Курсова Работа на тема Toyota Motor Corporation



Дата17.01.2017
Размер140.87 Kb.
#12904
Курсова Работа
на тема
Toyota Motor Corporation
Изготвил – Мартин Иванов

Фак. Номер – 7397

Студент в Първи курс

Специалност – Стопанско управление

Преподавател – Ас. Албена Антонова

Дата – 17.01.11 г.



Съдържание:



  1. Международно фирмена стратегия

    1. Международна фирмена стратегия на Анзоф и Бостънската консултационна група

    2. Стратегия за лидерството в разходите

    3. Стратегия за диференциация на продукта

    4. Стратегия за сегментиране на пазара

    5. Стратегия на допълнителната изгода

    6. Интернационална стратегия

    7. Глобална стратегия

  2. Стратегии от веригата на интернационализация

    1. Кооперационни сделки

    2. Joint Venture

    3. Сливания и поглъщания

    4. Дъщерни компании

    5. Стратегически съюзи

  3. Типове организационни структури

  4. Сравнение на Toyota Motor Corporation и BMW Group

  5. Заключение

  6. Източници


Toyota Motor Corporation
Toyota Motor Corporation(TMC) е японска мултинационална корпорация, определяна като втория по големина в света производител на моторни превозни средства. Корпорацията е също така на осмо място в света по големина сред всички ТНК. Това е в резултата на глобалната експанзия на ТМС- тя оперира успешно на всички континенти. От тук се поражда и интересът към въпросите, залегнали в настоящата разработка, а именно каква е фирмената стратегия и организационната структура, допринесли за световния успех на ТМС.


  1. Международно фирмена стратегия

Преди да изведем основните за корпорацията фирмени стратегии е нужно да отбележем основните цели, които компанията си поставя. Това се налага поради факта, че изграждането на конкретна стратегия се базира и предхожда от провеждане на стратегически анализ на силните и слаби страни на фирмата, възможните заплахи, конкурентни предимства и др., а от там и формулиране на бъдещите цели.

В Проект 1 се запознахме с основните характеристики и показатели на корпорацията, което ни дава възможност да набележим и основните й цели:


  • Увеличаване на глобалното производство и продавби;

  • Увеличаване на приходите;1

  • Увеличаване на пазарните дялове на всички континенти;

  • Продукти, фокусирани към пазара;

  • Промяна на акционерната собственост;

  • Технологични иновации;

  • Подобряване на маркетинговите стратегии- оценка на потребителските нужди и нови бизнес перспективи;

  • Съчетание между екология и емоция;2

Всички тези цели могат да бъдат обобщени под мотото на компанията относно политиката на целеполагане: „ Addressing challenges for change toward further growth!” 3

На базата на вече установените цели можем да изведем и основните стратегии, залегнали в политиката на ТМС. До определена степен, прилагани от корпорацията стратегии са:




  1. Международна фирмена стратегия на Ансов и Бостънската консултационна група;

  2. Стратегия за лидерството в разходите;

  3. Стратегия за диференциация на продукта;

  4. Стратегия за сегментиране на пазара;

  5. Стратегия на допълнителната изгода;

  6. Интернационална стратегия;

  7. Глобална стратегия;




  1. Международна фирмена стратегия на Анзоф и Бостънската консултационна група

Основното за тази стратегия е матричният модел според факторите „пазар” и „продукт”.

Продукт
Пазар


Традиционни


Нови


Традиционни



РАЗШИРЯВАНЕ НА

ПАЗАРНИЯ ДЯЛ



ДИВЕРСИФИКАЦИЯ НА ПРОДУКТИТЕ С ЦЕЛ РАЗШИРЯВАНЕ НА СТЕПЕНТА НА УДОВЛЕТВОРЕНОСТ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ; СЪЗДАВАНЕ И РАЗШИРВАНЕ НА ПАЗАРНИ НИШИ.


Нови


ПРОНИКВАНЕ И ОТВОЮВАНЕ НА УСТОЙЧИВИ ПОЗИЦИИ


НАЛАГАНЕ НА ПАЗАРА НА НОВ ПРО-

ДУКТ, НА НОВИ ВКУСОВЕ И ПРЕДПО-

ЧИТАНИЯ; РАЗВИТИЕ НА ПРОДУКТА И РАЗШИРЯВАНЕ НА ПАЗАРНИЯ ДЯ

Базирайки се на една от своите основни цели, а именно разширяването на пазарния си дял на всички континенти, ТМС разчита до голяма степен на своите добре утвърдени марки като Toyota, Lexus и Scion. Те са добре познати вече на световния пазар и са извоювали своето конкурентно място сред автомобилното предлагане. Това означава, че те са традиционни продукти, разпространение на вече утвърдени и традиционни пазари- предимно Европа, Япония и САЩ. Това означава, че политиката на корпорацията ще е насочена към увеличаване на производството на тези продукти, с което да разшири своят пазарен дял.

Що се отнася до проникване на нови пазари с вече традиционен продукт, то тук корпорацията на поставя значим акцент при определяне на политиката си. Това е в следствие на вече доста широкото разпространение на продуктите на фирмата по целия свят. Все пак в тази насока се работи при вземането на решения за изграждане на нови производствени поделения в определени региони. По този начин ще се увеличи предлагането на традиционните продукти на тези нови пазари.

Силно засегната е диверсификацията на продуктите с цел разширяване на удовлетвореността на потребителите и създаване на пазарни ниши. Като пример в тази насока може да се посочи подчертано засиленото производство на товарни автомобили тип “trucks”, главно за пазара в САЩ. Корпорацията е проучила и установила, че именно този пазар има най-голяма потребност от подобни автомобили и затова е насочила усилията си към създаване на нови продукти за традиционен пазар, чийто нужди добре познава.4

В последните години ТМС влага най-много усилия в своята научно-развойна дейност и технологичните иновации. Това е с цел да създаде един изцяло нов, уникален продук, който да предложи. По този начин корпорацията цели да създаде нов тип потребности и да насочи потребителското търсене към своите продукти. Именно в тази насока се работи по проекта за създаването на Интелигентната транспортна система, което цели да намалява задръстванията чрез използването на електронни и телекомуникационни технологии.


  1. Стратегия за лидерството в разходите

Имайки предвид множеството производствени поделения, филиали и значителната дистрибуторска мрежа по целия свят, можем да заключим, че ТМС определено разчита до приближаване на производството до съответните ресурси, което от своя странна е залегнала в политиката им за икономии от мащаба. ТМС разполага с фабрики в Европа, Азия, Япония, Северна Амери, Африка, Океания, Ю.Америка, което от своя страна показва и едно значително разчленяване на дистрибуционната мрежа.5 По този начин се постига на задоволяване на конкретните потребности на всеки един пазарен дял.



  1. Стратегия за диференциация на продукта

Това е и една от основните стратегии, на които залага фирмата в последните години. Тя е продиктувана от извоюваните челни позиции на корпорацията и капиталовата и възможност и амбиция за постоянно подобряване на качеството и търсене на нови иновации и предизвикателства в сферата на своето развитие.


Един от основните моменти при прилагането на тази стратегия е създаването на нови модифицирани продукти, уникални по своята същност. Основните аспекти залегнали в тази иновационна дейност на корпорацията са съблюдаването на харектеристиките за сигурност, опазване на околната среда и дизайна на своите продукти. Както вече беше споменато основните проекти са по създаване на Интелигентните транспортни системи (ITS), интелигентна многорежимна транзитна система (IMTS)6, нов тип двигатели и системи за безопасност78, системи за хибридно задвижване (Hybrid Synergy Drive®)9, нов и модерен дизайнф10, и създаване на еко-автомобили11. За целта на тези проекти обаче са нужни значителни капитали, което от своя страна позволява на корпорацията като начало да предлага уникалните си продукти на една по висока над средното равнище цена за сметка на по-доброто качество. Също така ТМС до голяма степен разчита на добре развитата си технологична и научно-изследователска и развойна дейност. В основата тук е залегнала разработената от корпорацията нанотехнология и материална база. От там следва биотехнологичното и енергийно развитие, засягащо продуктите. В същото време компанията развива и своята маркетингова дейност, наблягайки основно на оценка на потребителскит енужди и реакции и изграждането на нови бизнес перспективи. Всичко това обуславя политиката им на фокусиране на продукта към нуждите на пазара и акцентиране върху три основни за корпорацията елемента- “comfort”, “kindness”, “excitement”.12 Не бива д апренебрегваме факта, че корпорацията има дистрибуционна мрежа по целия свят, която д аспомага за бързата и ефективна дистрибуция на продуктите й. Така във всяка отделна страна има съответните представители на ТМС, които се занимават с пласмента и реализацията на продукцията според конкретните местни условия.13


  1. Стратегия за сегментиране на пазара

Както вече многократно бе споменато ТМС оперира по целия свят. Логично е да предполажим, че фирмата се съобразява с изискванията на всеки отделен пазар. Така например за Европа се произвеждат един тип автомобили- по-малки и подвижни, докато за САЩ се набляга на по-тежкотоварните и обемни. Така се цели максимална удовлетвореност на конкретните пазарни ниши. Това сочат и редица проучвания, между които за пример може да се даде това на германскит епотребители:

Toyota заема най-високо място в най-важния сегмент :Индексът за удовлетвореност на потребителите показва до каква степен се отговаря на очакванията на клиентите, притежаващи дадена марка автомобил. Класирани по важност, тези фактори са:



  • Качество/надеждност на автомобила. Това представлява 30% от общия резултат.

  • Привлекателност на автомобила. До каква степен собственика харесва представянето, дизайна, комфорта и функциите на автомобила. Това представлява 25% от общия резултат

  • Удовлетвореност от работата на дилъра. Това представлява 23% от общия резултат

  • Разходи по поддръжка на автомобила. Това представлява 22% от общия резултат  

Най-високо място по удовлетвореност на клиентите: Проучването включва 32 марки автомобили и 132 различни модела, разделени на седем сегмента, като Toyota заема най-високо място по удовлетвореност на клиентите в 5 от 7-те сектора:

Toyota Yaris Най-високо място по удовлетвореност на клиентите в сегмент "Малък автомобил"
Toyota Corolla Най-високо място по удовлетвореност на клиентите в долния сегмент "Среден автомобил"
Toyota Celica Най-високо място по удовлетвореност на клиентите в сегмент "Спортен автомобил"
Toyota RAV4  Най-високо място по удовлетвореност на клиентите в сектор "Автомобил с повишена проходимост"
Toyota Picnic Най-високо място по удовлетвореност на клиентите в сегмент "Компактен ван"

  1. Стратегия на допълнителната изгода

Тази стратегии се стреми да създаде отличителни характеристики на продуктите на ТМС, които да им дадат конкурентни предимства. Те биват най-вече в сферата на технологичните обновления (както вече бе споменато за тях) и в сферата на обслуването на клиентите- дистрибуционни мрежи близо до потребителите, възможности з ализинг и следпродажбено обслужване. Всичко това представляват допълнителните изгоди, които следват да охарактеризират уникалния образ на компанията, в който потребителите да видят „своята” компания.

  1. Интернационална стратегия

Тя отново бива обуславяне от факта, че ТМС е мултинационална компания и оперира по целия свят. Всеки пазар има различни потребности и условия и затова се нуждае от диференциран подход на опериране, за да се постигне ефективност на дейността. За целта е нужно голямата корпорация да бъде добре запозната с местните условия. Това става, чрез диструбуторите на корпорацията, позиционирани в отделните райони с персонал именно от там- такъв който да е добре запознат с местните условия.

  1. Глобална стратегия

Тази стратегия е неизбежна за мултинационална корпорация от ранга на ТМС. Макар и да се опитва да създава продукти, отговарящи на съоветните потребности на всяка една страна, ТМС предлага по целия свят и своите добре утвърдени стандартни и унифицирани продукти.

  1. Стратегии от веригата на интернационализация14

Веригата на интернационализацията на фирмата отразява поредността от отделните етапи, която отразява различната степен на ангажираност на фирмата с външноикономически операции. Това от своя страна предполага проследяването на стадиите на развитие на корпорацията- от нейното създаване до формата на съществуването й в днешни дни. Разглеждайки корпорация като ТМС с история от над 75 годинио можем да твърдим предварително, че тя е приминала през годините през различни етапи и нива във веригата на интернационализация.

  1. Кооперационни сделки

Първоизточника на ТМС всъщност е компания за производство на технологии и машини за текстилния бранш - Toyoda Automatic Loom. От там обаче фирмата почва да влага материалната си база и ресурси в друг бранш- автомобилопроизводството. Така се създава Toyota Motor Corporation. Това е вид кооперационна сделка , тъй като едната фирма предоставя съответните ресурси ,а другата сглобява готова крайна продукция. До 1957г ТМС не изнася продукция в чужбина. През 1957г Toyota Crown е първият автомобил изнесен в САЩ.

  1. Joint Venture

Първи стъпки в тази насока са направени през 1984. при присъединението на ТМС към New United Motor Manufacturing, Inc. и последвалото начало на съвместното производство на марката Lеxus.Много значимо за корпорацията сътрудничество е и установения joint venture с Citroën и Peugeot през 2002г. за съвместно участие във Формула 1.

  1. Сливания и поглъщания

Първото значимо обединение настъпва през 1982г. между Тoyota Motor Company и Toyota Motor Sales, образувайки настоящатата Toyota Motor Corporation. Две години по-късно ТМС се присъединява към New United Motor Manufacturing, Inc.. Едно от последните поглъщания на корпорацията е това на Isuzu Motors Ltd. през 2006г.

  1. Дъщерни компании

В днешни дни ТМС има дъщерни компании по целия свят. Началото им е дадено през 1957г. със създаването на Toyota Motor Sales Inc. и Toyota do Brazil S.A., съотеветно в САЩ и Бразилия. В момента една от най-проспериращите и успешни дъщерни компании на ТМС е Toyota Motor Europe Marketing & Engineering. Важна дъщерна компания е и тази към ТМС, занимаваща се в финансовата сфера- Toyo Trust and Banking.

  1. Стратегически съюзи

Едни от първите стратегически съюзи и партньорства са през 60те години на XXв. Между ТМС и Hino Motors и Daihatsu. В последствие ТМС придобива непълен контрол над Daihatsu Motor Company. Това дава значителни конкурентни предимства на компанията и удовлетворява целите на й за увеличение на пордажбите. За това свидетелстват данни те от 2005г за произведени 8.54 милиона превозни средства.

  1. Типове организационни структури15

ТМС, като типичен представител на мултинационална корпорация, до голяма степен разчита от мрежата си от дивизионални подразделения, филиали и дъщерни компания. Това предопределя и характерната за нея статична,дивизионална структура. От тук следва и въпроса за централизирано и децентрализирано управление. Приложената по горе таблица показва основния център на управление, където са съсредоточени главните отговорности относно политиката на корпорацията, нейната финансова и инвестиционна дейност, както и маркетингови стратегии. Но компанията зачита факта, че всеки отделен пазар има специфичини условия и изисквания и затова доверява управленските решения относно производствената дейност на своите дивизиони, което е специфично за децентрализирано управление. Така на практика се прилагат комбинирано принципите на централизация и децентрализация.

  1. Сравнение на Toyota Motor Corporation и BMW Group

Сравнянвани характеристики

Toyota Motor Corporation

BMW Group

Международни фирмени стратегии

1.Международна фирмена стратегия на Ансов и Бостънската консултационна група;

2.Стратегия за лидерството в разходите;



3.Стратегия за диференциация на продукта;

4.Стратегия за сегментиране на пазара;

5.Стратегия на допълнителната изгода;

6.Интернационална стратегия;



7.Глобална стратегия;

1.Стратегия за диференциация на продукта;

2.Глобална стратегия;


Стратегии от веригата на интернационализация

1.Кооперационни сделки

2.Joint Venture

3.Сливания и поглъщания

4.Дъщерни компании

5.Стратегически съюзи


1.Joint Venture на ниво научноизследователска и развойна дейност

2.Дъщерни компании

3.Поглъщания

Организационни структури

  • статична,дивизионална структура

  • комбинация на принципите на централизация и децентрализация



  1. Заключение

От проведеното сравнение се вижда, че двете корпорации усдпешно провеждат еднакви стратегии и пролагат една и съща организационна структура. Както беше отбелязано в по-горния анализ ТМС акцентира най-вече върху стратегията за диференциация на продукта. Това е и акцентът при BMW Group. Именно тази стратегия се налага като водеща е последните години в бизнеса с производство на моторни превозни средства. Това е продиктувано от няколко фактора: високата конкуренция в този бранш, наличието на много добре развита технологична база в сферата, непрекъснатия прогрес на научно развойната дейност, стремежът за повишаване на сигурността и опазване на околната среда, увеличаващият се брой квалифицирани специалисти в областта и др. Своето развитие обаче тези корпорации неизменно свързват и с коопериране и съвместна дейност с редица други световни компании. Именно това поражда и приликите между стратегиите от веригата на интернационализация. Разчита се предимно на joint venture сдружения и сливания и поглъщания, които да засилят конкурентните предимства на корпорациите.

Тъй като и двете разглеждани корпорации са големи ТНК, то не е учудваща приликата в организационната им структура.

Като заключение можем да отбележим факта, че множеството прилики между тези корпорации предопределя и техния непрекъснат стремеж към иновации, който да ги изведе на челни позиции на световния пазар.


  1. Източници

TMC Annual Report”-2006

Toyota’s Global Strategy

Toyota’s Global Strategy, p.15



http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m3165/is_11_38/ai_94604536

TMC Annual Report”-2006, p.30

http://www.toyota.bg/safety_section/what_next/index.asp

http://www.toyota.bg/innovation/technology/index.asp

http://www.toyota.bg/innovation/technology/safety/index.asp

http://www.toyota.bg/innovation/technology/engines/hsd.asp

http://www.toyota.bg/innovation/design/index.asp

http://www.toyota.bg/innovation/environment/Ecological_car.asp

Toyota’s Global Strategy, p.13



http://www.toyota.eu/02_About_Us/03_global_toyota/index.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota#Shareholders


1 TMC Annual Report”-2006

2 Toyota’s Global Strategy

3 Toyota’s Global Strategy, p.15

4 http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m3165/is_11_38/ai_94604536


5 TMC Annual Report”-2006, p.30

6 http://www.toyota.bg/safety_section/what_next/index.asp

7 http://www.toyota.bg/innovation/technology/index.asp

8 http://www.toyota.bg/innovation/technology/safety/index.asp

9 http://www.toyota.bg/innovation/technology/engines/hsd.asp

10 http://www.toyota.bg/innovation/design/index.asp

11 http://www.toyota.bg/innovation/environment/Ecological_car.asp

12 Toyota’s Global Strategy, p.13

13 http://www.toyota.eu/02_About_Us/03_global_toyota/index.aspx

14 http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota#Shareholders

15 TMC Annual Report”-2006



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница