Доклад по законопроекти за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица



Дата05.02.2018
Размер62.56 Kb.
#54976
ТипДоклад

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ



ДОКЛАД
По законопроекти за изменение и допълнение на

Закона за данъците върху доходите на физическите лица:
1. № 754-01-67, внесен от Николай Кънчев, Мирослав Мурджов и Бойко Ватев на 19.4.2007 г.,

2. № 754-01-122, внесен от Мартин Димитров, Нено Димов и Ясен Попвасилев на 12.9.2007 г. и

3. № 702-01-52, внесен от Министерски съвет на 09.11.2007 г.
На редовно заседание на Комисията по бюджет и финанси, проведено на 15.11.2007 г., бяха разгледани три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

На заседанието присъстваха: г-н Атанас Кънчев – заместник–министър на финансите, г-жа Людмила Елкова – директор на дирекция „Данъчна политика” и г-жа Даниела Влъчкова – главен експерт в дирекция „Данъчна политика” в Министерство на финансите.

Със законопроекта, внесен от Николай Кънчев и гр.н.пр. се предлага доходите на моряците, плаващи под чужд флаг да са необлагаеми.

С втория законопроект, представен от г-н Мартин Димитров, се предлага плосък данък върху доходите в размер на 10% и необлагаем минимум в размер на 220 лв. месечно.

Законопроектът внесен от Министерски съвет, беше представен от г-н Кънчев.

Направените в законопроекта предложения могат да бъдат обособени в три основни групи. Първата група предложения е свързана със смяната на сегашния данъчен режим на прогресивно облагане на доходите на физическите лица с единна пропорционална ставка (плосък данък). Втората група предложения засягат промяната в характеристиката на патентния данък, който от републикански става местен данък. Направени са и предложения във връзка с възникнали проблеми в практиката, насочени към осигуряване на еднаквото прилагане на действащите разпоредби.

Въвежда се пропорционално данъчно облагане на доходите на физическите лица – данъчната ставка е еднаква за всички данъкоплатци и не зависи от размера на дохода. С въвеждането на плосък данък са свързани следните конкретни промени в закона:

- Размер на основната ставката 10 на сто;

- Намаление на ставката на окончателния данък за облагане на доходите от дивиденти и ликвидационни дялове от 7 на 5 на сто, а за други доходи от 15 на 10 на сто;

- Запазване на ставките за облагане с окончателен данък 10 на сто, както и ставката 7 на сто за обратно получените суми по дългосрочни договори за застраховки „Живот”.

- Размер на ставката за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец (ЕТ) 15 на сто (по-високият размер на ставката за тези доходи се налага от обстоятелството, че ЕТ не разпределя дивидент).

- Намаление от 15 на 10 на сто на размера на ставката за авансовите вноски, които физическите лица са задължени да правят през годината, като е запазена ставката от 15 на сто за авансовите вноски на ЕТ.

Въвеждането на единна ниска ставка за облагане на доходите е съпътствано с премахване на някои от съществуващите данъчни облечения и намаления и запазване на други, а именно:

- Отпадане на данъчните облекчения за деца и за дарения;

- Запазване на намаленията за задължителни осигурителни вноски (включително по § 9 от Преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване) и данъчните облекчения за допълнително доброволно осигуряване и за застраховки „Живот”.

- Запазване на данъчното облекчение за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, като размерът му от двойния размер на необлагаемата годишна данъчна основа е заменен с абсолютна сума – 5820 лв. годишно (485 лв. месечно).

Предлага се въвеждането на поредност за ползване на данъчните облекчения с оглед на различните ставки за облагане на дохода. Предвидено е намаление на размера на признатите по закон разходи преди данъчно облагане. По същество признаването на разходи в определен размер, без те да бъдат документално доказвани от данъчно задължените лица, също представлява облекчение за лицата, което се изразява в липсата на изискване да бъдат доказвани реално извършените от тях разходи. За дейностите, за които законът за 2007 г. предвижда нормативно признати разходи от 70, 60 и 50 на сто, за 2008 г. е предложен размер на разходите 40 на сто, досегашните признати по закона разходи от 35 на сто са заменени с 25 на сто, а за дейностите с разходи за дейността 20 на сто предложеният нов размер е 10 на сто.

Окончателният годишен (патентен) данък, с който се облагат физически лица и еднолични търговци за извършваните от тях патентни дейности, от републикански става местен данък и ще постъпва в общинските бюджети. Разпоредбите в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, свързани с патентното облагане, са отменени и са пренесени в Закона за местните данъци и такси, като е запазен обхватът на лицата и дейностите, подлежащи на облагане с патентен данък. В Закона за данъците върху доходите на физическите лица се запазват само разпоредбите, уреждащи преминаването от облагане с патентен данък към облагане по общия ред. В годината на преминаване вече и едноличните търговци няма да правят авансови вноски. Предложено е внесеният в общинските бюджети патентен данък да се приспада от годишното данъчно задължение на лицето за данъци върху дохода. Контролът и събирането на задълженията за патентен данък до 2007 г. включително остават от компетентност на Националната агенция за приходите.

Другите предложения за промени са в следните насоки:

- С направеното предложение за допълнение на разпоредбите на чл. 25, 28 и 30 се дава възможност лицата да приспадат от облагаемия си доход внесените от тях в чужбина задължителни осигурителни вноски във връзка с придобити в чужбина доходи. Размерът на направените в чужбина вноски ще се удостоверява с документ, издаден от компетентните власти на другата държава, така както това е уредено с чл. 50, ал. 5 от закона.

- Във връзка с необлагането на дохода от продажба или замяна на имота, който служи за задоволяване на жилищните нужди на лицето и неговото семейство, е предложено въвеждането на минимален срок на притежаване на имота – 3 години, и дефиниция на понятието „недвижим жилищен имот”. Предвиденото в закона освобождаване, цели необлагане на доходите на физическите лица при продажба или замяна на имота, който служи за задоволяване на жилищните нужди на лицето и неговото семейство.

Със законопроекта се допълват разпоредби относно данъчното облагане на доходите при прекратяване на договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне правото на собственост, определянето на цената на придобиване в случаите на учредяване право на строеж от физическо лице, както и в случаите на продажба или замяна на акции или дялове, получени срещу направена непарична вноска.

Със законопроекта се предлага деклариране на доходите от дивиденти и ликвидационни дялове от източник в чужбина, като по този начин се постига по-голяма яснота относно вида и размера на дохода и начина на определяне на внесения от лицето данък. Направено е изравняване на срока за подаване на декларация от платеца на дохода за начислени доходи на чуждестранни физически лица със срока за деклариране, когато получател е чуждестранно юридическо лице, предвиден в Закона за корпоративното подоходно облагане. По този начин предприятията – платци на доходи, ще имат задължение за подаване на декларацията в един и същ срок, независимо от това дали получател на дохода е чуждестранно физическо или юридическо лице.

Представителите на Министерство на финансите представиха становища по всеки един от законопроектите на народните представители, а именно:

По законопроекта, внесен от Н. Кънчев и гр.н.пр. предложението противоречи на принципа на неутралност на данъчното облагане, както и на основните принципи на ЗДДФЛ, където е определено кои доходи са облагаеми и кой дължи данъци върху тях. Липсва основание от обхвата на облагаемите доходи да се изключват доходи, които са получени от определен отрасъл.

По законопроекта, внесен от Мартин Димитров и гр.н.пр. – плоският данък предполага ниска ставка и широка база, която напълно изключва необлагаемия минимум при ставка в размер на 10%. Загубите за бюджет 2008 при приемането на това предложение ще бъдат в размер на 606 млн. лв. при запазване на другите законови параметри.

Предвид гореизложеното Министерство на финансите не подкрепя законопроектите внесени от народните представители.

След приключване на обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати:

1. По законопроекта, внесен от Николай Кънчев и гр.н.пр., 5 гласа “За”, без “Против” и 11 “Въздържали се”;

2. По законопроекта, внесен от Мартин Димитров и гр.н.пр., 4 гласа “За”, без “Против” и 13 “Въздържали се”;

3. По законопроекта, внесен от Министерски съвет, 14 гласа “За”, 2 “Против” и 1 “Въздържал се”.

Въз основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да:

1. Не приеме законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, № 754-01-67, внесен от Николай Кънчев, Мирослав Мурджов и Бойко Ватев на 19.4.2007 г.,

2. Не приеме законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, № 754-01-122, внесен от Мартин Димитров, Нено Димов и Ясен Попвасилев на 12.9.2007 г.,



3. Приеме законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, № 702-01-52, внесен от Министерски съвет на 09.11.2007 г.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА

ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:

РУМЕН ОВЧАРОВ




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница