До министър председателя на министерски съвет на република българия



Дата02.03.2017
Размер85.48 Kb.
#16083


ДО МИНИСТЪР - ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ГРАД СОФИЯ
ДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА ПАРЛАМЕНТАРНАТА КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

ГРАД СОФИЯ

 

ДО МИНИСТЪРА



НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

ГРАД СОФИЯ

ДО МИНИСТЪРА

НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

ГРАД СОФИЯ
ДО МИНИСТЪРА

НА МИНИСТЕРСТВОТО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВО

ГРАД СОФИЯ
ДО ДИРЕКТОРА

НА ДИРЕКЦИЯ „КОХЕЗИОННА ПОЛИТИКА ЗА ОКОЛНА СРЕДА”

ПРИ ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ – ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ

ГРАД СОФИЯ


ДО МИНИСТЪРА

НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

ГРАД СОФИЯ
ДО ОБЛАСТНИЯ УПРАВИТЕЛ

НА АДМИНИСТРАТИВНА ОБЛАСТ

ГРАД ЯМБОЛ

ДО КМЕТА


НА ОБЩИНА ЯМБОЛ

ГРАД ЯМБОЛ


ДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ НА ОБЩИНА ЯМБОЛ

ГРАД ЯМБОЛ

ДО КМЕТА


НА ОБЩИНА ТУНДЖА

ГРАД ЯМБОЛ

ДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ НА ОБЩИНА ТУНДЖА

ГРАД ЯМБОЛ

ДО ДИРЕКТОРА

НА РИОСВ

ГРАД СТАРА ЗАГОРА

ДО ДИРЕКТОРА

НА БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

НА ВОДИТЕ ”ИЗТОЧНО БЕЛОМОРСКИ РАЙОН”

ГРАД ПЛОВДИВ

ДО ДИРЕКТОРА

НА ХИГИЕННО-ЕПИДЕМИОЛОГИЧЕН ИНСТИТУТ

ГРАД ЯМБОЛ

ВЪЗРАЖЕНИЕ
О Т

 

Инициативен комитет против ”Изграждане на Регионален център за управление на отпадъците, регион Ямбол, обслужващ общини Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа на Площадка № 1, разположена в землището на с. Хаджидимитрово и с. Дражево” с председател Димитър Вълев Димитров



Адрес за кореспонденция: п.к. 1, с. Дражево 8634, общ. „Тунджа”, обл. Ямбол

Тел./факс: 046/66 29 29, E-mail: ddimitrov@cbm.bg


Относно: Незаконосъобразното и нецелесъобразното инвестиционно предложение за ”Изграждане на Регионален център за управление на отпадъците, регион Ямбол, обслужващ общини Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа на Площадка № 1, разположена в землището на с. Хаджидимитрово и с. Дражево” с възложител Община Ямбол
Уважаеми г-н Министър-председател,

Уважаеми г-н Комисар,

Уважаеми г-н Министър,

Уважаема г-жо Министър,

Уважаеми г-н Директор,

Уважаеми г-н Министър,

Уважаеми г-н Председател,

Уважаема г-жо Областен управител,

Уважаеми г-н Кмет,

Уважаеми г-н Председател,

Уважаеми г-н Кмет,

Уважаеми г-н Председател,

Уважаеми г-н Директор,

Уважаеми г-н Директор,

Уважаема г-жо Директор,
Повод за създаването на Инициативен комитет против указаното предложение е изготвеното Задание за обхват и съдържание на въздействие на околната среда /ОВОС/ от месец януари 2011г. и Задание за подробен устройствен план /ПУП/ от месец март 2010 г., които не отразяват обективно законосъобразните и целесъобразните условия, защото:

- B Приложение №1 от Задание за ОВОС при определяне на Площадка № 1 е нарушен чл. 3, т. 1 от Наредба № 7 от 25.05.1992 г. за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда. Не е изпълнено изискването за отстояние от 3000 м за изграждане на бъдещото депо, посочено в Приложение № 1 на същата Наредба /ДРУГИ ДЕЙНОСТИ И КОМУНАЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ – ХИГИЕННО ЗАЩИТНА ЗОНА – 3000м. – 335а. Депониране на опасни отпадъци със срок на експлоатация на депото над 10 г./. Според заданието за обхват и съдържание на ОВОС на инвестиционно намерение за „Изграждане на Регионален център за управление на отпадъците, регион Ямбол, обслужващ общини Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа” в таблицата на стр.7 пише, че ще се депонират опасни отпадъци.

В хигиенно-защитните зони от 3000 м, 2000 м и 1000 м попадат:

- кариера с взривно-изкопни дейности – ~150м;

- къщи с постоянно обитание на Голия баир – ~252 м и 260 м;

- винарска изба „Шато Руко” – ~800 м;

- гъбарник – ~700 м;

- кантон на Областно пътно управление Ямбол - ~400 м;

- болница за душевно болни - ~500 м;

- винарска изба „Марвин” - ~900 м;

- селищно образувание Кринчовица – 1250 м;

- с. Хаджидимитрово – 1480 м;

- с. Дражево – 1560 м;

- детелината на автомагистрала „Тракия” и път „Ямбол-Сливен” - ~1500 м;

- манастир „Успение Богородично” с. Кабиле - ~2500 м;

- с. Кабиле - ~2950 м.

Отстоянията са определени достатъчно точно чрез замерване по системата „Google земя”.

- B Приложение №1 от Задание за ОВОС при определяне на Площадка № 1 е нарушен чл. 3, т. 2 от Наредба № 7 от 25.05.1992 г. за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда. Не е спазено отстоянието от 2000 м, за изграждане на бъдещото депо посочено в Приложение № 1 на същата Наредба /ДРУГИ ДЕЙНОСТИ И КОМУНАЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ – ХИГИЕННО ЗАЩИТНА ЗОНА – 2000м. – 337а. Полево компостиране/. В заданието е предвидена площадка за компостиране на открито. Предвиденият навес не решава проблемът.

- B Приложение №1 от Задание за ОВОС при определяне на Площадка № 1 е нарушен чл.3, т.3 от Наредба № 7 от 25.05.1992 г. за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда. Не е спазено отстоянието от 1000м, за изграждане на бъдещото депо посочено в Приложение № 1 на същата Наредба /ДРУГИ ДЕЙНОСТИ И КОМУНАЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ – ХИГИЕННО ЗАЩИТНА ЗОНА – 1000м. – 340. Депониране на неопасни отпадъци с ежедневно запръстяване/. Реално разстоянието от находящите се жилищни сгради до депото е около 260м.

- Собствениците на съседните имоти на бъдещото регионално депо не са уведомени за публичното обсъждане на намеренията за изграждането му.

- В Задание за ПУП според заключението от проведените инженеро-геоложки изследвания би следвало да се направи категоричният извод, че в хидрогеоложко отношение изграждане на Регионално депо на тази площадка е недопустимо, а не както е отразено в текста, че условията са неблагоприятни. Това наше заключение се базира на посочените вече данни, че депото е ситуирано върху силно напукан скален масив и високи подпочвени води от басейна на река Тунджа. Евентуално решение чрез изолации не би гарантирало нужната сигурност, включително и поради високата сеизмична степен на района – ІХ /съгласно данни на Геофизичния институт на БАН/.

- В Задание за ОВОС не е отразен некаптиран водоизточник /извор/ с капацитет между 30 ÷ 50 l/min в територията на бъдещото депо, а терена се третира като сухо дере с минимална дълбочина на подпочвените води 2,65 м. Върху извор да се изгради депо за отпадъци считаме, че е престъпление към околната среда и бъдещите поколения.

- В Задание за ОВОС на стр. 18 „Долният изолиращ екран на депото в комбинация с геоложката основа ще предпазва подземните води от вредното въздействие на отпадъчното тяло на депото.” Това твърдение е некоректно, защото средната годишна сума на валежите в областта е 541 литра/кв.м., както е посочено в заданието, или само на територията на предвидената площадка падат средно годишно около 260 000 000 литра дъжд. Тази замърсена вода, заедно с изворната ще се вливат във вододайната зона на река Тунджа.

- В Задание за ОВОС посочените фотографски нумерични снимки са заснети избирателно и в обектива не попадат гореописаните обекти и сегашното сметище.

- В Задание за ОВОС и Задание за ПУП приложените две топографски карти са непълни и неточни, защото в тях не са отразени посочените по-горе селищни и индустриални обекти и двете карти са с различни данни.

- B Приложение №4 от Задание за ОВОС не е отразена находящата се на около 150м и действаща Кариера за Добив на инертни материали, което е законова пречка за изграждане на депо, съгласно чл.9 от Наредба № 7 / 24.08.2004г. за изискванията, на които трябва да отговарят площадките за разполагане на съображения за третиране на отпадъци.

- В Приложение № 2 от Задание за ОВОС при изготвянето му не е съобразено с Директива 2008 / 98 / ЕО на ЕП и Съвета от 19.11.2008 г. и по-точно с чл.13 за защита на човешкото здраве и на околната среда, тъй като разпоредбите й не са заложени в заданието. Същата Директива не е посочена в Приложение № 2.

- В Задание за ОВОС на стр.22 на ред № 2 от Легендата са посочени данни, които не са обект на проучването и възлагането, а именно - с. Братоево, гр. Бургас, които не са относими към местоположението на регионалния център / депо /. Тези данни поставят изцяло под съмнение достоверността на представеното задание, което налага същите да бъдат проверени изцяло, а проверката - извършена от съответните контролни органи.

- При изготвяне на заданията не са взети предвид създадените по европейски програми лозя, овощни градини и винарски изби на стойност десетки милиони евро, които при реализирането на регионалното депо ще бъдат замърсени и / или унищожени, което създава предпоставки за нарушения от страна на спечелилите проектите и налагане на санкции - връщане на получените средства по тези програми, както и лишаването им от възможността да добиват за в бъдеще екологична продукция или да кандидатстват по Мярка 214 „Агроекологични плащания” – направление „Биологично растениевъдство”от Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. Всичко това показва липса на съгласуваност между институциите, включително при определяне цената на депото.

- Няма мотивировка и критерии за избор на вариантите на площадка – на практика, изборът е предрешен, без да са разгледани възможностите, които дава регионалният характер на депото. Считаме, че срокът на експлоатация на депото от 30 г. е изключително кратък и не отговаря на изискванията за устойчиво управление на отпадъците. Според нас, трябва да се търси решение за мястото на регионално депо, което да е екологично и икономически целесъобразно, което може да доведе и до друга технология за депониране.

От гореизложеното е видно, че набраната информация и извършените теренни проучвания на района на площадките са изцяло неверни – и вероятно това е тенденциозно направено. Със засегнатото население не са провеждани консултации за определяне обхвата на съдържанието на задание във връзка с изграждане на депо в нашия регион – това твърдение се доказва от приложения списък на лицата, които са уведомени за изготвяне на заданието и им са поискани становища за обхвата на ОВОС. Провеждани са две срещи през лятото на 2010г. за изграждане на „завод за отпадъци”, финансиран от Европейски фондове, контролиран от Европейски институции по време на изграждането и т.н. На тези срещи не е поставян въпрос за изграждане на бъдещо депо или разширяване на настоящото, не са показвани конкретни решения и чертежи, не е коментирано, че става въпрос за „регионално депо” с експлоатационен срок от 30г. Вероятно това е направено с цел заблуда на засегнатото население, за да не може да потърси своевременно защита на нарушените си граждански права, тъй като фактически с това задание завършва първия етап от изработването на ОВОС на инвестиционното предложение.

Ако се направи една сериозна икономическа обосновка, освен грубото нараняване на природата и негативната визия, която ще получим, защото всички жители на гр. Ямбол, гости и туристи на региона ще ги посреща на входа едно сметище, ще се наложи изкупуване на лозята, които ще бъдат унищожени, на винарните изби, построени по програма „САПАРД”, отчуждаването на съседните имоти, създаване на изолиращ пласт под депото с дебелина 1 м, изграждане на навес от 35 000 м2 на площадката за компост, необходимостта от пречиствателна станция, налагаща се предвид теренните и хидрогеоложки условия и всичко друго, което към момента е било тенденциозно премълчавано и скривано, стойността на депото ще се утрои. И това ще бъде още едно доказателство, че Площадка № 1 е абсолютно неподходящо избрана.

Ето защо, от името на Инициативен комитет против „Изграждане на Регионален център за управление на отпадъците, регион Ямбол, обслужващ общини Ямбол, Сливен, Нова Загора, Тунджа и Стралджа на Площадка № 1, разположена в землището на с. Хаджидимитрово и с. Дражево” възразяваме и сме категорично против изготвените задания като считаме посочената площадка с. Хаджидимитрово и с. Дражево за неподходяща, настояваме незабавно да се спрат разхищенията на време и средства в тази посока и се търси друга подходяща площадка за регионалното депо.

Разчитаме на Вашата съпричастност относно нашите тревоги, които касаят и интересите на местното население, а и на всички, които ползват водите от речната тераса на река Тунджа от с. Дражево до Бяло море.

Гореизложеният проблем си е наш, български и надяваме се да остане и бъде решен в границите на нашата държава Република България.

 

ПРИЛАГАМЕ следните писмени документи като доказателства за нашите твърдения във Възражението:



  1. Протокол от Общо събрание на Инициативен комитет.

  2. Задание за ОВОС на електронен носител.

  3. Задание за ПУП на електронен носител.

  4. Топографски карти по двете задания.

  5. Карта с отразен извор на територията на бъдещото регионално депо от 1980 г.

  6. Актуални снимки.

В случай на необходимост ще ангажираме и други доказателства – експертизи, свидетелски показания, писмени документи.


С уважение,
Председател на ИК
Дата:

с. Дражево






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница