Курсова работа дисциплина: Ликвидиране на последствията от бедствия и аварии – Модул „Аварии“



страница1/10
Дата08.03.2022
Размер44.97 Kb.
#113848
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Курсова работа ЛПБА-модул Аварии
Свързани:
Курсова работа, Presentation Tema 1 P1 250119, 2.3 МЕТОДОЛОГИЯ ЗА ОЦЕНКА НА КРИТИЧНАТА ИНФРАСТРУКТУРА НА ОБЩИНСКО НИВО



Н АЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ
"ВАСИЛ ЛЕВСКИ“ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ФАКУЛТЕТ “ОБЩОВОЙСКОВИ
КУРСОВА РАБОТА
Дисциплина: Ликвидиране на последствията от бедствия и аварии – Модул „Аварии“


Тема: Ликвидиране на последствията от пожар в обект, причинен от гръмотевична буря.

Разработил: ……………… Проверил: ..................


Юлия Иванова Даскалова проф. д-р Пенева
Фак. № 6-202-21-06
Велико Търново
2022

Мълниите се проявяват най-вече при бури и обикновено са съпроводени от гръмотевици. Думата светкавица се използва често, когато става въпрос за линейна мълния. Електрическият произход на това явление е доказано от Бенджамин Франклин, който направил опит с хвърчило и показал на всички, че не става въпрос за огън, а за разряд на статично електричество. Мълниите не се срещат само на Земята. Наблюдавани са също на планетите Юпитер, Сатурн, Уран и Венера.
Нашата планета постоянно е бомбардирана от космически лъчи. Те се предизвикват от избухване на звезди. Когато минават през атмосферата, лъчите се преобразуват в рентгенови. В тях се натрупват електрически заряди, докато минават през облаците.
Купесто-дъждовните облаци са най-податливи за образуване на мълнии. Но те не възникват само в тях. Възможно е да се образуват в пясъчни бури, торнадо и дори от вулканично изригване.
Когато се доближат два облака, единият от които е с положителен заряд, а другия с отрицателен – мълнията е факт. За да възникне тя, е нужна само една малка част от облака, в която има образувано електрическо поле с достатъчно голям интензитет за образуване на електрически разряд – около 1MV/m. В по-голямата част на облака трябва да има поле с по-силен интензитет, който да е в състояние да поддържа вече започналия разряд. Там са нужни около 0.1 – 0.2 MV/m.
Мълния може да се предизвика и само от един облак. Когато електромагнитното поле достигне необходимия интензитет, към земята започва да се спуска низходящ лидер, който носи отрицателен заряд. Когато се доближи на около триста метра от земята, започва образуването на възходящи лидери (стрелови). Един от тях прави връзка с низходящия, а след това се получава обратен удар, който всъщност е причина за образуването на мълния.
Съществуват различни видове мълнии, различаващи се както по вид, така и по звук. Хората, които са наясно с тях, могат да ги различат като ги чуят.
Линейна мълния - въпреки, че обикновената ѝ дължина е около 2.5 километра, тази мълния може да достигне и до 20 километра. Тя е широка около 2-3 сантиметра и може да достигне скорост на разпространение от 220 000 км/ч. През тази мълния протича ток до 300 kA, а температурата ѝ е приблизително 30 000 градуса по Целзий. Цветът е между бял и жълтеникав.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница