Контекст на бедността в България



Дата18.12.2018
Размер56.54 Kb.
#107590




Контекст на бедността в България
България е най-бедната страна в Европейския съюз - 49% от населението, 52% от децата и 61% от пенсионерите са застрашени от бедност и социално изключване. Тези нива са два пъти над средноевропейските.

Според данни на НСИ и Евростат 1,6 млн. българи живеят под прага на бедността и живеят с по-малко от 219 лв. на месец. Разходите за храна са тези, които бедните хора силно редуцират, за да посрещат други важни разходи.

По отношение на разходите - 85% от месечните доходи на домакинствата отиват за покриването на основни нужни, 44% от хората в България търпят сериозни материални лишения.

Децата в България на възраст от 1 до 15 години (над 1 милион по официални данни на НСИ) се хранят най-зле сред европейските си връстници - 34,5% от българските деца нямат възможност да консумират поне веднъж дневно пресни плодове и зеленчуци. В България всяко трето дете не може да се храни веднъж дневно с месо, пиле или риба, защото семействата не могат да си го позволят. По този показател далеч зад България са страни като Словакия и Унгария, където едва 13% от децата нямат всекидневен достъп до месни храни.

Същевременно, огромно е количеството на унищожената храна. В България около 400 000 000 килограма храни се изхвърлят на боклука всяка година т.е. повече от 33 000 000 кг хранителни продукти се унищожават месечно, въпреки че 1,6 млн. Българи се лишават от храна.

На този фон от януари 2012 г. в България работи Българската хранителна банка – организация, която управлява една проста, но ефективна и добре координирана система за оползотворяване на хранителните продукти като спасява годна за консумация храна и я предоставя безплатно на най-бедните и социално слаби хора. Срещу 1 един лев вложен финансов ресурс Българската хранителна банка успява да осигури храна на стойност поне 6 лв.


Какво е Българска хранителна банка (БХБ)?


  • БХБ е юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза с основен предмет на дейност събиране и управление на дарени храни в съответствие с всички стандарти за безопасност и осигуряване на хранително подпомагане на широк кръг от хора целогодишно и дългосрочно.

  • БХБ осигурява системна подкрепа с храна на нуждаещите се чрез изградена инфраструктура от одобрени и отговарящи на нейните стандарти за безопасност раздаващи организации.

  • БХБ е надежден партньор на хранителната индустрия, тъй като прилага всички стандарти за безопасност на храните и разполага със система за проследимост на придобитите хранителни продукти.

  • БХБ разчита на доброволчески труд, дарителство и мобилизира вече съществуващи ресурси по мащабен и ефективен начин.

  • БХБ е алтернатива на унищожаването на годна за консумация храна, която не може да се реализира на пазара, но може да се оползотвори за постигане на висок социален и екологичен ефект.


Кого подпомага БХБ?
Подходът на работа на БХБ включва разработването и реализирането на програми и инициативи, целящи осигуряването на дарения от разнородна, балансирана храна за различни групи нуждаещи се (самотни възрастни хора с ниски доходи, многодетни и бедни семейства, деца в риск, хора с увреждания, хора със зависимости, бездомни хора, жени и деца - жертви на насилие и трафик, самотни майки и др.), които хронически гладуват, временно са затруднени да си осигурят качествено хранене или са жертви на бедствия, кризи и аварии. БХБ разпределя дарените храни на база на анализ на нуждите посредством партниране с други социални организации, които директно обслужват нуждаещите се.
Кои са основните ресурси за оперативната работа на БХБ?
Хранителни продукти – годни и безопасни за консумация храни с добра хранителна стойност.

Материални ресурси – необходими ресурси за осъществяване на основните дейности на БХБ като склад, превозни средства, складово и друго оборудване, хладилни камери, фризери.

Финансови средства – БХБ набира средства чрез кампании, проектно и програмно финансиране. С използваните средства БХБ набира храна на стойност поне 6 пъти повече от разходваните.

Организационни ресурси - БХБ работи с екипи по логистика, управление и безопасност на храни, връзки с обществеността, маркетинг, фондонабиране, ресурсно развитие, развитие на мрежа от социални организации, управление и координиране на доброволци.

Доброволен безплатен труд – оперативната дейност на БХБ във всички нейни направления се подпомага от доброволци - експерти, специалисти, практици и др. съмишленици.
Какво постигна БХБ за една година?


  • над 360 000 кг събрана храна на стойност над 1 000 000 лева

  • привлечени 55 дарители на храни, от които 10 регулярни донори, представляващи големи компании - производители и преработватели на храни

  • предоставена подкрепа на над 11 000 човека в нужда

  • партньорство с 48 социално ангажирани организации за хранително подпомагане в над 15 града в страната

  • набрани над 100 000 лева финансови ресурси

  • над 30 компании и организации предоставили експертиза, методическа подкрепа и про боно услуги

  • осигурени три складови пространства с обща площ от 300 м2 за сухо и температурно съхранение на храни

  • осигурени две транспортни средства за превоз на храни

  • над 150 доброволеца дарили над 1 800 часа доброволен труд

  • работещ оперативен екип от 5 човека


Какви са възможностите за подкрепа?


  • Даряване на различен вид ресурс (храна, финансови средства, материални ресурси, контакти)

  • Доброволен труд в оперативни дейности на БХБ

  • Безвъзмездно предоставяне на експертиза и услуги


Общността от основни дарители и партньори на БХБ:
Автомотор Корпорация, АДРА, Асоциация на месопреработвателите в България, БГ Меню, Белла България, Билборд, Био България, Василев и Тодоров (Компир), Виваком, Вивета, Данон, Девин, Делез Груп (Пикадили), Делойт, Европест, Захарни за­води, Икономедия, Кавен Орбико, Кенди, Консерв Ивест, Контракт - Николай Га­джев, Куадрант Бевъриджис, Лактима, Микроинвест, Монделез (Крафт фуудс), сп. Меню, Нестле, Нетера, Обединена млечна компания, Палирия, Плейтайм, Прайсуотърхаус Куупърс, Публисис, Саачи&Саачи, Сосиете Женерал Експрес­банк, София Лайф, Тандем, Стоково тържище „Слатина - Булгарплод“, Фреш Лоджик, Хостинг БГ, Храна от класа, Хроника, Шонхер и др.

Българска агенция по безопасност на храните, Mинистерство на земеделието и храните, Столична община, Фонд „Социална закрила“

Фондация „Америка за България“

Глобална мрежа на хранителните банки

Европейска федерация на хранителните банки


Контакти
Българска хранителна банка

W: www.bgfoodbank.org

FB: www.facebook/bgfoodbank
Цанка Миланова, Изпълнителен директор

E: milanova@bgfoodbank.org

A: София, бул. Васил Левски 106

T/F: +359 876 406 706






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница