Компетентен орган и условия за обмен на информация



Дата14.01.2019
Размер34.49 Kb.
#110104


Глава VІ. ПРОЦЕДУРА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СПОГОДБИТЕ ЗА ИЗБЯГВАНЕ НА международното ДВОЙНОТО ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ И ИМУЩЕСТВОТО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЧУЖДЕСТРАННИ ЛИЦА

Раздел vi.ІІ. процедура за обмен на информация с други държави

фиш VІ.ІІ.1


Компетентен орган и условия за обмен на информация



НОРМАТИВНА УРЕДБА

Чл. 143 от ДОПК
І. ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ С ДРУГИ ДЪРЖАВИ, СЪГЛАСНО СКЛЮЧЕНИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ ДОГОВОРИ, ПО КОИТО РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ Е СТРАНА

Във връзка с процедурата за прилагане на СИДДО е налице правна възможност за обмен на информация с други държави, с които Република България има сключени международни договори. Информацията по осъществения обмен е необходима за прилагане на законодателството във връзка с данъчното облагане, съгласно международните договори, по които Република България е страна.

Според ДОПК органът, компетентен да обменя информация с други държави, е министърът на финансите, като е предоставена възможност той да делегира тези си правомощия. В тази връзка, към настоящия момент, да осъществяват тези функции, със заповед, са упълномощени лицата, заемащи длъжностите изпълнителен директор на Националната агенция за приходите и директор на дирекция СИДДО. Съгласно делегираните правомощия всеки един от тези лица, самостоятелно е упълномощен да осъществява функциите на компетентен орган по смисъла на Спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане, сключени от страна на Република България.
ІІ. ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ С ДРУГИ ДЪРЖАВИ, С КОИТО РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НЯМА СКЛЮЧЕНИ МЕЖДУНАРОДНИ ДОГОВОРИ

Относно случаите, в които Република България няма сключени международни договори, обмена на информация, необходима за прилагане на законодателството във връзка с данъчното облагане, отново се осъществява от министъра на финансите или от упълномощено от него лице, когато са изпълнени следните условия:

- при условията на взаимност;

- държавата, която иска информация, гарантира, че получената информация ще се смята за поверителна по същия начин, по който и информацията, получена съобразно вътрешното законодателство на тази държава, и че предоставените сведения и документи ще се използват единствено за целите на данъчното облагане или в наказателно производство за данъчни престъпления (включително административни и съдебни производства), както и че сведенията и документите ще бъдат предоставени само на лица, органи и съдилища, които са компетентни да разглеждат въпроси, свързани с данъчното облагане или преследването на данъчни престъпления;

- държавата, която иска информация, гарантира готовност да отстрани всяко възможно двойно данъчно облагане при данъците върху доходите, печалбите и имуществата, като в случай на необходимост това може да стане по взаимно споразумение.
С огледа възможността да бъде осъществен обмен на информация с други държави, с които Република България няма сключени международни договори наличието на гореизброените условия съгласно законодателството не представляват предпоставка да се:

- предприемат административни мерки, отклоняващи се от законодателството или административната практика;

- предоставя информация, която не може да бъде получена съобразно законодателството и по обичайния административен ред;

- предоставя информация, която би разкрила търговска, стопанска, промишлена, професионална тайна или търговски процес, или информация, разкриването на която би противоречало на публичния ред.


ІІІ. ИСКАНЕ ЗА ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДРУГА ДЪРЖАВА

Когато е налице постъпило искане за обмен на информация от друга държава, с която Република България има сключен международен договор или държава, с която няма сключен международен договор, т.е. в условията на взаимност, министърът на финансите или упълномощено от него лице може да прави искане до съда за разкриване на банкова тайна, по смисъла на чл. 62, ал. 2 от Закона за кредитните институции, тайна по смисъла на чл. 35, ал. 2 от Закона за пазарите на финансови инструменти и чл. 133 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа или по смисъла на друга разпоредба на българското законодателство за опазване на поверителността на парични фондове, финансови активи и друга собственост, когато от изложените факти в искането за обмен на информация е ясно, че то е отправено в съответствие с изискванията за обмен на информация.



Към настоящия момент тези правомощия, със заповед, са делегирани на лицата, които са изпълнителен директор на НАП и директор на дирекция СИДДО.



НАРЪЧНИК ПО ДОПК, 2014



Каталог: files -> naruchnik-dopk-2017
naruchnik-dopk-2017 -> Ііі. Обжалване
naruchnik-dopk-2017 -> І. общи правила раздел І.ІV. Връчване на съобщения фиш І.Іv адрес за кореспонденция
naruchnik-dopk-2017 -> Закон за публичното предлагане на ценни книжа Закон за пазарите на финансови инструменти
naruchnik-dopk-2017 -> Іv събиране на публични вземания РАЗДЕЛ ІV.Ііі. ОТСРОЧВАНЕ И РАЗСРОЧВАНЕ ДЯЛ ІV.Ііі.ІІ. Особени случаи
naruchnik-dopk-2017 -> Ііі. ОБЖАЛВАНЕ РАЗДЕЛ ІІІ. ІІ. Обжалване на ревизионния акт по административен ред фиш ІІІ.І
naruchnik-dopk-2017 -> Іv. VІІ. Публична продан дял ІV. VІІ.І. Общи правила
naruchnik-dopk-2017 -> Іі отделни административни производства
naruchnik-dopk-2017 -> Іі отделни административни производства
naruchnik-dopk-2017 -> І. Общи правила. Раздел І.І. Предмет, компетентност, страни и участници в производството Фиш I
naruchnik-dopk-2017 -> Ххv. „Принудително изпълнение" Раздел ІІ. "способи" фиш ІV vІ. IІ


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница