Общоикономически факултет катедра “Икономикс”



Дата05.01.2017
Размер72.48 Kb.
#11827


Университет за национално и световно стопанство

University of National and World Economy Department of Economics



ОБЩОИКОНОМИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Катедра “Икономикс”

Students’Town “Christo Botev”, Sofia 1700, Tel. (359-2) 8195 ext. 470



ИЗИСКВАНИЯ ПРИ РАЗРАБОТВАНЕТО НА ДИПЛОМНА РАБОТА (МАГИСТЪРСКА ТЕЗА)
1. Заглавие

Заглавието трябва да отразява изследователската цел на разработката. То трябва да е конкретно, кратко и ясно формулирано.


2. Увод (въведение)

Уводът трябва да съдържа:

а) Ясна, точна и кратка формулировка на основната цел на дипломната работа, която дава представа за предназначението и насочеността на разработката и за очакванията от нея.

б) Ясно, точно и кратко формулиране на тезата, т. е. твърдението, което ще бъде доказано чрез разработката.

в) Задачите на дипломна работа, които уточняват целта и помагат за постигането й. Задачите като правило не трябва да са повече от 4-5. Те могат да бъдат теоретични, методически и практически. Например:


  • да се даде концептуална дефиниция на използвания категориален апарат;

  • да се дефинират и сравнят различните измерители, използвани в емпиричния анализ;

  • на основата на емпиричните резултати от изследването да се оценят тенденциите и бъдещите измерения на изследваните процеси.

г) Кратко описание на структурата и актуалността на работата и стоящата зад нея логика. Тя трябва да съответства на основната цел и задачите. Накратко трябва да се разкрие съдържанието на всяка една от главите.

д) Ако разработката се прави в условията на някакви предварително поставени ограничения, трябва да се посочи, кои са те и защо се налага да бъдат възприети.

Уводът не трябва да бъде повече от 3-4 стандартни страници.

Стандартната страница има 1800 знака – 30 реда с 60 знака на ред.
3. Изложение

Дипломната работа обикновено съдържа 2-3 глави. Като правило първата глава е теоретична и не се основава на известни постановки от учебниците. Теоретичната част трябва да съдържа критичен анализ на



Университет за национално и световно стопанство

University of National and World Economy Department of Economics



ОБЩОИКОНОМИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Катедра “Икономикс”

Students’Town “Christo Botev”, Sofia 1700, Tel. (359-2) 8195 ext. 470


класически и съвременни изследвания в съответната научна област. Втората глава е посветена на методологически и методически проблеми – основа за провеждане на изследването. В третата глава се анализира емпиричната информация и се правят изводи и обобщения, които трябва да бъдат насочени към доказване на тезата. Всяка една от главите постига една или повече от задачите, а цялото изложение – целта на работата. Възможен е друг подход в зависимост от спецификата на проблематиката, който трябва да се обсъди и уточни с научния ръководител на дипломанта.

Главите трябва да бъдат добре балансирани, т.е. като съдържание и обем да бъдат равнопоставени.

Всяка глава започва на нова страница.
4. Заключение

Заключението включва всички доказателства за защитаваната теза – като постройка на изложението и като аргументация, идващи от съответните резултати от изследването.

Като обем заключението не трябва да надхвърля 3-4 страници.
5. Използвана литература

Под “използвана литература” се разбира както тази, която непосредствено е използвана и цитирана в разработката (в основния текст и под линия), така и тази, която авторът е ползвал независимо кога и в каква степен тя е допринесла (пряко или косвено) за подготовката му като специалист, включително и за подготовката на дипломната му работа. Това не означава, че в списъка на използваната литература трябва да се включат заглавия, които авторът не познава. Не се препоръчва включването на учебници и учебни помагала.

Списъкът на използваната литература доказва осведомеността на автора по темата и тезата. Тя обикновено е резултат от водещи монографии, статии и студии в съответната област.

Подредбата на използваната литература е по азбучен ред по фамилията на автора (първия автор, ако става дума за колектив до трима души), като първо се изреждат и номерират поредно източниците на кирилица, а после на латиница. Накрая се поставят използваните нормативни документи и сайтове.



Пример:

1. Автор (Иванов., Т.) Заглавие на източника, Издателство, Година на издаване




Университет за национално и световно стопанство

University of National and World Economy Department of Economics



ОБЩОИКОНОМИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Катедра “Икономикс”

Students’Town “Christo Botev”, Sofia 1700, Tel. (359-2) 8195 ext. 470


6. Приложения

Приложенията могат да съдържат таблици, графики и др., които са с помощно или второстепенно значение и не е нужно да бъдат привеждани в основния текст, за да не го обременяват и да не отклоняват вниманието на читателя.

Приложенията трябва да бъдат номерирани.
7. Обем на дипломната работа

Основният текст на дипломната работа, включващ въведението, изложението и заключението не трябва да надхвърля 70-80 стандартни страници (1800 знака на страница).


8. Оформление на дипломната работа

Оформлението е част от оценката. Лошото оформление говори за неуважение на автора към самия себе си, към научния ръководител, рецензента, изпитната комисия. Дипломните работи се предават подвързани.


8.1. Позовавания и цитирания

Позоваванията изискват да се посочат авторът и произведението, в което съответната идея е разработена и използвана в дипломната работа, но не се цитира дословно.

При цитиранията се привежда точният текст на автора – съответните изречения или изрази, които се поставят в кавички и се указва името на автора, точното наименование на произведението, издателство, година, страница, от която е взет цитатът.

Позоваванията и цитиранията се номерират поредно (може и по глави) и се привеждат под линия на същата страница, на която се намират, или в края на работата. Това гарантира научната добросъвестност на автора.
8.2. Оформление на таблици и графики

Всяка таблица и графика трябва да бъде озаглавена и номерирана. Добре е номерирането да бъде свързано с номерацията на главите.

Задължително се посочва източникът на данните, използвани в таблицата, включително, когато са обработени от автора.
8.3. Титулна страница на дипломната работа

Тя трябва да включва: наименованието на университета, на факултета, на катедрата; заглавието на дипломната работа; името, презимето, фамилията и факултетния номер на дипломанта; научното звание, научната степен и


Университет за национално и световно стопанство

University of National and World Economy Department of Economics



ОБЩОИКОНОМИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Катедра “Икономикс”

Students’Town “Christo Botev”, Sofia 1700, Tel. (359-2) 8195 ext. 470


имената на научния ръководител, както и място за неговия подпис; годината, в която ще се защитава дипломната работа.
8.4. Съдържание на дипломната работа

След титулната страница следва съдържание, което трябва да включва заглавията на главите и точките (параграфите) и подточките във всяка глава, като всички заглавия се посочват по страници.


ПРОЦЕДУРА ЗА ИЗБОР НА ТЕМА НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА
Катедрата подготвя списък с проблемните области (направления или примерни теми), по които студентите трябва да разработят дипломни работи. (Това няма да е списък с окончателно формулирани теми). За целта всеки хабилитиран преподавател или доктор по икономика определя проблемните области, в които може да осъществява научно ръководство на дипломанти.

Студентът избира определена област съобразно специфичните си интереси и подава молба – образец (която ще получи от техническия сътрудник на катедрата) до ръководителя на катедрата. Изрично в молбата се написва датата на подаване и се полага личен подпис. Към молбата се прилагат:



    • предложение за тема на дипломната работа;

    • анотация на дипломната работа;

    • примерен план –съдържание на разработката;

    • първоначална библиографска справка.

Тази процедура се осъществява с научен консултант от катедрата избран от дипломанта. Научният консултант може да бъде определен и за научен ръководител на дипломанта.

За научни ръководители на дипломни работи се определят хабилитирани преподаватели и по изключение нехабилитирани преподаватели, доктори по икономика.

За рецензенти на дипломните работи се определят само хабилитирани преподаватели.

ИЗБОР НА НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ И РАЗРАБОТВАНЕ НА ДИПЛОМНАТА РАБОТА
Ръководителят на катедрата и научният секретар разпределят студентите по научни ръководители съобразно компетентността и заетостта
Университет за национално и световно стопанство

University of National and World Economy Department of Economics



ОБЩОИКОНОМИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

Катедра “Икономикс”

Students’Town “Christo Botev”, Sofia 1700, Tel. (359-2) 8195 ext. 470


на съответните преподаватели. След определянето на научният ръководител, на дипломанта се препоръчва следната процедура на работа:

  • среща с научния ръководител за уточняване на темата;

  • изготвяне на подробна библиографска справка от страна на дипломанта, проучване на основните литературни източници и разработване на примерен план на дипломната работа;

  • нова среща с научния ръководител за уточняване на плана, на тезата, на целите и задачите на изследването, както и оказване на помощ за библиографията;

  • разработване на концепция на изследването и обсъждането й с научния ръководител;

  • работа върху изследването при контакт с научния ръководител и уточнения в процеса на работа;

  • представяне на вариант на дипломната работа, за корекции от научния ръководител;

  • окончателно оформяне на дипломната работа, като научния ръководител трябва да декларира с подписа си, че е запознат и одобрява изследването.


Дипломните работи се предават с писмена декларация от дипломанта за научна добросъвестност (самостоятелност и коректност при използване на литературни и други справочни източници).

Дипломните работи се предават на техническия сътрудник на катедрата в определения за това срок на хартиен носител с подпис от научния ръководител и на електронен носител със съответната идентификация за имена, специалност, факултетен номер и тема.
Изискванията за разработването на дипломна работа (магистърска теза) са обсъдени и приети на катедрен съвет на катедра “Икономикс” от 03.11.2009 г., протокол № 10.



Каталог: archive -> docs
docs -> Програма за кандидат-докторантски конкурс по специалност "Политология"
docs -> П р о г р а м а по Икономикс
docs -> Списък на техниката за доставка* по университетски научноизследователски проекти през 2012 Г
docs -> П р о г р а м а за кандидат-докторантски изпит по специалност: “Икономика и управление”
docs -> Програма за конкурсен изпит за докторантура по специалност икономика и управление
docs -> Конспект за конкурсен изпит за докторанти по специалност
docs -> Конкурс за учебната 2011/2012
docs -> Катедра “международни отношения”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница