Доклад за дейността на областна администрация велико търново за 2007 година



страница1/4
Дата04.01.2018
Размер0.57 Mb.
#41487
ТипДоклад
  1   2   3   4




Република българия

ОБЛАСТEН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО



ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ЗА 2007 ГОДИНА


УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

С настоящия доклад правим една равносметка и оценка пред Вас за резултатите от нашата дейност за изминалата година. Този период от време е белязан от едно ново начало за България, каквото е членството ни в Европейския съюз.

И през тази година продължихме да работим за развитието на Област Велико Търново в духа на изграденото доверие с местните власти, неправителствения сектор и местния бизнес и за непрекъснатото повишаване на регионалната конкурентно-способност.

Съвместната дейност между общините, реалния сектор на икономиката и държавната администрация беше насочена към подобряване на инфраструктурата на територията на областта и опазването на околната среда, към подобряване качеството на живот, изграждане на институционална среда и развитие на устойчив туризъм.

През първата година на членството ни в Европейското семейство работихме в една бързо променяща се и динамична среда. И занапред ще продължат дейностите и насоките по внедряване на интегрирани административни услуги, което да осигури още по-качествено, бързо и прозрачно административно обслужване на гражданите и бизнеса. Една от целите ни и през настоящата година ще е оптимизиране на предлаганите административни услуги от Областна администрация – Велико Търново.

Заедно с екипа ми от Областна администрация няма да пестим сили и в бъдеще за реализиране на съвместни проекти и инициативи, с които да подпомогнем общините в региона, бизнеса и неправителствения сектор. Нашата цел, която ще следваме и през настоящата година е постигане на по-висок жизнен стандарт, чиста околна среда и благоприятно поле за инвестиции в контекста на конкретните европейски изисквания.


ТОШКО НИКИФОРОВ

Областен управител

на Великотърновска област
Дейността на Областна администрация Велико Търново беше насочена за изпълнение на стратегическите цели и приоритети от Програмата на Правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност.


Основните приоритети на Областна администрация Велико Търново за 2007 г. бяха:


  • Подкрепа и съдействие за повишаване на икономическата активност и заетостта на населението в региона, нарастване доходите и сближаване на качеството на живот, насочени към догонващо Европейския съюз развитие;

  • Координация и контрол на територията на областта за поддържане на устойчив икономически растеж, стимулиране на инвестиционната активност и подобряване на регионалната конкурентоспособност.

  • Съдействие и координация за модернизация на държавата, изграждане на икономика на знанието, повишаване квалификацията на работната сила съгласно Стратегията за растеж и работа на Европейския съюз;

  • Съдействие и координация за развитие на образованието и науката на територията на областта;

  • Съдействие и контрол за постигане на гарантирано и достъпно здравеопазване на територията на областта;

  • Координация и контрол за преодоляване на регионалните диспропорции, динамично развитие на регионите. Ефективна работа за усвояване на средствата от Структурните и Кохезионния фонд на Европейския съюз;

  • Съдействие за реализиране на решителни мерки за превенция и противодействие на корупцията;

  • Активна политика по сигурност. Международна дейност на регионално ниво.




  1. Подкрепа и съдействие за повишаване на икономическата активност и заетостта на населението в региона, нарастване доходите и сближаване на качеството на живот, насочени към догонващо Европейския съюз развитие



    1. Подкрепа и разработване на проекти, насочени към намаляване на безработицата на територията на област Велико Търново

      1. Координация, контрол и участие в националните програми на Министерство на труда и социалната политика.

През 2007 г. Областна администрация осъществи координация и контрол на редица национални програми на Министерство на труда и социалната политика.

На заседание на Постоянната комисия по заетост са обсъдени и одобрени 6 регионални проекти и програми, подадени от общините Велико Търново, Златарица, Полски Тръмбеш, Лясковец и Стражица за включване в Националния план за действие по заетостта. Три от тях са одобрени от Министерствата на труда и социалната политика и станаха част от Националния план за действие по заетостта през 2008 г.

Във връзка с Националната програма “От социални помощи към осигуряване на заетост” са разгледани депозираните в Бюрата по труда на територията на областта общо 83 проекта, с които се предвижда разкриването на 1107 работни места в областта, от които 907 – за лица на социално подпомагане. От тях за финансиране са одобрени 48 проекта на стойност 2 214 478 лева.

През 2007 г. Областна администрация разработи и изпълни проект по Националната програма “От социални помощи към заетост”, на стойност 19776,34 лева, с което се осигури работа на 7 безработни лица за срок от 12 месеца.

През 2007 г. Областна администрация осигури заетост на двама младежи по Националната програма “Старт в кариерата”.

На заседание на Постоянната комисия по заетост са разгледани и подкрепени за финансиране през 2008 г. четири проекта по Националната програма “Асистенти на хора с увреждания” за дейност “Социален асистент”, които предвиждат да бъдат разкрити 58 работни места.

Приети и съгласувани са и направените предложения от Дирекции “Бюро по труда” за професиите (специалностите), по които ще се извършва квалификационно обучение без осигурено работно място през 2008 г. на територията на областта.

При провеждане на националната политика за намаляване на безработицата и повишаване на заетостта на областно ниво, в Областна администрация през 2007 г. са организирани редица информационни семинари и работни срещи за представяне на възможностите на различни програми и проекти.В срещата взеха участие експерти от Министерство на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта, регионални структури от областта, представители на общините, неправителствени организации.

Тази дейност допринесе за намаляване на безработицата в областта. За 2007 г. размерът на безработицата е 8,45 % което показва ръст на намаление спрямо 2006 г. с 2,44 пункта.


      1. Координация чрез Областния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси за реализиране на активен диалог с неправителствените организации за приобщаване и интегриране на малцинствата в икономическия, социалния и културен живот на страната.

С подкрепа на Областна администрация във Велико Търново бе проведена Международна конференция„Политики за равенство и социално включване” с участието на представител на Съвета на регионите от Брюксел и експерти от национални и териториални структури.Бяха обобщени добри практики от дейността на Областния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси.

Предоставена бе информация за изготвянето на оценка по изпълнението на Рамковата програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество.

На всеки три месеца на Националния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси бе предоставяна информация за извършените дейности на територията на областта с насоченост към малцинствените групи.

Подготвена бе информация по изпълнение на Националната програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България за периода 2005–2025 г. и плана на действие към нея.

Предоставихме данни за създаване на по-точна и детайлна картина на проблемите и потребностите на различните райони в страната, а също така и за необходимостта от обучение на експертите, работещи по етническите и демографски въпроси.

Оказахме съдействие за предоставяне на данни за проектите, изпълнявани на територията на областта, финансирани от Държавния бюджет, Национална програма ФАР и други международни донори. Те послужиха за изготвянето на Национална база данни с проблемите на етническите малцинства в неравностойно положение.

Проведена бе работна среща с представители на Комисията по дискриминация за сезирането й с постъпили в администрацията жалби и молби на граждани.


  1. Координация и контрол на територията на областта за поддържане на устойчив икономически растеж, стимулиране на инвестиционната активност и подобряване на регионалната конкурентоспособност




    1. Координация и подкрепа при реализация на проекти по енергийна

Ефективност

В съответствие със Закона за енергийната ефективност бе изготвена “Целева програма за енергийна ефективност за 2008 г. на област Велико Търново”. Разработването и изпълнението на предвидените в нея проекти са част от националната политика за устойчиво развитие. Мерките по енергийна ефективност целят ускоряване на икономическия растеж, подпомагане опазването на околната среда и повишаване жизнения стандарт на населението. Целевата програма на област Велико Търново включва всички проекти на общините от областта, за които има предвидени средства за изпълнение в общинските бюджети.

Областна администрация обобщи и предостави на Агенцията по енергийна ефективност необходимите данни за изпълнение на обществената поръчка с предмет “Извършване на задължителни обследвания за енергийна ефективност на сгради- държавна и общинска собственост” с разгъната застроена площ общо 1 600 000 кв.м.

Областният управител съвместно с община Велико Търново подкрепи идеята за създаването на Енергийна агенция - Велико Търново. Агенцията ще подпомага общински и обществени звена по дейности, свързани с енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници.




    1. Дейност на Областна комисия за обсъждане на промени в областната транспортна схема.

      1. Съгласуване на областни транспортни схеми. Подкрепа на проекти за аварийно-възстановителни работи и рехабилитация на пътища.

През 2007 г са проведени 4 заседания на Областната транспортна комисия, на които са обсъдени предложенията на Общините за изменение на Областната и Републиканската транспортни схеми и безопасността на движение в отделни пътни участъци. Своевременно са съгласувани предложенията за промени в Републиканската транспортна схема, от квотата на други области, касаещи област Велико Търново.
На Областен съвет за развитие бяха разгледани предложенията на Общините за ремонт и реконструкция на пътища от четвъртокласната пътна мрежа. Предоставихме им списък на пътищата, подлежащи на ремонт и реконструкция от Областно пътно управление- Велико Търново за 2008 год.

Периодично провеждахме срещи с ръководството на Областно пътно управление и с общините по изпълнение на строително-ремонтните работи по пътищата от републиканската мрежа на територията на областта : пътя В. Търново – Г. Оряховица през Арбанаси, обходния път В Търново – Свищов през Козловец, прохода “Хаинбоаз” и др.

Извършена бе проверка на състоянието и готовността на “Пътно поддържане” В. Търново и”Пътно поддържане” Павликени за есенно–зимния период.

Съвместно с Областна дирекция”Полиция” и Областно пътно управление изготвихме карта на критичните пътни участъци на територията на областта и заедно с общините поехме конкретни ангажименти за обезопасяването им и намаляване броя на пътно-транспортните произшествия.

Обсъдени бяха въпросите, свързани с нерегламентираните таксита, автобусните спирки и безопасността на движението на срещи с ОД”Полиция” – КАТ, ОД”ДАА”, представители на общините, сдружението на таксиметровите превозвачи, на автобусните фирми и др.

Разгледахме изпълнението на Областната и Общински програми за опазване живота на децата от пътно-транспортните произшествия. Набелязахме конкретни действия за подобряване ефективността и качеството на мероприятията в програмите.




    1. Координация и подкрепа на дейността на институции и организации в областта на културата.

      1. Археологически проучвания и консервационно-реставрационни работи на хълма Трапезица

Областна адиминистрация подпомагаше изпълнението на Програмата на Министерство на културата за археологически проучвания и консервационно-реставрационни работи на втората по значимост средновековна крепост на столично Търново, разположена на хълма Трапезица. Министерството на културата осигури 1 млн. 250 хил. лв., от които 200 хил. лв. бяха вложени в най-мащабните досега археологически проучвания на хълма, а останалите средства в консервационни работи, ремонт на покривните конструкции на църквите, изграждане на южната крепостна стена, стартиране строителството на база за археолозите, прокарване на ток и вода на хълма.

И през тази година по инициатива на Националното движение „Българско наследство” под патронажа на президента Георги Първанов 70 студенти участваха в две летни експедиции в археологическите разкопки на Трапезица.

В манастирския комплекс”Великата лавра” бяха изградени защитна сграда на новоразкритата църква в близост до „Св. Четиридесет мъченици” и подпорна стена със средства, осигурени от Министерството на културата в размер на 80 хил. лева.


    1. Координация и контрол за законосъобразност върху актовете на органите на местно самоуправление и местна администрация.

      1. Проверка за законосъобразност на решенията на общинските съвети и актовете на кметовете на общини на територията на областта.

В направление „Координация и административен контрол” се осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на органите на местното самоуправление, местната администрация, координация и контрол на действията на ръководителите на териториалните звена на изпълнителната власт на принципа на коректна съвместна работа и зачитане на институциите.

За разглеждания период от време са извършени проверки от междуведомствени комисии за изпълнението на дадените предписания и предприетите действия при възникването на масови епизоотични и епидемични заболявания, за опазване на околната среда, за почистване на речните корита.

В определения от закона срок е извършена проверка за законосъобразност на 1856 актове на общинските съвети по 150 протокола, от които със заповед на Областния управител 28 решения са върнати на съответния общински съвет за ново обсъждане, като са изложени подробни мотиви за тяхната незаконосъобразност. Две решения са оспорени по съдебен ред пред Административен съд – Велико Търново, като до края на 2007г. и двете дела не са приключили с влязло в сила решение.

Общински съвет



Брой решения за които е извършена проверка по законосъобразност

Общ брой

върнати решения



Общ брой

Решения, оспорени по съдебен ред



Велико Търново

350

0




Горна Оряховица

208

6




Елена

74

1

1

Златарица

208

1




Лясковец

125

1




Павликени

192

7




Полски Тръмбеш

194

1




Свищов

259

3




Стражица

179

8

1

Сухиндол

67

1



През 2007г. в Областна администрация – Велико Търново са постъпили 27 жалби от граждани и юридически лица срещу решения на общинските съвети или заповеди, издадени от кметовете на общини в областта. За 2007г. няма отменени заповеди на кметовете на общини на територията на областта.



    1. Координация върху дейността на териториалните звена на органите на изпълнителната власт.

      1. Проверка по постъпили жалби, сигнали по въпроси от компетентността на други териториални органи на изпълнителната власт.

През 2007г. в направление „Координация и административен контрол” е постъпила 1 жалба, срешу индивидуален административен акт, издаден от ръководител на териториална структура, 219 сигнала срещу действия или бездействия на административни органи на територията на областта и длъжностни лица в съответните администрации, с които се засягат права и 1 предложение за усъвършенстване организацията и дейността на административните органи.

По така постъпилите жалби, предложения и сигнали в законовия срок своевременно са образувани административни преписки и са предприети мерки за разрешаване на поставените въпроси съвместно с компетентните държавни и общински органи.

Характерът на постъпилите жалби, сигнали и предложения от физически и юридически лица е следния:


  • възстановяване на собственост върху земеделски земи и гори;

  • социално подпомагане;

  • незаконно строителство;

  • трудови правоотношения;

  • пътища, транспорт, околна среда и инфраструктура;

  • нарушено благоустрояване и проблеми при частно (лично) строителство;

  • лични и битови проблеми.

За разглеждания период са постъпили 25 жалби, предложения и сигнали, предоставени от Министерския съвет, от Администрацията на Президента на Република България, от Народното събрание и отделните министерства. През 2007г. в Областна администрация – Велико Търново няма постъпили жалби и сигнали срещу дейността на Председатели на общински съвети и ръководители на териториални държавни органи.

Разпределението им по общини е както следва:


Община


Брой постъпили жалби, молби сигнали и предложения, за които е образувана преписка

Общ брой

приключили преписки



Велико Търново

104

93

Горна Оряховица

48

42

Елена

12

10

Златарица

7

7

Лясковец

22

22

Павликени

19

19

Полски Тръмбеш

11

9

Свищов

22

21

Стражица

8

8

Сухиндол

3

2

Всичко:

256

235

2.5.2. Организационно - техническа подготовка на избори.

С Указ № 232/01.08.2007 г. на Президента на Република България бяха насрочени и произведени на 28 октомври и 04 ноември 2007 г. избори за общински съветници и кметове на общини, райони и кметства.

Във връзка с изпълнение на задачите, свързани с организационно–техническата подготовка за произвеждането на изборите и осъществяване на координацията и взаимодействието с общините в Областна администрация се сформира технически екип. След проведени консултации с парламентарно представените партии и коалиции от кметовете на общините на територията на областта се изготвиха предложения до ЦИКМИ за състав на Общинските избирателни комисии за десетте общини.

За осигуряване на нормалната работа на десетте Общински избирателни комисии и “Информационно обслужване”АД бяха предоставени технически средства, формуляри, изборни книжа и методически указания.

Централната избирателна комисия проведе обучения на ОИК и други държавни органи ангажирани с провеждането на изборите – ГРАО, Областна дирекция “Полиция”, Областна дирекция “Гражданска защита”, “Пожарна безпастност и защита на населението”и др.

В област Велико Търново бяха образувани 412 СИК. Отпечатани и предоставени на общините бяха съответния броя интегрални бюлетини за двата тура. При добра организация и отлична координация между служителите на Областна администрация, общинските администрации, органите на реда, ОИК и СИК премина приемането и отчитането на изборните резултати на 28 октомври и 4 ноември 2007 г.

За нарушаване на разпоредбите на Закона за местните избори Председателите на Общински избирателни комисии съставиха 3 акта за установяване на административни нарушения. Областен управител – Велико Търново издаде 2 наказателни постановления срещу виновните лица и наложи една глоба и една имуществена санкция. Сумите по издадените наказателни постановления бяха своевременно събрани и постъпиха в държавния бюджет.

2.5.3. Участие в междуведомствени комисии

През 2007 г. са проведени 11 заседания на Междуведомствена комисия за приемане, одобряване и изменение на плановете по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ. Разгледани са 111 жалби по влезли в сила планове. Издадени са общо 35 заповеди за изменения на влезли в сила планове.

Приети са плановете на териториите по §4 в землището на с. Пчелище и с. Капиново, община Велико Търново и Лясковец І част. Одобрен е планът за обект-Лясковец І част.

Изготвени са преписки до ведомства, ВТОС, общините, Службата по кадастъра и изпълнители относно координиране дейността по § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ.

През 2007 г. са възложени обществени поръчки за изработване на план на новообразуваните имоти за земите по § 4 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи за землищата на:



  • гр. Елена и селата Илаков рът, Марян, Костел, Руховци;

  • с.Горско Косово- община Сухиндол;

  • селата Буковец, Райковци, Церова кория, Войнежа, Въглевци, Момин сбор, Присово, Хотница, гр. Дебелец и гр. Килифарево- община Велико Търново;

  • селата Мерданя, Драгижево, Козаревец и Лясковец ІІІ част;

  • селата Горско ново село и Разсоха - община Златарица.

Общата стойност на възложените за изработване дейности възлиза на 74 150 лева без данък добавена стойност.

Представители на Областна администрация взеха участие в двадесет и едно заседания на Съвета по осиновяване към РДСП Велико Търново.

Участвахме в 27 заседания на Комисията за проверка и приемане на картите на контактните зони за обекти, за които са открити производства за създаване на кадастрални карти и кадастрални регистри съгласно Закон за кадастъра и имотния регистър. Разгледани са молби за 124 имота на физически, юридически лица и държавни организации.

През 2007 г. са проведени 4 заседания на Междуведомствената комисия за проверка и приемане на помощни планове на новообразувани парцели на територии по § 12 от ППЗСПЗЗ.

2.5.4. Дейности по специални закони

През 2007 г. в Областна администрация – Велико Търново са входирани 36 нови искания за изплащане на еднократни обезщетения по реда на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица.

Издадени са 28 заповеди, като на 22 правоимащи лица е определено дължимото обезщетение в размер на 75 971.00 лева.

С оглед поддържане проводимостта на речните легла на реките на територията на област Велико Търново и за осъществяване на правомощията на Областния управител по Закона за водите са издадени заповеди, с които е възложено на компетентните органи да извършват дейностите, необходими за поддържане проводимостта на речните русла. През 2007 г. със заповед на Областния управител са сформирани четири междуведомствени комисии. Те извършиха проверки по проблемните речни участъци и сервитутите към тях и осъществиха контрол по добива на дървесина и спазване на законовите изисквания за недопускането на щети.

На 18.04.2007 г. със Заповед на Министъра на правосъдието бяха утвърдени образците на документите за изплащане на обезщетения по Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления.

В Областна администрация – Велико Търново своевременно беше направена организация за изпълнение на възложените със закона функции, като в деловодството беше осигурена възможност на правоимащите лица да получат информация и да подават молби за финансова компенсация.

През 2007г. Областен управител съобразно правомощията му по Закона за устройство на територията, е одобрил работни проекти за обекти, както следва:


  • “Външно ел. захранване на пречиствателна станция за отпадни води на община Г. Оряховица и община Лясковец”;

  • “Разширение на оптична кабелна линия Арбанаси-Г. Оряховица”;

  • “Ремонт ВЛ 110 кv “Бутан” на територията на общинa Г.Оряховица и Полски Тръмбеш”;

  • “Електронна съобщителна инфраструктура - подземна тръбна телекомуникационна мрежа на територията и между с. Първомайци, община Г.Оряховица и с. Самоводене, община В.Търново” .

Въз основа на одобрените инвестиционни проекти за обекти на техническата инфраструктура са издадени четири броя строителни разрешения.

Проведено бе едно заседание на Областния експертен съвет по устройство на територията, на което бе разгледан проект за изработване на подробен устройствен план на обект “Далекосъобщителна инфраструктура от община Г. Оряховица до община Свищов, П. Тръмбеш и Павликени”.



    1. Каталог: documents
      documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
      documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
      documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
      documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
      documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
      documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
      documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
      documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


      Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница