Педагогическа система на Ян Амос Коменски



Дата12.01.2024
Размер7.53 Kb.
#119911
ТипУчебник
Педагогическа система на Ян Амос Коменски
Свързани:
Хуманистичната педагогика на Януш Корчак2

Педагогическа система на Ян Амос Коменски
Ян Амос Коменски е чешки религиозен деец, мислител, общественик, родоначалник на съвременната педагогика.
През 1650 г. е поканен да помогне за организирането на масови училища в Унгария. Там той създава Пансофистко училище. Също в Унгария приключва работата си върху първия в човешката история илюстриран учебник, наречен „Светът в картини“, издаден на латински език през 1658 г.
Основната цел на обучението, която Коменски формулира е всестранното развитие на човешката личност. Като изхожда от целта на възпитанието и верен на своите демократически възгледи, Коменски обосновава необходимостта от всеобщо образование на всички, без разлика на социална принадлежност, религия и пол. Не бива да бъдат пренебрегвани и тези, които по природа са по- слаби и се развиват по-бавно.
Особено внимание Коменски отделя на принципа за нагледност. Този принцип отговаря на неговото модерно схващане, че трябва да се избягва насилственото запаметяване и за да се усвоява всичко лесно, нужно е да се заангажират сетивата. Това изискване се отнася до обучението по всички учебни предмети. Особено важно е също така в учениците да се възпитават трудови добродетели.
Коменски не само е поставил, но е привел в система и е обосновал основните положения в педагогическата наука.
Велика дидактика”
Голямо световно признание получава педагогическият му труд “Велика дидактика” Съдържа 33 глави и е първата систематизация на педагогиката под формата на дидактика от позициите на учението за пансофия. Съдържа отговори на въпроси (от днешна гледна точка) от областта на теорията на възпитанието,обучението, психология на образованието, структура и управлението на училището.
С “Великата дидактика” той изпъква като създател на първата
Написаната на латински език „Дидактика“ цели вече подобряването на учебното дело във всички страни. Дидактичните проблеми се преплитат с пансофските стремежи на автора, с желанието да се работи за разбирателството между хората от всички нации и за установяване на мир на земята.
Основните идеи във Великата дидактика са: човекът е най-висшето и най-превъзходно божие творение; възпитанието на човека започва от най-ранна детска възраст; грижите и възпитанието са задача на родителите; всеки има право да постъпи в у-ще и да се образова; училището е длъжно да просвещава разума, направлява волята, пробужда съвестта; задачите на възпитанието са да развие в единство ума, сърцето, уменията и волята.
Методът на преподаване е длъжен да се съобразява с различните особености и заложби на учениците правилното обучение и редът на преподаване да се съобразяват с реда в природата, от това следва всяко упражнение има своето място и постепенно преминава към друго по-сложно, нужно е да има добри учебници; първо да се полагат основите на общото образование; да се разпределя учебното време по часове, дни, седмици, месеци, година; обучението би било леко и приятно ако започва на време, върви от лекото към трудното, ако учениците първо разбират, после пишат и говорят, различните дисциплини се сменят последователно и не се насилва ума и паметта.
В началото на учебния ден да се събужда желание за учене, трайно залагане на основите на науките, езиците и изкуствата, да се наблюдава да се ползва анализ и синтез в единство, разбиране на наученото, занятията в училището да се разпределят така, че следващото да се основава на предното, да има взаимна връзка между знанията и уменията, да се вижда причинната връзка на нещата.
Дейността на Ян Коменски се определя в съвременността като изключително плодотворна, а личността му — като всестранно развита. Неговите идеи в областта на мисленето и най-вече на педагогиката имат революционен характер. Ето защо, Коменски се определя за родоначалник на съвременната педагогика. 

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница