Община стралджа, област ямбол



Дата15.10.2018
Размер71.25 Kb.
#87422


ОБЩИНА СТРАЛДЖА , ОБЛАСТ ЯМБОЛ



гр.Стралджа, ул.”Хемус” №12, тел.04761/55-00,факс:64-04,e-mail:straldjainf@yahoo.com



Н А Р Е Д Б А № 13

за регистрация, стопанисване и контрол на кучетата в Община Стралджа
Приета с решение на ОбС -Стралджа № 55 от Протокол № 6/12.03.2008 г.

Раздел І Общи положения

Чл.1(1)Настоящата Наредба регламентира редът и изискванията за регистриране, стопанисване и контрол на кучетата на територията на Община Стралджа.

(2)Наредбата се създава в съответствие с изискванията на ЗМСМА, Закона за защита на животните и Закона за ветеринарната дейност, Правилника за приложение на Закона за ветеринарното дело и Наредба № 23 на МЗГ.

Чл.2 Собствениците на кучета носят гражданска и административно-наказателна отговорност за действията на стопанисваните от тях кучета, съгласно тази Наредба и действащото в страната законодателство.
Раздел ІІ Регистрация и таксуване

Чл.3 Собствениците на кучета са длъжни да ги регистрират след навършване на шест месечна възраст, а за новопридобитите до 30 дни от деня на придобиване, като кучета под шестмесечна възраст се регистрират след изпълнението на чл. 122 от ППЗВД.

Чл.4 Според притежаването и начина на отглеждането на кучетата се класифицират на:

  1. Регистрирани – собственост на физически и юридически лица, организации и др., записани в регистрите на общината.

  2. Нерегистрирани – собственост на обитателя на жилището, юридическото лице или организация, в която домуват, но са без регистрация.

  3. Безстопанствени – родени като такива, загубени или изоставени от своите собственици.


Чл.5 (1) Регистрацията на кучетата е двустепенна и включва:

(2) Ветеринарно-медицинска – извършва се от Регионалната Ветеринарно-медицинска служба или лицензирани ветеринарни лекари по ред, определен в чл. 122 от ППЗВД.

(3) Административно – извършва се от кметовете или упълномощени от тях лица. За същата се предоставят следните документи:

а) документ за ветеринарно-медицинска регистрация /паспорт/;

б/ документ за платена такса за притежаване на куче, съгласно тарифите по Закона за местните данъци и такси;

в/ декларация попълнена от собственика, която включва:



  • Адрес на собственика;

  • Данни за кучето, според представените ветеринарни документи;

  • Цел за използване;

  • Постоянно местопребиваване;

  • Други, ако има такива.

(4) Данните се вписват в специален регистър на общината.

Чл.6 При регистрацията, на собственика се издава удостоверение за административна регистрация на кучето, като услугата се заплаща.

Чл.7 Регистрацията е пожизнена. При смърт на кучето, смяна на собственика или адреса на отглеждане се извършва актуализация в регистъра до един месец от настъпването на събитието.

Чл.8(1) Таксата за притежаване на куче се заплаща ежегодно в общината в размер, определен в Наредбата за местните такси на община Стралджа.

(2) Не се заплаща такса за притежаване на куче с поставен микрочип за първата година от неговото регистриране, съгласно чл. 39 от ЗЗЖ.

(3) Освобождават се от такса собствениците на:

а/ кучета на инвалиди;

б/ служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;

в/ кучета, използвани за опитни цели;

г/ кучета, използвани от БЧК;

д/ ловни кучета, собственост на регистрирани ловци;



е/ кастрирани кучета.
Чл.9 (1) Таксата за притежаване на куче се заплаща еднократно до 31 март за годината, за която се отнася или при подаване на декларацията, когато кучето е придобито след тази дата.

(2) За кучета придобити през текущата година таксата се заплаща в размер равен на една дванадесета част от годишната такса за всеки месец до края на календарната година, включително месеца на придобиването.
Раздел ІІІ Стопанисване на кучета

Чл.10 Собствениците на кучета са длъжни:

  1. Да регистрират притежаваните от тях кучета съгласно чл. 122 от Правилника за прилагане на Закона за ветеринарната дейност.

  2. Да създават хигиенни условия за отглеждането им и се грижат за тях до края на живота им или ги предават в приюти.

  3. Да предоставят кучетата си на ветеринарен специалист за обезпаразитяване и ваксинации.

  4. Лица и организации, които желаят да развъждат кучета с търговска цел са длъжни да изпълняват разпоредбите на ЗВД. Тази дейност задължително се осъществява извън регулационните граници на населените места и заплащат такса в общината.

  5. Гражданите, живущи в сгради етажна собственост, могат да отглеждат само едно куче, като са длъжни да почистват общите части на жилищната сграда от кучешки фекалии, косми, урина. След раждане на малки кученца могат да се отглеждат до навършването на двумесечна възраст.

  6. Отглеждането на повече от едно куче от един собственик в едно жилище се допуска по изключение след решение на етажните собственици, съгласно Правилника за управление, реда и надзора на етажната собственост.


Чл.11(1) Разходката на кучетата в населените места се извършва с нашийник и повод, а на агресивните и с намородник.

(2) Кучетата, използвани за служебни цели, се придвижват съгласно изискванията на извършваната дейност.

Чл.12 При дефекация на благоустроени улици, тротоари, алеи и други открити площадки, собственикът е длъжен да почисти замърсеното място.

Чл.13(1) Куче без един от реквизитите: нашийник, повод, медальон и непридружено от водач се прибира в общинския изолатор за безстопанствени животни.

(2) Кучетата за опазване на стадата се придвижват задължително с оборудвани спъвалки. Необорудваните кучета се считат за безстопанствени.

(3) Собственикът е длъжен да предотврати всяка проява на необоснована агресия проявена на обществени места и при ситуации застрашаващи живота или здравето на хора и животни.

(4) Кучета ухапали или наранили човек се отвеждат веднага в общински изолатор за безстопанствени животни или ветеринарна клиника, където се изолират и преглеждат.

(5) Отговорността на собственика за вреди причинени от кучето му се реализира по съдебен ред.
Чл.14 Забранява се:

  1. Допускането на кучета в обществени сгради, магазини и заведения.

  2. Преминаването и престоя на кучета по детски площадки, градини, ясли, спортни терени.

  3. Разхождането на кучета в тревните площи на населените места с изключение на обозначените за това.



  1. Приютяването на безстопанствени кучета във входовете и прилежащите територии на жилищни и обществени сгради.

  2. Изоставяне на гледани в домашни условия кучета на улицата, без да се контролира тяхното поведение.

  3. Превоза на кучета в обществен транспорт, освен полицейски кучета и кучета водачи, се извършва в специално оборудвани за целта клетки или снабдени с намородник и къс повод.


Чл.15(1) Кмета на общината и кметовете на населени места със заповед определят разрешените места за разходка на кучета и ги обозначават.

(2) Собствениците на кучета могат да ги пускат свободно да се движат извън чертите на населеното място, на определените по ал.1 места, в личната си собственост и при служебна нужда, като осъществяват необходимия надзор.

Чл.16(1) Безстопанствените кучета подлежат на събиране на от оторизирани от кмета лица.

(2) Уловените кучета се настаняват в специализиран изолатор, където се полагат ветеринарно-медицински услуги и пренасочване. Пренасочването се извършва с протокол.

(3) В случаите, когато в изолатора се яви лице, което желае да осинови куче, то това става след като лицето заплати направените до момента разходи. Кучето се освобождава от изолатора обезпаразитено и ваксинирано.

(4) Настаненото в изолатор куче може да бъде получено от собственика му, срещу представяне на ветеринарномедицински паспорт или след доказването на собствеността му по друг начин и след заплащане на направените до момента разходи при престоя на кучето изолатора.
Раздел ІV Контрол и санкции

Чл.17 (1) Контролът по настоящата Наредба се извършва от специализираните общински и ветеринарно-медицински органи, органите на МВР, както и други лица определени със заповед на кмета на общината, които съставят актове за установяване нарушенията по настоящата Наредба.

(2) Наказателните постановления се издават от кмета на общината или упълномощено от него лице.

Чл.18 (1) За установено нарушение по чл.10, чл. 11, чл.12, чл. 13, ал.1, 2, 3, 4, чл. 14, чл.15, ал.2 от Наредбата на физическите лица се налага глоба от 10 до 50 лв.

(2) За установено нарушение по чл. чл.10, чл. 11, чл.12, чл. 13, ал.1, 2, 3, 4, чл. 14, чл. 15, ал.2 от Наредбата на юридическите лица се налага глоба размер от 1 до 3 минимални работни заплати.

Чл.19 (1) При констатиране на нерегистрирано куче, собственика се предупреждава писмено да го регистрира в срок от 1 месец и му се налага глоба от 10 лв.

(2) Ако кучето не бъде регистрирано в срок от 1 месец от връчването на предизвестието, на собственика се налага глоба 50 лв., кучето се изземва и се отвежда в изолатор.
Раздел V Финансиране

Чл. 20 Всички разходи свързани с прилагането на тази Наредба, се финансират от бюджета на общината, реализиране на проекти, програми и донори.
Раздел VІ Преходни и заключителни разпоредби

§ 1. Изпълнението на Наредбата се възлага на кмета на общината и кметовете на населени места.

§ 2. По въпроси свързани с практическото прилагане на Наредбата, правилници и заповеди утвърждава и издава кмета на общината.

§ 3. Длъжностните лица, определени със заповед на кмета на общината като актосъставители по тази Наредба, се застраховат за сметка на работодателя.

§ 4. Наредбата е приета от Общински съвет-Стралджа с Решение № 55 от Протокол № 6/12.03.2008 г.

Председател на ОбС: /п/

/В. Маринова/

Техн. секретар: /п/



/М. Колева/


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница