Отчет по програма за развитие на туризма на територията на община дряново за 2017 г



Дата17.08.2018
Размер218.11 Kb.
#80722
ТипОтчет

ОБЩИНА ДРЯНОВО



ГОДИШЕН ОТЧЕТ

ПО ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДРЯНОВО ЗА 2017 г.

Отчетът е изготвен в изпълнение на чл. 11, ал. 1 от Закона за туризма и в съответствие с целите и приоритетите, заложени в Програмата за развитие на туризма на територията на община Дряново за периода 2014 – 2020 г., приета с Решение №488/23.09.2014г. на ОбС-Дряново (Протокол №49).

Програмата се изпълнява с участието на неправителствените организации и бизнеса, заети в сферата на туризма, на местно ниво. Приоритетите и дейностите по изпълнение на Програмата са съгласувани с Консултативния съвет по туризъм към Община Дряново.

Приоритет І. Създаване на подходящи управленски организационни структури, системи за управление, обучение и квалификация на персонала

Мярка 1 – Въвеждане на интегрирани системи за управление на качеството, международни стандарти и практики в туристическите обекти и места за настаняване

Дейност 1.1. Осъществяване на контрол върху спазването на нормативните изисквания и осигуряването на необходимата информация от страна на туристическите обекти

Категоризираните средства за подслон и места за настаняване в община Дряново към 31 декември 2017 г. са 46, а общият капацитет на легловата база е 945 места. Според вида на местата за настаняване, броят на обектите е както следва:



Хотели – 3 бр.

Семейни хотели – 4 бр.

Къщи за гости – 29 бр.

Самостоятелни стаи за гости – 6 бр.


Почивни станции – 2 бр.

Туристическа хижа – 1 бр.

Туристическа спалня – 1 бр.






Капацитет на легловата база в община Дряново за периода 2010 – 2017 г.

През последните 7 години, броят на местата за настаняване в общината се е увеличил почти двойно, а общият капацитет на легловата база е с над 200 места повече. За сметка на това обаче, общо отчетените нощувки за последната година са намалели с няколко хиляди.

Отразените нощувки за 2017 г. в община Дряново са 25 397.

Общо отчетени нощувки за 2017 г. по населени места:

Дряново – 5881

Дряновски манастир – 8766

Други населени места в общината - 5823

и отделно за:

Хижа „Бачо Киро” (освободени от туристически данък по ЗТ) – 3426

Туристическа спалня „Стринава” (освободени от туристически данък по ЗТ) – 1501







Реализирани нощувки в община Дряново за периода 2006 - 2017 г.

През годината са извършени следните административни услуги в туризма:

- 1 прекатегоризация на туристически обект;

- 2 категоризации на заведения за хранене и развлечения;

- 2 категоризации на места за настаняване;

- 6 вписвания на промени в обстоятелствата за категоризирани МН и ЗХР;



Мярка 2 – Подобряване на информационната основа на туризма – статистика, проучвания, анализи, прогнози от страна на общинска администрация и туристическите сдружения
Дейност 2.1. Съставяне и поддържане на база данни за туристическите ресурси, обекти и посетителите в общината

В община Дряново се поддържа база данни за туристическите ресурси, обекти и посещения в общината.



  • Информацията за туристически ресурси в община Дряново се поддържа, като се водят списъци съответно за културно-исторически паметници, туристически маршрути, туристически атракции и туристически събития.

  • Информацията за всички туристически обекти, подлежащи на категоризация, на територията на община Дряново, се поддържа в Общинския туристически регистър, едновременно на електронен и хартиен носител. Данните за местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения се водят в съответствие с изискванията на Закона за туризма и системно се подават за актуализация на Националния туристически регистър.

  • Информация за туристическите посещения в общината се актуализира периодично, като се отчита броят посещения на:

- Исторически музей – Дряново – за четирите експозиции;

- пещера „Бачо Киро”;

- Туристически информационен център;

- нощувките в местата за настаняване на територията на община Дряново.


Посещенията в платените туристически обекти в община Дряново за 2017 г. са:

  • Пещера „Бачо Киро” – 42 150.

  • Посещенията на експозициите към Исторически музей – Дряново, за 2017 г., са

13 090:

  • Експозиция „Археология и Възраждане“ – 3950;

  • Експозиция „Градски бит от края на XIX и началото на XX век – 950;

  • Експозиция „Икони и църковна дърворезба“ – 670;

  • Експозиция „Колю Фичето – живот и творчество“ – 7520.

Мярка 3 - Повишаване капацитета на общинската администрация за управление и мониторинг на туристическите дейности

Дейност 3.1. Провеждане на курсове за обучение и повишаване на квалификацията на заетите в туризма

  • През месец април, Община Дряново бе участник в Семинар на тема „Културен

туризъм в селските райони – предизвикателства и успешни практики“, представени от международната организация „Europetour”.


  • На 16 юни 2017 г., специалната награда "Най-просперираща община 2017" бе

присъдена на кмета на община Дряново – инж. Мирослав Семов. Национална годишна среща на Асоциацията се състоя в Разлог, а над 150 души, между които областни управители, заместник-областни управители, кметове, заместник-кметове, председатели на общински съвети, общински съветници, членове, партньори и приятели на сдружението, участваха в конференцията и съпровождащата я церемония, на която се раздадоха третите Национални награди на АБГР.


  • Конференция на международно ниво събра представители на бизнеса и

неправителствения сектор в Ритуалната зала на Община Дряново, на 6-ти юли 2017 г. Събитието бе насочено към българския пазар, с представяне на успешни бизнес модели от Европа и водещи брандове в България, Италия и Германия. В рамките на мероприятието бяха представени възможности за коопериране в сферата на туризма, екологията, леката промишленост, лекторите акцентираха върху очакваните приоритети при разкриване и изпълнение на мерките по Оперативните програми на Европейския съюз, като бяха набелязани актуалните тенденции и опорни точки в развитието на българската икономика и мястото на България на геополитическата карта на Европа. Лектори в информационния блок на форума ще бяха Зоран Йелич – Председател на C.R.E.A.M. Europe – PPP Alliance; Марио Монтеки – Президент на Италианска търговска камара в България; Франц Хубер – Експерт Туризъм и Мастерлис; Ивайло Калфин – Специален съветник на Комисаря по бюджет и човешки ресурси в Европейската комисия; доц. Димитър Гърдев – Анализатор; Валери Димитров – експерт C.R.E.A.M. Bulgaria – PPP Alliance.


  • През месец декември 2017 г., на церемонията по връчване на годишните

награди на Българския туристически съюз, Исторически музей – Дряново получи награда за най-харесван обект сред 100-те национални туристически обекти на Бълагрия. Музеят получи специален плакет с почетния приз.


концерта на открито, за жителите и гостите на община Дряново. Концертът през месец юни се проведе с участието на две български рок банди, а на концерта през месец юли зрителите се насладиха на изпълненията на фолклорни формации от Колумбия, Чили и остров Мавриций.

Мярка 4 - Сътрудничество с национални и регионални власти и органи

Дейност 4.1. Участие в национални и регионални форуми.

  • Среща на членовете на АОСТКИН във Велико Търново. Асоциацията на

общините със селища и територии с културно-историческо наследство проведе работната среща на неправителствената организация бе открита от заместник-кмета на старопрестолния град Ганчо Карабаджаков. По време на форума бе приета програмата за дейността на Асоциацията. Сред заложените в годишния план дейности са провеждането на събитие, посветено на музеите, организиране на ателие „Стари къщи”, популяризиране на обекти музеи чрез специални карти за деца. Предвидено е също изработването на рекламни материали за асоциацията, проучване на български и чуждестранен опит и добри практики, участия в семинари, срещи и дискусии с местно и международно присъствие. Асоциацията ще работи и в посока разширяване на сътрудничеството с Националното сдружение на общините и с ИКОМОС-България. В състава на организацията влизат общините Велико Търново, Горна Оряховица, Елена, Дряново, Трявна, Банско, Балчик, Несебър, Силистра.
Приоритет II. Повишаване на качеството и обогатяване на предлагания основен туристически продукт и устойчивото му развитие

Мярка 1 – Повишаване на качеството на туристическите услуги чрез стимулиране на собствениците на туристически обекти и места за настаняване да търсят по-висока категоризация

Дейност 1.1. Провеждане на разяснителна кампания с участието на представители на МТ

Община Дряново участва, със становище по предложените промени в Закона за туризма, като до Министерство на туризма и НСОРБ бе изпратена попълнена анкета.



Мярка 2 – Подобряване на координацията и комуникацията между заинтересованите страни

Дейност 2.1. Провеждане на редовни срещи с участието на всички заинтересовани страни


  • До всички хотелиери и ресторантьори, развиващи дейност на територията на

общината, които трябва да потвърдят категорията на своите обекти, са изпратени уведомителни писма. Повечето от тях вече са направили постъпки за прекатегоризиране.
Приоритет ІІI. Преодоляване на сезонния характер на туризма в общината чрез развитие на алтернативни форми на туризъм

Мярка 1 - Подкрепа за развитието на алтернативни, специфични и местни форми на туризъм

Дейност 1.1. Рехабилитация / възстановяване на Дряновска екопътека

Дейност 1.2. Създаване на съпътстваща инфраструктура към природните, културни и археологически забележителности

  • Членовете на Сдружение Туристическо дружество „Бачо Киро” са извършили няколко акции по почистване и кастрене на екопътеки и туристически маршрути /СТД „Бачо Киро“/.

- През 2017 г. бяха поставени табели, обозначаващи реките в община Дряново.

- Изработен е план за поставянето на указателни табели на улиците в гр. Дряново; предстои доставка и монтаж; за същите улици ще бъдат поставени информационни табели за имената, които носят /Опис на табелите в Приложение 1/.

- В гр. Дряново са поставени 3 бр. арки, които се поддържат с характерно за сезона или за конкретно мероприятие оформление.

- Поставени са 3 броя рекламни пана на Дряново на билбордовете, разположени на изходите на града.

- Поставени са 2 броя пилони с националния трибагреник, на изходите на града за гр. Велико Търново и гр. Габрово.

- На изхода на града в посока Габрово бе поставен мраморен блок с надпис „ДРЯНОВО“, със съпътстващо естетическо оформление.





Мярка 2 - Увеличаване на дела на туристическата база с целогодишна експлоатация

Дейност 2.1. Информационна, експертна и рекламна подкрепа за насърчаване на целогодишното използване на инфраструктурата и целогодишна заетост на персонала

Местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, категоризирани на територията на община Дряново бяха рекламирани в ТИЦ Дряново и на туристически борси в страната. Туристическите обекти бяха представени и в обособения раздел за туризъм, към официалния уебсайт на Община Дряново. Съдържанието на раздела се актуализира периодично през годината.



Дейност 2.2. Контакти с културни/творчески и научни организации

През годината бяха осъществени редица мероприятия, в резултат на контакти с различни културни, творчески и научни организации:



  • За поредна година, Национално движение „Традиция” участва в честванията

на Априлската епопея при Дряновския манастир от 1876 г., като участниците разиграха възстановка на епичната битка в манастира.


  • Камарата на българските строители бе основен партньор на Община Дряново

в провеждането на Церемония по връчване на дипломите на випускниците от строителните училища в България.;

- През април, в Дряново се проведе Вторият парад на ретро автомобили. Около 20 коли, произведени през миналия век, предизвикаха интереса на дряновци и гости награда. Допълнение на автомобилите бяха ретро облеклата на организаторите. Облеклата са от ретро фотото на Исторически музей-Дряново. Маршрутът на шествието бе по направление: площад „Колю Фичето“, площад Ларго, Автогара Дряново и Дряновския манастир.

  • За втора поредна година, Дряново отпразнува традиционните християнски

празници Лазаровден Цветница и Великден. Под мотото „Пролетна магия в Дряново“, преминаха конкурсите за най-красив венец за Цветница, най-добре аранжирана кошница с яйца и най-красива лазарка, в които се включиха индивидуални и колективни участници от образователни и културни институции в общината. Наградите, които Община Дряново връчи на призьорите в пролетните конкурси, са осигурени от Сладкарница „Елина“, Магазин за детски играчки „Девайнс“, Книжарница „Алдекара“ и Магазин за цветя и сувенири „Натали“.

  • Община Дряново и Общински комитет "Васил Левски" организираха общински

конкурси, посветени на 180-та годишнина от рождението на Апостола. Юбилейната годишнина от рождението на Васил Левски бе отбелязана в Дряново с различни тематични конкурси, посветени на Апостола. В проявите участваха над 130 деца и младежи от Дряново. Организатори на проявите бяха Община Дряново, Исторически музей, Общински комитет „Васил Левски“ и НЧ “Развитие- 1869“. Над 20 деца се включиха в състезанието „Лъвски скок“ в Спортен комплекс „Локомотив“, на 18-ти юли 2017 г. Вечерта, пред паметника на Апостола, дряновски ученици рецитираха авторски стихове, посветени на Васил Левски, а хористите от НЧ „Развитие-1869”, изпълниха патриотични песни.

- Периодично в НЧ „Развитие-1869” се провеждат театрални спектакли на

артистични състави от цялата страната.


  • През изминалата година Туристическо дружество „Бачо Киро“ организира и

проведе три юбилейни чествания: 50 години пещерен клуб „Стринава“; 80 години благоустроена пещера „Бачо Киро“; 80 години пещерно движение в гр. Дряново.

  •  Рекорден брой участници (155 човека) се включиха в 71-вия традиционен

туристически поход „По пътя на четата на Поп Харитон и Бачо Киро“. За 65-ти път организатори бяха СТД „Бачо Киро“ и Община Дряново, като през 2017 година се включиха и Общински комитет „Васил Левски“ – Дряново; ТД „Росица“ и Община Павликени; кметствата в Бяла черква, с. Михалци, с. Мусина и Ново село. Ръководител на похода беше Георги Цветков, председател на Общински комитет „Васил Левски“ - Дряново, водач Желязко Великов - Дряново, комендант Васил Василев – Павликени и секретар Жени Станчева – Дряново. Похода се проведе по маршрут: Бяла черква, Михалци, Мусина, Ново село, Пейна, Ритя, Дряновски манастир.

Мярка 3 - Разработване на съвместни туристически продукти със съседни общини, страни или други целеви пазари

Дейност 3.1. Сътрудничество и проучване на възможностите за създаване на общи (тематични) туристически маршрути/продукти със съседни общини или съседни и други държави

  • През 2017 г. бяха реализирани общи дейности за реклама и

маркетинг на Регион Габрово – Трявна – Севлиево - Дряново, целящи създаването на една обща маркетингова рамка и привличането на туристи към региона. През годината се провеждаха регулярни срещи между експертите от четирите общини, на които се съгласуваха дейности, обсъждаха се детайли относно тяхното реализиране.

През месец юли бе подписано общото споразумение. В проведените срещи на експертите през месеците август и септември бяха обсъждани приоритетно избора на лого на региона, подбор на снимков и информационен материал и определяне на съдържание за предвидените общи диплянки на румънски, български и английски език.

През 2017 г. започна подготовка на програма за информационен тур с румънски туроператори и блогъри, който да се проведе през 2018 г. АБТТА (Асоциацията на българските туроператори и турагенти) ще подпомогнат този тур, като лично ще отправят покана до румънските си колеги туроператори.

След обсъждане и анализиране на проведените две анкети, бе взето решение логото да представлява графично изображение, включващо характерни за четирите общини елементи, в един цвят, с няколко различни тона и нюанси.

За дипляната бяха направени професионални преводи на румънски и английски език, а дизайнът бе възложен на фирма.

По същия ред – със съгласуване, бяха извършени отделните дейности по програмата от споразумението, подготовката за участие на туристическо изложение в Букурещ TTR Bucharest, в периода 15 – 17 ноември 2017 г. и др.

От предвидените печатни материали не се осъществи отпечатването на обща регионална карта със забележителности. Мащабирането на картата, включването на община Дряново към наличните, както и изработването на идентичен дизайн бе възложено на фирма, която не успя да се справи в предвидения срок, като мащабирането на картата и нейното отпечатване ще се реализира през настоящата година.

Ползи от регионалното сътрудничество между четирите общини:

Към момента, на национално ниво все още не може да се говори за оформени региони и работещи регионални продукти, въпреки извършеното туристическо райониране, този процес е в начален стадий в България. Това обстоятелство следва да се приеме като контекст при оценяването на работата в регион между общините Габрово, Трявна, Севлиево и Дряново, които показват добър пример за осмисляне на общия туристически потенциал и първи стъпки към създаването на устойчив регионален туристически продукт. Съседството на малки общини и наличието на общи специфични ресурси, които ги обединяват (като възрожденска архитектура, занаяти, традиции, местна гастрономия) предопределя и дори изисква тяхното свързване в обща мрежа на предлагане.



Участие на региона като член в Европейската мрежа на регионите за развитие на туризъм NECSTouR

Към момента участието се осмисля като принадлежност към една от най-престижните организации в областта на туризма в Европа, а членството в такива организации е част от имиджа на една дестинация, дава видимост и добра репутация, факт, който е много ценен при реализирането на важни проекти, при кандидатстване в конкурси с европейски и световни измерения. Включително, при нужда може да се разчита на препоръки и осигуряване на достъп до важни организации и структури.

На следващ етап е важно да се пристъпи към по-ефективно участие чрез активно включване в съществуващите работни групи в NECSTouR и използване на съществуващи възможности за реализиране на проекти и партньорства. Целта е да се избере работна група, където участникът да бъде активен и ефективен. Биха могли да бъдат осъществени партньорства на различни нива, включително на академично ниво, с водещи европейски университети, членуващи в NECSTouR, с цел опознаване на съществуващите добри практики и реализирани проекти по ключовите към момента теми.

Приоритет ІV. Подобряване на базовата и туристическата инфраструктура, съхраняване на околната среда и въвеждане на енергийни екологични и ефективни технологии

Мярка 1 – Подобряване на туристическата и базовата инфраструктура в гр. Дряново и Дряновски манастир

Дейност 1.1. Изграждане на туристически обекти и атракциони

В рамките на Обществен форум – Дряново бяха одобрени за изпълнение през 2017 г. идейни проекти за обновяване и облагородяване на обекти и райони в община Дряново:



  • „Музей на открито“ /поставени информационни табла и битови оръдия на труда/ – с. Гостилица;

  • „Обезопасяване и поставяне на осветление и информационни табели в района на Въжена градина град Дряново“ – поставено е художествено осветление към скалата над сцената при Дряновски манастир;

  • Изграждане на архитектурен парк „Камъкът вечен” – изградени 3 дървени жеседки, предствящи 3 различни епохи, в района на каменния мост на Колю Фичето.;

  • „Осветяване на Църква „Св. Николай“ в село Янтра“.


Дейност 1.2. Доизграждане и реконструкция на елементи от инфраструктурата за достъп

Дейност 1.3. Доизграждане и реконструкция на вътрешна улична мрежа
Във връзка с доизграждането и реконструкцията на елементи от инфраструктурата за достъп в гр. Дряново, през 2017 г. бяха осъществени следните дейности:

  • Подлез към ж.п. гара;

  • Паркинг зад сградата на Общинска администрация – Дряново

  • Задблоково пространство на блок „Бор“

С оглед доизграждане и реконструкция на вътрешна улична мрежа, бяха извършени следните дейности:

  • Улица над ж.к. „Успех“

  • Ремонт на улица „Горнич“

  • Ремонт на улица в с. Ганчовец

  • Улица към читалището в село Зая

  • Ремонт на пътищата за селата Крънча, Кумани, Донино и Дурча.

  • Ремонт на улица към Стадион „Републиканец“ – с. Царева ливада.

В периода март – октомври, бе извършено и озеленяване, зацветяване, поддръжка и напояване на територии за обществено ползване в община Дряново.

Мярка 2 – Подобряване на туристическата, довеждаща и инженерна инфраструктура в малките населени места в общината

В община Дряново продължава ремонтът на трите градски храма - "Св.Троица", "Въведение Богородично" и "Св. Никола". Реконструкцията им, както и изграждането на храм в Царева ливада, се осъществява с европейско финансиране, по проект към Министерство на земеделието. Стойността на проекта е над 2 милиона лева. Реконструкцията ще приключи до края на годината.

Приоритет V. Провеждане на ефективен маркетинг, реклама и информационен обмен

Мярка 1 – Въвеждане на съвременни технологии за обслужване, информация и реклама

Дейност 1.1. Поддържане на Туристически информационен център

През 2017 г. Туристически информационен център – Дряново работи в периода м. август – м. декември, като бе посетен от 268 туристи. Наред с българските туристи, ТИЦ - Дряново бе посетен и от чуждестранни туристи от Русия, Великобритания, Франция, Германия, Белгия, Израел.

В Туристически информационен център - Дряново се предоставяше информация за места за настаняване и заведения за хранене и развлечения; обекти с културно-историческа значимост; природни дадености, туристически маршрути и атракции на територията на общината; НПО, административни и бизнес структури; разписание на обществения транспорт.

На повечето посетители бяха раздадени безплатни рекламни материали: списъци с културни, туристически и веломаршрути, карта на града, списък на местата за настаняване, информационна брошура с музейните експозиции, справочници и пътеводители. Нови рекламни материали, изготвени през 2016 г. за продажба в туристическия център са: 6 вида магнити “Дряново”, магнитна книжка “Дряновски манастир”, туристическа брошура Дряново – джобен формат, с информация за туристическите обекти в общината.

Периодично, собственици и управители на места за настаняване и заведения за хранене предоставяха визитки, рекламни брошури и промоционални пакети на своите обекти, намиращи се на територията на общината. Рекламните материали бяха успешно промотирани и раздавани на туристически борси и форуми в София, Велико Търново, Варна, Смолян.

Туристите имаха възможността да попълнят анкета с въпроси, свързани с тяхната удовлетвореност от престоя им в Дряново, от базовата и туристическата инфраструктура, както и от обслужването в туристическите обекти.

Периодично, собственици и управители на МН и ЗХР в община Дряново предоставяха на туристическия център визитки, рекламни брошури и промоционални пакети на своите обекти, намиращи се на територията на общината. Рекламните материали бяха успешно промотирани и раздавани на туристически борси и форуми във Велико Търново, Варна, както и в град Котел, който бе домакин на фестивала „Балканът пее и разказва“.

Дейност 1.2. Популяризиране на общината като туристическа дестинация в Интернет – изработване и разпространяване на кратки рекламни клипове


  • През 2017 г. бе създадена нова уеб платформа, обвързана с Google/Maps,

която ще може да запознава и навигира посетителите на Дряново от всички точки на света. Платформата позволява публикуване на кратки информационни карета, съобщения и отбелязване или премахване на туристически маршрути в общината. Платформата ще бъде един модерен нов сайт за туризма и основния туристически продукт в община Дряново, като той ще замести досегашния “dryanovo.com”.

Туристическо дружество "Бачо Киро" и Исторически музей - Дряново имат свои сайтове, в които представят своята дейност. Всички туристически обекти, категоризирани по Закона за туризма, всички културно-исторически обекти и атракции и всички паметници, разположени на територията на община Дряново, са регистрирани в онлайн базирана система на Министерство на туризма и са публикувани на потребителския сайт на Министерството.




  • През лятото на 2017 г. Община Дряново и и Сдружение „АЙ ЛАВ БЪЛГАРИЯ“

EООД сключиха договор за съвместна дейност. ДРУЖЕСТВОТО е собственик и администратор на интерактивната електронна платформа iLove, както и на приложението за електронни мобилни устройства iLove, като приложението е свързано с електронната платформа; Приложението за електронни мобилни устройства може да се ползва /но не само/ чрез операционните системи Android и iOS, като е свързано и осигурява достъп до редица интернет сайтове, включително, iLoveBulgaria.eu, LoveBulgaria.eu, iLoveCity.net. Чрез електронната платформа и приложението, се публикуват различни видове информация за дейността на общината и предоставят интерактивни услуги на гражданите и гостите на общината; публикуват се безплатно на приложението и на свързаните с него сайтове, по молба на общината, съобщения, клипове, информации, линкове към други интернет сайтове, отнасящи се до дейността на общината и предприети от нея инициативи и кампании, както и до историята на общината и до намиращите се на нейна територия исторически и културни забележителности, представляващи интерес за гражданите и гостите на общината; постоянно актуализира публикуваната информация, отнасяща се до общината, съгласно предоставените му от общината данни; оказва съдействие на общината като своевременно информира потребителите на приложението за различни инициативи на общината /включително социални, здравни, информационни, културни, спортни и други/, както и за възникналите извънредни ситуации, обявени от общината, и инструкции за действие в тези ситуации;
Дейност 1.3. Подобряване дистрибуцията на туристическите продукти
/Опис на материали в Приложение 2/

  • През 2017 г., за продажба в ТИЦ Дряново и дистрибуция на дестинацията в туристически борси и форуми, бяха поръчани следните рекламни материали:

1). - Магнитна книжка „Дряново“ – 30 бр. на български и 20 бр. на английски език;

- Магнитна книжка „Дряновски манастир“ - 30 бр. на български и 20 бр. на английски език;

- 6 вида Магнити тип плочка – общо 300 бр.

2). Традиционни дървени чинийки с надпис „Дряново“ – 80 бр. – 2.80 лв. за брой.

3). Отпечатани са:

100 бр. карта с турист. обекти в Дряново;

100 бр. карта на обектите в Дряновски манастир и Защитена зона „Дряновски манастир;

100 бр. листовки с местата за настаняване в община Дряново. -



  • За разпространение в ТИЦ Дряново и на участия в туристически борси, в Община Дряново бяха изготвени:

- листовка за туристическите маршрути в общината – тираж 1000 бр., която включва три вида маршрути – туристически, веломаршрути и посещение на пещери, предлагани от Сдружение Туристическо Дружество „Бачо Киро” – гр. Дряново;

- листовка за културните маршрути в общината – тираж 1000 бр., представя 4 вида културни маршрути, разработени от Исторически музей Дряново и превод на английски език, координати на ТИЦ и Исторически музей – Дряново;

- отпечатана дипляна за експозициите на Исторически музей – Дряново – 500 бр.;

- отпечатана дипляна за Ретро фотоателие към Исторически музей – Дряново;



  • През месец април бе поръчан рекламен ролбанер на Дряново.

  • Община Дряново участва с рекламно-информационно каре в печатното

издание за туризъм „България е земен рай“ с рекламно-информационна статия, представяща културния календар на Община Дряново за 2017 г. /брой 91, 2017 г./.

  • Община Дряново участва в изданието на „Пътен атлас България“,

двуезично издание, което се разпространява в големите вериги бензиностанции и книжарници в страната.

  • Подадена е информация и снимков материал за туристическите обекти и

културно-историческото наследство на Дряново, за публикуване в Алманах на българските общини.

Мярка 2 – Осъществяване на целева реклама на туристическите продукти на общината в основни генериращи пазари

Дейност 2.1. Участие на общината в национални и международни туристически изложения


  • Община Дряново представи местния туристически продукт на Международно

туристическо изложение във Велико Търново. Четиринадесетото издание на туристическото събитие се проведе от 6-ти до 8-ми април 2017 г., в Изложбени зали „Рафаил Манолов“, под патронажа на кмета на община Велико Търново. Рекламни пакети с информационни материали за Дряново получиха министърът на туризма г-жа Стела Балтова, заместник-председателят на АБТТА Ирина Найденова, посланиците на Турция, Виетнам, Южна Корея, туроператори, издатели, рекламни агенции, преподаватели, студенти и любители, чието хоби е туризмът.

  • Проведе се и участие на Община Дряново, съвместно със останалите общини в

  • областта, на МЕЖДУНАРОДНОТО ТУРИСТИЧЕСКО ИЗЛОЖЕНИЕ TTR в гр. Букурещ, Румъния /16.11 - 19.11.2017/.


Финансов отчет за изразходените средства за 2017 г.

по Програма за развитие на туризма в община Дряново

за периода 2014 – 2020 г.
Приходи за 2017 г. – 11 786,20 лв., в т.ч. от:

  • Туристически данък – 10 000.00 лв.

  • Такси за категоризация – 1730,00 лв.

  • Туристически информационен център – 56.20 лв.


Разходи за 2017 г. – 15 166,00 лв., в т.ч. за:

  • Отпечатване на ролбанер със стойка – 66,00 лв.;

  • ПР публикация в печ. издание „България – земен рай“ – 60,00 лв.;

  • Публикация в турист. издание на Атлас България – 480,00 лв.;

  • Поддръжка туристически маршрути – маркиране, почистване, кастрене–500,00 лв.

  • Поддържане на Туристически информационен център – 1830,64 лв.

  • Общо телефонни разговори – 144,00 лв.;

  • Общо разходи към „Енерго Про мрежи“ и ВиК – 787,58 лв.;

  • Интернет – 300,00 лв.;

  • Вода – 311,06 лв.

  • Поддръжка касов апарат – 2 х 144.00 лв. = 288,00 лв.

  • Създаване на уеб платформа за туризъм на община Дряново – 3500,00 лв.

  • Рекламни и информационни материали – 719,00 лв.

  • 300 бр. магнити + 60 бр. магнитни книжки – 395,00 лв.

  • Декоративни дървени чинийки с щампа „Дряново“ – 80 бр. – 224,00 лв.

  • Информационни листовки и дипляни за културни маршрути, веломаршрути, Исторически музей, ретро фотоателие – 100,00 лв.;

  • Участия в туристически изложения – 731,00 лв.

  • Туристическа борса „Културен туризъм“ във Велико Търново –

691,00 лв./участие/ + 40,00 лв. /командировъчни/ - 731,00 лв.;

  • Партньорство с общините Габрово, Трявна и Севлиево за създаване на регионален туристически продукт – 5000,00 лв.

  • Годишни вноски за членство в туристически организации – 1980,00 лв.:

  • Членство в АОСТКИН – 980.00 лв.

  • Членство в NexTour – 1000.00 лв.

  • Закупуване на материали, свързани с организацията и провеждането на

мероприятия за честването на 180-та годишнина от рождението на Васил Левски – 300,00 лв.
Планиран бюджет за 2018 г. – 15 000,00 лв.




Каталог: userfiles
userfiles -> Седмичен информационен бюлетин
userfiles -> Седмичен информационен бюлетин
userfiles -> Доклад на нпо за напредъка на България в процеса на присъединяване към ес, 2004
userfiles -> Специална оферта за сезон 2015/2016 в Евридика Хилс Пампорово Нощувка със закуска
userfiles -> Закон за бюджета на доо- 2012 г., Кодекс за социално осигуряване, 6 наредби,свързани със социалното осигуряване
userfiles -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
userfiles -> Автоматични предпазители базови конструкции и основни характеристики на автоматичните предпазители
userfiles -> Отчет 31 март 2008 г. Междинен Баланс


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница