Позиция на националния съвет на бсп



Дата19.01.2018
Размер159.89 Kb.
#48647


ПОЗИЦИЯ

НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ НА БСП

ЗА ЕДНОГОДИШНОТО УПРАВЛЕНИЕ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ГЕРБ

За една година управление правителството на Политическа партия ГЕРБ, подкрепяно от Партия „Атака“ и Синята коалиция, ясно показа основната си цел - овладяване на цялата власт. Начините и средствата, с които се преследва тази цел, определят характера на това управление като авторитарно, недемократично и антиконституционно.

Главни характеристики на политиката на тройното управление на ГЕРБ, „Атака“ и Синята коалиция са:

-ликвидиране на духовността, на културния живот и на историческата памет на нацията;

-отнемане на социалните права и на придобивките на българските граждани;

-ограничаване на достъпа до здравно-медицинско обслужване и лекарствена помощ;

-замразяване и фактическо намаляване на доходите;

-провеждане на политика в интерес на тесни олигархични и корпоративни кръгове;

-подкопаване на финансовата стабилност;

-покровителстване на сивия сектор и корупцията, съчетани с драстични примери за конфликт на интереси;

-ерозиране на конституцията, отхвърляне на принципа за разделение на властите, подкопаване устоите на държавността;

-преследване на политическия противник;

-установяване на авторитарен едноличен стил на управление, делегитимиране на Народното събрание, контрол върху медиите, показни полицейски акции, репресия върху местната власт.

В социалната политика за първи път под въпрос е поставено физическото оцеляване на българските граждани.

Системата на здравеопазване е пред пълен срив. Целенасочено се въвежда платено здравеопазване, подготвят се за приватизация и ликвидация лечебни заведения.

Пенсионната политика е насочена към приватизация на пенсионната система и ограничаване на възможностите на българските граждани да се ползват от нея чрез вдигане на годините за трудов стаж и на възрастта за пенсиониране.

Пред ликвидация са поставени образованието, науката и културата. Поставят се бариери пред конституционното право за равен достъп до образование на младите хора. На политически и финансов натиск са поставени университетите, БАН и Селскостопанска академия. Закриват се цели културни институти. Под въпрос е съществуването на читалищата. Правителството репресира структури и дейности, опазващи националната идентичност и културната памет. Грубо се унижават дейци на културата, науката и образованието.



В икономическата и финансовата сфера се води умишлена политика за несъбиране на приходите. Покровителстват се сивият сектор и контрабандата, като по този начин се ликвидират почтеният бизнес и българското производство. Това е ясен знак за политика в полза на тесни олигархични кръгове и в ущърб на националните интереси и на европейските перспективи.

Не се оправдаха очакванията за по-добро усвояване на европейските средства. За една година България от 14-о място по усвояемост на средства отиде на 26-о. Това е пряко следствие от извършения погром върху държавната администрация, вследствие на което се ширят дилетантщина, посредственост и некомпетентност.



Системата на националната сигурност се обезкръвява и обезсилва. Политизирането в работата на МВР демотивира голяма част от служителите. В последните осем месеца уволнени от ДАНС са над петстотин висококвалифицирани офицери. Това отношение на държавата създава опасения относно интеграцията на уволнените служители в обществото, като е възможна следващата стъпка – интегрирането им към престъпността. Показността и безрезултатността на акциите на МВР води до агресия срещу съдебната система и създава предпоставки за нарушаване на принципа за разделение на властите. В същото време наблюдаваме невиждан ръст на битовата престъпност.

През тази първа година от управлението на ГЕРБ, „Атака“ и Синята коалиция беше въведен интегриран модел на управление на отбраната по един деформиран и едностранен начин. Наблюдава се подценяване и обезличаване на военното начало в него. Възникват основателни опасения за политизация на МО и въоръжените сили. В резултат на тази политика настъпва демотивация на личния състав и несигурност за кадровото развитие.



* * *

Една година е достатъчно време за формулиране и последователно провеждане на политики, за изпълнение на сериозна законодателна програма и за предприемане на ефективни антикризисни мерки от правителството. За една година правителството на ГЕРБ показа:



1. Липса на визия за развитието на страната и провал на антикризисните мерки

През целия предходен мандат беше водена благоразумна макроикономическа и фискална политика. Тогава ЕК ни поставяше в групата на първите пет страни с най-нисък икономически риск заради стабилните държавни финанси.

След едногодишното управление на ГЕРБ икономическата криза в България се задълбочава. Некомпетентната политика на правителството я превръща във фискална, социална и политическа криза. Бездействието на правителството, неговата мудност и нерешителност изострят проблемите, вместо да ги решават.

Приетият от Министерския съвет на 1 октомври 2009 г. антикризисен план съдържаше 78 мерки. Този план не е изпълнен, мерките отдавна са забравени. От одобрените със социалните партньори преди два месеца 59 антикризисни мерки все още не се е състояла нито една.

Публичните финанси са в критично състояние. Въпреки грандиозните обещания за спиране на контрабандата и свързване на информационните системи на НАП и Агенция „Митници”, оприличено с “два контакта и един кабел”, правителството демонстрира пълна неспособност да реализира планираните в бюджета приходи. За първите пет месеца на 2010 г. общите приходи и помощи са 9,36 млрд. лв., разходите са 10,72 млрд. лв. и дефицитът е 1,360 млрд. лв. Изоставането в приходите само за първите пет месеца е над 35,3% от годишния разчет.

Провалът в събираемостта на приходите, растящите разходи и липсата на буфери в бюджета доведоха до предложението за актуализация на бюджета, първата от 1996 г. насам. В нея е предвидено сериозно неизпълнение на приходите от ДДС с 940 млн. лв., на акцизите с 680 млн. лв., на корпоративния данък с 270 млн. лв. и на митата с около 50 млн. лв. Изготвените оценки за изпълнението на приходите за 2010 г. на годишна база очертават неизпълнение в общ размер около 2 млрд. лв., или 2,9% от прогнозния БВП. Бюджетният дефицит на касова основа се предвижда да достигне 3,9% от БВП, като се финансира основно от фискалния резерв, който се предвижда да достигне долна граница от 4,3 млрд. лв., т.е. да се върне на нивото си от 2004 г.

Проблемите в реалната икономика се задълбочават заради неадекватни и грешни решения на правителството. Забавени плащания от над 2 млрд. лв. към фирмите по вече изпълнени договори, забавено възстановяване на ДДС от близо 800 млн. лв., удържане на „такса" от 7,5% от Банката за развитие при разплащане на забавени плащания, липсата на правителствени мерки по облекчено кредитиране, липсата на държавни инвестиции, които да заместят отсъствието на частни вложения, довеждат до фалит на фирми и предприятия. Липсата на мерки на пазара на труда в съчетание с тежката икономическа криза доведоха до ръст на безработицата от над 140 хил. души към края на февруари 2010 г. в сравнение с февруари 2009 г. Особено обезпокоителен е ръстът на безработицата при младите хора.

Общините изпитват финансови затруднения и повечето от тях са в структурен дефицит. Не се осигурява 15% съфинансиране от държавата, което блокира усвояването на средствата по оперативните програми. Голямо предизвикателство пред общините през 2010 г. ще бъде при непроменена приходна база да осигурят ресурси на местно ниво. Първоначалните данни за размера на постъпленията на местните данъци и такси за март и април показват тенденции на намаляване на приходите. Въпреки планирания за 2010 г. размер на местните приходи от около 1,7 млрд. лв., реалното изпълнение се очаква да бъде поне с 300 милиона лева по-малко.

В актуализацията на бюджет 2010 г. е предвидено намаление на трансфери на държавни субсидии за общините, което ще доведе до силно свиване и замразяване на капиталови разходи и инвестиционни проекти, до влошаване на качеството на общинските дейности. И неизбежно ще доведе до дестабилизация в местните власти, което ще има сериозно влияние върху предстоящите местни избори през 2011 г.

2. Липса на ясна законодателна програма и провеждане на политика, насочена към защита на корпоративни и частни интереси чрез приемане на лобистки закони

За една година управление правителството на ГЕРБ не представи пред парламента и обществото свои законодателни приоритети. Работата на Народното събрание е фрагментарна и хаотична. Приемат се актове в противоречие с конституционни норми. Често действията на управляващите са в разрез с правилника за работа на Народното събрание. Правят се промени във вече приети закони поради некомпетентност или за защита на частни корпоративни интереси.

Управляващите внесоха в парламента множество лобистки промени в Закона за нотариусите, който обслужва частни интереси на депутати от ГЕРБ и „Атака"; в Закона за горите, обслужващ интересите на депутати от ГЕРБ - собственици на гори; в Закона за лова, който облагодетелства депутати от ГЕРБ - притежатели на ловни стопанства; в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи в полза на едри арендатори от ГЕРБ и т.н.

Постоянно изразяваните намерения да се ликвидират конфликтите на интереси противоречи на фактите. Не се води реална борба с корупцията и наличието на конфликт на интереси. Това доведе до отрицателна оценка в Годишния доклад на ЕК за напредъка на България по глава „Правосъдие и вътрешен ред", където се казва, че Законът за конфликт на интереси не се прилага ефективно и се препоръчва създаване на независим орган, както и че в областта на обществените поръчки липсват координация и контрол и съществуват нарушения в процедури и правила.



3. Обедняване и влошаване качеството на живот, неизпълнение на социални ангажименти и отнемане на вече придобити социални права, прехвърляне тежестта на кризата изцяло върху хората

Българите обедняват. Безработицата се увеличава. Всички основни показатели, характеризиращи благосъстоянието на обществото, се влошават.

Доходите от труд се свиват и губят покупателната си способност. За първи път от десетилетие домакинският доход от работна заплата намалява с близо 6%. Размерите на всички социални плащания са замразени до края на мандата на правителството.

Законодателната политика на правителството в първата една година от управлението му беше подчинена на безцеремонното отнемане на завоювани социални права.

Още с встъпването си в длъжност правителството на практика отмени осъвременяването на пенсиите за 2010 г., в т.ч. и минималните пенсии, като показа, че няма намерение да ги увеличава в следващите четири години.

Правителството отне правото на хората във временна неработоспособност на адекватно обезщетение при болест. Не признава правото на работещите да ползват натрупан платен годишен отпуск. Наруши Конституцията на Република България и погази приети от страната международни трудови стандарти.

Нарасна броят на трудовите злополуки, забавянето на заплати и обезщетения, погазването на трудови и социални права на наетите лица.

Нищо не се предприема и по отношение на трудовите доходи на работниците и служителите. Обещанията, че минималната работна заплата ще бъде увеличена от 1 юли 2010 г., останаха само по вестниците и в архивите на телевизионните предавания.

Политиката за интеграция на хората с увреждания бе сведена до социално подпомагане и благотворителност, но не и до реализация на правата им като пълноценни граждани. В Националния план за действие по заетостта за 2010 г. няма никакви мерки за трудовата интеграция на хората с увреждания. Размерите на социалните помощи и интеграционните добавки за хората с увреждания са замразени. Отменено бе използването на правото на две безплатни пътувания с автобус.

Правителството допусна икономическата криза да се превърне в социална. Вместо да търсят начини за смекчаване на социалните последствия от кризата върху българските домакинства, управляващите прехвърлят цената й върху майките, хората с увреждания, пенсионерите, безработните.



4. Симулиране на реформи, съчетано с унищожаване на административния капацитет на държавната администрация

Правителството на ГЕРБ няма последователна воля за провеждане на реформите. Обявените намерения често се променят. Излъчваха се непоследователни и взаимоизключващи се идеи за реформи в здравеопазването, пенсионната система, образованието, административната сфера и т.н.

Системата на здравеопазването е пред пълен срив. Реформата в здравеопазването лишава големи групи български граждани от достъп до здравеопазване, води до платено здравеопазване, приватизация на лечебни заведения и геноцид за голяма част от българите.

Проведе се административна чистка на всички нива в управлението на здравната система с цел поставяне на удобни на управляващите лица. Липсва стратегия за здравната система и нейното развитие, както и ясно формулирани критерии за качество и индикатори за постигане на декларираните резултати. Провеждат се непоследователни действия на парче, водещи до тежка дестабилизация на националната система на здравеопазване, икономически поражения в системата и ненужно напрежение сред цялото население. Правителството е фиксирано само върху проблемите на болничната помощ. Липсва адекватно финансиране на клиничните пътеки, което доведе до предложение за завишаване на предвидените суми с 220 млн. лв. само 6 месеца, след като бе приет „безалтернативният” бюджет 2010.

Водената пенсионна политика е насочена в две направления: подготовка за бъдещата приватизация на пенсионната система чрез умишлената й дестабилизация и свеждане на нивото на закрила до минимум.

Знаейки, че намалението на осигурителната вноска с 2 процентни пункта ще доведе до намаление на приходите с над 400 млн.лв. за 2010 г., правителството предприе тази стъпка. Мотивите бяха, че така ще се даде „глътка въздух” на работодателите да задържат работни места. Вижда се, че това не става. И ако наистина беше така, защо цялото намаление на осигурителната вноска не бе в полза на работодателя? Така държавната пенсионна система се дестабилизира финансово, което е и идеята на управляващите – в близко бъдеще да кажат пред обществото: „Вижте, държавната пенсионна система е нестабилна, няма да издържи финансово. Ето защо всички осигурителни вноски трябва да се насочат към частните пенсионни фондове.”

Правителството по ясен начин показа, че няма намерение да увеличава пенсиите в следващите четири години. Под прикритието на „гъвкав механизъм за осъвременяване” управляващото мнозинство отмени „Швейцарското правило” за осъвременяване на пенсиите и отказа да актуализира размера на минималните пенсии.

Деградацията в областта на пенсионната политика стигна дотам, че българските пенсионери бяха наречени „лош човешки материал” от самия министър-председател. И в пълен синхрон с тези изказвания Бойко Борисов отмени увеличението на „вдовишките” добавки и отложи изплащането на добавките за старост към пенсиите на 75-годишните „опротивели му” вече пенсионери.

Когато ЕС в своята стратегия „Европа 2020" предвижда 3% от БВП за наука, българското правителство оряза средствата за наука до 0,2% от БВП. Върна платеното обучение във ВУЗ и увеличи размера на студентските такси в държавните висши училища.

Държавната субсидия за образование в сравнение с 2009 г. е намалена с 11%. Правителството обаче намали със 140 млн. лв. средствата за наука за 2010 г. и без всякакви аргументи отряза от бюджета на БАН още 10 млн. лв. Под лозунга за реформи се провеждат ликвидаторски действия по отношение на националните научни центрове - Българска академия на науките и Селскостопанска академия. Водят се до фалит държавните образователни институции.

Сред най-важните въпроси е изпълнението на бюджета за висшите училища – на 83%. Съществуват притеснения за още по-голямо ограничаване на изпълнението на бюджета – на 75%, което ще създаде огромни трудности пред държавните висши училища. За 2010 г. няма обявени конкурси за фонд „Научни изследвания”, нулеви са нивата на средствата за научноизследователска дейност в университетите. Управляващите поставят БАН и СА под финансов и политически контрол. Цинични са и опитите на управляващите да противопоставят българските учени на отделните социални групи в българското общество, насаждайки омраза и нетолерантност към представителите на умствения труд и интелекта. Противопоставят се държавно и частно образование, различните сфери на висше образование, университетите и научните организации. Изключително тревожен е и фактът, че правителството не предприема никакви стъпки за повишаване на научния капацитет на България. Хаотична е законодателната дейност в сферата на образованието, предлагана от българското правителство, без ясна стратегия и последователност на приеманите текстове.

Не се реализира реформата в администрацията - намерението тя да бъде съкратена и направена по-гъвкава и оперативна. Според обещанието на ГЕРБ всички агенции трябваше да бъдат закрити. Към днешна дата това не е направено. С обещания за икономии и преструктуриране всъщност се извърши политическа чистка. Бяха освободени професионалисти, назначавани при предишното управление.

С цел да се овладеят политически независимите регулаторни органи бяха извършени законодателни промени, с което се намалиха техните мандати, бяха освободени ръководствата им и бяха назначени удобни на управляващите хора.

5. Едноличен стил на управление, съчетан с политически реваншизъм и полицейщина

Политическият реваншизъм е най-силната страна на това управление. Бяха използвани всички форми на ревизиране на действията на предишните управляващи. Инспекторати, министерства, Сметната палата, парламентът бяха впрегнати в търсене на злоупотреби и изнасяне публично на данни за тях. Без доказателства бяха посочвани хора от БСП и нарочвани за виновни до доказване на противното.

Държавата се управлява еднолично. Обезличава се ролята на институциите. Министър-председателят прави изказвания като „Ще наредя на парламента". Представители на изпълнителната власт определят кога ще бъдат разпитвани и привличани като обвиняеми министри от бившето управление.

Размива се разделението на властите. Правят се опити да се заглуши демократичният глас на опозицията и да се потъпкват принципи на демокрацията. Който си мълчи, е добър, който критикува управлението – се разследва.

С този стил на говорене и поведение се противопоставят групи граждани едни срещу други, насаждат се омраза и нетърпимост. Предприетите показни действия срещу престъпността и корупцията не повишиха сигурността на гражданите, напротив - престъпността като цяло се увеличи с 4%, а битовата - с 12%.

6. Забавяне в усвояване на еврофондовете

Изключително сериозно е положението с усвояване на еврофондовете. България има възможност да реализира през периода 2007-2013 г. от европейските фондове проекти на стойност 11,4 млрд. евро, или изчислено на човек от населението, се падат по 1488 евро. Въпреки проблемите през първите години на членството при договаряне и усвояване на средствата от европейските фондове, до средата на миналата година България се нареждаше на 14-о място по оценки на ЕК. Според тазгодишните пролетни оценки, в средата на седемгодишната финансова перспектива, след 10-месечно управление на настоящото правителство, тази позиция вече е добро минало – в новата класация страната ни вече е 26-а или предпоследна. Рязкото влошаване може да се обясни с разрушаване на административния капацитет, с опитите на правителството да оказва натиск върху фирмите-изпълнителки на проекти, както и с неосигуряването на средства за съфинансиране по отделните програми и проекти.

Основните проблеми на правителството по усвояване на фондовете продължават да бъдат липса на стратегия за целите при усвояване на европейските фондове. Забавени са подготовката и изпълнението на големи проекти. От индикативните 23 големи проекта за периода 2007-2013 г. до април страната ни е подала само пет (три от които са от времето на предишното правителство и до момента само те са одобрени). В същото време Румъния е подготвила и подала 34 от очакваните 89 и има одобрени и стартирани 23 големи проекта. Поради забавяне и на проектите за техническа помощ за подготовка на инфраструктурни проекти, финансирани по ИСПА, към момента има сериозен риск след края на 2010 г. тези средства да бъдат изгубени, но още по-сериозна е опасността проектите за подготовка на бъдещите мащабни инвестиции да бъдат стопирани. Наблюдават се усложнени и непрозрачни процедури, липса на ефективен контрол и поемане на отговорност от съответните звена, бюрокрация.

В обобщение - само за една година ситуацията в страната е драстично влошена - не само като отстъпление от достигнатите икономически резултати и социални придобивки, но и в съпоставка с другите страни от ЕС и региона, като България твърдо се установява на последните места дори в сектори, в които имахме отлични или добри показатели. На фона на недобрата комуникация с Еврокомисията странно и релефно се откроява отличното взаимодействие между ГЕРБ и скандално известния й съюзник „Атака", прочут в ЕС като антиевропейска, ксенофобска и антисемитска политическа формация.

Само за една година България напусна позициите си на фискално солидна държава, със стабилни публични финанси и от малкото европейски страни, реализиращи бюджетни излишъци, се превърна в държава на бюджетните дефицити, надвишаващи маастрихтските критерии, въпреки голямото говорене за ERM-II и Еврозоната.

Настоящото правителство завари преди една година държава с доверие и авторитет пред международните финансови институции и ЕК, с предсказуемост и солидност на фискалната си позиция. Днес над страната ни тегне сянката на съмнението в достоверността на икономическите и финансовите ни данни, с открита наказателна процедура от страна на ЕК за допуснат прекомерен бюджетен дефицит.

Привлекателният инвестиционен климат бе в основата на притока на 25 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции за четирите години на предшестващото правителство. В краткия период на управление действащото правителство успя да изгони стратегически инвеститор като RWE и полага усилия да стори същото и с останалите. Поредица от инвестиционни намерения на частния сектор се отлагат или замразяват, а общият размер на чуждите инвестиции е повече от скромен – 253 млн. евро за първите пет месеца на годината, с 958 млн. евро по-малко в сравнение със същия период на 2009 г.

За периода 2005-2008 г. България ежегодно увеличаваше заплати, пенсии, разходи за образование и здравеопазване, за наука и култура. От средата на миналата година тези разходи постоянно се съкращават, пенсионната и здравната система са изправени пред срив, възстанови се платеното висше образование, размерът на финансиране на науката достигна до нивата отпреди едно десетилетие.

За една година ГЕРБ не успя да формулира националния интерес и да го отстоява ефективно във външнополитически план. Свидетели сме на хаотична и дебалансирана външна политика, която поставя на сериозно изпитание отношенията ни с ключови страни от ЕС и особено с Руската федерация. Липсва стратегическа визия относно големите енергийни проекти, с което се обрича на неуспех повишаването на геополитическата тежест на страната ни в региона. Най-смущаващо е, че за тази година България не реализира нито една външнополитическа инициатива и не демонстрира активност в сферите, в които предишното правителство беше особено успешно - политиката на България и ЕС към Западните Балкани и Черноморския регион. Правителството на ГЕРБ пропиля натрупания външнополитически капитал от предишното правителство - прогнозируемост като съюзник и партньор във външната политика.

До момента икономическата и финансовата политика на правителството е напълно неадекватна на икономическата среда, без никаква антикризисна насоченост и с неясни и често променящи се цели. Първоначалната стратегия за балансиран бюджет и контрол върху разходите бе заменена в последните месеци с „разточително популистко харчене”, по израза на аналитиците от цитирания Виенски институт. В резултат днес наблюдаваме първите отчетливи резултати – задълбочаване, вместо смекчаване на проявленията на икономическата криза. Този извод е очевиден вътре в страната, а докладът на австрийските анализатори показва, че вече е идентифициран и от външните наблюдатели. За първи път в последните 12 години е застрашена грижливо поддържаната от предходните три български правителства макроикономическа и финансова стабилност, налице е ускорено масово обедняване и рязко влошаване на качеството на живот.



България върви към недемократично и антихуманно управление! България върви към пропаст! Въпросът днес е България да оцелее, да запази европейската си перспектива. БСП е призвана с политически действия и конкретни актове да защити конституционния ред, демокрацията, човешките и социалните права на гражданите.

(Приета с решение на НС на БСП



от 24 юли 2010 г.)




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница