Европейски съвет председател



Дата18.12.2018
Размер59.28 Kb.
#107886











ЕВРОПЕЙСКИ СЪВЕТ
ПРЕДСЕДАТЕЛ





BG

Брюксел, 1 August 2011

(OR. en)





EUCO 57/1/11 REV 1




PRESSE 268

PR PCE 29






ЛЯТО НА НЕДОВОЛСТВОТО?
Коментар на Херман ван Ромпьой
Председател на Европейския съвет





Преди седмица лидерите на еврозоната заседаваха в Брюксел. На дневен ред бяха две цели: да гарантираме финансирането на гръцката програма и да подобрим устойчивостта на гръцкия дълг, както и да възстановим доверието на пазара в суверенния дълг в еврозоната. Взехме важни решения за бъдещето на Гърция, както и за еврозоната като цяло. Вероятно за пръв път обхванахме всички аспекти на кризата с дълга в еврозоната. Въпреки това през изминалите няколко дни възникнаха редица недоразумения. Част от тях се дължат на сложната ситуация, други на изискванията на парламентите в определени държави-членки, а някои са може би дори следствие от позициите, заети на пазарите. Ето защо смятам, че е полезно да се предостави разяснение по редица обсъждани въпроси.

Искахме да намерим решение на опасенията във връзка с устойчивото обслужване на гръцкия дълг. Въпреки заключенията от последния преглед на МВФ, ЕЦБ и Европейската комисия, че този дълг е поносим, взехме решение за намаляване на тежестта му. Решенията ни имат три измерения:



  • първо, ще осигурим допълнително финансиране за подпомагане на програмата на Гърция до 2014 г.;

  • второ, понижихме лихвените проценти по публичните средства, които заемаме на Гърция, до нива, близки до нашите разходи за финансиране (т.е. между 3,5% и 4%), и удължихме падежния им срок от сегашните 7,5 години на минимум 15 години и максимално до 30 години с десетгодишен гратисен период. Това ще доведе до намаляване на гръцкия дълг с 25 милиарда евро между 2011 и 2020 г., което ще понижи дълга спрямо БВП с 10%.

  • трето, съгласувахме и подкрепихме доброволното участие на частните притежатели на облигации, с възможност за няколко варианта (роловър; обмен; обратно изкупуване), които ще покрият дължимите плащания до 2020 г. Доброволното участие на частни кредитори (за което предварително бяхме наясно, че ще бъде сметнато за селективно неизпълнение на задълженията и следователно не може да бъде считано за изненада) е единствено по рода си, безпрецедентно и ограничено до Гърция. Участието на частния сектор и обратното изкупуване на дълга налагат намаляване на дълга с приблизително 26 милиарда евро или 12% от БВП.

Може да се каже, че гръцкият дълг остава на високо равнище, но не чак толкова, ако се сравни например с равнището на дълга в Япония от над 225%. Като цяло обаче, тези решения ще намалят чувствително финансовите нужди на Гърция до 2020 г., като осигурят на страната необходимото време за възвръщане на растежа и възстановяване на достъпа до пазарите. Това ще предостави нужното време за осъществяване на необходимите дълбоки реформи, като се започне с мерките за спестяванията и събирането на данъците, които гръцкият парламент гласува преди месец. За тази цел ние взехме и решение да окажем мащабна административна и техническа помощ на Гърция, за да се гарантира осъществяването на реформите. Освен това Комисията, заедно с ЕИБ, съсредоточава приоритетно нашата помощ върху мерки, които да позволят на гръцката икономика да бъде в по-голяма степен ориентирана към растеж.

На последното заседание на Европейския съвет през юни министър-председателят на Латвия разпространи своята книга за начина, по който Латвия се е справила успешно с основни икономически предизвикателства и е успяла да стабилизира положението с подкрепата на ЕС и МВФ. В Белгия аз и моите приемници намалихме дълговата тежест на страната ни от над 130% през 1992 г. до близо 85% през 2007 г. Така че това е възможно, но при две условия: трябва да се сложи край на прахосничеството в икономиката и да се премахнат пречките пред растежа. Ако наскоро приетите от гръцкия парламент закони бъдат приложени и ако оказаната от нас техническа и инвестиционна помощ даде очакваните резултати, смятам, че Гърция има всички шансове да се справи.

Искахме да сложим край на спекулациите относно дълга на други места в еврозоната. За целта предприехме две неща:


  • Първо, заявихме съвсем ясно, че участието на частния сектор е еднократно. Разбираме, че пазарите винаги имат опасения от едностранно изменение на договорните условия, дори ако е на доброволна основа, както е случаят сега с частните кредитори, облекчаващи част от дълговата тежест на Гърция. Участието на частния сектор няма да бъде използвано в други случаи. Така или иначе както Ирландия, така и Португалия изглежда са поели по пътя на икономическо възстановяване. За да им помогнем още повече в това начинание, решихме също така да намалим лихвените проценти и да удължим падежния срок на публичните кредити до същите равнища, от които се ползва в момента Гърция. В случая с Ирландия това представлява намаляване на лихвената им тежест почти наполовина, до около 4%.

  • Второ, решихме да усъвършенстваме и подсилим инструментариума си. За да предотвратим лишаването на стабилни икономики от еврозоната от финансиране поради капризите на пазара, решихме да позволим на ЕИФС и Европейският механизъм за стабилност (ЕМС) да се намесват превантивно, като предвидихме възможността да черпят от ресурсите при необходимост. Нещо повече, имаме волята да заемем средства на тези страни също и в случай, че се налага да рекапитализират банките си, ако същите се окажат под натиск. И накрая решихме да дадем възможност на ЕИФС и ЕМС да се намесват на вторичните пазари при извънредни ситуации, които ще бъдат преценявани от ЕЦБ. Тези нови инструменти бяха обект на широка дискусия сред обществеността и в пресата. Противно на някои коментари, ЕИФС разполага с достатъчно налични ресурси, за да използва най-пълноценно тези нови инструменти. В случай че някога възникне необходимост от допълнителни ресурси, държавните и правителствените ръководители на еврозоната потвърждават отново готовността си да направят всичко необходимо за гарантиране на финансовата стабилност на еврозоната. Решенията от последната година показват, че това не са празни обещания.

Когато взимаха тези смели решения, редица страни преминаха далеч отвъд традиционните си позиции и граници, по простата причина, че еврото и техните собствени икономики бяха заплашени. Разбира се, може би някои биха желали тези стъпки да бъдат предприети по-рано през годината. Обаче тези решения означават дълбоки промени в политическата рамка на еврозоната и пораждат основателни дебати в редица страни. Освен това, важен е крайният резултат. Естествено, решенията за изпълнение ще трябва да бъдат взети с взаимно съгласие, но всеки път сме доказвали, че имаме волята и способността да вземаме подобни решения. Дълбоко уверен съм, че където е необходимо, националните парламенти ще одобрят своевременно тези нови инструменти. Всички ще действат в името на собствения си национален интерес.

Учудващо е, че след нашата среща на високо равнище разходите по заемите отново се повишиха за редица страни от еврозоната. Казвам учудващо, тъй като всички макроикономически показатели сочат обратното. Повече от ясно е, че Гърция е в уникална по рода си ситуация, несъпоставима с положението на другите страни от еврозоната. Италия ще генерира първичен излишък през 2011 г. и с току-що приетия допълнителен пакет от антикризисни мерки ще разполага с балансиран бюджет през 2014 г. Испания има нисък размер на дълга от около 70%, което е под средната стойност за ЕС и еврозоната, и предприе смели стъпки за намаляване на дефицита си и за стимулиране на растежа. При всички тези случаи сегашната пазарна оценка на рисковете е напълно несъответстваща на основните показатели и е смехотворно, че класациите на цените на застраховките срещу фалит (CDS) поставя тези страни в първите редици на страните с кредитен риск.

И накрая, наложително е да се има предвид, че това не е криза на еврото. Вследствие на финансовата криза от 2008 г., във всички развити страни е налице по-високо равнище на публичния дълг. Предвид взаимозависимостта на тези икономики, на което ставаме преки свидетели в Европейския съюз, всеки има интерес от това всяка страна да намери решение на тази тежест, съобразно своите собствени нужди, което ще има пряко отражение върху работните места и растежа през идните години. В контекста на казаното сме уверени, че САЩ ще намерят решение на патовото положение, в което се намират в момента, за тяхно добро и с оглед на стабилността на финансовите пазари в световен мащаб.

Икономическият растеж бележи подобрение в Европа и е със средна стойност 2,5 % в държавите от Западна Европа. Страните, които в момента участват в програми за кредитиране, ще възвърнат растежа си през 2012 г. Когато потребителите и предприятията станат свидели на понижаването на равнищата на дълга и на дефицитите, това допълнително ще засили потребителското доверие и корпоративните инвестиции. Ситуация, от която ще спечелят всички.



ЗА ПЕЧАТА

Dirk De Backer - говорител на председателя -  +32 (0)2 281 9768 - +32 (0)497 59 99 19

Jesús Carmona - заместник-говорител на председателя -  +32 (0)2 281 9548 / 5150 - +32 (0)475 65 32 15

press.president@consilium.europa.eu http://www.consilium.europa.eu/

EUCO 57/1/11 REV 1



BG

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница