче (Paser domesticus), полското врабче (Paser montanus), градска лястовица (Delichon urbica), свраката (Pica pica), сивата врана (Corvus corone), чавката (Corvus monedula) и жълтокраката чайка (Larus cachinnans) и други по рядко или за по-кратък период. В района на обекта не са регистрирани находища на защитени растителни видове, подлежащи на опазване съгласно чл. 40 от ЗБР и местообитания на видове подлежащи на опазване.

Тъй като, строителството ще се извърши сред вече застроени имоти очакваните въздействия спрямо населяващите я животински видове ще бъдат незначителни, без да бъдат засягани други видове подлежащи на опазване съгласно ЗБР и местообитанията им.
Защитени територии по смисъла на ЗЗТ:

Най-близките защитени територии по смисъла на ЗЗТ са Защитена местност „Калината”- находище на блатно кокиче с площ 63,10 ха в землището на с Кошарица и Защитена местност “Поморийско езеро”, представлява свръхсолена лагуна разположена северно от град Поморие. Същите са отделени чрез пътища, земеделски земи и застроени територии и са извън обхвата на въздействията по време на строителните дейности и експлоатацията.



Недвижимо културно наследство:

В района на имота не са регистрирани обекти, предмет на културно наследство. В случай на разкриване на обекти предмет на културно наследство по време на изкопните работи възложителят ще се съобрази с българското законодателство. Въздействието се оценява като незначително и в границите на собствеността.


Отпадъци:

Отпадъците от новото строителството ще бъдат извозени на депо за строителни отпадъци, посочено от Община Поморие или повторно използвани за насипвне след преработката им, а изкопаните земни маси ще бъдат депонирани на място определено от същата община, като направленията за извозване ще бъдат определени с издаването на разрешението за строеж и протокола за откриване на строителна площадка.

Поради наличието на изграденна и надеждно функционираща организация за събиране, депониране и оползотворяване на отпадъците на територията на община Поморие негативни въздействия от генерирането на отпадъци в околната среда няма да има.
Шум и вибрации:

Източници на шум и вибрации с периодично действие ще бъдат строителните и транспортните машини по време на строителството. За изкопни и дейности ще бъдат използвани среден багер и до 5 самосвала с обем на кош/продължителност до 3 дни за сграда. Очакваното въздействие се определя като краткотрайно и периодично. По опитни данни източниците на шум и шумовите нива при строителството на една сграда са до 75 dB. Съгласно Приложение 3 на Наредба№6 /26.06.2006г за показателите за шум в околната среда на 50м от строителния обект намалението ᐎL на шумовото ниво ще бъде с 43 dB. При източник на шум с шумово ниво 75 dB след отчитане на намалението ᐎL, което е 43 dB шумовото ниво ще бъде за източника на шума 32 dB, което е под еквивалентното 55 dB за градска среда през деня и в границите на допустимото в най близките жилища на гр. Поморие.

Сградите са курортни и в тях не се предвиждат производствени дейности и монтаж на източници на шум, вибрации и радиация тъй като това е определено с предназначението им.
2. Въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа

Територията, на която се осъществява проекта не се намира в пределите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ. Попада в защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър” за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна. Имотите вече са били обект на процедури по преценяване на необходимостта от ОВОС, в това число и по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване в защитените зони. През 2008 г. е преценено, че няма въздействие върху предмета на опазване на защитена зона BG0000574 “Ахелой-Равда-Несебър”. С настоящия проект само се обединяват трите имота без да се променя естеството или капацитета на предложенията. Теренът е бил трайно насаждение към 2008 г., като в последствие насаждението е изкоренено поради изтичане на амортизационния му срок и в настоящия момент площта представлява нива. Това показва, че имотите не представляват естествено, ценно природно местообитание, предмет на опазване в защитената зона. Разположението на площта до крайбрежната ивица и сред застроени вече имоти показва, че тя не може да се използва пълноценно като земеделска земя.

Площта се намира в район с напреднала степен на урбанизация и се посещава от малък брой птици, за които се изискват специални мерки за опазване.

За преценяване на необходимостта от изготвяне на доклад по оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване в защитените зони е внесено Уведомление по чл.10 от Наредбата за ОС (отделно приложение).





3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

При спазване изискванията на нормативната уредба, отнасяща се до експлоатацията на този вид обекти, не се очаква вредно въздействие.

По време на строителството се очакват преки въздействия изразяващи се в генериране на шум, ауспухови газове и прах в границите на допустимите съгласно българското законодателство. По продължителност въздействията ще бъдат ограничени в срока на строителните дейности. Очакваните въздействия върху компонентите на околната среда се характеризират като незначителни.

Строителството на сградите се извършва с цел задоволяване на човешки потребности - осигуряване на условия за сън, почивка, възстановяване на здравето и работоспособноста на туристите, поради което въздействията от експлоатацията на сградите могат да бъдат класифицирани като постоянни в границите на експлоатационния срок и положителни.


4. Обхват на въздействието - географски район, засегнатото население, населени места

Имота не попада в жилищна територия. Въздействието по отношение на акустичната обстановка се ограничава до границите на парцела. По време на експлоатацията въздействията от дейностите ще бъдат ограничени в обема на ваканционното селище, зелените площи и подходите към сградите.


5. Вероятност на поява на въздействието

При спазване на установените със съществуващата нормативна уредба изисквания по време на строителството и експлоатацията за допустимост на дейностите, вероятност за поява на въздействия над допустимите не съществува. Вероятността от отрицателни въздействия поради аварии и инциденти е ограничена, тъй като не се предвиждат производствени дейности.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Не се предвижда отрицателно въздействие. С реализиране на инвестиционното предложение няма да настъпи ново, различно по вид от до сега съществуващите въздействия в района. Основен фактор определящ условията на средата в района са вече изградените обекти в съседните имоти.




  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда

Не е необходимо разработване на мерки за намаляване или компенсиране на въздействия, тъй като отрицателни такива не се очакват. Предвид това, че са издадени три Решения по преценяване на необходимостта от ОВОС, от директора на РИОСВ-Бургас през 2008 г., в които компетентния орган е заложил условия които трябва да се изпълнят, възложителят е запознат и се задължава да ги изпълни.


  1. Трансграничен характер на въздействията

Не се очаква трансгранично въздействие.
Прилагам:

1.Информацията по Приложение № 2 към чл.6 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Загл. изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Приета с ПМС № 59 от 7.03.2003 г., обн., ДВ, бр. 25 от 18.03.2003 г., изм. и доп., бр. 3 от 10.01.2006 г., бр. 80 от 9.10.2009 г., бр. 29 от 16.04.2010 г., бр. 3 от 11.01.2011 г., бр. 94 от 30.11.2012 г., в сила от 30.11.2012 г. – 1 екземпляр на хартиен носител и 2 екземпляра на електронен носител;


2.Информация относно обществения интерес по смисъла на чл.6,ал.9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Загл. изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Приета с ПМС № 59 от 7.03.2003 г., обн., ДВ, бр. 25 от 18.03.2003 г., изм. и доп., бр. 3 от 10.01.2006 г., бр. 80 от 9.10.2009 г., бр. 29 от 16.04.2010 г., бр. 3 от 11.01.2011 г., бр. 94 от 30.11.2012 г., в сила от 30.11.2012 г, в т.ч. становища на съответната община/район/кметство, получени писмени становища от заинтересувани лица, жалби, възражения или предложения, протоколи от проведени срещи, друго.

3.Оценка по чл. 99а от ЗООС (в случаите по чл. 118, ал.2 от ЗООС) - 1 екземпляр на хартиен носител и 2 екземпляра на електронен носител;

4.Документ за платена такса в размер на 500 лв. съгласно чл. 1, ал. 5,т.1 и чл. 22, ал. 2 и чл.30,ал.1. от Тарифа за таксите, които се събират в системата на Министерството на околната среда и водите /Приета с ПМС № 136 от 13.05.2011 г., обн., ДВ, бр. 39 от 20.05.2011 г., в сила от 20.05.2011 г., изм. и доп., бр. 73 от 25.09.2012 г., в сила от 25.09.2012 г., бр. 94 от 30.11.2012 г., в сила от 30.11.2012 г./ и съгласно чл. 10, ал. 2, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони. Таксата се заплаща по банков път по Банкова сметка на РИОСВ-Бургас в Общинска банка Бургас: BIC-SOMBBGSF ПО БАНКОВА СМЕТКА: BG28SOMB91303137007401. Във вносната бележка следва да се упомене постановлението, съответния член и името на фирмата и/или физическото лице, поземления имот, землище, местност.

Дата:......................... Възложител:.....................................

/име,подпис/

Възложителят е задължен да осигури еднаквост на съдържанието на хартиения и в електронния носител на информацията, представена по ал. 1, и на оценката по ал. 2, като при установено несъответствие компетентният орган взема предвид хартиения носител.




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница