Министерство на регионалното развитие и благоустройството наредба №2 от 6 октомври 2008 г



страница1/3
Дата25.07.2016
Размер495.14 Kb.
#5801
  1   2   3


МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

НАРЕДБА № 2
от 6 октомври 2008 г.
за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения
(Обн., ДВ, бр. 89 от 2008 г.; попр., бр. 95 от 2008 г.)


Г л а в а п ъ р в а




ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ



Чл. 1. (1) С наредбата се определят изискванията при проектирането, изпълнението, контрола и приемането на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и строителни съоръжения.

(2) Изискванията на наредбата се прилагат при изпълнение на хидроизолации на подземни части и на покриви на нови сгради и съоръжения, на нови строителни съоръжения, както и при основно обновяване, реконструкция, основен ремонт или преустройство, за което се изисква разрешение за строеж, на съществуващи сгради и съоръжения.



Чл. 2. (1) При проектирането и изпълнението на хидроизолации на сгради и съоръжения със специфични характеристики при експлоатацията им се прилагат изискванията по тази наредба и на съответните специални нормативни актове и технически спецификации.

(2) За строителните продукти, предназначени за хидроизолации и хидроизолационни системи, чиито технически характеристики и параметри не са определени в тази наредба, се спазват изискванията й, както и разработените към инвестиционния проект подробни изисквания и технология за изпълнение в съответствие с указанията на производителя.



Чл. 3. Наредбата се прилага едновременно с нормативните актове и техническите спецификации, с които се определят изискванията към надеждността на конструкциите, безопасността при пожар, санитарно-хигиенните изисквания и здравословните и безопасни условия на труд, както и други изисквания, свързани с безопасността на строежите.

Чл. 4. (1) Строителните продукти за изпълнение на хидроизолации се предвиждат с инвестиционния проект в съответствие с техническите спецификации, определени със Закона за техническите изисквания към продуктите и с Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване съответствието на строителните продукти, приета с Постановление № 325 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 106 от 2006 г.; попр., бр. 3 и 9 от 2007 г.; изм., бр. 82 от 2008 г.).

(2) При изпълнението на хидроизолации на строежите не се допуска влагането на строителни продукти, без да е оценено и удостоверено съответствието им по реда на наредбата по ал. 1.



Чл. 5. (1) Хидроизолациите и хидроизолационните системи се изпълняват в съответствие с одобрения инвестиционен проект и с указанията на производителите на строителни продукти, в т.ч. при тяхното транспортиране, полагане или монтиране.

(2) Контролът при организирането и изпълнението на строителните и монтажните работи, свързани с изпълнението на хидроизолации и хидроизолационни системи, се осъществява от лицето, упражняващо строителен надзор, или от техническия ръководител – за строежите от пета категория съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ).



Чл. 6. (1) Контролът и приемането на изпълнени хидроизолации и хидроизолационни системи включва всички строителни и монтажни работи, които подлежат на закриване, в т.ч. подготвената основа за изпълнение на хидроизолацията и всеки пласт на хидроизолацията и на хидроизолационната система.

(2) Завършените хидроизолации или хидроизолационни системи се приемат и документират съгласно Наредба № 3 от 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството (обн., ДВ, бр. 72 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 37 от 2004 г. и бр. 29 от 2006 г.).

(3) Не се приемат изпълнени хидроизолационни работи, които не съответстват на изискванията по тази наредба и на одобрения инвестиционен проект.

Чл. 7. За осигуряване на безопасността на труда при изпълнението на хидроизолациите или на хидроизолационните системи се спазват изискванията на Наредба № 2 от 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (обн., ДВ, бр. 37 от 2004 г.; попр., бр. 98 от 2004 г.; изм., бр. 102 от 2006 г.).

Чл. 8. В техническия паспорт на сградата или строителното съоръжение се вписват основните експлоатационни характеристики на вложените хидроизолационни продукти, мерките за тяхното поддържане, както и указания и инструкции, свързани с експлоатацията на изпълнените хидроизолации.
Г л а в а в т о р а

ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ПРОЕКТИРАНЕТО НА ХИДРОИЗОЛАЦИИ И ХИДРОИЗОЛАЦИОННИ СИСТЕМИ

Раздел I


Общи изисквания



Чл. 9. (1) Проектната документация (проектните решения) на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на сгради и съоръжения се представя в част архитектурна или в част конструктивна на инвестиционния проект в зависимост от вида и предназначението на строежа.

(2) В обяснителната записка към фаза идеен проект се обосновават проектното решение и изборът на строителни продукти за изпълнение на хидроизолацията и/или на хидроизолационната система.

(3) Във фаза технически проект проектните решения за изпълнение на хидроизолациите и/или на хидроизолационните системи се представят в чертежите на проекта.

(4) Във фаза работен проект се разработват подробно детайли за характерните зони, като дилатационни или работни фуги, водоприемници, отдушници, ограждащи бордове и всички повърхнини, пресичащи изолираната повърхност, отвори за преминаване на инсталации през изолираните части на сградата, покриви с променящ се наклон и др. С работния проект се определят и изискванията към технологията за изпълнение на хидроизолациите и/или на хидроизолационните системи в съответствие с техническия проект; както и изискванията за поддържането им по време на експлоатация в съответствие с указанията на производителя на хидроизолационни продукти.

(5) Изискванията към технологията за изпълнение на хидроизолацията и/или на хидроизолационната система се определят от проектанта или строителя въз основа на договора за проектиране или за строителство.

(6) Списък на техническите спецификации за проектиране и изпълнение на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения е даден в приложение № 1.


Раздел II
Класификация на хидроизолациите и хидроизолационните системи
Чл. 10. Хидроизолациите и хидроизолационните системи на подземни части на сгради и съоръжения се класифицират в зависимост от:

1. функцията и предназначението им за защита от:

а) капилярно покачена вода и почвена влага;

б) безнапорни води (почвени, инфилтрирани дъждовни);

в) напорни води;

2. разположението им спрямо водния напор:

а) външни – откъм страната на водния напор;

б) вътрешни – разположени откъм противоположната страна на водния напор;

3. вида на продуктите за хидроизолации и хидроизолационни системи:

а) огъваеми битумни мушами;

б) огъваеми пластмасови и каучукови мушами;

в) огъваеми пластмасови релефни мембрани;

г) полимерни течни състави;

д) битумни и битумнополимерни течни състави;

е) циментнополимерни състави;

ж) на база бентонит;

з) импрегнационни и инжекционни състави.

Чл. 11. Хидроизолациите и хидроизолационните системи на строителни съоръжения се класифицират в зависимост от:

1. функцията и предназначението им:

а) за резервоари и басейни;

б) за водни кули и силози;

в) за транспортни съоръжения (мостове, виадукти и тунели);

г) за хидротехнически съоръжения (язовирни стени, напорни тръбопроводи и канали);

д) за депа за твърди битови отпадъци;

2. разположението им спрямо действието на водата:

а) външни и вътрешни – за резервоари и басейни, разположени под кота терен, и вътрешни – за резервоари и басейни, разположени над кота терен;

б) вътрешни – за водни кули и силози;

в) за транспортни и хидротехнически съоръжения – разположени откъм страната на действие на водата;

г) за депа за твърди битови отпадъци – разположени откъм страната на действие на отпадъчните води и инфилтрати.



Чл. 12. Хидроизолациите и хидроизолационните системи на покриви се класифицират в зависимост от:

1. вида и наклона на покрива:

а) плосък покрив с наклон от 1,5 до 7 %;

б) скатен покрив с наклон, по-голям от 7 %;

2. вида на водоотвеждането:

а) вътрешно;

б) външно;

3. предназначението на покрива:

а) използваем покрив – покрив-тераса, покрив-градина, паркинг;

б) неизползваем покрив;

4. броя на пластовете:

а) многопластови хидроизолационни системи;

б) еднопластови хидроизолационни системи;

5. връзката на хидроизолационната система с основата:

а) незалепени;

б) частично залепени (точково или ивично);

в) изцяло залепени;

г) механично закрепени;

6. вида на продуктите за хидроизолации и хидроизолационни системи при плосък покрив:

а) огъваеми битумни мушами;

б) огъваеми пластмасови и каучукови мушами;

в) течни битумни и битумнополимерни състави;

г) течни полимерни състави;

д) циментнополимерни състави;

7. вида на продуктите за хидроизолации и хидроизолационни системи при скатен покрив:

а) глинени покривни керемиди;

б) керемиди от бетон;

в) покривни плочи от естествен камък и дърво;

г) битумни керемиди (шиндли);

д) метални керемиди;

е) вълнообразни битумни листове;

ж) профилни вълнообразни ламарини;

з) фиброциментни дисперсно армирани листове;

и) вълнообразни профилни полимерни листове;

й) плоски метални листове;

к) покривни сандвич-панели;

л) огъваеми битумни, пластмасови и каучукови мушами;

м) течни битумни, битумнополимерни и полимерни състави;

8. защитата на хидроизолацията при плоски покриви:

а) тежка;

б) лека.
Раздел III
Основни изисквания при проектирането на хидроизолации и на хидроизолационни системи на подземни части на сгради и съоръжения
Чл. 13. Видът на хидроизолацията и на хидроизолационната система на подземни части на сгради и съоръжения се избира в зависимост от:

1. техническите характеристики и технологията за изпълнение на строежа;

2. нивото и вида на подземните води;

3. вида на строежа: ново строителство, основен ремонт, реконструкция, основно обновяване или преустройство;

4. вида на основата, върху която ще се изпълнява хидроизолацията (бетон, циментно-пясъчен разтвор, торкретбетон, дървесина, метал, зидария и др.);

5. компонентите (слоевете) на хидроизолационната система;

6. начина на отводняване на строителната площадка (чрез филтрационни кладенци или иглофилтри, шпунтова стена или дренажна система).

Чл. 14. (1) Физико-механичните характеристики на огъваемите битумни мушами са, както следва:

1.якост на опън (надлъжно и напречно) –  500 N/5 cm и  350 N/5 cm;

2. удължение (надлъжно и напречно) – при основа стъклен воал и стъклена тъкан  2 %; при основа нетъкан полиестерен текстил  30 %;

3. огъваемост при ниски температури –  0 С;

4. водонепропускливост при налягане 0,06 МРа в продължение на 24 h;

5. съпротивление на раздиране (със стебло на гвоздей) –  100 N;

6. съпротивление на разлепване и съпротивление на срязване на снажданията - не по-малки от якостта на основния материал, като не се допуска скъсване в участъка на снаждане.

(2) Броят на слоевете хидроизолация в зависимост от големината на водния напор се определя, както следва:

1. при воден стълб Н  5,0 m – най-малко два слоя, като всеки от тях е с дебелина не по-малка от 3 mm;

2. при воден стълб Н > 5,0 m – общата дебелина на хидроизолацията е не по-малка от 8 mm и с не по-малко от два слоя.

(3) Основата за изпълнение на хидроизолационна система от огъваеми битумни мушами трябва да отговаря на следните изисквания:

1. да е здрава, гладка, равна, почистена от прах, кал, ръжда, мазнини и други замърсявания;

2. да е с якост не по-малка от 10 MPa;

3. да е с влажност не повече от 5 %;

4. да няма единични грапавини с размери в план, по-големи от 10 mm, както и вдлъбнатини или изпъкналости, по-големи от 2 mm;

5. да няма неравности с размери, по-големи от 5 mm;

6. в контактната зона на вертикални и хоризонтални повърхности при необходимост се оформя откос (холкер) с катет от 5 до 10 cm.

(4) Хидроизолацията се закрепва към основата посредством:

1. газопламъчно заваряване;

2. самозалепващ се слой, намиращ се от долната страна на мушамата;

3. механично закрепване към основата.

(5) Хидроизолационната система на база огъваеми битумни мушами се полага при следните атмосферни условия:

1. температурата на въздуха е не по-ниска от плюс 5 С или се различава от температурата, определена с технологията за изпълнение;

2. няма валежи (роса, дъжд, слана и сняг) и вятър;

3. няма високи подземни води.

(6) В случаите, когато хидроизолацията на подземни части на сгради и съоръжения с огъваеми битумни мушами се изпълнява при условия, различни от определените по ал. 5, проектантът или изпълнителят на хидроизолацията разработва изисквания за изпълнение и технологични указания за полагането й при съобразяване с конкретните условия.

(7) При изпълнението на хидроизолация от огъваеми битумни мушами, които се полагат по хоризонталните и вертикалните повърхности на подземни части на сгради и съоръжения, се предвижда защита, както следва:

1. от механични въздействия и увреждания посредством:

а) слой от циментно-пясъчен разтвор или от бетон с дебелина не по-малка от 4 cm – за хидроизолации, изпълнявани по хоризонтални повърхности;

б) платна от екструдиран пенополистирен (XPS) с дебелина не по-малка от 4 cm;

в) полимерна релефна мембрана с маса не по-малка от 500 g/m2;

г) стоманобетонни панели с дебелина не по-малка от 4 cm;

д) зидария от керамични или бетонни тухли с широчина 12 cm;

е) други подходящи материали, определени в съответствие с проекта;

2. от течни агресивни среди – с проект за антикорозионна защита на подземните части, разработен в съответствие с изискванията за проектиране на антикорозионна защита на сгради и съоръжения.

Чл. 15. (1) Физико-механичните характеристики на огъваемите пластмасови и каучукови мушами са, както следва:

1. якост на опън (надлъжно и напречно) –  0,9 МРа;

2. удължение (надлъжно и напречно) – с армираща тъкан  30 %, а без армираща тъкан –  100 %;

3. огъваемост при ниски температури –  минус 20 С;

4. водонепропускливост при налягане 0,06 МРа в продължение на 24 h;

5. промяна в размерите след термично третиране (6h, 80  2 оС) –  1 %;

6. съпротивление на раздиране (със стебло на гвоздей) –  180 N;

7. устойчивост на стичане при повишени температури (топлоустойчивост) –  100 °С;

8. устойчивост на битум.

(2) Основата за изпълнение на хидроизолационна система от огъваеми пластмасови и каучукови мушами трябва да отговаря на следните изисквания:

1. да е гладка, равна и здрава (с якост на натиск не по-малка от 10 MPa);

2. да е суха, с влажност до 4 % при залепване;

3. да няма замърсявания от мазнини, прах и строителни отпадъци.

(3) Изискванията към закрепването на хидроизолацията към основата и снажданията са съгласно чл. 14, ал. 4 и се определят с технологични указания, разработени от проектанта или от изпълнителя на хидроизолацията.

(4) При изпълнението на хидроизолация от огъваеми пластмасови и каучукови мушами на подземните части на сгради и съоръжения се спазват изискванията по чл. 14, ал. 5, 6 и 7.

Чл. 16. (1) Физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи за защита от инфилтрирани атмосферни и подземни води на база огъваеми пластмасови релефни мембрани са, както следва:

1. якост на опън (надлъжно и напречно) –  10 МРа;

2. удължение в двете посоки (надлъжно и напречно) –  10 %;

3. огъваемост при ниски температури –  минус 20 С;

4. водонепропускливост при налягане 0,002 МРа в продължение на 24 h;

5. промяна в размерите след термично третиране (6h, 80  2 оС) –  1 %;

6. съпротивление на раздиране (със стебло на гвоздей) –  180 N.

(2) Основата за изпълнение на хидроизолацията и/или на хидроизолационната система трябва да отговаря на следните изисквания:

1. да е гладка, равна и здрава (с якост на натиск не по-малка от 10 MPa);

2. да няма пукнатини, замърсявания от мазнини, прах и строителни отпадъци.

(3) Изискванията при изпълнението на хидроизолацията и/или на хидроизолационната система и на детайлите за закрепване и снаждане се определят с технологични указания, разработени от проектанта или от изпълнителя на хидроизолацията.

(4) При изпълнението на хидроизолациите и на хидроизолационните системи от огъваеми пластмасови релефни мембрани се спазват изискванията по чл. 14, ал. 5 и 6.



Чл. 17. (1) Физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база полимерни течни състави са, както следва:

1. якост на опън (надлъжно и напречно) –  1 МРа;

2. удължение в двете посоки (надлъжно и напречно) –  30 %;

3. огъваемост при ниски температури –  минус 10 С;

4. водонепропускливост при налягане 0,06 МРа в продължение на 24 h;

5. време на съхнене –  12 h;

6. якост на сцепление при опън (адхезия) с бетонна повърхност  1 МРа.

(2) Основата за изпълнение на хидроизолационната система от полимерни течни състави трябва да отговаря на следните изисквания:

1. да е равна и гладка, без пукнатини;

2. да е здрава (с якост на натиск не по-малка от 10 MРa);

3. да е с влажност до 4 %;

4. да няма замърсявания от мазнини, прах и строителни отпадъци.

(3) В основата се допускат изпъкналости и вдлъбнатости с височина най-много 3 mm. В контактната зона на вертикалните и хоризонталните повърхности на основата при необходимост се оформя откос (холкер) с катет от 5 до 10 cm.

(4) При изпълнението на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база полимерни течни състави се спазват изискванията по чл. 14, ал. 5, 6 и 7.

(5) Изискванията при изпълнението на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база полимерни течни състави се определят с технологични указания, разработени от проектанта или от изпълнителя на хидроизолацията.

Чл. 18. (1) Физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база битумни и битумнополимерни течни състави са, както следва:

1. огъваемост при ниски температури –  минус 5 С;

2. водонепропускливост при налягане 0,06 МРа в продължение на 24 h;

3. време на съхнене –  12 h;

4. якост на сцепление при опън (адхезия) с бетонна повърхност  0,2 МРа.

(2) Изискванията към основата за изпълнение на хидроизолационната система на база битумни и битумнополимерни течни състави са съгласно чл. 17, ал. 2.

(3) При изпълнението на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база битумни и битумнополимерни течни състави се спазват изискванията по чл. 14, ал. 5, 6 и 7.

(4) Изискванията при изпълнението на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база битумни и битумнополимерни течни състави се определят с технологични указания, разработени от проектанта или от изпълнителя на хидроизолацията.



Чл. 19. (1) Физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база циментнополимерни състави са, както следва:

1. якост на опън (надлъжно и напречно) –  1 МРа;

2. удължение в двете посоки (надлъжно и напречно) –  10 %;

3. огъваемост при ниски температури –  минус 10 С;

4. водонепропускливост при налягане 0,06 МРа в продължение на 24 h;

5. якост на сцепление при опън (адхезия) с бетонна повърхност  1 МРа.

(2) Изискванията към основата за изпълнение на хидроизолационната система на база циментнополимерни състави са съгласно чл. 17, ал. 2.

(3) При изпълнението на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база циментнополимерни състави се спазват изискванията по чл. 14, ал. 5, 6 и 7.

(4) Изискванията при изпълнението на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база циментнополимерни състави се определят с технологични указания, разработени от проектанта или от изпълнителя на хидроизолацията.

Чл. 20. (1) Физико-механичните характеристики на хидроизолациите и на хидроизолационните системи на база бентонитови изделия са, както следва:

1. съдържание на бентонит при 12 % влажност – > 4 kg/m2;

2. разрушителна сила на опън на геотекстила (надлъжно и напречно) – > 6 kN/m ;

3. устойчивост на хидростатичен натиск – > 500 cm.

(2) Изискванията към защитата на хидроизолацията са, както следва:




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница