„Обучение на учениците по безопасност на движението по пътищата в началнното училище



страница1/5
Дата17.04.2024
Размер110 Kb.
#121004
ТипИзложение
  1   2   3   4   5
реферат ДКС


Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий”
Педагогически факултет



Р Е Ф Е Р А Т


по учебна дисциплина: Детето в критична ситуация


на тема: „Обучение на учениците по безопасност на движението по пътищата в началнното училище“

,
Изготвил: Проверил:


Проф. д-р Любомира Попова


Специалност: ПНУП
Курс: I-ви курс, I-ви семестър
Фак. №:
ОКС: Магистър, задочно обучение

Плевен
............. г.


Съдържание:



  1. Увод.......................................................................................................3

  2. Изложение.............................................................................................3

    1. Отивам сам на училище..................................................................4

    2. Отивам на училище с обществен транспорт.................................6

  3. Заключение...........................................................................................8



УВОД
В цялостнния процес на възпитание и обучение на децата и учениците в детската градина и училище изучаването на правилата за Безопасност на движението по пътищата (БДП) има своето важно място. Основната цел на учебно-възпитателната работа е да се изградят у подрастващите още от най-ранна възраст знания, умения и навици за прилагане на правилата за безопасно движение. В съответната учебна и действителна среда учениците се приучават към отговорност, самостоятелност и към контрол на поведението си в условията на движението по пътищата, създават своята транспортна култура.


ИЗЛОЖЕНИЕ
Учебно-възпитателният процес по БДП в началното образование започва с конкретизиране на целите на обучението на ниво ученик. Конкретизацията трябва да бъде еднозначна и контролируема, за да може целите да се използват за управление на познавателната дейност. Като съдържание на на обучението на учениците по БДП трябва да се използва конкретната пътна среда, в която децата живеят, играят и учат.
Като основни методи за обучение подходящи са: беседа, упражнения, демонстрация, наблюдения, моделиране и анализ на ситуации.
При реализиране на целите на възпитанието и обучението по БДП най-подходящи са следните организационни форми на обучение: занятия в класната стая, занятия в училищния двор, занятия на най-близкото кръстовище или спирка на обществения транспорт, занятия в кабинет по БДП, занятия по време на екскурзия.
В началното образование задължително в последния час трябва да се провежда „петминутката”.
По своята същност възпитанието и обучението по БДП трябва да е активно-действено, а не пасивно-съзерцателно. Ученикът трябва да е поставен в условията на ситуативно-моделно обучение, когато активно решава различни пътни ситуации или ги моделира по зададено начало или край. Поради тази причина, за да бъде ефективен учебно – възпитателният процес, е наложително използването на учебни тетрадки, раздавателен материал и други дидактически материали.
Учебно-възпитателните цели трябва да се реализират напълно и еднозначно в рамките на конкретната познавателна структура, тъй като отделните занятия са разделени едно от друго с голям интервал от време.
Учителите, провеждащи възпитанието и обучението по БДП, трябва да умеят да: дефинират активно учебните цели; подбират учебното съдържание, специфично за района на училището и квартала /жилищният комплекс/, в който живеят учениците; управляват процесите на интеоризация и екстеоризация на предметните действия, които учениците трябва да извършват; наблюдават, оценяват и управляват формирането на умения за безопасно поведение на всеки ученик.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница