„Изграждане на линия за производство на пелети с капацитет на 700 тона/година на територията на „Експал България“ ад, гр. Габрово, кв. Чарково, местност „Чукиля“ в упи 81904. 28. 185, сграда №4, община Габрово, област Габрово“



Дата24.10.2018
Размер41.85 Kb.
#96673

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите


РЕГИОНАЛНА ИНСПЕКЦИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Съобщение по чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС):
Във връзка с уведомление на „ТЕМПУС ЛИНК“ ЕООД, гр. Габрово за инвестиционно предложение за Изграждане на линия за производство на пелети с капацитет на 700 тона/година на територията на „Експал България“ АД, гр. Габрово, кв. Чарково, местност „Чукиля“ в УПИ 81904.28.185, сграда №4, община Габрово, област Габрово, на основание чл. 5, ал. 1 от Наредбата за ОВОС, Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Велико Търново е уведомила „възложителите“ за приложимата процедура.

На основание чл. 5, ал. 2 от Наредбата за ОВОС копие от писмото е изпратено до община Велико Търново и във връзка с това РИОСВ - Велико Търново уведомява за следното:
І. По отношение на изискванията на глава шеста, раздел трети от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация за ИП предвижда изграждане на нова инсталация за производство на пелети, с капацитет 700 тона на година. Като суровина в производствения процес ще се използва основно дървесина от всички типове селскостопански и горски отпадъчни материали от биомаса – отпадна дървесина от различни видове сечи и производствени процеси, храсти, клонки, кори, стърготини и т. н. Необходимата суровина за производство на около тон пелети обикновено е около 4 – 7 м3 дървесина, в зависимост от влажността и вида на използваните дървесни отпадъци.

Технологичният процес включва:


  • Приемане на суровината – ще се извършва на приемна рампа;

  • Раздробяване – ще се извършва в производствена сграда, в която чрез мелници за грубо и фино смилане ще се достига оптимална за производството едрина на частиците;

  • Пелетизиране – това е основният процес, при който се получават пелети, с диаметър 6 – 20 мм и дължина 10 – 50 мм. Раздробеният материал на частици, по-малки от 4 мм /оптимално 1,5 мм/, постъпва в бункера на пелетизиращата машина, откъдето чрез шнеков транспортьор се подава в плоско-матрична хоризонтална ролкова преса. В следствие на високото налягане, при предвижване на раздробения материал, частиците се пресоват в компактна маса. Съдържащият се в дървесината лигнин, който се явява естествено лепило при температура над 100 °C, омеква и позволява материала да придобие подходяща форма.

Мощността на пресата ще бъде до 50 kW, в зависимост от зададената производителност.

  • Охлаждане – Температурата на изсушените гранули, получени след пресоването, варира в границите 70 – 90°C, което налага охлаждане в охладител за втвърдяване на гранулите до подходящо състояние за тяхното съхраняване и транспортиране;

  • Пресяване – извършва се в подходящо сито, чрез което се отстраняват нестандартните маломерни гранули, които се връщат в бункера на пресата за повторна обработка;

  • Пакетиране и складиране – Пакетирането се осъществява посредством пакетираща машина, като пелетите ще бъдат опаковани в етикирани опаковки от 1 до 20 кг;

  • Аспирационна уредба – Ще бъде с разклонения при всяка част от линията, с цел недопускане на прахови замърсявания и загуби на суровина;

  • Експедиция – Извършва се от рампа, от където ще се товарят превозните средства.

Връзката между отделните преработващи машини ще се осъществява чрез шнекови и пневмотранспортьори.

Процесите на раздробяване до складиране ще се извършват в съществуваща производствена сграда върху площ от 100 м2. Капацитетът на инсталацията ще бъде 700 т/година, при 1-сменен режим на работа и 5-дневна работна седмица.

По същество ИП предвижда оползотворяване на биоотпадъци, които се обработват по подходящ начин до получаване на краен продукт. При прилагане на широкото тълкувание за целите на Директивата за ОВОС, терминът „обезвреждане“ се тълкува като включващ „оползотворяване“, обхващащо всички операции, водещи или до обезвреждане на отпадъци, в тесния смисъл на думата, или за оползотворяване на отпадъци. В тази връзка ИП попада в обхвата на т. 11 – „Други инвестиционни предложения“, буква „б” – инсталации и депа за обезвреждане на отпадъци (невключени в Приложение №1) на Приложение №2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), (ДВ бр. 91 от 25.09.2002 г., последни изм. – ДВ, бр. 101/22.12.2015 г.) и подлежи на преценка необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).

IІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Инвестиционното предложение подлежи на процедура по оценка за съвместимост, съгласно чл. 2, ал. 1, т. 1, от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредба за ОС).

Инвестиционното предложение не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ)

Имотът, предмет на ИП, попада изцяло в границите на две защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие – BG0000399 „Българка“ за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, включена в Списъка на защитени зони, приет с Решение на Министерски съвет №122/02.03.2007 г. (обн. ДВ бр. 21/09.03.2007 г.) и BG0000399 „Българка“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-848 от 08.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 104/03.12.2013 г.).

Във връзка с горното е направена проверка за допустимост по смисъла на чл. 12, ал. 2, във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС, при която се установи, че инвестиционното предложение е допустимо спрямо режима на дейностите в защитена зона BG0000399 “Българка” за опазване на дивите птици, определен в заповедта за обявяването й.

Въз основа на възможността, предвидена в чл. 10, ал. 3 от същата Наредбата, РИОСВ – Велико Търново ще се произнесе на етап представяне на информация за преценяване на необходимостта от ОВОС.



/отговорено от РИОСВ – Велико Търново на 21.07.2016 г./

г

р. Велико Търново 5002, ул. “Никола Габровски“ №68, п.к.11 Стр. от


Тел: (+359 62) 620 358, Факс: (+359 62) 623 784

e-mail: riosvt-vt@riosvt.org, www.riosvt.org



Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница