Информация за преценяване необходимостта от овос по приложение №2 към ч



Дата08.05.2018
Размер169.85 Kb.
#68599
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС ПО ПРИЛОЖЕНИЕ №2 КЪМ ЧЛ. 6.

от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда

на инвестиционно предложение за:

Изграждане на складова база за третиране на отпадъци от черни и цветни метали,отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори, отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства и отпадъци от опаковки в местност „КАРАЯНОС”, землище кв. Долно Езерово, общ. Бургас”

Необходимостта от изготвянето на настоящата информация е изискана от РИОСВ-Бургас чрез писмо с изх. №504 от 04.12.2013 г., съгласно което инвестиционното предложение попда в обхвата на Приложение №2, т.11, буква „д”:съхраняване на метален скрап, включително скрап от моторни превозни средства и подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

1. Информация за контакт с Възложителя

„ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД, с ЕИК:202039107

Пълен пощенски адрес:община Бургас, област Бургас, гр. Бургас, к-с „Лазур” бл.159

Управител: Николай Филипов Филипов

2. Характеристики на засегнатата територия - вид и начин на ползване на земите

Възложител на инвестиционното предложение за „Изграждане на складова база дейности по третиране на отпадъци от черни и цветни метали,отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори, отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства и отпадъци от опаковки в местност „/проектни №07079.6.1444 и №07079.6.1484/, съгласно удостоверение от Община Бургас №70-00-102/1/ , съгласно което имот с идентификатор 07079.6.292 по КККР на гр. Бургас е разположен в местност „Караянос”, бивш ПИ 072005 и същия попада в устройствена зона 1/ПП предимно производствена устройствена зона е „ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД.

Площадката, на която ще се извършва дейността е собственост на Възложителя, съгласно Устава на Акционерното дружество „ПРОПЪРТИС КЪМРАНИ БГ” АД, вписан от СВ при АВ към БРС под №108 том 17 вх.№525 от 23.05.2012г.

Транспортният и пешеходен подход до имота са осигурени от съществуващи пътища и не се предвижда изграждането на нови. Площта на бъдещата площадка позволява товаро-разтоварни дейности с възможности за маневриране и паркинг за собствен автомобилен парк.

За реализацията на обекта не се предвиждат допълнителни площи за временни дейности. Обектът ще се огради. Предвижда се бетониране на площадката, съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците.

Общата площ на имота е 36777 кв.м.

Предвижданото застрояване на обекта включва изграждане на КПП с автомобилен електронен кантар до 60т.; паркинг за автомобили; производствено хале; отделена площ за третиране на отпадъци от черни и цветни метали; отделена площ за навеси и контейнери за съхранение на отпадъци; КМУ. Площадката ще бъде обозначена с името на оператора и работното време. Ще се осигури 24-часово видеонаблюдение с възможност за едногодишно съхранение на записа

На територията ще се обособи основна зона, върху която ще се осъществява събирането и съхраняването на отпадъците от черни и цветни метали, ИУЕЕО, ИУМПС, НУБА , отпадъци от опаковки.

При осъществяването на дейностите ще се използват следните видове съдове:

- за площадката за събиране и съхранние на отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ)- съдове-контейнери с възможност за работа с кран.

- метални и пластмасови контейнери за съхранение на малки отломки

- за площадката за събиране и съхранение на отпадъци от ИУЕЕО-универсални контейнери позволяващи съхранението на ИУЕЕО. Контейнерите ще са плътно затваряеми с възможност за работа с кран или мотокар. Обособената площ ще се означи като „Събирателен пункт за излязло от употреба електрическо и електронно оборудване”

- за площадката за събиране и съхранение на НУБА преди предавне за последващо третиране на отпадъци от НУБА-съдове: специални с вътрешно корозивноустойчиво покритие позволяващи съхранение на акумулатори. Контейнерите ще са плътно затваряеми, с възможност за работа с кран; пластмасови кофи, подходящи за съхранение на батерии.

Ще се изгради водопроводна и канализационна мрежа.

За новото инвестиционно намерение на „ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД е уведомено засегнатото население чрез обявление във в-к „Ало-Бургас”. Уведомена е и Община Бургас.
2. Необходимост от инвестиционното намерение
С реализирането на инвестиционното предложене ще се осъществи екологосъобразно управление на отпадъците с оглед предотвратяване, намаляване или ограничавмане вредното въздействие на отпадъците върху околната среда и човешкото здраве.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Няма непосредствена връзка с други дейности.


4. Информация за разгледани алтернативи.
Инвестиционното предложение няма алтернатива относно местоположението.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Възложителят на инвестиционното предложение за „Изграждане на складова база дейности по третиране на отпадъци от черни и цветни метали,отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори, отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства и отпадъци от опаковки в местност „/проектни №07079.6.1444 и №07079.6.1484/, съгласно удостоверение от Община Бургас №70-00-102/1/ , съгласно което имот с идентификатор 07079.6.292 по КККР на гр. Бургас е разположен в местност „Караянос”, бивш ПИ 072005 и същия попада в устройствена зона 1/ПП предимно производствена устройствена зона. В близост до имота няма защитени зони, санитерно-охранителни зони или други чувствителни зони.

Имота не попада в Защитена зона от общоевропейската екологична мрежа-Натура 2000.



6. Описание на основните процеси(по проспектни данни), капацитет.

Инвестиционното предложение е за „Изграждане на складова база дейности по третиране на отпадъци от черни и цветни метали,отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори, отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства и отпадъци от опаковки в местност „КАРАЯНОС”, кв. Долно Езерово, общ Бургас. Възложител е „ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД.

Дейностите, които се предвиждат на обекта са съхраняване на отпадъци до извършването на някоя от дейностите с кодове R1-R12, с изключение на временното съхраняване на отпадъците на площадката на образуване до събирането им- код R13;

размяна на отпадъците по оползотворяване, по който и да е от методите с кодове R1-R11-код R12.

„ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД предвижда да извършва дейности със следните видове отпадъци: 16 01 04*-излезли от употреба превозни средства, 16 01 06- излезли от употреба превозни средства, които не съдържат течности или други опасни компоненти, 16 02 11*- Излязло от употреба оборудване, съдържащо хлорфлуорвъглеводороди, HCFC,HFC, 16 02 13*- Излязло от употреба оборудване, съд. опасни компоненти, различни от упоменатите в кодове от 16 02 09 до 16 02 12, 16 02 14- Излязло от употреба оборудване, разл. от упоменатото в кодове от 160209 до 160213, 20 01 36- Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, разл. от 200121,200123 и 200135, 20 01 35*- Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, различно от упоменатото от 200121 и 200123, съдържащо опсани компоненти, 16 06 01*-оловни акумулатрони батерии, 20 01 40-метали, отпадъци от опаковки, вкл. метални, пластмаса, хартия, картон.

Ще бъде организирана дейността по разделно събиране и съхраняване на отпадъците отговарящо на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и подзаконовите му нормативни актове и предаването им за третиране/оползотворяване на фирми притежаващи съответното разрешение по чл. 35 от ЗУО.

Количеството отпадъци ще постъпват след визуален оглед и претегляне посредством везни.
Площадката ще бъде оградена и с непропусклива повърхност.
Площадката ще бъде обозначена с името на оператора и работното време. Ще се осигури 24-часово видеонаблюдение с възможност за едногодишно съхранение на записа

7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура
Транспортния и пешеходен достъп до обекта ще се осъществява по съществуващия път. Площта на бъдещата площадка позволява товаро-разтоварни дейности с възможности за маневриране и паркинг за собствен автомобилен парк.

8. Програма за дейностите, включитерно за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

На този етап Възложителя не може да определи фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Обекта ще бъде ограден с плътна ограда. Ще се осигури непропусклива настилка на територията на целия обект, както и ще се изгради съоръжение за каломаслоулавяне, съгласно изискванията на Наредбата за изискване за третиране на отпадъци от моторни превозни средства.

9. Предлагани методи за строителство.

За реализацията на обекта ще се използват всички съвременни методи за екологосъобразното строителство.



10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

Ще се използват строителни и инертни материали-бетон, тухли, изолационни материали и др., които ще се оставят от специализирани в тази област фирми.



11. Отпадъци, които се очаква да се генерират-видове, количества и начин на третиране.

Инвестиционното предложение е за изграждане на площадка за следните дейности: ОЧЦМ, ИУМПС, ИУЕЕО, НУБА, отпадъци от опаковки, вкл. отпадъци от метални опаковки, хартия, картон, стъкло в ПИ 07079,6,292 на кв. Долно Езерово, общ. Бургас. Възложител е „ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД.

Преди изграждане на обекта ще се отдели хумусния пласт (при наличие), ще се складира в обособена част на имота и ще се използва за оформяне на зелените площи в изискванияна на раздел III от ЗООС.

При наличие на излишък от земни маси, камъни и др.-170504, 170506, извозването им ще става след съгласуване и по направление на Община Бургас.

При осъществяването на строителни дейности по изграждането на сградите, халетата, настилките и др. се очаква отделяне на смесени строителни отпадъци от използването на строителни материали и консумативи: 170107-смес от бетон, тухли керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 170006; 170201-дървесен материал; 170203-пластмаса. Предвижда се съхранението на отпадъците да става в специализирани съдове /контейнери/ с предназначение отпадъци от строителството, предавани на дружества, притежаващи съответния документ по чл.35 от ЗУО. Отпадъците ще се транспортират с решение и по направление на Община Бургас.

Дейностите, които се предвиждат да се извършват на обекта са съхраняване на отпадъци до извършването на някоя от дейностите с кодове R1-R12, с изключение на временното съхраняване на отпадъците на площадката на образуване до събирането им- код R13;

размяна на отпадъците по оползотворяване, по който и да е от методите с кодове R1-R11-код R12.(предварително третиране преди оползотворяване-демонтиране, разглобяване, рязане, сортиране, пелетизиране, трошене, разкомплектуване, прегрупиране и др.)

„ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД предвижда да извършва дейности със следните видове отпадъци: ОЧЦМ с неопасен характер, 160104*-излезли от употреба превозни средства, 160106- излезли от употреба превозни средства, които не съдържат течности или други опасни компоненти, 16 02 11*- Излязло от употреба оборудване, съдържащо хлорфлуорвъглеводороди, HCFC,HFC, 16 02 13*- Излязло от употреба оборудване, съд. опасни компоненти, различни от упоменатите в кодове от 16 02 09 до 16 02 12, 16 02 14- Излязло от употреба оборудване, разл. от упоменатото в кодове от 160209 до 160213, 20 01 36- Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, разл. от 200121,200123 и 200135, 20 01 35*- Излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, различно от упоменатото от 200121 и 200123, съдържащо опсани компоненти, 16 06 01*-оловни акумулатрони батерии, 20 01 40-метали, отпадъци от опаковки, вкл. метални, пластмаса, хартия, картон.

От дейостите на обекта ще се образуват следните видове отпадъци по кодове, съгласно Наредба №3/2004г. за класификация на отпадъците:

- от дейностите по предварително третиране (разкомплектуване ) на ИУМПС:

16 01 17-черни метали

16 01 18-цветни метали

16 01 19-пластмаси

16 01 20-стъкло

16 06 01*-оловни-акумулаторни батерии

16 01 07*-маслени филтри

16 01 03-излезли от употреба гуми

16 01 99-отпадъци, неупоменати другаде

16 08 03-отработени катализатори, съдържащи преходни метали

16 01 14*-антифризни течности, съдържащи опасни вещества

13 02 08*-други моторни, смазочни и масла за зъбни предавки

13 07 01*-газьол, котелно и дизелово гориво

13 07 02*-бензин

13 07 03*-други горива

- от дейностите по предварително третиране (ръчно сортиране и балиране) на отадъци от опаковки и др. рециклируеми отпадъци:

19 12 01-хартия и картон

19 12 02-черни метали

19 12 04-пластмаса и каучук

19 12 12-други отпадъци (включително смеси от материали) от механично третиране на отпадъци, различни от упоменатите в 19 12 11.

Ще бъде организирана дейността по разделно събиране и съхраняане на отпадъците отговарящо на изискванията на ЗУО и подзаконовите му нормативни актове и предаването им за оползотворяване и/или третиране.

От дейността на персонала ще се генерират битови отпадъци с код 20 03 01-смесени битови отпадъци. Отпадъците ще се събират в контейнери, които ще се извозват по график за Община Бургас.

Количеството отпадъци ще постъпват след визуален оглед и претегляне посредством везни.


Площадката ще бъде оградена и с непропусклива повърхност.
Площадката ще бъде обозначена с името на оператора и работното време. Ще се осигури 24-часово видеонаблюдение с възможност за едногодишно съхранение на записа

12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда.

При реализирането на инвестиционното предложение ще се спазват всички изисквания предвидени в ЗУО и подзаконовите нормативни изисквания.



13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води)

При реализирането на инвестиционното намерение ще се изгради водопроводна и канализационна мрежа, както и обвръзка със съществуващите пътища в прилежащата територия.

Ще се осигури настилка на територията на целия обект, която е непропусклива-асфалт/бетон.

Съгласно изискванията на Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от ИУМПС площадковите и дъждовни води от асфалтираната или бетонираната настилка около сградите трябва да се отвеждат към каломаслоуловител за механичното им третиране. Периодично съоръжението за каломаслоулавяне ще се почиства от фирма, притежаваща съответния документ по чл.35 от ЗУО.

Не се предвиждат други дейности за реализиране на инвестиционното намерение.

14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Ще се спази Закона за управление на отпадъците и ще се предприемат стъпки за получаване на съответните документи по чл.35 от същия закон.

За инвестиционното предложение ще се получи Разрешение за дейности с отпадъци от РИОСВ-Бургас.

15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Дейността на фирмата няма да доведе до дискомфорти и замърсяване на околната среда, тъй като ще се предприемат мерки за максималното обезпечаване на дейностите с отпадъци с помещения и съдове.



16. Риск от инциденти

Възложител на инвестиционното предложение за „Изграждане на складова база дейности по третиране на отпадъци от черни и цветни метали,отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори, отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства и отпадъци от опаковки в местност „/проектни №07079.6.1444 и №07079.6.1484/, съгласно удостоверение от Община Бургас №70-00-102/1/ , съгласно което имот с идентификатор 07079.6.292 по КККР на гр. Бургас е разположен в местност „Караянос”, бивш ПИ 072005 и същия попада в устройствена зона 1/ПП предимно производствена устройствена зона е „ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД.

Експлоатацията на обекта е свързана с изискванията за такъв род обекти и спазването на изискванията за безопасност, хигиена на труда, пожарна безопасност към съответните проекти, няма да доведе до значима промяна в здравния статус на заетите в производствения процес работници.

III.Местоположение на инвестиционното предложение

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи наздравна защита, и отстоянията до тях

Възложител на инвестиционното предложение за „Изграждане на складова база дейности по третиране на отпадъци от черни и цветни метали,отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори, отпадъци от излезли от употреба моторни превозни средства и отпадъци от опаковки в местност „КАРАЯНОС”, кв. Долно Езерово, общ. Бургас е „ПРОПЪРТИС КЪМПАНИ БГ” АД.

За поземления имот е издадена скица № 833/08.01.2014г.

На сателитната снимка по-долу е паказано местоположението на имота, който попада в устройствена зона 1/ПП с градоустройствени показатели: Плътност-до 80%, Кинт-до 2.5, Озеленяване-мин. 20%, Височина до 10м(Зет), на основание издадено удостоверение от Община Бургас.



Поземления имот не попада в Защитена зона от общоевропейската екологична мрежа-Натура 2000.

Дейностите от реализирането на инвестиционното предложение не се очаква да предизвикат въздействия с трансграничен характер.

2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Обекта е собственост на Възложителя.



3. Зониране на земеползване съобразно одобрени планове

Съгласно Удостоверение № 70-00-102/1/04.03.2014г. издадено от Община Бургас за ПИ 07079.6.292, по КК на гр. Бургас, относно предвижданията на окончателния проект за „ОУП на град Бургас”, одобрен с решение №51-1/21.07.2011г. на Общински съвет Бургас, обнародвано в Държавен вестник бр.71/13.09.2011г., същия попада в устройствена зона 1/ПП е предимно производствена устройствена зона, за застрояване основно с производствени, складови, административни, търговски и обслужващи сгради и съоръжения.



4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточници и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

В непосредствена близост до имота няма чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони, елементи от Националната екологична мрежа.

Най-близко разположената защитена зона до имота е ЗЗ „Бургаско езеро” с код BG0000273, кореспондираща с Директива за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и Директива за опазване на дивите птици.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Инвестиционното предложение няма алтернатива относно местоположението на обекта.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие при реализацията на инвестиционното предложение

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, защитените територии, паметници на културата, различните видове отпадъци и техните местонахождения, както и някои генетично модифицирани организми

Предвидената с инвестиционното предложение дейност ще се извършва в имот с идефикатор №07079.6.292, отдалечен от жилищната зона. За извършване на дейността не се предвижда строителство на сгради. Единствено площадката ще се бетонира и огради.

През време на бетонирането на площадката, въздухът ще се замърсява основно с неорганизираните източници и източници, които могат да систематизирани в следните групи:



  • Псевдо -стационарни - земекопни машини и др.

  • Мобилни източници - транспортни средства, доставящи строителните материали и извозващи изкопаните земни маси.

Вредните вещества, които ще се отделят от тези източници са: прах, азотни окиси, серни окиси, въглеродни окиси, въглеводороди и др. Всички тези източници за замърсяване на въздуха са със сравнително кратък период на съществуване и не биха могли да предизвикат по-съществено замърсяване на въздуха в района.

По време на експлоатация не съществуват източници за замърсяване на атмосферния въздух.

Замърсяването на въздуха при строителството на площадката ще бъде локално и при спазване на технологичните условия при строителството не се очаква замърсяване на въздуха в района.

При реализацията и експлоатацията на обекта няма да се засягат подземни и повърхностни води. Не се очаква и замърсяване на почвите около площадката, тъй като няма източници на замърсяване, не се използват вредни вещества и не се очаква промяна в категорията на почвите в района.

Обемът на изкопните дейности, при които не се предвижда провеждане на взривни дейности и дълготрайно използване на строителна техника предполага краткотрайно въздействие, без да се доведе до обезпокояване на животински видове. Няма да бъдат засегнати и редки, застрашени от изчезване и защитени растителни видове и растителни съобщества.

С реализирането на обекта шумовата характеристика на района няма да се промени тъй като предлаганата дейност не е източник на значими шумови излъчвания. Шумовото натоварване се очаква да бъде в рамките на пределно допустимите нива за производствено - складови територии и зони, определени съгласно Наредба №6/26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.

Площадката не засяга защитени територии и паметници на културата.

Теренът на инвестиционното предложение е отдалечен от населени места, поради което няма вероятност от отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве. Най-голямо значение за работниците има шумовото натоварване, но ще се предвидят съответните мерки за намаляването му върху работната среда.



2. Въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа

Инвестиционното предложение не попада в защитена зона. Най-близко разположената защитена зона, върху която инвестиционното предложение би могло да окаже въздействие е защитена зона ЗЗ Бургаско езеро с код BG 0000273 за съхранение на природните местообитания и дивата флора и фауна, и за опазване на дивите птици.



В предмета и целите за опазване на дивите птици са посочени следните видове птици, включени в Приложение І на Директива 79/409/ЕЕС: ерногуш гмуркач (Gavia arctica), Розов пеликан (Pelecanus onocrotalus) Къдроглав пеликан (Pelecanus crispus), Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), Голям воден бик (Botaurus stellaris), Малък воден бик (Ixobrychus minutus), Нощна чапла (Nycticorax nycticorax), Гривеста чапла (Ardeola ralloides), Малка бяла чапла (Egretta garzetta), Голяма бяла чапла (Egretta alba), Червена чапла (Ardea purpurea), Черен щъркел (Ciconia nigra), Бял щъркел (Ciconia ciconia), Блестящ ибис (Plegadis falcinellus), Лопатарка (Platalea leucorodia), Tундров лебед (Cygnus columbianus bewickii), Поен лебед (Cygnus cygnus), Mалка белочела гъска (Anser erythropus), Белоока потапница (Aythya nyroca), Малък нирец (Mergus albellus), Тръноопашата потапница (Oxyura leucocephala), Червеногуша гъска (Branta ruficollis), Червен ангъч (Tadorna ferruginea), Орел рибар (Pandion haliaetus), Мoрски орел (Haliaeetus albicilla), Тръстиков блатар (Circus aeruginosus), Полски блатар (Circus cyaneus), Ливаден блатар (Circus pygargus), Малък креслив орел (Aquila pomarina), Голям креслив орел (Aquila clanga), Малък орел (Hieraaetus pennatus), Късопръст ястреб (Accipiter brevipes), Белоопашат мишелов (Buteo rufinus), Белошипа ветрушка (Falco naumanni), Вечерна ветрушка (Falco vespertinus), Малък сокол (Falco columbarius), Сoкол скитник (Falco peregrinus), Средна пъструшка (Porzana parva), Ливаден дърдавец (Crex crex), Kокилобегач (Himantopus himantopus), Саблеклюн (Recurvirostra avosetta), Кафявокрил огърличник (Glareola pratincola), Moрски дъждосвирец (Charadrius alexandrinus), Бойник (Philomachus pugnax), Малък горски водобегач (Tringa glareola), Tънкоклюн листоног (Phalaropus lobatus), Малка черноглава чайка (Larus melanocephalus), Малка чайка (Larus minutus), Дългоклюна чайка (Larus genei), Дебелоклюна рибарка (Gelochelidon nilotica), Каспийска рибарка (Sterna caspia), Гривеста рибарка (Sterna sandvicensis), Речна рибарка (Sterna hirundo), Белочела рибарка (Sterna albifrons), Белобуза рибарка (Chlidonias hybridus), Черна рибарка (Chlidonias niger), Блатна сова (Asio flammeus), Земеродно рибарче (Alcedo atthis), Синявица (Coracias garrulus), Сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus), Горска чучулига (Lullula arborea), Червеногърба сврачка (Lanius collurio), Черночела сврачка (Lanius minor), Мустакато шаварче (Acrocephalus melanopogon);
2. Съгл. чл. 6, ал. 1, т. 4 от ЗБР: Малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), Голям гмурец (Podiceps cristatus), Червеногуш гмурец (Podiceps grisegena), Черногуш гмурец (Podiceps nigricollis), Голям корморан (Phalacrocorax carbo), Сива чапла (Ardea cinerea), Ням лебед (Cygnus olor), Голяма белочела гъска (Anser albifrons), Сива гъска (Anser anser), Бял ангъч (Tadorna tadorna), Фиш (Anas penelope), Сива патица (Anas strepera), Зимно бърне (Anas crecca), Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos), Шилоопашата патица (Anas acuta), Лятно бърне (Anas querquedula), Клопач (Anas clypeata), Червеноклюна потапница (Netta rufina), Кафявоглава потапница (Aythya ferina), Kачулата потапница (Aythya fuligula), Звънарка (Bucephala clangula), Среден нирец (Mergus serrator), Голям нирец (Mergus merganser), Малък ястреб (Accipiter nisus), Обикновен мишелов (Buteo buteo), Черношипа ветрушка (Керкенез) (Falco tinnunculus), Сoкол орко (Falco subbuteo), Вoден дърдавец (Rallus aquaticus), Зеленоножка (Gallinula chloropus), Лиска (Fulica atra), Стридояд (Haematopus ostralegus), Речен дъждосвирец (Charadrius dubius), Пясъчен дъждосвирец (Charadrius hiaticula), Обикновена калугерица (Vanellus vanellus), Малък брегобегач (Calidris minuta), Kривоклюн брегобегач (Calidris ferruginea), Tъмногръд брегобегач (Calidris alpina), Плоскоклюн блатобрегач (Limicola falcinellus), Малка бекасина (Lymnocryptes minimus), Средна бекасина (Gallinago gallinago), Черноопашат крайбрежен бекас (Limosa limosa), Mалък свирец (Numenius phaeopus), Голям свирец (Numenius arquata), Голям червеноног водобегач (Tringa erythropus), Малък червеноног водобегач (Tringa totanus), Малък зеленоног водобегач (Tringa stagnatilis), Голям зеленоног водобегач (Tringa nebularia), Голям горски водобегач (Tringa ochropus), Късокрил кюкавец (Actitis hypoleucos), Речна чайка (Larus ridibundus), Чайка буревестница (Larus canus), Mалка черногърба чайка (Larus fuscus), Белокрила рибарка (Chlidonias leucopterus), Жълтокрака чайка (Larus cachinnans), Пчелояд (Merops apiaster), Брегова лястовица (Riparia riparia).

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)
При спазване изискванията на нормативната уредба, отнасяща се до експлоатацията на този вид обекти, не се очаква вредно въздействие.
4. Обхват на въздействието - географски район, засегнатото население, населени места
Не се очаква реализирането на обекта да засегне близко населени места. Имота не попада в жилищна територия. Въздействието по отношение на акустичната обстановка се ограничава до границите на парцела.

5. Вероятност на поява на въздействието

Не се предвижда отрицателно въздействие.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Вероятността за отрицателно въздействие е ниска.




  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда

Ще се спазват всички изисквания за такъв вид площадки.


  1. Трансграничен характер на въздействията

Не се очаква трансгранично въздействие.
Територията, предвидена за реализиране на инвестиционното предложение не попада в защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в защитени зони по смисъла на Закона за биологично разнообразие. Най-близко разположени защитена зона е: “Бургаско езеро”, с код BG 0000273 за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-769/2008 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр.21/2007 г.).

Дата:14.04.2014г. Възложител:.....................................






Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница