Г. Зам кмет падна жертва на рейс Велизар Стоилов записан в скандалното договаряне



Дата10.02.2018
Размер210.69 Kb.
#56423


04.11.2008 г.

Зам. кмет падна жертва на рейс
Велизар Стоилов записан в скандалното договаряне
Велизар Стоилов:

- Значи, говорим днес за 15 линии плюс 72-а линия да на­правим разпределение. С до­сегашните превозвачи: МТК -30-а и 90-а линия, „Карат бус" -84, 404, 54, „Юнион Ивкони" -150, 74, 42...

Глас: „Ериданс".

В. Ст.: „Ериданс" - 59,73,260, 68.

Глас: „Римеса".

В. Ст.: Ама, ама чакай сега. Те „Римеса" имаха и те от... Имаха повече, бе как?...

Глас: Имат една линия. Само една линия.

В. Ст.: Една линия ли?

Друг глас: Пет линии имаха.

В. Ст.: Е, фактически щото са „Ериданс" и това е - един играч. Ама тука туй го таковаха... обе­динени. Нали така?

Глас: (подсмихва се).

В. Ст.: Не бе, две фирми, ама... Нали така?

Глас: Така е.

В. Ст.: И „Автотранспорт" - две линии - 9 и 111. Значи от тези, които са - ако, „Римеса" и „Еридантранс" нямат досега сключено... Ивайло трябва да каже откровено. Тук сме значи като при доктор и адвокат сме се събрали. При това условие аз искам да кажа, нали. С открити карти за това, което си гово­рим. Сега мен другите неща не ме интересуват...

(шум в залата, няколко чове­ка говорят едновременно)

В. Ст.: Вижте сега значи, аз пак казвам - това са играчите, които сте седнали тука и повече не говорим. При положение че Краси Арсов нема с „Ивкони" по Търговския закон, това е по­ложението. Сега, от тая линия аз слагам едно условие или мол­ба, но аз го поставям директно. Значи двете линии-9 и 111 да не играете за тех и Асен да не играе за другите линии. Като имате предвид - той трябва да си го каже, но той на мене го каза, че Управителният му съвет или борд какво е?

Глас: Управителен съвет.

В. Ст.: Управителния му съвет го е задължил да играе за всичките линии едва ли не с дъмпингови цени.

В. Ст.: За тея - 9 и 111, такава молба ,имам, защото да не се получи напрежение синдикал­но и еди какво си. Сега сме мал­ко не на ръба, а между двете пускания на другия пакет, раз­бираш ли? И сега да не тръгнат от едно такова нещо да почват тука да кажат... Колко са при

тебе? 60-70 човека?

Глас: 95.

В. Ст.: 95 човека. Да не пуска­ме другите линии заради това. За това тея две линии, аз имам такава молба, и той ще си играе сам. А вие пак, ако искате под­държащи оферти или там да се дават или не. Сега значи линии­те стават...

Глас: Чакай сега, извинявай. Какво значи да поддържаме? Или се разбираме играем или не играем, или...

В. Ст.: Добре де - не играете, не играете. Ами глей може за тия две линии да се даде някаква идиотска цена.

Глас: Не, бе. Казваме, че са тежки и не ни интересуват, за-

това остават за градския транс­порт.

В. Ст.:... до края на годината, не гарантирам дали ще е през ноември или през декември, се обявява конкурс за другите 52 линии. Такава ми е уговорката и с кмета. Сега, той до изборите ви е ясно, че не иска да ръчка тоя въпрос и да го коментира....

В. Ст.: Колко линии искаш от тея? Две линии искаш.

Глас: Не, аз не съм правил инвестиционна програма, бе...

В. Ст.: Две или три линии искаш от Краси линиите?

Глас: Значи аз съм казал. Аз ще играя за линиите 42-а, 68-а и 59-а ли беше?

Ядосан глас: Що не казахте за работата? {Вика и не се разби­ра) Аз получавам 5 %, а другите получават около 25%.

В. Ст.: Добре, кога е било то­ва?

Ядосан глас: На предишния конкурс.

В. Ст.: Е, ма сега, аз не съм бил там. Не се оправдавам, но тогава е требвало. Сега, значи, правят се компромиси или еди какво си. Ивайло трябва да каже - да си запази неговите ли­нии, та дори една в повече? Да отстъпи 42-а, или той да я взе­ме? Не знам. Аз нито знам даже коя е 42-а, срам и резил, аз даже не знам къде пътува.

Глас: От метростанцията, от последната, до Банкя.

В. Ст.: Твоите какви са авто­буси?

Ядосан глас: "Мерцедес".

В. Ст.: "Мерцедес" и кметът има някакви аспирации за Банкя да се дви­жат такива, едва ли не, айде - шик марка, като марка говоря, ав­тобуси. Така че Ивай­ло, ще те помоля за сметка на 42-а, ти ще вземеш друга.

Глас: Добре, дайте ми 111-а и аз я давам 42-а.

Ядосан глас: Нали се разбрахме да не по­сягаме на "Градски транспорт"?

Глас: 111-а е хубава линия, но...

В. Ст.: По Около­връстното маа. Е как­во й е хубавото като маа по Околовръстното?

Глас: Ние дойдохме тука да се разбираме за разбирателство,, то сега требва линии да даваме.

В. Ст.: Аз ви разбирам. Кме­тът се убеди в това. Той само ме помоли: "Моля ти се, нищо не­ма да правиме до изборите". Той е малко стресиран от... от..., не е свикнал явно да го атаку­ват.

Той преди да се кандидатира за кмет атакуваше, ама той бе­ше отвънка. Сега той е вътре и го атакуват него. Не иска да има атака до изборния ден. А след това е дал твърд картбланш на нещата.



Беше оперативка!

- Г-н Стоилов, признавате ли, че записът е автентичен? И вярно ли е, че автобусните линии в София са раздавани "под масата" на неформални срещи?

- Наистина имаше такава сре­ща през лятото на миналата го­дина. Това обаче не беше нео­фициална среща, а оперативка, която се проведе в заседател­ната зала на "Столичен авто­транспорт". И в която взеха участие всички основни превоз­вачи в София - бяха четирима от общо шест. Събрахме се да ди­скутираме, защото тогава има­ше огромни проблеми със 72-а линия. Превозвачът се беше от­казал от нея...



- От записа се разбира, че не е ставало въпрос само за 72-ра линия, а за поделяне и на други линии преди конкурса.

- Нормално беше да се събе­рем при ситуацията, която се беше създала. В крайна сметка в цял свят големите играчи на транспортния пазар се събират и си разпределят кой какво ще поеме. Моята роля беше да ги

свикам на подобна среща, за да може да се разберат и да защи­тим интереса на "Столичен ав­тотранспорт" от частниците. Да оставим на общинската фирма 111 -а и 9-а линия, защото иначе за частниците не е проблем да дадат по-добри условия. Бях по­ел ангажимент и пред синдика­тите, че тези линии ще останат в "Столичен автотранспорт".

- Значи сте били нещо като медиатор на срещата, на коя­то основните фирми, които държат обществения транс­порт в София, са се разбира­ли помежду си?

- Може и така да се каже. Аз се опитах да договоря и разум­ни цени на тази среща. А, така или иначе, до конкурсите бяха допуснати едва 4 фирми. За това срещата беше само с тях.

Помежду си тези хора не мо­гат да се разберат. Аз настоявах само да не се прави дъмпинг за линии 111 и 9.

- След последвалите конкурси цената на километър скочи средно с над 1 лев.

- Цените се повишиха, да. Но разликите са малки. "Столичен' автотранспорт" вози на около-2,86 лв. на километър, а частни­ците - между 2,80 лв. и 2,92 лв. на километър. Разликата е 5-6 стотинки.



- Имате ли подозрения кой е записал срещата? И защо записът излиза почти година, след като е направен?

- Това е политическа атака преди изборите. В крайна сметка дори срещата не е в кафене, а в заседателна за­ла... Но не мога да кажа кой стои зад това.



- Ще подадете ли оставка?

- Щом толкова я искат от мен ще я подам. Тъкмо семейството ми ще си отдъхне. Не съм направил нищо нередно обаче. Искам това да се знае.


04.11.2008 г.



Заради афера в транспорта: Изгоря заместникът на Бойко в общината

Работниците се радват, синдикатите готвят стачка до седмица
Павлина Араджиева

Столичният кмет Бойко Борисов разписа оставката на заместника си по транспорта Велизар Стоилов, след като стана ясно, че е предоговарял предварително зад гърба му отдаването на автобусни линии от градския транспорт в София на частници. Скандалът се разрази след публикация в последния брой на сп. „Тема”, където беше препечатана стенограма от тайно записан разговор на Стоилов и още няколко човека във връзка с преотдаването на линиите от градския транспорт.


Става въпрос за проведения преди близо година конкурс за приватизация на 15 линии от транспорта. Имената, които се споменават по време на записа – Ивайло, Росен, Асен и Миро, съвпадат с тези на собствениците на фирми, които вече спечелиха конкурсите. Това са шефът на „Юнион Трейд Къмпани” Ивайло Константинов, който се сдоби с 4 линии, на „Карат-С” – Миролюб Столарски, спечелил 9 линии, на „Столичния автотранспорт” Асен Добранов с две линии и на „МТК” – Росен Илиев, който не спечели конкурса.
От записа става ясно, че Стоилов ги е събрал преди отварянето на офертите, за да разпредели между тях някои спорни линии. Едни от тях са „тежката” линия 72, към която афинитет имала Таня (предполага се, че е съветничката от БСП Таня Найденова) и особено апетитната 111. Контрактите са за 8 години и възлизат на обща стойност около 250 млн. лв. с ДДС.
Цял ден вчера Велизар Стоилов не беше открит за коментар. По-рано пред БНТ бившият вече заместник-кмет призна, че гласът действително е негов. Той обаче твърди, че Столична община е пуснала конкурсни условия, на които именно са отговаряли спечелилите фирми. „Думите ми са извадени от контекста. Това е предизборна атака”, каза още той.

Социалистите от Столичния общински съвет също дадоха пресконференция по темата. По думите на Желю Бойчев този сигнал е подаден още през септември за проверка в ДАНС и имат съмнения, че в него е замесен и формалният лидер на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Пред журналисти Бойко Борисов заяви, че с освобождаването от длъжност на заместника му той му дава възможност да докаже своята невинност. Кметът обаче отхвърли вероятността Стоилов да бъде върнат отново на работа.

Междувременно представителите на КНСБ и КТ „Подкрепа” към Столичната компания за градски транспорт заявиха за „Новинар”, че са дали срок от една седмица на общината да влезе в контакт с тях и да преговаря за условията на труд и заплащане на работниците.

До 10 ноември ще стане ясно ще има ли стачка в сектора. Това е срокът, който синдикалистите са дали на кмета Бойко Борисов за лична среща и преговори. "Работниците се радват, че нещо се случва в общината, пък било то и негативно", коментира събитията около уволнението Павел Христов от КТ „Подкрепа”. "Никой няма полза от този скандал, но поне сега ще стане ясно кой какви ги върши в транспортния сектор", каза още той.

„Уволнението на Велизар Стоилов е нов момент за мен и аз не знам как да реагирам. Някой трябва да поеме преговорите, защото досега той се занимаваше с това”, каза Екатерина Йорданова, съветник от ГЕРБ и представител на синдиката на транспортните работници.


Това е само началото на поредица от скандални разкрития около Велизар Стоилов, довериха източници на „Новинар”. В най-скоро време се очаква да излезе на бял свят и далавера около продажбата на билетчета и карти в градския транспорт, в която участват нерегламентирано три частни фирми. Те продават, без да са участвали в конкурс, и получават огромни комисиони от Столичната компания за градски транспорт (СКГТ). От своя страна компанията получава комисиона за продажбата им от общината. Според запознати транспортът в столицата фалира, а на никого не му пука от това. В най-скоро време ще пламне стачка в целия градски транспорт, защото никой не може да гарантира и 5% от исканото стопроцентно увеличение на заплатите.


04.11.2008 г.

Борис Цветков: Транспортът в София е пример за корупция
Това е следващата криза след тази с боклука, казва секретарят на Дискусионния клуб за социална местна политика
Разговаря Искра Милева
Борис Цветков е секретар на Дискусионния клуб за социална местна политика. Завършил е информатика и публична администрация. Член е на ВС на БСП. Участва в Комисията по подготовката и развитието на кадрите на БСП, както и в Комисията за работата на БСП с младежта. Член на Съвета по информационното общество. Бил е общински съветник от групата на БСП в Столичния общински съвет.
- Г-н Цветков, Дискусионният клуб за социална местна политика, на който вие сте секретар, изнесе скандални данни за далавери с конкурсите за линиите на градския транспорт в столицата. За какво става въпрос?

- Става въпрос за 15 линии на градския транспорт в София. От няколко години има пуснати частни автобусни линии. Договорите на 15 от тях изтекоха през 2007 г. Вместо столичната администрация в лицето на Велизар Стоилов, като отговарящ за транспорта и специализираната комисия, да направят анализ за ефективността, разчетите, ще има ли промяна в транспротната схема, те директно дават нови линии. При това осъзнавайки, че има ефективни и неефективни линии и със съзнанието, че даването на тези линии ще блокира транспорта за следващите осем години, за колкото се сключват договорите. Така дори и да пуснеш метрото до жк "Младост", вече няма как да спреш договора на дадена фирма. Общо взето става същата сага като с боклука и с водата. Връзваш си ръцете по определен начин, недостатъчно прозрачен, и след това си блокираш развитието на столицата в тази сфера.



- Такава ли е сагата с тези линии?

- От Дискусионния клуб за социална местна политика многократно сигнализирахме, че има проблем. Поне четири-пет пъти досега кметът на София Бойко Борисов пуска заповедта за провеждане на такъв конкурс и месец след това я спира. След месец-два пак я пуска, пак я спира. Още тогава, тъй като нямаше ясни моиви за тези действия, ние сигнализирахме, че това прилича на поведение на професионален рекетьор.



- Кметът не казва ли с какви мотиви спира конкурсите?

- Не. Първо се съмнявахме, че всичко това е свързано с местните избори миналата година, тъй като съвпадаха като време. Тоест докато се намери подходящият човек, ще бъде пуснат конкурса. Не се ли намери, по една или друга причина се отлага.



- Потвърдиха ли се съмненията ви за предизборната кампания за местните избори през 2007 г.?

- Да, една от частните фирми, обслужващи градския транспорт, сложи във всички свои автобуси плакати на кандидатите на ГЕРБ. Листовки имаше и по седалките. Втората фирма пък строи 19 автобуса, и в момент, когато Бойко Борисов бе в отпуска заради кампанията и няма пряко отношение към градския транспорт, му връчиха макет на голям ключ. Първо как може да връчиш ключ на автобус, който е частна собственост. И, второ, защо го връчваш на този, който е в отпуска заради предизборната кампания, а не на изпълняващия длъжността в момента. Третата фирма, за чиито действия нямаме доказателства, тъй като не сме разследващ орган, но имаме информация, че е плащала по медиите предизборните действия на кандидатите на ГЕРБ за евроизборите и за местните избори. Имаме сериозен сигнал за това и ще настояваме да се провери. И на края като капак на всичко това, в което ние се съмнавяме, излезе в записан разговор между зам.-кмета по транспорта Велизар Стоилов и собственици на фирмите превозвачи.



- Какво става ясно от този разговор?

- Ами, че се изчаква общинският градски тарнспорт да каже кои са печелившите линии. Съответно фирмите на частниците ще се изядат за тях. Разпределят пет линии на частник, когото са решили да ликвидират до следващия конкурс, тоест четири-пет от играчите планират как да унищожат последния. С две думи всичко това става със знанието и инициативата на зам. транспортния кмет и автобусния транспорт. След това по събитията става ясно, че вместо общинският транспорт да кандидатства за тези линии и да ги управлява, както е редно, той дори не се е явил на конкурси за повечето от тях. А когато му взимат и неговите 49 линии, се оказва, че е кандидатствал с 2 ст. повече за километър от останалите фирми.



- Тоест...

- Ами или е изтекла информация от ръководството на общинската фирма към частните фирми и с това е ощетен данъкоплатецът. Или са били притиснати от Велизар Стоилов и ръководството на общината да кандидатстват точно с тази цена и да загубят. Но резултатът от това е, че общинският автотранспорт ще загуби още 49 линии, че столичани ще плащат допълнително 45 млн. лв., които липсват като предвидени за транспорт в бюджета на общината. Това ще доведе до фалит на общинския градски транспорт, защото той ще трябва да поддържа големите си сервизи и персонал, при обслужването на вече едва 1/3 от целия автобусен парк, тъй като вече 64 линии ще са частни.



- Може ли да се спре това?

- Точно за това настояваме ние от Дискусионния клуб за социална местна политика. Днес (б.р. вчера) внасяме в ДАНС, Върховната касационна прокуратура и в ОЛАФ сигналите за тези нарушения. Настояваме да се проверят всички действия на Велизар Стоилов и на други хора от общината и Столичен автотранспорт, свързани с тези конкурси. Настояваме, ако се докажат тези факти, конкурсите да се отменят. Настояваме и Велизар Стоилов да бъде уволнен и разследван. Искаме да се направи и пълна проверка какви официални финансови взаимоотношения са имали тези фирми с ГЕРБ по време на евроизборите и местния вот през 2007 г.



- Ако по този начин е била финансирана кампанията на ГЕРБ, не затъва ли София в корупционно управление?

- Всички тези скандали в транспорта са пример за корупция, за некадърност, които водят и до хаос. Досега колкото пъти сме искали оставката на Велизар Стоилов, Бойко Борисов казваше, че колкото повече го критикуват от БСП, толкова по-скъп му ставал. Тези дни обаче се появи някаква промяна в поведението на Борисов, като преди ден той каза, че ще назначи паралелна вътрешна проверка в общината и ако се докажат тези нарушения, ще отстрани Стоилов. Това е първата му реакция на разграничение, въпреки че досега бяха доста добър екип със Стоилов по откриване на ленти и според мен една от причините да не го маха досега е, че много неща са правили заедно. Стоилов неведнъж е казвал, че Бойко Борисов е в течение на тези работи. Реално наистина кметът подписва заповедите за конкурсите. Тоест не може да се каже, че той е правил предизборни обиколки в страната и не е знаел за какво става въпрос. Пък и да не го е знаел, си е проблем на кмета. Хората са избрали кмет, не са избрали администрация.



- В разговора, разкриващ тези далавери, чии гласове се чуват?

- Велизар Стоилов и тогавашните превозвачи на въпросните 15 линии - шефовете на фирмите "Карат ес", "Юнион Ивкони", МТК и Столичен автотранспорт.



- Какво предприемате оттук-нататък?

- Ние имаме твърда позиция, че сме против приватизацията. Независимо гербаджии ли са, леви, десни, сме против.



- Какво ще струва всичко това на софиянци?

- Само за догодина от бюджета на общината няма да стигнат 45 млн.лв. По предварителни сметки само за 15-те линии 250 млн. лв. са средствата, които ще се вложат в тази посока. За много пари става въпрос. Почти колкото за боклука.



- Дали това ще е следващата софийска криза?

- На практика София вече е в криза. Хората преди, ако са стигали за 40 минути до работа, сега пътуват по час и половина. Така че на практика транспортът е един от доказаните провали на Бойко Борисов и на Велизар Стоилов. Независимо дали утре ще бъде сменен с някоя манекенка или друг заместник.




04.11.2008 г.

Правителството да усмири лицензионния си непукизъм
Кабинетът даде на прокурор 95 общини за незаконни такси, но не смята да намалява собствените си административни тежести за бизнеса
Наделина Анева
Правителството много иска да направи добро впечатление на Брюксел. С големи мъки министрите надмогнаха себе си и решиха да забранят заменките, така че да бъдат потупани по рамото от ЕК. В същото време оставиха широко отворена вратата за порочната практика за неопределено време, докато парламентът одобри промените. На практика нито парламентът, нито кабинетът са се разбързали да забраняват заменките.

Дотогава ще се разрази корупционна епидемия, защото е повече от ясно, че сега всички ще се опитат да се качат на последния влак.

Нещо подобно се случва и с желанието на властта да облекчи административните тежести за бизнеса и гражданите. Но пак по сгрешена схема. Вместо да управлява, властта продължава да властва. И в резултат тя по правило изключва себе си от правилата и задълженията. Или отваря вратички за зле прикрити корупционни практики.

Министрите Николай Василев и Гергана Грънчарова дадоха на главния прокурор 95 общини, които събират незаконни такси в резултат на нелегитимни регулаторни режими. Това е добро, защото, щом депутатите са казали, че административни режими могат да се въвеждат само със закон, не бива да се поощрява практиката това да правят общинари със свои решения. Но това е само едната страна на медала. Защото бизнесът наистина се оплаква от ненужната регулация в общините, но двойно повече недоволства от лицензионните и разрешителни режими, въведени от централната власт. У нас например регистрацията на туроператор в момента струва 4000 лв., докато в страни от ЕС тази такса е по-малко от равностойността на 100 лв.

Правителството обаче не само че нищо не прави в тази посока, но и напира да въведе допълнителни регулации. Министър Николай Василев например се хвали, че само през тази година е спрял 10 такива опити на свои колеги. В интерес на истината НДСВ отмени солидно количество регулаторни режими по време на своя мандат. Но и доста останаха.

В проекта за бюджет за 2009 г. министрите се договориха да запишат допълнителен текст, според който няма да получават субсидии общини, които администрират незаконни режими. Това е нещо като презастраховка, ако случайно прокуратурата и съдът не си свършат работата. Нито на Пламен Орешарски, нито на Петър Димитров, нито на Асен Гагаузов обаче им хрумва да предложат някакво ограничение и форма на натиск за централните ведомства, за да започнат и те да разреждат обраслата с ненужни режими регулационна рамка. Министрите изглежда забравиха, че



ЕК очаква до 2012 г. регулацията в страните членки да намалее с 25%.

В доклада за състоянието на администрацията за миналата година, който министрите одобриха в края на лятото, имаше доста тревожна тенденция, но тя май не е разтревожила никого. Само 17 администрации през 2007 г. са направили промени в подзаконови нормативни актове, за да спазят изискванията на закона за административното регулиране, а 289 не са си мръднали пръста. Само за сравнение през 2004 г. промени са извършили 111 администрации, като бездействащите са горе-долу същата бройка - 241.

За тази година статистиката ще бъде доста по-добра, защото общините бяха принудени да отменят режими. По данни на министерството на държавната администрация, получени от прокуратурата, в 9 общини вече са отменени незаконните режими за регистрация на търговски обект, а в други 29 са насрочени заседания на общински съвети, които да ги променят. Административните съдилища дадоха едномесечен срок на общинарите да отменят незаконно събираните такси за регистрация на търговски обекти. Според министерството в 169 общини такъв режим не се администрира, а в 29 е бил отменен през 2008 г. 95 общини обаче събират тази такса в нарушение на закона. Заради натиска сега всички формално ще отменят тази такса. Но нима това е достатъчно да се подобри средата за бизнес у нас?

Кметовете имат своите аргументи срещу натиска на правителството

"Как можем да изпълним задълженията си по закона за хазарта, ако няма механизъм, по който търговците да ни уведомяват какъв търговски обект се канят да открият в близост до училищата. Ами ако е казино?", казва кметът на Мездра и член на УС на сдружението на общините Иван Аспарухов. Кметовете имали задължения и по закона за шума, които също нямало как да изпълняват, ако нямат информация за търговските обекти. Чудят се как ще работи и службата за защита на потребителите, ако нямат данни за откритите търговски обекти на територията на една община. В разрешението записваме часа, до който заведенията могат да работят и задължение да не вдигат шум. Точно на това основание можем да ги санкционираме, казва още Аспарухов. Той дава пример с Холандия, където, за да бъде регистриран един търговски обект, се прави едномесечно проучване от различни служби и след това се внася доклад до кмета. В това проучване включително се проверявал и произходът на парите, с които ще се открие търговският обект. У нас властта си има оправдание. Подобни контролни функции били възложени на органи на централната власт като ХЕИ и ДВСК, които също издават разрешения. "Вижте колко проверки за шума е направило ХЕИ и колко са нарушителите. Няма такива", казва кметът на Мездра. От два месеца в неговата община режимът е уведомителен, а в общинския съвет вече е депозирана промяна на наредбата.

От целия този спор между местната и централната власт стават ясни две неща. Проблемът за тежката регулация е глобален, той е проблем на централната власт, която трябва да предложи цялостна стратегия за справянето с него. И всеки опит за локализирането му води до половинчато решение. Централната власт атакува тези, които администрират незаконни режими, но забравя онези, които администрират ненужен брой. Така обаче се измества фокусът от потенциалните гнезда на голямата корупция. Защото, ако за един режим в общината се взимат някакви суми под масата за по-бързото му уреждане, сумите скачат в пъти, когато става въпрос за лицензионни и разрешителни режими на централно ниво.

Това, че общините ще спрат да събират по 20-30 лв. за откриване на търговски обект, несъмнено ще зарадва бизнеса. Но съвсем не означава, че корупцията в България ще намалее значително.

И второ - половинчатото решение на един проблем води след себе си нови проблеми.

В Пловдив например, вместо да отменят, гласуват нови режими

Там общинският съвет въвежда разрешителен режим за ромските сватби с ясното съзнание, че това не е предвидено в нито един закон и в този смисъл режимът е нелегитимен. Целият местен елит заедно с общинарите обаче е наясно, че на този етап това е единственото решение на проблема с шума от тридневните пиршества в ромските квартали. Дори административният съд да отмени този режим, общината ще бъде принудена да търси други решения, защото проблемът остава.

Това, с което точно в този момент правителството може да направи добро впечатление, е едно рязко намаление на административните тежести за бизнеса с повече от 25%.

В контекста на финансовата криза това изглежда разумно, защото отливът на инвеститори вече трябва да ограничава с всички възможни средства. Тъкмо кризата ще принуди държавите, правителствата и местните власти да станат по-изобретателни в създаването на атрактивна за бизнеса среда. Тя включва както данъчни облекчения, данъчни ваканции, по-ниски такси, така и активизиране на рекламата и промоция на добрите практики. В този смисъл общините би трябвало сами да стигнат до извода кои режими им пречат, а не централната власт да ги натиска за отмяната им. Икономисти вече разкритикуваха през седмицата правителството, че излишно се прави на частен инвеститор, който ще строи бизнес парковете, вместо да се заеме с това, което му е работа като облекчаване на регулаторните и лицензионните режими.

У нас обаче по традиция всичко е наопаки. Всеки прави това, което не му е работа. Общините също няма да започнат бързо да подобряват бизнес средата. Финансовата криза извади пред тях други, по-остри проблеми, свързани с оцеляването. В тази тежка ситуация вместо като партньор правителството отново се изживява като началник на общините. Станишев напоследък изпусна няколко ключови реплики. На опозицията каза "циркаджии", а кметовете нарече "балкански политици", защото не били благодарни за грижите на властта. Раздвоението е очевидно. Властта на централно ниво си мисли, че е по-различна, по-компетентна и по-европейска от тази на местно.

Бюджетите за следващата година се превръщат в нестабилна величина за общини, които формират голяма част от приходите си от продажба на общинско имущество. И делът на очертаващия се недостиг е толкова голям, че никакви административни облекчения не биха могли да го компенсират. Държавата обаче пази царствено мълчание пред общините как точно ще ги подпомогне с бюджет 2009 г. От бюджетния излишък не им даде нищо.

Липсата на принципна позиция и цялостна политика може да се обясни със задаващите се избори догодина, когато част от агитацията сигурно ще мине и през финансирането на общините.

Най-добрата агитация за избори обаче е лансирането на една успешно изпълнена управленска програма. А не програма за властване. Не може с лявата ръка да бориш нещо, от което дясната се храни. И това да наричаш борба с корупцията.




04.11.2008 г.

Проблемът с "Топлофикация" заприлича на клиничен случай

Държавата ту дава дружеството на общината, ту го взима
Държавата е готова да придобие акциите на общината в "Топлофикация - София", ако тя не може да изпълни трите условия за увеличаване на дела й в дружеството. Това се посочва в писмо на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров до кмета Бойко Борисов и председателя на Столичния общински съвет Андрей Иванов. Писмото е в отговор на предложението на общината от миналия петък държавата да вземе "Топлофикация" изцяло. Преди това София предложи на държавата да увеличи дела си до 75%, но Димитров отказа.
В новото писмо се посочва, че представителят на държавата в борда на дружеството ще подкрепи вдигането на капитала с 55 млн. лв., колкото са дълговете към "Булгаргаз". Преди дни същият човек отказа да подкрепи предложението на общината тя да плати тези пари. Според министерството условията София да вземе компанията са: да има становище от Европейската комисия за допустима държавна помощ, от Сметната палата, че не е нарушен законът за приватизацията, и съгласие от банките кредиторки.
БСП се изложиха като кифладжии с "Топлофикация", коментира кметът Борисов противоречивите изказвания на министър Димитров за собствеността върху дружеството. От общината заявиха, че все още не са получили последното писмо и не го коментираха. Управляващото мнозинство от ГЕРБ нееднократно заяви, че повече няма да се опитва да увеличава общинския дял в "Топлофикация" и да плаща дълговете й. Направихме каквото можахме, сега държавата трябва да поеме отговорността за компанията, обявиха съветниците миналата седмица.
"Ако общината не поеме тези ангажименти, държавата е готова да поеме собствеността и управлението на "Топлофикация", се посочва още в писмото. При това положение държавата иска безвъзмездно прехвърляне на акциите. Смятаме, че е недопустимо да плащаме за тях, както вече веднъж направихме, изтъкват от министерството.

Дистанционното отчитане се въвежда пробно


Дистанционното отчитане на топлинната енергия ще бъде въведено пилотно в няколко сгради в София, за да се видят ефектът и необходимите инвестиции, каза началникът на отдел "Топлоснабдяване" в Министерството на икономиката и енергетиката Любка Георгиева. Тя обясни, че за пилотния проект ще плати ведомството. По думите й монтирането на новите топломери за един апартамент ще струва 400 лв. Засега нямаме намерение да принуждаваме хората да ги купуват, каза Георгиева.


04.11.2008 г.

Дружество: Сага

Стига шикалкавене със съдбата на Топлофикация
Поредното писмо на министър Петър Димитров не дава отговор на въпроса какво в крайна сметка ще се случи с Топлофикация-София
Ралица Христова, rhristova@pari.bg

Сагата около Топлофикация-София, която Министерството на икономиката и енергетиката и Столичната община усърдно разиграват от няколко месеца, вече се превръща в сапунка. Очеизвадна е липсата на каквато и да е на воля да бъде решен проблемът със собствеността на дружеството.


Както в латиноамериканските сериали, явно е нужно няколко поколения да пораснат и остареят, за да настъпи дългоочакваният хепиенд. За разлика от сладникавите историйки за Педро и Хуанита обаче тук става въпрос за дружество, което се нуждае от спешни мерки, за да оцелее. Отгоре на всичкото от неговото оцеляване зависи дали жителите в столицата на една европейска държава през идните месеци ще се чувстват като нормални хора.
Тъжното в случая е, че опитите на двете институции да убедят обществото, че са готови да поемат отговорността за Топлофикация изглеждат нелепи. Сигурно и гаргите вече няма да повярват, че зад епистоларните излияния наистина съществуват някакви намерения. Вместо това министерството и общината още повече дискредитират доверието към себе си и надеждата, че в България някой мисли как нещата да се случват.
Затова не е учудващо, че поредното писмо на министър Петър Димитров не съдържа отговора какво в крайна сметка ще се случи с Топлофикация-София. И тъй като сагата значително напредна, всичко освен конкретни действия по проблема изглежда като игра на шикалки. И май този път кметът Бойко Борисов ще излезе прав, че управляващите са се изложили като кифладжии.
Да, защото толкова време единственото, което се случи по темата Топлофикация, беше да се разменят писма, че ние ще направим това, ако вие свършите онова. Да, ама вие се съгласихте, а после се отметнахте. Тогава ние се оттегляме от дружеството, вземете го вие. Да, ама и ние не го щем вече. В същия дух е и вчерашното писмо на министерството до общинарите. Ако искате, увеличете си капитала с 55 млн. лв., за да платите дълговете на дружеството към Булгаргаз. Ние предишния път не се съгласихме, вярно, загубихме седмица и половина, но този път ще стане, ако изпълните няколко условия. Ако пък не искате, тогава ние ще вземем топлофикацията безвъзмездно, макар че вие още не сте ни отправили точно такова предложение, а малко по-друго.
Всичко това е типичен пример как държавната машина може да играе игрички до безкрай, скрити зад бюрократични процедури. Така в сладки приказки и закачки между институциите времето си лети, дружеството все повече закъсва, а софиянци съвсем резонно си мислят, че тая работа с парното няма да я бъде, така че защо ли да си плащат сметките.


04.11.2008 г.

Одобриха завода за отпадъци
Регионалната инспек­ция по околната среда и водите е одобрила и е да­ла положителна оценка на доклада за Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждане на завода за боклука в столицата.

Това съобщи вчера заместник-кметът по екологията Мария Бояджийска. Тя участва в общественото об­съждане на доклада за ОВОС. Още в началото е била изключена възмож­ността да се гори боклука, тъй като той ще бъде в Кре­миковци, а там екологична­та обстановка е усложнена допълнително заради ме­талургичния комбинат. Спо­ред Бояджийска няма опас­ност от закъснение на про­екта заради изчакването на оценката. Ако общината даде повече пари за изг­раждане на Завода, това ще се отрази на такса смет, която неминуемо ще скочи. За тази годи­на данъкът за боклу­ка пък може до­ри да бъде намален зара­ди вдигането на данъчните оценки.



Според Боя­джийска бъдещият стопа­нин на инсталациите за тре­тиране на отпадъците би трябвало да е публично об­щинско дружество, а само­то депо ще има живот 22 го­дини. Столичната община ще предложи събирането на опасни отпадъци - бате­рии, живачни лампи от домакинствата да става на площадки в кварталите. Общината работи и по иде­ята за изграждането на площадки за събиране на едрогабаритни отпадъци. До момента са постъпили предложения от четири от 24-те района на столицата за направата на такива пло­щадки.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница