О б щ и н с к а п р о г р а м а з а и н т е г р а ц и я н а р о м и т е в о б щ и н а б я л а 2010 2015 /Приета с Решение



Дата11.06.2018
Размер123.35 Kb.
#73449
О Б Щ И Н С К А П Р О Г Р А М А
З А И Н Т Е Г Р А Ц И Я
Н А Р О М И Т Е
В О Б Щ И Н А Б Я Л А
2010 – 2015


/Приета с Решение №87 по протокол №6/15.06.2010 г. на ОбС Бяла/

Ромите в Община Бяла представляват втория по численост етнос.Според данни от преброяването на населението от 2001 г. 1 468 от общо 15 213 жители се самоопределят като роми.По експертни оценки броят на ромите е над 2000 д., като част от тези, които околното население определя като роми се самоопределят като турци или власи.

Ромите в Община Бяла са концентрирани основно в гр.Бяла, с.Полско Косово, с.Дряновец, с.Ботров, с.Лом Черковна и др.На практика в почти всички населени места на общината живеят роми.

С членството си България има възможност да получи от структурните фондове на ЕС или да задели от държавния бюджет милиарди евро, не малка част от които да бъдат насочени към създаване на равни възможности на всички български граждани, в това число и на ромите.В съответствие с поети задължения във връзка с членството си в редица международни организации България предоставя на международната общност количествени данни за малцинствата, в това число и за ромите, при подготовка на следните доклади;

- Периодичен доклад на РБ по изпълнение на международната конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация.

- Доклад на РБ съгласно чл.25 ал.1 от Рамковата конвенция за защита на националните малцинства.

- Доклад на РБ съгласно чл.17 от Директивата на ЕК за расово равенство.

- Доклад на РБ по изпълнението на Международния пакт за икономически,социални и културни права.

В много общини на страната са приети общински програми за интеграция на малцинствените общности. Към настоящия момент 189 души са назначени като общински експерти , които се занимават с етнически и демографски въпроси.

За решаването на най-важните проблеми местните власти разчитат на сътрудничеството си с централната власт и неправителствените организации.

Настоящата програма задава основни принципи на цялостна общинска политика за равноправно интегриране на ромите в община Бяла.Това е резултат от съвместните усилия и партньорство между общинските институции,неправителствените организации и ромската общност.Документът е в съзвучие с Рамковата програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество (одобрена с Решение на МС на 22 април 1999г.), с националния план на десетилетието на ромското включване,Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства,Здравна стратегия за лица в неравностойно положение принадлежащи на етнически малцинства и с Националната програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България.
ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ:
Настоящият документ се базира на следните споделени разбирания, принципи и ценности:

Интеграцията на ромите е един от основните национални приоритети, постигането на които ще направи българското общество по-справедливо и проспериращо;

Интеграцията на ромите е в съзвучие с неотменимите ценности и принципи на европейския съюз;

Интеграцията на ромите е процес на развитие и модернизация на ромската общност като специфична и неделима част от българската нация: тя има за цел повишаването на образователния, социално-икономическия, здравния и жилищния статус на ромите до нивата на статуса на мнозинството от българските граждани;

Интеграцията на ромите не е асимилация: запазването и обновяването на ромската идентичност е неделима част от процеса на интеграция;

Интеграцията на ромите е съвместна задача на органите на централната и местната власт, неправителствените организации и гражданското общество;

Интеграцията на ромите не би могла да са случи без активното участие на ромската общност във всички нива на този процес: от планирането през изпълнението до наблюдението и оценката;

Интеграцията на ромите не би могла да се случи ( от само себе си), без целенасочени действия за постигането й: необходимо е инвестирането на финансови, човешки и административни ресурси.


ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА:
Стратегически цели на настоящата програма са повишаване на статуса на ромите до нивата на статуса на мнозинството от гражданите в община Бяла и включване на ромите във всички форми на обществения, икономическия, културния и политическия живот на община Бяла.

За постигането на посочените стратегически цели настоящият документ предвижда приоритетни действия и мерки, разделени в приоритетни области, както следва:


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ОБРАЗОВАНИЕ
Повишаването на образователното ниво на ромите в Община Бяла е ключово средство за тяхната интеграция в икономическия и обществено-политическия живот.Образователната интеграция в голяма степен определя интеграцията на пазара на труда, повишаването на здравния статус и подобряването на жилищните условия на ромите.Понастоящем образователното ниво на повечето от ромите в община Бяла е изключително ниско.Налице са следните проблеми и предизвикателства:

  • Много ромски деца отпадат от училище преди да са завършили осми клас и да придобият основно образование:този проблем е сериозен в цялата община, като особено остро се проявява в селата със закрити училища (с.Дряновец, с.Лом Черковна), от които не всички деца посещават средищно училище (с.Копривец);

  • В голямата си част ромските деца не посещават детска градина: В учебното съдържание на училищата не са включени знания за традициите и културата на ромите.

  • Малък е броя на ромските младежи, които се обучават в средните училища и университети: радостен е фактът, че вече има роми със средно и дори с висше образование, но техния брой е минимален.Непропорционално малко са и ромските младежи, които понастоящем се обучават в средните училища на Община Бяла и региона;

  • В учебното съдържание на училищата не са включени знания за традициите и културата на ромите: в повечето от училища в Община Бяла понастоящем не се изучава СИП”Фолклор на етносите” ( изучаван в над двеста училища от цялата страна), голямата част от учителите не са преминавали обучения за работа в мултикултурна среда.Това създава предпоставки за формиране на предразсъдъци спрямо ромските деца и възпрепятства тяхната образователна интеграция. Изключение от посоченото правди училището в село Полско Косово, в което СИП”Фолклор на етносите” се изучава от години и са постигнати значителни успехи в интеркултурното образование.

За преодоляването на посочените проблеми Община Бяла в лицето на общинска администрация и нейните партньори от гражданския сектор и бизнеса ще предприемат действия в следните основни направления:

1.Пълно обхващане и задържане на ромските деца в училище: ще бъде инвестиран ресурс за намаляване на отпадането на ромски деца от училище с цел да бъде сведен до минимум. Статистиката сочи, че ако в началното училище броя на ромските ученици е 10-15%(2-3деца в клас), то в края на средното училище е едва 1 %(1-2) ученика завършват средното си образование.

За целта ще бъдат организирани серия от педагогически и социални мерки, както и механизми за работа с родителите, като: включване на всички ромски деца в подготвителна група, организиране на полуитернатни групи в училищата, интегриращи ромски звена и включване на ромските ученици в тях ( заедно с българските им съученици), разнообразяване на учебния процес ( чрез СИП”Фолклор на етносите, извънкласни и извънучилищни дейности), назначаване на помощници на учителка - т.нар.училищен медиатор, включване на ромски родители в училищните настоятелства и др.;



2. Повишаване на броя на ромските младежи и девойки, обучаващи се в средни училища и университети: 'За целта ще бъдат предприет мерки като: разяснителна и мотивационна кампания сред всички, завършващи основно образование, посещения на завършващите основно образование в средни училища, индивидуална работа с ромските семейства, които имат деца завършващи основно образование, създаване на фонд за безплатни учебници за социално-слаби ученици обучаващи се в средни училища, подсигуряване на безплатни карти за транспорт за ученици от селата, обучаващи се в средни училища и др.;

3. Въвеждане па интеркултурно образование: във всички училища ще бъдат предприети мерки за въвеждане на различни форми на интеркултурно образование като: включване на интеркултурни знания в предметите от задължителната подготовка, въвеждане на СИП „Фолклор на етносите - ромски фолклор" и СИП „Майчин ромски език" и популяризиране на техния автентичен фолклор и изкуство.



  • Община Бяла ще подпомогне дейностите за образователна интеграция чрез: кандидатстване по проекти за образователна интеграция към Оперативна програма ”Развитие на човешките ресурси", други оперативни програми, Центъра за образователна интеграция на децата и учениците oт етническите малцинства и т.н. Ще бъдат подпомогнати усилията на училища и HПО да кандидатстват по проекти за образователна интеграция.

  • Целеви ресурс от общинския бюджет ще бъде заделен за някои от дейностите на базата на изработена общинска програма за образователна интеграция и план за действие към нея.


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ЗАЕТОСТ:
Икономическата криза се отрази тежко на икономиката на гр. Бяла и засегна особено тежко ромите. Понастоящем oгромна част от тях са безработни. Голям е броя на безработните роми, които не са регистрирани в Бюрото по труда и не търсят активно работа. Голямата част от ромите нямат придобита степен па професионална квалификация (въпреки, че притежават съответните професионални умения), което затруднява тяхното наемане.

За преодоляване на тежките проблеми в сферата на заетостта сред ромите ще бъдат предприети целенасочени мерки като:



  • Мотивиране на неактивни лица за регистрация в Бюрата по труда и включване в програми за заетост: ще бъде подкрепена дейността на трудовия посредник в ромска общност в община Бяла. Тази длъжност (въведена по програма на МТСП „Активиране на неактивни лица") ще бъде запазена и ще бъде оказано пълно съдействие за изпълнението на определените и задължения - активиране и мотивиране на обезкуражени и неактивни роми;

  • Професионална квалификация на ромите: ще бъдат предприети мерки за включване на по-голям брой роми в програми за професионална квалификация и придобиване на степен за професионална квалификация;

  • Подкрепа за развитие на предприемачеството в ромската общност: ще бъдат предприети мерки за включване на роми в програми за развитие на собствен бизнес, за предоставяне на консултантски услуги за развитие на собствен бизнес и др. .

За изпълнението на тези мерки Община Бяла ще се включва активно в програмите на МТСП и ще кандидатства по проекти по ОП „Развитие на човешките ресурси" и Програмата за развитие на селските райони. Ще бъде оказана помощ на предприемачи и НПО за подготовка и реализиране на проекти, предвиждащи заетост и професионална квалификация на роми в Община Бяла.
ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ И ИНФРАСТРУКТУРА
Жилищните условия и инфраструктурата в ромския квартал на гр. Бяла. както и в махалите в Полско Косово и другите села са в тежко състояние. Въпреки целенасочените усилия на община Бяла за подобряването им (напр. в квартала в гр. Бяла бе реализиран проект по Националната програма за подобряване на жилищните условия на ромите за изграждане на канализация) са налице следните проблеми:

- част от жилищата и улиците в квартал”Освобождение" са извън регулация: те са разположени върху общинска земя и могат сравнително лесно да бъдат регулирани:

- липсва канализация в ромските махали в с. Полско Косово и другите села: това не само създава сериозни битови неудобства, но и възпрепятства асфалтирането на улиците в тези махали;

- част от улиците са на практика не асфалтирани, а настилката на голямата част от останалите улици е в изключително тежко състояние: това важи както за селските ромски махали, така и за кв. „Освобождение". Необходимо е асфалтиране на улиците и изграждане на улично осветление там където липсва и подмяна на старото с ново.

За преодоляване на посочените проблеми Община Бяла ще предприеме следните мерки:

1. Регулация на ромските квартали: улиците и жилищата, намиращи се извън регулация, но покриващи необходимите изисквания ще бъдат урегулирани;

2.Изграждане на водопроводната и канализационната мрежа в ромските махали в с. Полско Косово и другите села на общината: това ще позволи те да отговорят на нуждите на нарасналия брой потребители; освен това ще даде възможност за извършването на други мерки за подобряване па инфраструктурата (напр.асфалтиране и т.н.);

3. Асфалтиране и преасфалтиране на улиците в ромските квартали в гр. Бяла и селата;

4. Разрешаване на жилищния проблем на социално слабите семейства: Община Бяла ще участва в проекти за изграждане на социални жилища по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".

5. Изграждане на социална инфраструктура в ромските квартали: ще бъдат взети мерки за изграждане па елементи от социалната инфраструктура в ромските квартали и изграждане на детски площадки.

За реализирането на тези мерки Община Бяла ще кандидатства с проекти по Програмата за развитие на селските райони и към Националната програма за подобряване на жилищните условия на ромите (управлявана от МРРБ). Изпълнението на тези мерки ще бъде реализирано след консултации и в тясно сътрудничество с ромските НПО и лидерите на ромските квартали.


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Понастоящем се наблюдават изключително негативни тенденции, свързани със здравословното състояние на лицата от ромски произход: висока заболеваемост, висока смъртност, ниска продължителност на живот. Проблемите се усложняват от затруднения достъп до качествени здравни услуги, както и от изключването от здравноосигурителната система на много от ромите.

За да се преодолеят посочените негативни тенденции Община Бяла ще предприеме следните мерки:

1. Назначаване на ромски здравни медиатори: тази успешна практика, финансирана чрез МТСП и Министерство на финансите ще бъде въведена в град Бяла за да облекчи достъпа па ромите до здравни услуги;

2. Профилактични прегледи на здравнонеосигурените: Община Бяла ще се включи в програми на МЗ, както и ще финансира свои дейности за профилактични прегледи на здравнонеосигурените.

3. Мерки за борба със социалнозначимите заболявания: Община Бяла ще се включи в различни програми за превенция и борба със социалнозначимите заболявания. Специални мерки ще бъдат взети за ограничаване на Хепатит Б и С в ромския квартал в гр. Бяла. Ще бъде заделен и общински финансов ресурс в тази насока

За изпълнение на посочените мерки Община Бяла ще кандидатства по OП „Развитие па човешките ресурси”, по различни програми на Министерство на здравеопазването, а също така ще задели свой ресурс.


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ: РОМСКА КУЛТУРА
Запазването и обновяването на ромската култура е неотменима и съществена част от процеса на интегриране на ромите в българското общество. Необходимо е да бъдат положени целенасочени усилия в тази насока, както и за популяризиране на ромската култура сред цялото българско общество. За целта Община Бяла ще реализира следните мерки:

1. Публични чествания на големите календарни празници, отбелязвани в ромската общност, ще бъде създадена традиция за публично отбелязване на календарни празници Василица, Гергьовден, Байрам и др. На тези празници цялата общественост ще бъде запозната с ромските обичаи и традиции, ще бъде подчертано сходството в традициите на различните етноси в България.

2. Участие на роми от община Бяла в ромски фестивали и фестивали на етносите: ще бъде подкрепено участието на групи от община Бяла, в Детския ромски фестивал”Отворено сърце" - гр.В. Търново, в Националния ромски фестивал в гр.Ст. Загора и БАТЕР-концерт - Бяла В допълнение роми ще бъдат включвани в организираните в Бяла фестивали и културни мероприятия.

3. Създаване на ромски ансамбъл: ще бъде подкрепено създаването на ансамбъл, представящ ромския фолклор - танци, песни и др.

4. Подпомагане на дейността на читалищата в селата, в конто живеят роми:

Ще бъдат взети мерки за възстановяване на активната дейност на читалищата в селата, в които живеят роми. Ще бъде подкрепено назначаването на роми в тях, включването на теми, свързани с ромската култура в репертоара на читалищата и т.н.


ХОРИЗОНТАЛНИ ПРИНЦИПИ
При изпълнението на настоящата Програма ще бъдат съблюдавани следните хоризонтални принципи:

Ромско участие:

Програмата ще бъде изпълнявана с активното участие на ромската общност. С цел стимулиране и гарантиране на ромското участие ще бъдат предприети следните мерки:

- ще бъде продължена и разширена практиката за назначаване на експерти от ромски произход с необходимия ценз и образование в общинска администрация и в други административни структури;

- Общината ще съдейства и ще подпомага работата на Общински съвет по етническите и демографските въпроси и Общинския обществен ромски съвет;

- ще бъде подкрепена дейността па ромските НПО.
МЕХАНИЗМИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА
Изпълнението на настоящата програма е съвместна задача на органите на местната власт, неправителствените организации и местния бизнес. Необходимо е изграждане на устойчиво публично-частно партньорство за постигане на равноправната интеграция на ромите в Община Бяла.

С цел координация на усилията на институциите, Гражданския сектор и бизнеса за изпълнение на настоящата програма е създаден Общински съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси. В него участват представители на: общинска администрация, ромски неправителствени организации, лидери на местните ромски общности, представители на бизнеса, общественици. Съветът ще контролира и оценява изпълнението на Програмата.

Изпълнението на Програмата се възлага на специализирана администрация в Общинска администрация - гр.Бяла, а координацията по нейното изпълнение - на заместник-кмет. определен със заповед на Кмета. При изпълнението на Програмата ще се съблюдава принципа на партньорство с гражданските организации и местите общности.

Финансирането на изпълнението на Програмата ще се осъществява със средства от републиканския бюджет, общинския бюджет и донори (вкл. чрез средства от европейските фондове). За изпълнението на Програмата общината да заложи средства за 2011 г.от общинския бюджет, тъй като в настоящия бюджет такива не са предвидени.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
За прилагането на настоящия документ Общинският съвет одобрява ежегодно План зa действие, който се предлага от Общинският съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси.

Основни положения от настоящата Програма следва да бъдат включени в Общинска стратегия за устойчиво развитие и Стратегията за местно развитие, която ще бъде изработена от Местната инициативна група (създадена по Програмата за развитие на селските райони) - Бяла. Изпълнението на това съгласуване се възлага на Кмета на Общината.



Настоящата програма не е окончателна и може да бъде променяна с Решение на Общински съвет - гр.Бяла.








Каталог: site -> docs
site -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
site -> В областта на текстила и конфекцията и опазване на околната среда
site -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
site -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
docs -> Общински съвет бяла, област русе
docs -> Програма „ Развитие на конкурентоспособността
docs -> Н а р е д б а за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги /приета с Решение
docs -> Програма за управление и разпореждане с имоти общинска собственост за 2011 година
docs -> Общински съвет бяла, област русе проект н а р е д б а за управление на общинските


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница