Курсова работа на тема Значение на понятието „фирма



Дата22.12.2018
Размер82.26 Kb.
#109419
ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „ еПИСКОП кОНСТАНТИН пРЕСЛАВСКИ”

Курсова работа
на тема

Значение на понятието „фирма

Разработил: Румяна Илиева Гатева, фак.н. sud-661100




  1. Фирмата.

Фирма произлиза от латинското firmare, което означава поставяне на дамга, подпис или отпечатък. Фирмата като наименование под което се извършва определена дейност възниква през средните векове при съсловните сдружения.


Постигането на най-важните стратегически цели на предприятието изисква мобилизиране на общите съзнателни усилия на целия персонал на основата на общи за всички ценности и норми. Това означава, че в основата на ефективното функциониране на организацията стои фирмена култура, чиито характеристики съответстват на принципите на възприетата стратегия.
Задоволяването на разнообразните потребности на хората изисква производството на голямо разнообразие от стоки и извършването на различни услуги. Тяхното производство се осъществява от различни фирми. Фирмите имат правен статут, който се регламентира от нормативните документи.
Фирмата е основен елемент в структурата на икономическата система. Тя е обособена стопанска единица, обособена производствено, организационно, финансово, управленски и юридически. Има задача да организира производствен процес. Осъществявайки взаимодействието между производствените фактори, тя произвежда стоки и услуги, които посредством пазара са предназначени да задоволят потребностите на хората. Всичко това фирмата прави с цел да получи печалба.
Могат да бъдат обособени няколко функции на фирмата:


  • Участва на факторните пазари, за да придобие производствени ресурси. В тази функция фирмата се явява купувач, който взема решения за обема, вида и структурата на необходимите му производствени фактори. Организира взаимоотношенията си с доставчиците си и осъществява конкурентните си стратегии.

  • Организира производството на стоки и услуги. Фирмата определя организационните, технологичните, управленските характеристики на производството.

  • Участва на продуктовите пазари, за да реализира производствена продукция. Определя конкурентната си позиция и стратегия.

Фирмата заема основно място в икономическата система. Чрез преследваните си цели, деловите си инициативи, конкуренцията помежду си, фирмите са основен двигател на икономическото развитие.Те осигуряват работни места, произвеждат продукти и създават доходи. От тяхната ефективност зависи икономическото благосъстояние и стопанския просперитет.



  1. Видове фирми.

Съществуват различни видове фирми в зависимост от: формата на собственост, големината, предмета на дейност, характера на въздействие върху предметите на труда, самостоятелността, присъствието или отсъствието на чуждестранно участие; Търговския закон и други. Съобразно особеностите на дейността предприемачът избира правилния статут на своята фирма.




  • Според предмета на дейност фирмите са промишлени, транспортни, строителни и други.






  • От териториална гледна точка са национални, регионални, транснационални и международни.




  • От гледна точка на размера са малки, среди и големи.



  • От институционално- правна гледна точка фирмите се обособяват на еднолична, дружествена фирма и акционерно дружество.




  • Според Търговския закон в България организационните форми на бизнеса са едноличен търговец, търговски дружества, акционерни дружества, обединения на търговски дружества (холдинг и консорциум).


  1. Еднолична фирма ( едноличен търговец).

Да предположим, че сме решили да открием магазин за здравословни хранителни продукти. Тогава трябва да наемем площ за магазина, да закупим хранителни продукти и да наемем някого да продава на касата. След като платим всички разноски по дейността ще запазим за себе си това, което остане във вида на печалба.


Едноличната фирма е най- разпространената организационна форма на бизнеса. Тя е собственост на един човек, който има неограничени права върху печалбата, получена от фирмата и е неограничено отговорен за всички загуби, направени от фирмата.

В България като едноличен търговец може да се регистрира всяко дееспособно лице с местожителство в сраната.


Преимуществата на едноличната фирма се свързват с независимост в бизнесрешенията, пълния контрол на собственика върху стопанската дейност, опростено управление, малък размер на началния капитал и други.
Понякога предимствата на едноличния търговец може да се разглеждат и като недостатъци. Съществува голям стопански риск, има ограничен достъп до кредитни ресурси, има неограничена отговорност и други.

Следователно вероятността нашият магазин да излезе на загуба, както става с много еднолични собственици, е голяма. Тогава ще се наложи да изплатим загубите от нашия собствен джоб. Ако загубите са големи може да нямаме възможност да ги изплатим и следователно ще фалираме.


Въпреки това едноличните фирми имат съществено значение за развитие на стопанството.Тяхната многобройност създава естествена среда на пазарната конкуренция, на предприемаческата и деловата активност, на увеличаване на производството и намаляване на безработицата.



  1. Дружествени фирми ( търговски дружества).

Да предположим, че магазинът ни за здравословни хранителни продукти просперира следователно ще искаме да разширим дейността си. За да постигнем това ще трябва да се преместим в по- голямо помещение, да закупим по- големи запаси от стоки, да закупим камион за снабдяване и да наемем повече персонал. За целта ни е необходим финансов капитал, ние нямаме достатъчно пари, но може приятел или роднина да ни заеме парите и след това да ни стане съдружник.


Понякога единият от съдружниците ръководи дейността, а другият просто влага пари. Друг вариант е и двамата или всички съдружници да участват пряко в дейността на фирмата. Съществуват много големи дружества, особено сред правните и счетоводните фирми, със стотици съдружници.
Търговските дружества са обединения на две или повече лица за осъществяване на стопанска дейност. Те съществуват като юридически лица. Дружествените фирми притежават редица положителни характеристики: по- голяма възможност да се акумулират капитали за осъществяване на крупни стопански операции, производствената им дейност позволява да се реализират ефекти на икономии от мащаба, икономическа и организационна възможност за по- добро управление, ползват се с по- голямо доверие от кредиторите и други.
Негативните характеристики на търговските дружества са свързани с проблемите и рисковете, които произтичат от различните интересни на съдружниците, недостатък на този вид фирми е, че споразуменията за съдружие не са гъвкави. Ако бъде привлечен нов съдружник или някой от старите съдружници иска да напусне, трябва да се намесят адвокати, за да съставят ново споразумение за съдружие.
Също така ако фирмата е губеща всеки сътрудник носи лична отговорност за нейните дългове, без значение дали участва пряко в дейността й. Ако например съдружниците са двама и единият банкрутира, другият е отговорен за всички дългове на фирмата.
Също така може да възникнат противоречия между собствениците и мениджърския екип или интересите на дружеството да бъдат подчинени само на единия съдружник.

Различието на търговските дружества се основава на различната отговорност на съдружниците в рамките на дружеството и към кредиторите. Според Търговския закон, търговските дружества се разграничават на :




  • Събирателно дружество – То е резултат на сключен договор, но без установен фонд и без задължително да се създава общо имущество. Събирателното дружество е по- ефективно при малък брой съдружници и е подходящо за семейни фирми.




  • Дружество с ограничена отговорност – Учредява се от едно или повече лица. Уставният фонд се състои от дялове на съдружниците. Управлява се от общо събрание и управител. Всеки съдружник има право да участва в управлението, в разпределението на печалбата. Фирмата на дружеството се идентифицира с „ООД”.



  • Командитно дружество – Един или повече съдружници са солидарно и неограничено отговорни за задълженията на дружеството, а другите са отговорни ограничено, до размера на вноската в капитала. Управлението на фирмата се осъществява обикновено от неограничено отговорните. Фирмата се идентифицира с „КД”.

Разновидност на командитното дружество е Командитно дружество с акции. При него дяловете на ограничено отговорните съдружници съществуват във формата на акции. Фирмата е „КДА”.


Търговският закон предвижда и обединения на търговски дружества. Те могат да бъдат консорциум и холдинг.


  1. Акционерни дружества ( корпорации).

Ако нашият бизнес с хранителни продукти се развива и перспективите за растеж са добри, според мен този бизнес трябва да прерасне в корпоративен бизнес. С други думи трябва да учредим корпорация.


Корпорацията е организация, която има разрешение да извършва определени дейности. Собствениците на корпорацията са ограничено отговорни само до размера на вложенията си в корпорацията, дори те да не са достатъчни за покриване на загубите. Корпорацията за разлика от едноличния търговец и дружеството, има свое собствено юридическо съществуване, отделно от това на хората, които са нейни собственици през даден период от време. Следователно тя не престава да съществува, когато един от собствениците й, наричани акционери (притежатели на акции или дялове) умре или когато бъдат привлечени нови собственици.
Продажбата на акции е възможност за акционерното дружество по- бързо да разширява капитала си и му позволява да осъществява широкомащабна дейност. Също така продажбата на акции позволява на относително дребни собственици с малки спестявания да участват в стопанската дейност. Притежаването на акции дава право на собствениците да участват в управлението и в разпределението на печалбата под формата на дивиденти.

За обществото големите акционерни дружества ограничават конкуренцията, монополизират пазара и намаляват ефективността на икономиката. Затова държавата има ангажимент чрез антимонополната си политика да следи и контролира дейността на акционерните дружества.



  1. Заключение

Става ясно. Че институционално – правните форми на фирмите са разнообразни. Всяка има своите предимства и недостатъци и са благоприятни за определени сфери на дейност.



Моето мнение е, че различните форми на фирмите са необходимост, за да може всеки сам да прецени по какъв начин да се развива и към каква дейност да се насочи. Според мен фирмата е една добра възможност за печалба, отваряне на нови работни места и разнообразяване на пазара.


Библиография:



  1. Златева Д. , Микроикономика, учебник за дистанционно обучение на ВУ „ Земеделски колеж”, 2009.




  1. Фишър С. , Дорнбуш Р. , Икономика, Основи на микро- и макроикономиката, Издателство „Отворено общество” 1997.




  1. Зомер Х. , Проф. Николов Н., Войкова А. , Икономика, Издателство „ТИЛИА” ООД, София 1998.



4. www.bg.wikipedia.org
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница