Обект: реконструкция и подмяна на част от вътрешна водопроводна мрежа в с. Опан, община опан



Дата11.03.2018
Размер210.51 Kb.
#61992

Обект: РЕКОНСТРУКЦИЯ И ПОДМЯНА НА ЧАСТ ОТ ВЪТРЕШНА ВОДОПРОВОДНА МРЕЖА В С. ОПАН, ОБЩИНА ОПАН

Фаза: ТП


Част: Водоснабдяване

ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА


І. Обща част
Проектът РЕКОНСТРУКЦИЯ И ПОДМЯНА НА ЧАСТ ОТ ВЪТРЕШНА ВОДОПРОВОДНА МРЕЖА В С. ОПАН , ОБЩИНА ОПАН,

е разработен, въз основа на:


● Технически спесификации от Община Опан

● Геодезическо заснемане - вертикална планировка на селото

● Кадастрален и регулационен план на с. Опан
В процеса на проектиране, са правени консултации с представители на експлоатиращото предприятие “Водоснабдяване и канализация-” , относно наличните (съществуващи ) мрежи и съоръжения, и основните проблеми при тяхната експлоатация.
При проектирането са спазени изискванията на нормативната уредба, а именно:

● Наредба № 2 / 22.03.2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на Водоснабдителни системи.

● ПИПСМР - раздел “Хидротехнически съоръжения”

● НАРЕДБА № Із-1971 / 29. 10. 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар

● Наредба № 8 / 28.07.1999г. за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места.
Село Опан се намира в Южен централен район, Старозагорска област, Община Опан.

Община Опан е разположена в Горнотракийската низина, южно от град Стара Загора на територия от 257 476 дка. или заема 5% от територията на Област Стара Загора. Общината включва тринадесет села – Опан, Бащино, Бял извор, Бяло поле, Васил Левски, Венец, Кравино, Пъстрен, Княжевско, Средец, Столетово, Тракия и Ястребово.

В климатично отношение районът попада в горнотракийската низина, която в климатичната подялба на страната се отнася към преходно-континенталната климатична подобласт от Европейско – континенталната климатична област. Климатът е топъл, умерено влажен.

Вътрешно годишното разпределение на валежите е доста променливо и неустойчиво. Очертава се ясен минимум през месец юни и два минимума през месец февруари. През студеното полугодие (от месец октомври до месец март), падат приблизително 57.1 мм. месечни суми от валежи. Снежната покривка почти не се задържа.

Релефът е преобладаващо равнинен, като голяма част от територията на общината попада в низинния и равнинен височинни пояси (до 400 м.н.в.).

Средната надморска височина е 157,8 м., като най – високата точка е 192 м. в землището на с. Васил Левски, а най- ниската е в землището на с. Бащино – 110м. Ландшафтът се характеризира, като равнинен и леко хълмист.



Геоложка характеристика

Съгласно “Класификация на земните и скалните почви” литоложките разновидности, изграждащи геоложката среда почвите в обхвата на разработката, се категоризират като 90% земни почви и 10% скални почви,от обема на изкопните работи.

В инженерно-геоложко отношение теренът в селото е изграден от различни видове глини: прахова и прахово-песъчлива, черна,жълто-бяла, сиво зелена, кафява и плътна глина с разпръснато варовито вещество, варовити ядки, или много органични вещества.

Водно ниво се среща на дълбочина 1,5÷4,0м от котата на сега съществуващия терен. Ако през време на строителството все пак се получи водоприток към строителните изкопи отстраняването му може да стане с хоризонтални помпи или потопяеми строителни помпи тип ”Бибо”.



Категория на населеното място

Село Опан е 6-та (седма) категория населено място съгласно Заповед №РД-02-14-2021 от 14 август 2012г. на Министъра на регионалното развитие и благоустройството (ДВ бр.66 /28.08.2012 г.).



Физико-геоложки явления и процеси . Сеизмичност

В района на община Опан не се наблюдават физико-геоложки явления и процеси,

Които биха попречили на бъдещото строителство на водопроводната мрежа.

По степен на сеизмичност районът попада в земетръсна зона със

сеизмична интензивност ІХ степен по скалата на МШК и коефициент на

еизмичност Кс = 0,27.



Съществуващо водоснабдяване

Водоснабдяването на с. Опан се осъществява от съществуващ водоизточник, от който с помпенна станция се тласка водата и постъпва във водонапорна кула в началото на селото. Минималното водно ниво в кулата е 22 м над прилежащия терен.

По данни на „ВиК” ЕООД – Стара Загора, (операторът, осъществяващ

експлоатацията на водоснабдителната система), обслужваната

водопроводна мрежа е с обща дължина около 20 км .

Анализирайки горните данни, става ясно, че:

-Половината от сега функциониращата мрежа е изградена преди 40-50 години, а останалата половина – преди 30-40 години.

Това означава, че на практика разглежданата съществуваща водопроводна мрежа е с изтекъл срок на експлоатация;

-Преобладаващият диаметър е 60 мм (приблизително 50 % от общата дължина).

Съгласно действащите нормативи минималният диаметър за водопроводна мрежа на селища от типа на насточщото е 80 мм;

-Основната част от сегашната мрежа е изградена от етернитови тръби. Съгласно нормативните изисквания употреба на тръби от този материал не се разрешава за питейно-битово водоснабдяване;

-Не на последно място стои и въпросът с наличните водопроводни съоръжения.

Спирателните кранове са компрометирани на не малко места. Функциониращите ПХ са от типа 50/60 мм, който не отговаря на действащите нормативи з противопожарно водоснабдяване.

Изложените съображения показват ясно необходимостта от спешно пристъпване към цялостна рехабилитация на водопроводната мрежа на селото.

Според съществуващия регулационен план в него има и незастроени терени. Голяма част от улиците са асфалтирани, друга част са с трошено-каменна настилка, Изградена е водопроводна мрежа почти по всички улици. В селото има частично изградена канализационна мрежа.

Броят на населението е 365 жители –към 2016 г.

Към момента ,на територията на селото няма действащо предприятия.Възможност за развитие на икономическа инициативи съществува на територията на бившия стопански двор. Основната цел на проекта е реконструкция и подмяна на част от съществуващата водопроводна мрежа.

Реконструкцията е наложителна поради факта, че съществуващата мрежа е изградена от етернитови тръби, които са амортизирани и дават много аварии. Сградните водопроводни отклонения към прилежащите имоти са от по цинковани или черни стоманени тръби.

Експлоатационното състояние на водопроводните клонове, се характеризират с чести

аварии, вследствие корозия в стоманените части; срязване след подмиване на земната основа в азбестоциментовите тръби; компрометиране на връзки вследствие на умора и вертикални размествания в резултат на първични течове и динамично транспортно натоварване.

Водопроводните клонове, предвидени за реконструкция, са съгласно приложената ситуация.

Трасето на водопроводите ще минава в уличното платно. Водопроводите ще се изпълнят от полиетиленови тръби висока плътност /ПЕВП/ ,за налягане 1,0 MРa. За фасони части ще се използват фланшови и лепени съединения.

Тръбите ще се положат върху изравнено и профилирано легло от пясък и ще се засипят до 0,15 m от темето им с пясък или трошен камък,фракция 0-40 мм. Обратния насип ще се изпълни с фракция от трошен камък, баластра или песъклива почва.

Сградните водопроводни отклонения към прилежащите сгради и имоти,ще се изградят с изграждането на водопровода, от водопровода до границата на имота.

Максимум през 200 m ще се монтират пожарни хидранти.

Предвидено е възстановяване на уличната настилка след полагане на водопроводите, като по улиците със съществуваща асфалтова настилка, е предвидено възстановяване на уличната настилка в 2 пласта:

-първи /долен/ пласт –от асфалтова смес ,тип АС 16 бин.БДС EN 13 108-1

/ биндер/, с дебелина 6 см., и Е=950 мPa, положен върху битумен разлив за връзка с основата.

-втори/износващ/пласт - от плътен асфалтобетон ,тип АС 12.5 изн. БДС EN 13 108-1 / биндер/,тип”А”/за тежко движение/, с дебелина 4 см., и Е=1200 мPa.

За улиците с трошено-каменна настилка е предвидено възстановяване със същия вид настилка на разрушената част от платното.


ІІ. Оразмерителни водни количества и Хидравлично оразмеряване

1. Водопроводна мрежа

Водоснабдяването на с. Опан се осъществява от съществуващ водоизточник, от който с помпенна станция се тласка водата и постъпва във водонапорна кула в началото на селото. Минималното водно ниво в кулата е 22 м над прилежащия терен.

Обемът на кулата е дастатъчен да задоволява питейно-битовите нуждите на жителите на селото.

Оразмерителното водно количество за цялото селище е :

Qор. = Qmax.h + Qпп +Qзаг +Qконц.

Qmax.h = К д . К ч . M . q

Тенденцията за броя на населението в края на експлоатационния период от 50 години е за намаление на жителите на селото, съгласно Общинския план за развитие 2014-2010 , и прогнозите на НСИ. Броят на селскостопанските животни – съгласно приложената по-долу оразмерителна таблица.

- Водоснабдителни норми и коефициенти на денонощна и часова неравномерност

Водоснабдителните норми и коефициенти на неравномерност за населението са приети, на базата на справката за подадена/консумирана вода за селото, от експлоатационното дружество „ВиК ЕООД „ а за селскостопанските животни – съгласно „Норми за проектиране на животновъдни и птицевъдни сгради”, БСА, кн.3 от 1986 г., както следва:

Отчитайки обстоятелството, че броя на населението намалява с течение на времето, то меродавно за оразмеряването е сегашния брой на население .

Отчитайки всичко това, е приета следната водоснабдителна норма :

За населението – q=135 л/ж.ден; Кд=2,0 ; Кч=2,5;

За животните – съгласно данните в приложената оразмерителна таблица
Мо = 365 – настоящ брой водопотребители

n = 50 г.- експлоатационен период

Кч = 2,5- коефициент за часова неравномерност

/ съгл.чл.17,ал.6 от Наредба № 22 / 22.03.2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на Водоснабдителни системи./

Кд = 2,0- коефициент за денонощна неравномерност

/ съгл.чл.17,ал.5 от Наредба № 22 / 22.03.2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на Водоснабдителни системи./

Кзаг = 1,1 коефициент за загуби.

2. Оразмерителни водни количества

Оразмерителните водни количества са дадени в приложената таблица.





Противопожарно водоснабдяване

Qпп = 5,0 l/s противопожарно водно количество;

1 бр. пожар за населеното място

/ съгл. чл.171, табл.15 от „НАРЕДБА № Із-1971 / 29. 10. 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар” /


За захранващия водопровод на населеното място:

Qор. = Qmax.h + Qпп +Qзаг +Qконц.

Qор. захр.= 9,66 l/s
В проекта е оразмерена 22782 m улична водопроводна мрежа. Редуцираната дължина на мрежата също е 19175 м.

Специфичното водно количество е:



qo = Qmax.h /L = 2,91 / 19175 = 0,0001518 l/s.m
Предвидената за реконструкция водопроводната мрежа в с.Опан е :

- ф 110 – 665,0 м
Всички водопроводни клонове са реконструкция на съществуващи такива.
III. Принципен технологичен подход за рехабилитация на мрежата

При бъдещата рехабилитация на водопроводната мрежа , следва да се имат предвид някои основни изисквания от нормативно и технологично естество. По-важните от тях са:

-Външното водоснабдяване на селището ще продължи да се осъществява по сегашната водоснабдителна схема.

-Въз основа на направените експертни проучвания и при отчитане становищата на Възложителя и оператора „ВиК ” относно състоянието на сегашната мрежа, се препоръчва незабавно пристъпване към цялостна рехабилитация на съществуващата мрежа , и на следващ етап, нейното доизграждане по улиците, където понастоящем няма положени водопроводи;

- Най-високата и най-ниска точки от регулацията на населеното място са такива, че позволяват водопроводната мрежа да се реши и проектира като функционираща в рамките на една водоснабдителна зона;

-Предвид на конкретните геоложки и хидрогеоложки условия, не-малката дължина

на водопроводната мрежа и при отчитане предимствата и недостатъците на водопроводите от различен материал, се предлага влагане на тръби от полиетилен висока плътност (ПЕВП) при строителството и рехабилитацията на мрежата. Това становище се споделя от Възложителя, както и от оператора на водоснабдителната система.

-Минималният диаметър на тръбите от водопроводната мрежа съгласно нормативните изисквания е 80 мм (респ. Ф 90 за ПЕВП тръби);

-При така изложените обстоятелства се предлага рехабилитация на мрежата на селото чрез проектирането й по начин, осигуряващ снабдяване на всички потребители с вода с необходимото количество и налягане;

-Водоснабдителната система на селището е от трета категория по степен

на обезпеченост на необходимото средноденонощно водно количество.

В този случай се допуска намаляване до 30 % на подаваното водно

количество в продължение на 15 дни или прекъсване на водоподаването

в продължение на 24 часа;

- За всеки жилищен имот и обществен консуматор в проекта се предвижда изграждане на сградно водопроводно отклонение. То ще се изпълнява по начин, отговарящ на техническите и нормативни изисквания;

-За осигуряване на противопожарното водоснабдяване се предвиждат необходимите пожарни хидранти. Те се ситуират по начин, отговарящ на нормативните изисквания;

-Полагането на водопроводите ще бъде в изкоп без укрепване, т.като изкопите са с дълбочина до 2м.

-В ситуационно отношение те ще се разположат на 1,20 до 1,50 м от бордюра, а във вертикално – с осигурено покритие от 1,50 м над тръбата;

- Предвидено е възстановяване на уличната настилка след полагане на водопроводите, като по улиците със съществуваща асфалтова настилка, е предвидено възстановяване на уличната настилка в 2 пласта:

-първи /долен/ пласт –от асфалтова смес ,тип АС 16 бин.БДС EN 13 108-1

/ биндер/, с дебелина 6 см., и Е=950 мPa, положен върху битумен разлив за връзка с основата.

-втори/износващ/пласт - от плътен асфалтобетон ,тип АС 12.5 изн. БДС EN 13 108-1 / биндер/,тип”А”/за тежко движение/, с дебелина 4 см., и Е=1200 мPa.

За улиците с трошено-каменна настилка е предвидено възстановяване със същия вид настилка на разрушената част от платното.
IV. Съоръжения по мрежата

За нормалното функциониране на водопроводната мрежа и осигуряване

на качествено водоподаване към консуматорите , е необходимо и изграждането на някои водопроводни съоръжения, а именно:

-Сградни водопроводни отклонения с ТСК. Съгласно действащата нормативна уредба се предвижда по едно отклонение за всеки имот със съответния ТСК. Сградните отклонения ще се изпълняват от тръби ПЕВП предимно с диаметър DN 25 или 32 мм;

-Пожарни хидранти. Тяхното местоположение , вид (надземен тип 70/80) и брой са изяснени в предложеното идейно решение на мрежата, съобразно с нейната конфигурация и нормативните изисквания;

-Спирателни кранове. Техният брой и местоположение са видни от изготвеното идейно решение. Предвижда се всички кранове да са с охранителна гарнитура и за налягане PN 10;

-Опорни блокове. Предвиждат се при хоризонталните чупки на водопроводите, в местата на тройниците и в края на всеки водопроводен клон. Ще се изпълнят като бетонови блокове, поемащи силите от водното налягане в тръбите;

-Пресичане на кабели. При пресичането на кабели от другите подземни инженерни мрежи (електрификация, телефонизация и др.) ще се съблюдават минималните хоризонтални и вертикални отстояния от водопроводите с предвиждане на необходимите укрепителни мероприятия.


V. Система за дистанционен контрол на параметри на водния поток, с цел предварително ограничаване и предотвратяване на загуби на вода от водопроводната мрежа на населеното място

1.Цел на системата и основни дейности

- Цел на системата:

Системата автоматизира и улеснява процесите, свързани с дистанционен контрол на параметри на водния поток във водоснабдителната мрежа и съоражения във ВиК.

Посредством непрекъснатия процес на наблюдение на параметрите на водния поток – водно количество и напор в различни възлови точки / пунктове от мрежата, се получава информация в реално време ,и при промяна на стойностите на следените параметри,се прави анализ на ситуацията, възможните причини, и е налице възможността за реагиране веднага, което води до ранно откриване и отстраняване на аварии и загуби на вода, както и превантивно предприемане на действия, с цел ограничаване на щетите.

Системата повишава качеството на изпълняваните дейности.

Подобрение на качеството на доставените услуги.

Постигане на по-голяма ефективност на работната сила.

По-добро управление на свързаните с активите части и инвентар.

По-бързо и ефективно събиране на полевите данни .

Уеднаквяване и стандартизиране на информационните масиви - Всяка информация в системата се въвежда само веднъж (единна база с данни) и след това се ползва от всички функционални звена на дружеството, където и да са разположени те териториално, с което се премахват противоречиви данни.

Времето за откриване на аварии в помпена станция, водопровод или водоем е сведено до 1 секунда, докато при сигнал от населението, обичайно между 2 до 12 часа след аварията.

Времето за установяване на проблема-причинил липсата на водоподаване се намалява многократно, а разходите по отстраняване се намалят двукратно. Повишена ефективност при отстраняване на авариите - тъй като вода може да няма по различни причини (от спукана тръба до авария в ел.захранване), за отстраняването се изпращат различни аварийни екипи едновременно. След въвеждането на системата,може да се изпращат само необходимите специалисти.

- основните дейности:

Модул за дистанционен коннтрол на водоснабдителната мрежа от съоражения във ВиК структурата включва:

Интерфейси - Аналогови входни и опторазделени цифрови входно/изходни сигнали за автоматизиране и наблюдение на обектите:

Аналогови входни сигнали за следне минимум на:

• Налягане в тръбопроводите с точност до 0.02 bar ;

Цифрови входни и изходни опторазделени сигнали за следне на:

• Състояние на релейно-контакторната апаратура;

• Връзка с цифрови водомери;

Захранващият блок осигурява аварийно захранване на системата и комуникационната част с обекта.

Ниска консумация на ел. енергия, което дава възможност за използване на соларно захранване ,което води до независимост и постоянна работа на системата. Микропроцесорната система е разположена в PVC (ABS) шкаф със степен на защита IP65 или IP66 .

Програмната част на микропроцесорната система има възможност да:

Осигурява бърза и навременна двупосочна връзка към и от диспечерския пункт в реално време.

Инициирането на връзката и предаването на данни е възможно и от двете страни в реално време (от устройство или от диспечерския пункт).

Комуникационният модул дава възможност за връзка към всички GSM/GPRS оператори. С цел оптимизиране на управлението и трафика, модулите могат да комуникират и помежду си.

Изгражда и съхранява часови, дневни и годишни архиви за разход и дебит на вода. измерен ток по време на работа на помпените агрегати, ниво на водоема и алармени събития.

Регистрираните съобщения в списъка за алармени събития могат да бъдат:

- Предупреждение за „СОТ сработил”;

- Предупреждение за „Отпаднало захранване”; - Активира се при спиране на мрежовото захранване в контролната точка;

- Предупреждение за „Слаба батерия”; - Активира се при достигане на критичен минимум на захранващото напрежение от акумулаторната батерия.

- Предупреждение за „Авария помпа”;

- Предупреждение за „Авария Ел. Задвижки”;

- Предупреждение за „Над горно ниво на водоем”; - Активира се при достигне на горна гранична стойност на водата за водоема, зададена от диспечер.

- Предупреждение за „Под долно ниво на водоем”; - Активира се при достигне на долна гранична стойност на водата за водоема, зададена от диспечер.

- Предупреждение за „Над горно критично ниво на водоем”; - Активира се при достигне на горна критична граница на стойност на водата за водоема, зададена от диспечер.

- Предупреждение за „Под долно критично ниво на водоем”; - Активира се при достигне на долна критична граница на стойност на водата за водоема, зададена от диспечер.

- Предупреждение за „Над горно ниво на ток”; - Активира се при достигне на горна гранична стойност на тока за помпения агрегат, зададена от диспечер.

- Предупреждение за „Под долно ниво на ток”; - Активира се при достигне на долна гранична стойност на тока за помпения агрегат, зададена от диспечер.

- Предупреждение за „Над горно ниво на налягане”; - Активира се при достигне на горна гранична стойност на налягането в измерената област, зададена от диспечер.

- Предупреждение за „Под долно ниво на налягане”; - Активира се при достигне на долна гранична стойност на налягането в измерената област, зададена от диспечер.

2. Комплектованост на системата

Системата се състои минимум от следните позиции:



2.1. Водомерни шахти, съгласно приложен чертеж, оборудвани с водомер с импулсен извод, с присъединителни размери, в съответствие с диаметъра на уличния водопровод, върху който се монтира, присъединителна арматура, извод за датчик за измерване на налягането във водопровода.

2.2. Оборудване със соларно захранване- за всяка водомерна шахта или пункт за мониторинг:

1. Шкаф пластмасов 300/400/165mm IP65 с оборудване монтиран на стойката на соларния панел.

2.GSM/GPRS с контролер I/O и аналогови входове поместен в кутия с IP66.

3.Вход от датчик за налягане 4-20mA - 3 броя

4. Вход от импулсен водомер - 4броя

5.Авариен акумулатор гел 12V /7Аh

6. Сигнал аварийно захранване.

7. Сигнал СОТ.

8. Захранване соларен панел 40W.

9. Стойка за соларен панел

10. Програмно обезпечаване на контролера и комуникатора

11.Датчик за налягане 4-20mA с точност 1% - 1 брой

Допуска се , след съгласуване с Възложителя, и при наличие на техническа възможност, соларното захранване да бъде заменено с постоянно захранване 220V.

2.3. Доставка, пуск, наладка и монтаж на обект.

Програмно обезпечаване на обект и приложение за наблюдение в диспечерски център.


VI. Полагане, изпитване и дезинфекция на водопроводната мрежа

Изграждането на водопроводната мрежа ще се осъществи по следната принципна технология и изисквания:

-Предвиденият начин на полагане на водопроводите е в изкоп, без укрепване по начина, указан в проекта;

-Местоположението на водопроводите (в напречния профил на улиците и в нивелетно отношение) следва да се съобрази с “Правила и норми за разположение на технически проводи и съоръжения в населени места” . По принцип водопроводите следва да се монтират на отстояние 1,20 до 1,50 м от съответния бордюр;

-В техническия проект е предвидено разваляне и възстановяване на налични улични настилки;

-Всички тръби ще се полагат върху пясъчна основа или трошен камък,фракция 0-40 мм, с дебелина 10 см.

Страничното запълване на тръбите и засипването до ниво 15 см над темето им също се предвижда с пясък или трошен камък,фракция 0-40 мм;

-Тръбите и фитингите от ПЕВП трябва да притежават сертификат за съответствие ,съгласно изискванията на Наредбата за същественните изисквания за материалите ,влагани в строителството

-Полагането на тръбите от ПЕВП трябва да се извършва съобразно с изисквания на съответните нормативи и стандарти при спазване на условията за транспортиране, товаро-разтоварни работи, заваряване, оперативно полагане (ръчно, машинно), засипване, уплътняване и т.н. Задължително е спазване инструкциите на фирмата-доставчик;

-Обратното засипване между вече положения пясък и пътната онструкция ще се осъществи с допълнително доставен материал от типа на баластра, едър пясък, заклинен трошен камък. Той ще се уплътнява (трамбова) на пластове през 20 см, съгласно изискванията на проекта;

-Връзките между тръби, фитинги и арматури ще се извършват основно с челна заварка и съединения посредством фланци. Свързването на тръби ПЕВП със азбесто-циментови и стоманени тръби и арматури по правило ще се извършва чрез

т.н. “фланшов накрайник” , или фланшов адаптор.

-Над водопроводите се поставя сигнална и детекторна лента с оглед на улеснение при по-нататъшната им поддръжка;

-Хидравличното изпитване на тръбите ще се извършва на участъци, съгласно ПИПСМР, стандартите CEN и Нормите за проектиране, изграждане и експлоатация на водопроводи. Съгласно проектното решение е необходимо стойността на изпитвателното налягане да възлиза на минимум 10 атмосфери. Предварителното изпитване ща се извърши с поддържане на максималното работно налягане.

Пробното налягане трябва да се поддържа минимум 30 минути. По време на това изпитване трябва да се направи оглед за явни течове. Изпитването за спад на

налягането ще се извърши само при незадоволителни първоначални резултати от предварителното изпитване. В този случай следва да се има предвид Приложение № 7 от Наредба № 2 /22.05.2005 г. на МРРБ.Основното хидравлично изпитване за водоплътност ще се извърши след засипване на изкопа и завършване на всички СМР, изискващи се за съответния изпитван участък. Това изпитване ще се проведе по „ метода на загуби на налягане”. Тук продължителността на изпитване е минимум 1 час, като налягането се повишава постепенно до достигане на пробното STP;

-Дезинфекцията на водопроводите ще се осъществи чрез вкарване в тръбите на разтвор от хлор-газ или хлорно съединение (напр. хлорна вар). Необходимата дозировка по време на дезинфекциране се определя от местните санитарни власти, като обикновено е достатъчна дозата от 20 – 40 г активен хлор на 1 куб.м вода и престой не по-малко от 24 часа;

-В проекта са предвидени необходимите опорни блокове;

-Всички сградни отклонения по трасетата на новопроектираната мрежа ще се подменят от уличните водопроводи до съответната регулационна граница. Тротоарните спирателни кранове също ще бъдат подменени. Към незастроените до момента жилищни парцели се предвижда също изграждане на сградни отклонения и ТСК (първоначално затворени).
VII. Извършване на земните работи

Изкопните работи по водопроводната мрежа и съоръженията по нея се извършват механизирано с багер и ръчно за дооформяне на откосите, дъната и в зоните на контакт с други подемни комуникации - водопровод, ел. Кабели , и в скалнаи почви.

Съгласно инженерно-геоложки данни, съотношението земни/скални почви,за населеното място е 90% земна почва и 10% скална почва. Земната почва ще се копае в съотношение механизиран изкоп-90% / ръчен изкоп-10%.

Широчината на траншеите за тръби до 600 мм се опредлея по формулата:

В = D + 0,60м, без дебелината на укрепването,като минималната ширина е приета 80 см.

При дълбочина по голяма от 2м, на всеки метър дълбочина, широчината се увеличава с 0,2 м

Изкопаната пръст се транспортира на депо, на място определено от кмета на селото или общината.

Строителните отпадъци се транспортират до определеното за целта място.


VIII.Охрана на труда, техника на безопасност и пожарна безопасност

1. Обща част

Настоящият проект третира строителството на обекта по част ВиК. Мероприятията по БХТПБ обхващат мерките и изискванията, които трябва да се вземат по време на строителството и експлоатацията на обекта, с цел трудът на персонала да бъде обезопасен и на високо техническо и санитарно ниво и избягване на нежелани произшествия и трудови злополуки.

При строителството и експлоатацията на обекта трябва да се спазват всички действащи нормативни документи и правилници. Всички работници да се инструктират срещу подпис по правилника на ТБОТ преди започване на работа. Всички да работят само с изправни инструменти и с подходящо работно облекло. Изкопите да се укрепват, ограждат и сигнализират с надпис и осветление. Пожарогасителите и взривоопасните материали да се ползват съгласно „НАРЕДБА № Із-1971 / 29. 10. 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар” и изискванията на РСПАБ.

2.Правила по БХТПБ

Всички ръководители и работещи на обекта трябва предварително да са запознати с правилника по безопасност и охрана на труда:

името на работника

длъжност, разряд и дата на постъпване на работа

дата на инструктажа

за какво е инструктиран

кратко съдържание на инструктажа

име и длъжност на провеждащия инструктажа

при промяна на работата, работещите трябва да се инструктират за новата им работа

Забранява се започване на работа преди работникът да е инструктиран и снабден с подходящо работно облекло и лични предпазни средства.

Да се работи само с предпазни уреди и инструменти.

Преди започване на изкопни работи, да се уточнят предварително местата на подземните комуникации и съоръжения - водопроводи, канализации, кабели ВН и НН и др., като се вземат мерки същите да не бъдат повредени. При разкриване на неизвестни проводи и съоръжения - работата да спре до повикване и идването на специалисти за изясняване на произхода им.

При извършване на изкопни работи на дълбочина повече от 2м, изкопът трябва да бъде укрепен.

При извършване на монтажни работи на височина повече от 2,0 м, работниците да бъдат осигурени с предпазно въже и колани.

Описаните тук мерки по отношение техниката на безопасност са само заострящи вниманието. Те са най-често срещаните, но не и изчерпателни.

Необходимо е задължителното спазване на правилника по Техника на безопасност и охрана на труда, съгласно вида на работата.

3.Санитарно битово обслужване

Всички работници и служители, постъпващи на работа, подлежат на задължително медицинско освидетелствуване.

Аптечката винаги трябва да бъде заредена с необходимите лекарства и материали.

4.Противопожарно оборудване

Територията на строителната площадка постоянно да се поддържа в добър порядък и системно да се почиства от строителни и други отпадъци.За обекта да се осигурят необходимите противопожарни уреди и съоръжения, съгласно прил. 2 от Наредба Iз-1971.

За строителната площадка табло с :

•1 бр. прахов пожарогасител- 6 кг АВС

•1 бр. воден пожарогасител -9 л.

За фургоните на строителите , по един брой прахов пожарогасител- 6 кг АВС на фургон.

Със заповед да се определят местата и случаите ,при които могат да се извършват огневи работи.Огневите работи да се извършват в съответствие с изискванията на Наредба № I-209 от 2004


проектант: …………………

/ инж. Х. Енгер /






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница