До инж. Живко георгиев кмета на общ. Тервел до гюлай Бекир



страница1/2
Дата09.01.2017
Размер482.14 Kb.
#12271
  1   2
ДО

ИНЖ. ЖИВКО ГЕОРГИЕВ

КМЕТА НА ОБЩ. ТЕРВЕЛ
ДО

Гюлай Бекир

КМЕТ НА С. ЗЪРНЕВО

Уважаеми господин Георгиев,

Уважаеми господин Бекир,

На основание чл. 6, ал. 9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., изм.и доп, и в съответствие с инвестиционния процес и в съответствие с инвестиционния процес за изграждане на „Селскостопански сгради за отглеждане на 800 бр. крави, доилна зала и торохранилище” в обхвата на имот с №109001 в землището на с.Зърнево, общ.Тервел, Ви представям, искане за преценка ОВОС на ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”.

Моля, да поставите съобщение на своята интернет страница и/или по друг начин за най-малко 14 дни за достъпа до информацията и за изразяване на становища от заинтересувани лица. В срок до 3 дни, след изтичане на определения срок, моля да изпратите служебно резултатите от обществения достъп, в т.ч. по начина на осигуряването му, до РИОСВ-Варна.

Прилагам: Информация за преценяване необходимостта от ОВОС– на хартиен и електронен носител.
С уважение:…………………….

За ЕТ „ИСМ 91- Иса Сали”

пълном . инж.Десислава Иванова

Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

на инвестиционно предложение за

Селскостопански сгради за отглеждане на 800 бр. крави, доилна зала и торохранилище”


І. Информация за контакт с инвеститора:
ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”, ул.”Балкан” №3, с. Каравелово, общ. Никола Козлево, обл. Шумен.
Лице за контакти: Десислава Атанасова Иванова, гр. Добрич, ул."Кирил и Методий" № 4, ап.12. телефон: 0887/45 02 60.

ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението;

Имотът е с начин на трайно ползване: „птицеферма”, с площ 49,692 дка. В него има изградени 14 сгради с обща площ 5, 827 дка. Част от тези постройки ще бъдат премахнати. Предвижда се да се проектират и изгради нов краварник със съпътстващите го доилна зала и торохранилище. В комплекса ще се помещават още противопожарен водоем и хидрофорна станция, силажни ями, силози и други съоръжения свързани с отглеждането на кравите.

Ще се изгради модернизиран животновъден кравекомплекс, отговарящ на европейските изисквания и действащата в Р България нормативна уредба за отглеждане на селскостопански животни от този вид. В животновъдния комплекс ще се отглеждат максимално 800 бр. млечни крави.

Ще се изградят два обора за по 400 крави. На покривите ще се постави фонар, чрез който ще се осъществява осветление и вентилация на въздух в помещенията. Автоматично регулираният микроклимат в помещенията е част от съвременните технологии за отглеждане на животните. Храната ще се приготвя по рецептурници в специална фуражна кухня. За всяко животно ще се съхранява масив от компютърна информация, като всеки момент се знае какво е здравословното му състояние, продуктивността и т.н. Система от скреперни устройства работи денонощно в производствената сграда и на всеки 45 минути почиства технологичните пътеки. После отпадъците се превръщат в течна тор. В доилната зала ще се внедри една от най-съвременните системи. Цехът за производство на фуражи ще се оборудва с най-съвременни технологични линии.

Торова смес ще се използва за торене на обработваемите от инвеститора земи.

Реализацията на проекта е свързана с внедряването на съвременни производствени мощности и технологични схеми според пазарните изисквания за качество, хигиена, безопасност за произвеждане на мляко.

Разпределението на зоните ще е направено в съответствие с европейските изисквания за разделно приемане и съхранение на основни суровини.


Предлаганото разположение на производствените и складови помещения създава предпоставки да се разделят товаропотоците от суровини, спомагателни материали, амбалаж, готова продукция, като се осигурят условия за безопасни условия на труд и спазване на хигиенните изисквания при производството на храни. На територията на съществуващия цех ще се обособи собствена лаборатория за контрол на всички етапи от производствения процес - суровини, междинен контрол, готовата продукция.
Територията на имота е с изградена инфраструктура, водоснабден, ел. захранване, чрез изграден трафопост.

Не се предвижда изграждане на нова пътна инфраструктура.

Няма да се използват взривни материали.

Във връзка с горе описаното осъществяването на ИП е свързано с изработване и одобряване на ПУП-ПЗ по реда на ЗУТ.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Животновъдството е стар и традиционен поминък на българското население. С развитието на занаятите в българските земи през ХVІІІ и ХІХв. то получава тласък за подем. За това допринася и свободният достъп на българските стадата до Егейското крайбрежие по времето на турското владичество. След Освобождението животновъдството е слаборазвито. Броят на животните бързо намалява, поради ограничаването на пасищата, а отглежданите породи животни са слабопродуктивни. Едва през 30-те години успоредно с общия стопански подем в страната се отбелязва и подем в развитието на отрасъла. До края на 50-те години на ХХв. развитието на животновъдството в България е насочено към осигуряването на растениевъдството с работен добитък и осигуряването на хранителни продукти за заетите в селското стопанство. През последните 30 години животновъдството се развива в т.н. ”продуктивно направление”, с което нараства и значението му за населението и стопанството на страната.

Животновъдството е първият по значение отрасъл на селското стопанство в България, тъй като дава 53% от общата селскостопанска продукция през 1998г. То няма сезонен характер, но е силно зависимо от растениевъдството, подсигуряващо храните за животните. Животновъдството осигурява пресни храни за населението и суровини за много отрасли на ХВП и леката промишленост. Неговите продукти са: месо, животни за разплод, мляко, кожи, кости, вълна, мазнини. По този начин от отрасъла зависи пълноценното хранене на населението и развитието на много обработващи промишлени отрасли.

Животновъдството дава оборска тор за растениевъдството, с което съдейства за повишаването на добивите в него.

Животновъдството предоставя възможност за рационално използване на слабопродуктивни земи чрез пашата.

През последните 30 години животновъдството се развива главно в продуктивно направление, с което значително се повишава значението на отрасъла.

Богатата фуражна база, традициите в отглеждането на едър и дребен рогат добитък са предпоставка за добре развито животновъдство до началото на прехода, в община Тервел. След срива през 90-те години са унищожени всички племенни стада и е ликвидирана материално-техническата база. В момента животновъдството е съсредоточено в частния сектор.

Основен отрасъл от животновъдството е говедовъдството. То е изцяло съсредоточено в частния сектор, където е преобладаващ броят на дребните ферми с по 1-3 броя крави и много малко средните ферми 5-10 броя крави. Големи ферми няма. Дребното стопанство не е рентабилно и не позволява да се изпълнят всички изисквания по европейските стандарти: контрол и хигиена на млекодобива и ветеринарно-медицински мероприятия. За целта е желателно окрупняване на фермите и изграждане на съоръжения за развитието на отрасъла.


Изграждано на кравекомплекса ще допринесе за развитието животновъдството в общината.
Инвеститорът притежава:

- документи за собственост на имотите – Нотариален акт.

- актуална скица.

-изградена и въведена в експлоатация постройка.


Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на ИП и отговаря на критериите за определяне на:

- характеристиката на предлаганото строителство, дейности и технологии по обем, производителност, мащабност, взаимовръзка и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и нарушения на околната среда, както и риск от инциденти;

- местоположението, в това число чувствителност на средата, съществуващо ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района;

- способността за асимилация на екосистемата в естествената околна среда на силно урбанизираните територии и районите, в които нормите на замърсяване са превишени;

- характеристиките на потенциалните въздействия – териториален обхват, засегнато население, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост;

- общественият интерес към предложението за строителство, дейности и технологии.

Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия. Ще се разкрият временни работни места – осигурява се временна работна заетост на проектантски и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.

Ще се създадат реални предпоставки за произвеждане на плодови сокове, както за туристическия район, така също за вътрешния пазар и износ в други пазари.


3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения;

Инвестиционното предложение за изграждане на кравеферма не противоречи на действащите планове за района. За реализирането му има издадена Заповед № 259/03.06.2013г. на кмета на община Тервел, по реда на Закона за устройство на териториите за разрешаване изработването на ПУП-ПЗ, за имота.

За територията има одобрен ПУП за изграждане на „Птицеферма”. Реализацията на намерението ще промени начина на трайно ползване на терена в обхвата на имот №109001 в „Кравеферма”.

Инвеститорът е собственик и обработва земеделски земи в териториалния обхват на общ. Тервел и общ. Н. Козлево. Отпадъците получени от краварника ще послужат, след допълнителни обработки за органичното им наторяване.

Инвестиционното предложение не противоречи на действащите планове за района.

Разглежданото инвестиционно предложение има взаимовръзка с съществуващите животновъдни ферми на инвеститора. От съществуващите кравеферми ще се подават за отглеждане подрастващите малки телета.

Инвестиционното предложение за кравекомплекс не противоречи на действащите планове за района.
4. Подробна информация за разглеждани алтернативи;

Инвестиционното предложение ще се реализира на този терен защото:

- природният и ресурсов потенциал на общината е подходящ и позволява реализацията на инвестиционното предложение;

- местоположението на площадката е подходящо избрано от гледна точка на пътно-транспортната обстановка. На юг имота граничи и с полски път №000141 на Община Тервел, като участъкът от имота до населеното място е с трайна настилка;

- околното застрояване не създава нито функционални, нито обемно-пространствени конфликти с бъдещия обект;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита;

- теренът е в съответствие с изискванията за екологична безопасност;

- районът е с добре изградена инфраструктура – водоснабдяване и електроснабдяване;

-реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икономическите и екологично развитие на общината.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Поземлен имот №109001 с площ 49,692 дка, в землище с. Зърнево, общ. Тервел, обл. Добрич, собственост на ЕТ „ИСМ 91 – ИСА САЛИ”, ул.”Балкан” №3, с. Каравелово, общ. Никола Козлево, обл. Шумен.

Имотът е с начин на трайно ползване: „Птицеферма”. В имота са изградени 14 бр. сгради на обща площ от 5, 827 дка.

Имот №109001 граничи със земеделски земи и земи с НТП „птицеферма”. Имоти с №030019 и №030020 (на запад); имоти №030016, №030028, №030029 (на изток) са земеделски земи - ниви; както и имот №030021 (на юг) е земеделска земя - нива, а имот №109002 (на север) е с НТП „птицеферма”. На юг имота граничи и с полски път №000141 на Община Тервел, като участъкът от имота до населеното място е с трайна настилка.

Избраният имот е на 200м от с. Зърнево, общ. Тервел. Отстои на 100м от общински път между селата Нова Камена и Зърнево.

Всички дейности ще се осъществяват единствено и само в границите на отредената площадка. Не се налага ползването на допълнителни площи.

Приложена е скица, показващи местоположението на площадката.

На територията ще се оформят функционални зони за краварници, доилна зала, силози, торохранилище, вътрешна алейна мрежа, паркинг за МПС на работещите на обекта и транспортните средства, които ще го обслужват.


6. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, принос и резултат
В животновъдния комплекс ще се отглеждат общо 800 бр. млечни крави. Млечните крави ще се отглеждат в два обора. Животните ще се разполагат с единични боксове за лежане и почивка, постлани с гумена постеля. Странично до обора за млечните крави, се намира “Доилния център”. Тези две сгради са свързани един с друг с една основна ос, под която се намира торовия канал. В торовия канал, посредством скреперни линии се почиства торта от двата обора. Водата за почистване на помещенията е оборотна. Странично на обора за млечни крави, в предната част се намира “Доилния център/Социалните помещения”, който включва и селекционно отделение за работа на ветеринарния лекар.

В близост до оборите за млечните крави, ще се разположи оборът за телета от 0 до 4 месец. Тези животни са разпределени в 8 групи. Отглеждането се осъществява в групови боксове - по 20 телета във всеки бокс, застлан със сламена постеля. След четвъртия месец телетата се прехвърлят в комбиниран обор, със сламено-торова постеля до 19-ти месец от едната страна и единични боксове от другата страна от 19-ти до 28-ми месец. Този обор е за младите животни, който ще се построи паралелно с “Обора за телета” от 0-4 месец. След отвеждането в този обор младите животни се отглеждат в него до 28 месечна възраст, т.е. вече бременни юници. Преди раждане юниците се отвеждат в “Обор родилно”, където престояват до отелване и отдаване на коластреното мляко и отиват в “Обора за млечни крави”. Част от телетата ще се продават на други ферми са отглеждане или за месо.


Свързан със сградите за животните, непосредствено до тях се намира района на храната. Концентрираните храни се съхраняват в хале с капацитет около 2000 тона, разделено на секции за различните концентрирани храни. Грубата храна се съхранява в силажни ями, разположени срещу халето за концентрираните храни и с общ капацитет 25 000 куб.м. Съоръженията за съхранението на храните е с капацитет за изхранване на всичките животни във фермата за 12 месеца.
В имота ще се изгради стоманено бетонен фундамент за съхранение на течен тор. Брутният обем е 9 020,47 куб.м, с възможност за съхранение на течен тор в рамките на 6 месеца, изчислено на база цялото поголовие във фермата.

Като цяло животновъдния обект се обслужва от една входна и изходна улица, в началото на които са разположени дезинфекционни вани.

В близост да прииждащата външна улица, но в обекта е разположена сграда за труповете на умрели животни.

Обектът е затворен с гранична ограда, при която се намира и пазач.

Също така в обекта е разположена и шахта за събиране и съхранение на дъждовна вода, която може да се използва за противопожарни нужди.

Всички постройки в обекта са свързани помежду си с алеи. Което гарантира и позволява извършването на различни производствени процеси, например доилния процес, хранене, транспортиране и т.н.


В предната част на “Доилния център” се позиционира първичният вход на водата и електрическата мрежа. Всички вторични връзки на тока и на водата започват от доилния център и се свързват с всяка сграда индивидуално. По този начин е възможен директен контрол от едно място на всички линии в обекта.
Почистването на торта в обекта се разделя на два типа – почистване на суха торова маса и почистване на течна торова маса.

Сухата торова маса се събира в следните помещения и обекти:



  1. в помещение „Родилно” зад доилната зала

  2. в обора за телетата от 0 до 4-ти месец

  3. в обора за младите животни в сектора подрастващи до 17 – 18 месец.

Във изброените по-горе обекти съответната група животни се отглежда на т.нар. дълбока сламена постеля, т.е. естествен тор смесен със слама. В този вид постелята престоява шест месеца. Почистването на сухия тор се извършва с мобилна техника (колесен товарач или трактор с гребло) и с ремаркета се извозва и разхвърля по полетата на стопанството. Използва се за грубо наторяване на нивите, преди или по време на предсеитбените обработки. Собственика на фермата обработва земеделски земи и има сключени договори за аренда за около 15 000 дка, върху които ще се разпръсва оборската тор.

Разхвърлянето на сухия тор по полетата се извършва два пъти годишно през пролетта и в края на лятото, началото на есента Поради това в животновъдния обект не се предвижда изграждане на торово хранилище за сухия тор, тъй като процедурата по извозване до полето трае максимум два пъти по 4-5 дни в годината.
Течният тор ще се събира от два основни обекта


  1. от обора за крави, включително и от чакалнята към доилната зала

  2. от обора за млади животни, в частта си заплодени юници

При обора за крави и доилната зала торовата маса се получава във втечнен вариант, тъй като при почистването си от скрепера бива изтласкан в обособен двоен торов канал. Този торов канал е с капацитет да поеме два пъти дневното количество тор. В частта между обора и доилната зала се намира шахта, в която са разположени потопяем миксер-хомогенизатор и потопяема помпа.

Миксерът се включва автоматично 3 – 4 пъти на денонощие и работи на всяко пускане по около 12 – 15 минути. За това време торовата маса се хомогенизира и се привежда във втечнен вариант. При хомогенизирането се повдига нивото на торовата маса, при което торта прелива в отделната шахта на потопяемата помпа. Помпата е с нивомер и се включва автоматично при прииждането на тор. Помпата изпомпва торта до лагуната.


В торохранилището торта ще престоява шест месеца, а именно през периода между началото на октомври до края на февруари/началото на март. По целия си път торта във втечнен вариант няма допир до околната среда. Той е затворен в торовия канал или в тръбопровода. Торта се „запечатва” отгоре с коричка и не отделя вредни емисии в околната среда.
Електрозахранването ще се осъществи от съществуващата електропреносна мрежа,

Имотът е водоснабден от съществуваща водопроводна мрежа.

Битово-фекалните отпадъчни води ще се събират във водоплътни черпателни ями и ще се предават на лица имащи разрешения за съответната дейност.
По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота.

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да засегне съществуващи известни културни паметници (исторически, архитектурни и археологически).

Реализацията на инвестиционната инициатива ще има положителен социален ефект за общината и ще създаде условия за по-рационално, екологосъобразно и доходоносно използване на територията.

Не се очаква никакво вредно влияние върху човешкото здраве.


7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища;
Не се предвижда изграждане на нови пътища или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. До имота се достига по съществуващ път. Експлоатацията и поддръжката на съоръженията не изисква допълнителни помощни и комуникативни площи.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
Строителството ще се извърши на база одобрен план за безопасност и здраве, включващ и мерки за опазване на околната среда.

Строителният период ще се осъществи в рамките на 12 -24 месеца, след получаване на разрешение за строеж от главния архитект на община Тервел. Основните въздействия на инвестиционното предложение са свързани с: формиране на допълнителни количества отпадъчни води; формиране на твърди животински отпадъци; водопотребление на допълнителни количества вода; разход на електроенергия; промяна статута на земеделска земя; промяна на ландшафта.

Реализацията на инвестиционната инициатива ще има положителен социален ефект за общината и ще създаде условия за по-рационално и доходоносно използване на територията.

Извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда не се предвиждат.

Експлоатационният период се определя от амортизацията на сградния фонд. При сегашните условия може да се предположи, че цялостна реконструкция и модернизация или извеждане от експлоатация ще се наложи след около 30 години. Той е свързан с предоставяне на обслужващи дейности, поддържане на чистотата в обекта, поддържане на озеленените площи, охрана и др. Не се предвиждат производствени и други дейности, изискващи хигиенно-защитни зони или оказващи значително въздействие върху околната среда.

9. Използвани методи за строителство:

Алтернативи при реализацията биха могли да се разглеждат основно с методите на строителство, начините на застрояване и използване на терена, формирането на инфраструктурата, начините на озеленяване.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани конвенционални методи. Ще се проведат изкопни работи, изграждане на бетонови основи, кофраж и подземно включване към електропреносната мрежа.

Строителството ще се осъществи от местни строителни фирми и предприемачи.

По време на строителството ще са необходими площи в рамките на имота (около 1000 кв. м) за временна строителна база, в т.ч за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството.


  1. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията

През строителния период ще се използват традиционни строителни материали (цимент, пясък, чакъл, тухли, армировъчна стомана, стомана и др. материали за метални конструкции, пластмаса и пластмасови изделия, дървен материал, стъкло) и ресурси (електроенергия и вода). Материалите за строителството ще бъдат доставени от съответните фирми.

В процеса на експлоатация основно ще се използва електроенергия и вода.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Поради характера на дейностите ще се формират следните видове отпадъци:


Строителни отпадъци ще се генерират основно през строителния период и ограничено количество при евентуални ремонтни работи. Те са предимно излишни земни маси и строителни остатъци от ремонта на сградата.

Отпадъци генерирани през строителния период:



  • изкопни земни маси – 17 05 06;

  • бетон 17 01 01;

  • тухли 17 01 02;

  • керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия 17 01 03;

  • смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06 - 17 01 07;

  • дървесен материал от куфражи – 17 02 01;

  • смеси от метали - 17 04 07.

Земните маси от горния почвен слой богат на хумус, ще бъдат запазени и след приключване на строителството ще бъдат използвани за обратна засипка и за озеленяване. Излишните земни маси, които ще създадат изкопните работи и генерираните строителни отпадъци ще бъдат транспортирани до място, определено от община Тервел.

Общото количество строителни отпадъци, включително и тези от съществуващите сгради, ще е около 2000 м3.



При експлоатацията:

По време на експлоатацията ще се формират различни отпадъци, свързани с характера на извършваните дейности. Основно това ще са малки количества битови отпадъци и малки количества строителни отпадъци при извършване на ремонтни дейности.


Производствените отпадъци са:

02 01 01 утайки от измиване и почистване

02 01 02 отпадъци от животински тъкани

02 01 06 животински изпражнения, урина и тор (включително използвана слама), отпадъчни води, разделно събирани и пречиствани извън мястото на образуването им

02 05 99 отпадъци, неупоменати другаде

При отглеждането на животните не се очакват големи количества отпадъчни води. Очакваните количества отпадъчни води ще са около 10 м3 на ден, при пълна натовареност, защото водата ще е оборотна.

За третиране на отпадъците, възложителят ще предприеме съответните действия, като осигури транспортиране на формираните отпадъци до депа, за тяхното обезвреждане. Труповете ще се съхраняват отделно в специално изградени хладилни камери и ще се предава на „Екарисаж” ЕООД, гр. Варна, след сключване на договор.

Очаква се да се формират много малки количества опасни отпадъци при смяна на машинните масла от осветлението (при евентуална употреба на живачни и луминисцентни лампи), акумулатори за поддържащата техника и др. Генерираните опасни отпадъци ще се предават на съответните лицензирани фирми, притежаващи разрешителни, съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците. Акумулаторните батерии ще се съхраняват в устойчиви съдове.


Всички отпадъци ще се събират разделно до предаването им на лица регистрирани по ЗУО.

В настоящия момент не е възможно да се определи точно тяхното количество. Прогнозно полученият общ обем е около 5 м3 месечно.




  1. Каталог: pravila
    pravila -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
    pravila -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
    pravila -> Дипломната работа се оформя в следния ред
    pravila -> Решение на Общинския съвет
    pravila -> Утвърдил вътрешни правила
    pravila -> Камара на архитектите в българия вътрешни правила за работната заплата
    pravila -> З а п о в е д № ко – 39/21. 01. 2016 г. На основание чл. 44, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация във връзка с чл. 41а, ал. 3 от отменения Закон за народната просвета н а р е жд ам
    pravila -> П р а в и л а за работа по проект„успех" в 48 основно училище „йосиф ковачев" Раздел I общи положения


    Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница