Отчетен доклад относно: дейността на нч"изгрев-1930" С. бАничан-2016 Г



Дата28.02.2018
Размер42.65 Kb.
#59900
ТипОтчет
Народно читалище „Изгрев-1930” с. Баничан

http://icon.sim-on.org е- mail: r_ izgrev@abv

оТЧЕТЕН ДОКЛАД
оТНОСНО: дЕЙНОСТТА НА нч”иЗГРЕВ-1930” С.бАНИЧАН-2016 Г.

Читалище „Изгрев – 1930” е създадено от група ентусиасти през 1930 год. До настоящия момент е работило непрекъснато, като читалищната структура се е развивала и обогатявала непрекъснато във времето. Първоначално то се е помещавало в училището, след което през годините се е премествало в няколко различни сгради. В настоящия момент е ситуирано в сграда - общинска собственост, която не е типичната читалищна сграда и няма необходимия пространствен капацитет, за да се разгърне в целия си мащаб читалищната дейност.Въпреки затрудненията под ръководството на читалищното настоятелство, НЧ”Изгрев-1930” с.Баничан ръзгърна богата по съдържание и разнообразна по форми просветна и културно-масова работа. През отчетния период настоятелството при вземане на решения се е водело от Закона за народните читалища, решенията на общото събрание и устава. В своята дейност ЧН винаги се е стремяло да помага на всички, да откликва на нуждите и потребностите на различни групи от общността. Много грижи и внимание се полагат за развитието и израстването на младото поколение не само от с.Баничан, но и от съседното с.Господинци. В местното училище учат и децата от това село.



Към читалището функционира действаща библиотека с богат и постоянно увеличаващ се книжен фонд, която обслужва нуждите на населението от Баничан, така и жителите от съседните села. През 2016 год. фондът е увеличен с нови библиотечни материали. Благодарение на кампанията „Читалня с БНТ2” и с посредничеството на кмета на с.Господинци г-н Ахмед Ходжов бяха дарени нови книги за библиотеката. Днес тя разполага с 4 362т. библиотечни единици.Други основни дейности, които са изпълнени от читалището през изминалата година, са:

  • Функциониращите детска и женска певчески групи.

  • Възстановени и предлагани като туристическа атракция местни обичаи – „Крадене на невеста”, „Любен колак”, „Гергьовден”, „Седянка”,”Лазаруване” и др.

  • Организиране на празници и тържества съгласно културния календар на селото и общината – традиционно отбелязване на „Бабин ден”, „Трифон зарезан”, „Ден на жената” , „Ден на Народните будители”,”Коледа” и др.

  • Разпространение на туристическа информация и участие в различни туристически продукти, пакети, пътеводители и инициативи.

  • Организиране на занимания и клубове за децата и възрастните хора – плетене на пет куки, плетене на кит, работилница за коледарки и сурвачки.

  • Сътрудничество с други НПО в общината и региона – читалища от общ. Гърмен , Сатовча и Хаджидимово, ОСО гр.Гоце Делчев, училища детски градини, домове за деца и възрастни хора с увреждания и др.

- Читалището се включи в благотворителни инициативи- „Хроника срещу рака”.

  • Участие и организиране на местни, национални и международни фестивали-„Еньова буля”, Трифон зарезан, Десети международен фолклорен конкурс „Пауталия” 2016 (с награда за 2-ро място) и др.

Участия в проекти, обучения и семинари – През 2016 год. изпълнявахме проект финансиран от НФК по програма „Автентичен фолклор”, „Най-новата стара приказка:Културните символи на село Баничан. По проекта бе създадена единствена по рода си в страната и извън нея Везана карта. В Деня на картата – 7 ноември, получихме отличие от Българската Картографска Асоциация и лично от проф.Теменужка Бандрова – Председател на БКА, член на консултативния съвет на Международното общество за дигитална земя и Председател на комитета за млади учени. Да получиш признание от картографската общност е вълнуващо и емоционално. За пръв път бе инсталирана и камера за видеонаблюдение на щъркелово гнезда.

  • Поддържаме и представяме уникална мобилна изложба „Музей на чорапа”- 9-те модела чорапи на Баничан- новият символ на нематериалното наследство на региона на Гоце Делчев.

  • През 2016 год. посещението на група от 40 студенти и преподаватели от Международния Гастрономически Университет в гр.Поленцо, Италия ще остане паметен за нас. Кромида на Баничан попадна в Съкровищницата на Българския вкус. Продукта има всички данни за получаване на Европейски сертификат за качество. Вече е направен и органоелептичен анализ на кромида/ лука.

  • През 2016 год. читалището ни получи Отличие за Пазител на традициите- в категория Организация.

  • Като партньори участвахме в проект на Областна управа, сдружение „Ние жените” и гр.Кочани(ТГС България-Македония). Втория проект също по ТГС България-Гърция.

  • Поддържаме сайт на читалището, който се посещава от хора от различни точки на света.

Създадоха се стратегически партньорства:

Читалището бе поканено да представи добрите си практика не само в страната, но и в БЮР Македония. Работихме съвместно с Областна управа, БДЗП, БКА, А.Р.И.З.-7 и др.



Обучение и практика:

- Участие на работещите в читалището в обучения с цел повишаване капацитета и трансфер на знания и умения – „Обучения за обучители”, „Опазване на природата” и др.



Медии и публичност:

- Отпечатани статии във централни и регионални в-ци и списания– 24 часа, Дневник, Срума.ком, Илинден прес, Меню, в-к „Хроника” и др.

-Предавания по местни, регионални и национални телевизии и радия- Кабел САТ, БНТ, БНТ2, БТВ, НОВА, Дестинация.ВГ и др. Българско Национално Радио, радио „Фокус”, „Дарик” и др.

- Везаната карта бе отразена в Български, Френски и Международни сайтове.

- През 2017 година има отправени покани за промоция пред нови публики.

От така направения кратък отчет на дейността на читалище „Изгрев- 1930” с.Баничан е видно, че то е една креативна структура, която работи за местното развитие и просперитет, подпомага запазването на местната култура, бит и обичаи и съдейства за изграждането на атрактивния имидж на община Гоце Делчев и региона. Всичко това се е случило с подкрепата и активното участие на местните власти в лицето на ОбА гр.Гоце Делчев, Кметство с.Баничан, Кметство с.Господинци, Кметство с.Делчево, бизнеса, местната общност и всички заинтересовани страни.

Читалищното настоятелство изказва своята благодарност на всички самодейци, партньори, приятели и съмишленици. Желаем им здраве и за напред заедно да продължим да творим в името на културното развитие и просперитета на читалището и селото.

21.04.2017 год. Костадин Мандев,



с.Баничан Председател на Настоятелството
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница