Lawn015 Упражнения по Право на Европейския съюз



Дата30.05.2024
Размер78.96 Kb.
#121328
Обобщен преглед на някои от принципите на Правото на ЕС-Елеонора Стоянова,


LAWN015 Упражнения по Право на Европейския съюз


Резюме
Принципите на Правото на ЕС - източник и правно основание, същността и правните им последици
Елеонора Стоянова

Принципите на Правото на Европейския съюз (Правото на ЕС) са основополагащи за функционирането на ЕС и включват много правни принципи:


Източникът и правното им основание са в Договорите за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС).
Принципът за предоставена компетентност се основава на член 5 от ДФЕС . Означава, че ЕС има само тези правомощия, които са му предоставени от държавите-членки в договорите за създаване на ЕС. Това гарантира, че ЕС няма да надхвърли своите правомощия и да наруши принципа на субсидиарност. Докато принципът за предоставената компетентност регулира ограниченията на правомощията на ЕС, използването на тези правомощия се регулира от принципите за субсидиарност и пропорционалност.
Принципът за субсидиарност се основава на член 5(3) от ДФЕС и означава, че ЕС действа само там, където действията на държавите-членки не са достатъчни, за да се постигне дадена цел. Това гарантира, че ЕС не вмешава във вътрешните работи на държавите-членки без нужда и осигурява по-ефективна и ефикасна политика на ЕС. Общото значение и цели на принципа на субсидиарност се изразяват в предоставянето на известна независимост на йерархично подчинен орган по отношение на висшестоящ орган, по-специално орган на местно самоуправление по отношение на орган на централната власт. Става въпрос за разпределение на правомощия между различните равнища на властта, принцип, който е в основата на институционалното устройство на държавите с федерална структура.
Прилаган в рамките на ЕС, принципът на субсидиарност служи като критерий за регулиране на упражняването на неизключителна компетентност на Съюза. Той изключва намесата на Съюза, когато даден въпрос може да бъде решен ефективно от самите държави членки на централно, регионално или местно равнище. Легитимира упражняването на правомощия от страна на Съюза само когато държавите членки не са в състояние да постигнат в достатъчна степен целите на предвиденото действие и то може да има добавена стойност на равнището на Съюза. Комисията поема ангажимент да си сътрудничат с националните парламенти, за да улеснят упражняването на техните правомощия за контрол във връзка с
принципа на субсидиарност.
Държавите членки могат да предявяват искове за отмяна пред Съда на ЕС за
неспазване на принципа на субсидиарност в законодателен акт от името на своя национален парламент или негова камара в съответствие със своята национална правна система. Комитетът на регионите също може да предявява иск от този род срещу законодателни актове, за чието приемане съгласно ДФЕС е предвидено да бъде консултиран.
Свързан е с принципа на пропорционалност, който изисква всяко действие, предприето от ЕС, да не надхвърля необходимото за постигане на целите на договорите.
Протоколи приложени към Договора от Лисабон:
Протокол № 1 относно ролята на националните парламенти насърчава участието на националните парламенти в дейностите на ЕС и изисква документите и предложенията на ЕС да бъдат изпратени незабавно до тях, за да могат да ги разгледат преди Съветът на Европейския съюз да вземе решение.
Протокол № 2 изисква от Европейската комисия да вземе предвид регионалното и местното измерение на всички проекти на законодателни актове и да направи подробно изявление за това как се спазва принципът на субсидиарност. Този протокол позволява на националните парламенти да възразяват срещу предложение, изведено от нарушение на принципа, в резултат на което предложението трябва да бъде преразгледано и може да бъде поддържано, изменяно или оттеглено от Комисията или блокирано от Европейския парламент или Съвета.
Принципът за пропорционалност се основава на член 5(4) от ДФЕС и означава, че мерките, които ЕС въвежда, трябва да бъдат подходящи за постигане на целта и да не пречат на правата и свободите на гражданите. Принципът за пропорционалност е важен инструмент за гарантиране на правната сигурност и защитата на правата на гражданите. Той се използва за оценка на законодателните актове и действията на публични органи в ЕС, за да се установи дали те са необходими и съответстват на целите, които се преследват. Той предпазва правата на гражданите, като гарантира, че ограничаването на техните права е пропорционално на целта, която се преследва.
Принципът за лоялно сътрудничество е заложен в член 4(3) от Договора за Европейския съюз и има за цел да гарантира, че държавите-членки на ЕС ще работят заедно и ще се консултират по въпросите, свързани с прилагането и тълкуването на правото на ЕС. Този принцип изисква държавите-членки да предприемат всички необходими мерки, за да гарантират, че целите на ЕС са постигнати и че правото на ЕС е правилно прилагано във всички държави-членки. Неспазването на този принцип може да доведе до нарушения на правото на ЕС и до санкции срещу държавите-членки.
Принципът на близост, от друга страна, е заложен в член 5 от Договора за Европейския съюз и има за цел да гарантира, че ЕС ще взема решения само в тези области, в които може да постигне по-добри резултати от държавите-членки. Този принцип се основава на идеята, че възможността за вземане на решения трябва да бъде разпределена така, че да се осигури най-доброто постижимо равновесие между централизацията и децентрализацията на властта. В съответствие с този принцип, ЕС може да действа само в области, където действията на държавите-членки не могат да постигнат желаните резултати и където ЕС може да добави стойност.
Принципът на ефективната защита на правата - това е принципът, който гарантира, че гражданите на Европейския съюз могат да получат ефективна защита на своите права във всички държави-членки.
Принципът на равенството пред закона - това е принципът, който гарантира, че всички граждани на Европейския съюз са равни пред закона и че никой не може да бъде дискриминиран.
Принципът на свободното движение на стоки, услуги и лица - това е принципът, който гарантира свободното движение на стоки, услуги и лица между държавите-членки на Европейския съюз.
Принципът на свободната конкуренция - това е принципът, който гарантира, че конкуренцията между предприятията в Европейския съюз се осъществява свободно и честно.

Източници:


https://www.europarl.europa.eu
https://op.europa.eu/webpub/com/abc-of-eu-law/bg/
https://www.lawsbg.com/lectures/73-pravo-evro/523-principi-eu.html\
https://www.delchev-lawfirm.com/bg/pravni-yuridicheski-danachni-uslugi-sofia-plovdiv/konsultanti-eu-pravo/iztochnitsi-na-pravoto/
https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/law/application_bg
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F_%D1%81%D1%8A%D1%8E%D0%B7

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница