Форми,методи и подходи за осъществяване



Дата10.01.2024
Размер100.2 Kb.
#119880
ТипРеферат
Реферат
Свързани:
МаркТвен



ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЙ“
ГР.ВЕЛИКО ТЪРНОВО


ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ


РЕФЕРАТ НА ТЕМА :
ФОРМИ,МЕТОДИ И ПОДХОДИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ
НА СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ УЧИЛИЩЕ И СЕМЕЙСТВО


ПО
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ СЪС СЕМЕЙСТВОТО


Изготвил:Никол Иванова Проверил:
Специалност:НУПЧЕ (доц.д-р Силвия Тодорова)
III курс
Факултетен №:1705020058
Смята се,че професионалистите знаят по-добре от родителите какво е необходимо и полезно за децата.Приема се за нормално децата да прекарват по-голямата част от деня в образователните институции. В те зи институции се грижи за тях квалифициран персонал,който дава на децата подходящото образование и възпитание. Родителите прехвърлят отговорността за възпитанието на някой друг,т.е те да бъдат образовани и социализирани,докато те са на работа.
Все повече хора осъзнават,че този модел е порочен и лишава родителите от активната им роля в отглеждането на децата и създава ненужни бариери.Също така осъзнават,че връзката между родителите и училището е нарушена и процесите,които се извършват и от двете страни,не са свързани. В резултат на това детето не успява да получи необходимото възпитание и образование. За да се преодолее тази фрагментация и разликата между дома и училището,е необходимо учителите и родителите да работят заедно,да споделят информация,идеи и мнения,да подобрят процеса на вземане на решения и да споделят грижата за децата.
Много родители избягват контакт с учителя,докато не се появи някакъв проблем.Най-честата причина за това е неинформираността им.Поради отва е възможно партньорството да бъде изградено с максимална прозрачност и взаимно доверие. За да се отговори на различни гледни точки,трябва да се потърсят отговори да два въпроса:какво иска учителя от родителя и какво родителя иска от учителя. Една от най-важните части на този процес е културата на уастие,която трябва да бъде подхранвана и приоритизирана.Учителите трябва да са готови да работят с родителите,неезависимо от техните активи и дефицити. Родителите трябва да се образоват и да комуникират с децата си постоянноо и по този начин да създаватнеобхосимата основа за морални ценности,които да оформят соиалните умения,нагласи и отговорностите на децата и по този начин да подкрепят основната задача да учителя:да преподават.Децата трябва да чувстват,че възрастните се грижат за тях и ги подкрепят в образованието и личния им растеж.
Съвременният живот налага учители и родители да обединят усилията си в името на това децата да получат най-доброто като обучение, възпитание и социализация. Ето защо създаването на успешна комунихация и добро взаимодействие между родители и учители е от изключителна важност и за самите тях, и за децата.
Родителите са първите и постоянни учители на детето. Те играят съществена роля, за да подпомогнат децата си да учат. Семейното учене е мощен инструмент за достигане нa някои от най-уязвимите групи в нашето общество. То има потенциала да подсили ролята на семейството и да промени нагласите към образованието, помагайки да се изградят силни местни общности и да се разшири участието в ученето
Традиционните форми за общуване с родители са :родителска среща,телефонно обаждане,ученическа книжка,викане на родител за разговор в вучилище.
Опитът показва, че напоследък тези традиционни практики и форми на общуване между родителите и училището не са достатьчно ефективнн и не постигат желания резултат, а нерядко се получава обратен ефект. Целите са свързани с изграждане на доверие и подобряване на партньорствито между училището и семейството. А това налага търсенето на добри практики и съвременни форми за извънкласна дейност, като при подготовката и осъществяването им се включват и родителите.
Съвременни практики за приобщаване на родителите и взаимодействие с тях:
- Всеки клас има отделен родителски съвет, който се rрижи или подпомага различни инициативи на класа /събиране на средства, организиране на различни класни и извънкласни мероприятия и др.;
- Отворени дни за посещение на родителите, организиране на информационен ден за представяне на професиите, които предлага училището и срещи с работодатели;
- Консултиране с мнението на родителите, изискващо тяхното активно участие при вземането на решения, засягащи образователния процес. Най-често това се случва на родителеки срещи или на индивидуална среща с конкретен родител;
- Програми, занимания, игри, в които родителите участват заедно с децата си;
- Доброволческа работа на родителите: участия в подобряване на училищната среда,участие в залесяването на гора,извозването на деца от училище до мястото на провеждане на дадено събитие и обратно и др.
- Организиране на събития за съвместна работа на деца с родители, като „Ден с татко", „Готвя с мама" и др. Тук мероприятията са с практическа насоченост - съвместни спортни игри, конструиране, готвене, четене на приказки и др. Тези дейности са много забавни и емоционални, а всъщото време са удобни за родителите, защото мероприятието е еднократно и не изисква дълrосрочен ангажимент.
- Организиране на класни кампании за важността от четенето – например „Да подарим книжка“;
- Използване на листовки, плакати и лични nucмa за отправяне на различни noкaнu към родителите от страна на училището;
- Използване на редовни информационни бюлетини, доклади за развитието на децата, анкети, допитвания, които тьрсят мнението на родителите и създават условия за диалог и обратна връзка, в който и двете страни са важни и отговорни за решенията, които се взимат за децата.
- Участие на родителите в училищното настоятелство и в обществения съвет;
- Участие на родителите в реализиране на съвместни проекти заедно с учителите и децата;
-Насьрчаване на родителите да се включват в научаването на уроците и домашните занимания и проектите на децата си;
- Реално участие на родителите в реализиране на зададени проекти по конкретни изучавани теми с цел подпомагане на децата в намирането на информациия и материали;
- Участие на родителите в класната стая като помощник на учителя или организатори на извънкласни дейности:
1.Участие на родители в ученически екскурзии, разхадхи, „Зелено училище“ в подготовка и с реално присъствие;
2.Участие на родителите в организацията на различни класни тържества и мероприятия, както и в подготовката на костюми за децата и украса на класната стая;

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница