Приложение №2 към чл. 6 Информация за преценяване на необходимостта от овос



Дата24.05.2017
Размер216.28 Kb.
#21894
Приложение № 2 към чл. 6

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

I.

Информация за контакт с възложителя:

 




1.

Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

„Милосърдни сестри на свети Винкенти от Паула”, ЕИК 175691846, седалище гр. Пловдив, ул. „Захаридово” № 90, кв. Коматево, религиозна инспекция: Католическа църква в България




2.

Пълен пощенски адрес.

гр. Пловдив 4000, обл. Пловдив, общ. Пловдив, ул. „Жан Жорес” № 1




3.

Телефон, факс и e-mail.

0887945412; polonov@abv.bg




4.

Лице за контакти.

Упълномощено лице за контакти: инж. Христо Георгиев Полонов




 

 


II.

Характеристики на инвестиционното предложение:

 

 

1.

Резюме на предложението.

Целта на настоящето инвестиционно намерение е издаване от Басейнова дирекция – Пловдив на разрешително за водовземане чрез ново водовземно съоръжение – реинжекция, от подземни води. Предвижда се изграждане на три броя тръбни кладенци, един черпещ и два нагнетателни. Тръбните кладенци ще разкрият кватернерния водоносен хоризонт в незаливната тераса на р. Марица. В района на града тя е изградена от алувиално-пролувиални образувания. Водното тяло е с код BG3G000000Q013.




2.

Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

За достигане на максимална функционалност на ново-проектираната чилър система в „ Милосърдни сестри на свети Винкенти от Паула “ е необходимо изграждане на нови водовземни съоръжения. Подземната вода ще бъде използвана като средство за топлообмен и по никакъв нячин няма да бъдат влошавани нейните фонови показатели. Изграждането на въпросната чилър система ще доведе до максимална енергийна ефективност на пансиона за монахини католички .





3.

Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.




Площадката, на която ще се реализира инвестиционното предложение е дворно място от 1890кв.м –хиляда осемстотин и деветдесет кв.м. , с построена в него Църква, със застроена площ от 175- сто седемдесет и пет кв.м., представляващо УПИ XIV – Църква от кв.42 по план гр. Пловдив, ул.“Захаридово“№90, при граници: УПИ XV – 735, УПИ XVI- 734, УПИ XVII -736, УПИ XIII – 733. Няма данни за връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.







4.

Подробна информация за разгледани алтернативи.

Тръбните кладенци ще разкрият кватернерния водоносен хоризонт в незаливната тераса на р.Марица. В района на града тя е изградена от алувиално-пролувиални образувания. Водното тяло е с код BG3G000000Q013.




5.

Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Площадката, на която ще се реализира инвестиционното предложение е дворно място от 1890кв.м –хиляда осемстотин и деветдесет кв.м. , с построена в него Църква, със застроена площ от 175- сто седемдесет и пет кв.м., представляващо УПИ XIV – Църква от кв.42 по план гр. Пловдив, ул.“Захаридово“№90. Площта която ще заема сондажната машина е незначителна и за кратък период от време.




6.

Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.
Проектирането и изграждането на три броя тръбни кладенци на територията на пансион за монахини католички – Милосърдни сестри на Свети Винкенти от Паула е продиктувани от тяхното инвестиционно решение за изграждане на система за охлаждане и затопляне чрез термопомпа (чилър система).Необходимото водно количество техническа вода се изчислява на база часовия график на работа на термопомпата (в годишен аспект) и големината на сградата, която ще отопля и охлажда. Като се вземе впредвид нуждите на пансионна работния цикъл и необходимото водно количество ще са както следва:

  • Работни дни (годишно) – 365 дни (цяла година);

  • Максимален дебит Qmax = 5,00 dm/s (само при максимален режим на работа);

  • Средноденонощен дебит Qсрд = 1,70 dm/s = 147,00 m/d;

  • Годишен воден обем Qгод = 53 611,20 m;

Избрания принцип на работа обезпечаващ нуждите на термопомпата се базира на изследвания и изчисления на база които проектираме:

На територията на пансион за монахини католички – Милосърдни сестри на Свети Винкенти от Паула, предвиждаме да бъдат изградени един брой черпещ сондаж с Qmax = 5,00 dm/s и два попивни сондажа, които да поемат Qmax = 2,50 dm/s (всеки един).

Така проектираната схема на реинжекция (вода-вода) няма да доведе до химическо замърсяване на водата във водоностния хоризонт. Изменението на температурата в попивните тръбни кладенци ще е Δ t = 3ºС, като цяло ще е 3º по-висока зимата и 3º по-ниска през лятото, за които в проекта са направени изменения на пластовите изменения на температурата в план и разрез.

Така изградената система за отопляне и охлаждане ще доведе до висока ефективност и запазване на екологичното равновесие.




7.

Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се предвижда изграждане на нова пътна инфраструктура.




8.

Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Предвижда се конструкцията на съоръженията за добив на подземни води да осигурява изолиране на водите от по-горе лежащите водоностни пластове които са изградени от финни пясъци . По този начин добиваната подземна вода ще бъде с по- добри качества и без наличие на финни песъчливи частици. Чрез изолирането на горните водоноси в нагнетателните тръбни кладенци се постига пълна ефективност на системата за реинжекция. Тръбните кладенеци ще бъдат изградени с автосондова апаратура. Проектна дълбочина – 35.00 m. Сондирането ще бъде безядково с обратна цирколация на глинестия разтвор.

Предвижда се нормална и продължителна експлоатация на съоръженията. Използването на подземните води ще се извършва по реда и условията на издаване на Разрешителното за водовземане от подземни води чрез нови водовземни съоръжения на Басейнова Дирекция – ИБР.



9.

Предлагани методи за строителство.

След прокарването на трите тръбни кладенеца и геофизичните работи конструкцията на тръбните кладенци ще бъде следната:



ТК черпещ

0,00 – 9,00 m – плътна PVC тръба  200 mm

9,00 – 12,50 m – филтри  200 mm

12,50 –32,00 m – плътна тръба  200 mm

32,00 – 34,00 m – филтри  200 mm

324,00 –35,00 m – плътна тръба  200 mm (утайник)



ТК нагнетателен №№ 1 и 2

0,00 – 9,00 m – плътна PVC тръба  200 mm

9,00 – 34,00 m – филтри  200 mm

34,00 –35,00 m – плътна тръба  200 mm (утайник)

Филтровата част ще бъде от РVС тръби с процепи, с размери дължина 150 mm и широчина 3 mm. Светлото сечение на прорезите е изчислено в т.5 Свързването между тръбите ще се осъществи с муфи и болтове, съобразени с дебелината на стените на тръбите.

Пространството между ствола на сондажите и обсадната колона в интервала 0,00 – 20,00 m ще бъде запълнено с филц фракция 5 – 15 mm.

На вече обсадените ТК-ци ще се извърши прочистване на ствола и задфилтровото пространство с ерлифтно водочерпене до пълно избистряне на разкритата вода – най-малко 8 часа (една машиносмяна). След пълно усвояване на водоносния пласт и точно установяване на естественото водно ниво ще се проведе опитно водочерпене и възстановяване , като се приложи приетата методика. Изискването за продължителност на водочерпенето в този случай е 24 часа (чл.100, ал.1 от Наредба № 1). В края на водочерпенето ще се вземе водна проба за пълен химичен анализ за изясняване качествената характеристика на водата. Ще се проведе и хидравличен тест на три степени по отношение на дебита с продължителност на всяка степен 1 час. Данните ще се използват за определяне филтрационната характеристика на водоносния пласт и експоатационните ресурси на ТК-ци.


10

Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на изграждането на тръбните кладенци не се предвижда използването на природни ресурси.

Експлоатацията на тръбните кладенци с цел добив на подземна вода, ще бъде съобразена с условията на разрешителното издадено от Басейнова Дирекция – ИБР


11

Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.




Генерирания материал ще е главно земна маса с различен зърнометричен състав и с незначително количество. Вероятното предназначение ще е за земен насип в границите на имота.


12

Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

Инвестиционното предложение съдържа необходимите мерки за недопускане на здравен риск и замърсяване на околната среда. По-значимите от тях са както следва:


Компонент въздух: По време на строителство ще се използва автосондова апаратура, при която ще са сведени до минимум праховото замърсяване. Предвижда се периодично оросяване на площадката и пътя до нея, особено при топло и ветровито време.

През време на експлоатация не се очаква наднормено замърсяване на въздуха.


Компонент води: Предвид безядковото сондиране, на тръбните кладенци и в двата участъка задължително ще се направят сондажно-геофизични изследвания. Ще се приложат методите на: естествената пляризация – ПС, привидното съпротивление – ρпр и гама каротаж - ГК. По този начин ще се получи точна представа за дълбочината и мощността на песъчливите и глинестите разновидности в разреза, още повече предвид по-горе посоченото. Така ще се прецезира по-точното разположение на комбинираните обсадни колони. По време на експлоатация на съоръженията ще се правят редовни замери, ревизии и планови ремонти. Не се очаква отрицателно въздействие върху баланса на подземни водив
Компонент почви: С цел недопускане замърсяване на подземните води и почвата, при изграждането ще се използват PVC тръби – специално предназначени за тръбни кладенци
Отпадъци: Не се очаква формиране на строителни и битови отпадъци.

Работните площадки ще бъдат заравнени и подготвени за затревяване.


Ландшафт: Предвидено е допълнително затревяване на терените около съоръженията.Съществуващият ландшафт няма да бъде променен. Ще се предвиди озеленяване.
Мерки за намаляване на шум и вибрации:

Ще бъдат взети подходяши мерки с цел предотвратяване генерирането и разпространението на шум и вибрации.





13

Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Не се налагат други дейности свързани с инвестиционното предложение.




14

Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

При реализиране на проекта ще бъде необходимо издаването на Разрешително за водовземане от подземни води чрез ново водовземно съоръжение от Басейнова Дирекция – ИБР.




15

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Не се очакват негативни влияния върху отделните компоненти на околната среда и върху факторите, които й въздействат.




16

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Риск от инциденти.

При спазване на всички инструкции риск от инциденти, които да увреждат околната среда не се очаква, респективно не се очакват неблагоприятни въздействия върху здравето на работещите на обекта и населението в района.




 




III

Местоположение на инвестиционното предложение

 

 


1.

План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.
Изграждането на водовземните съоръжения - ТК №1, ТК №2 и ТК №3, предмет на инвестиционното предложение ще се извърши в дворно място от 1890кв.м –хиляда осемстотин и деветдесет кв.м. , с построена в него Църква, със застроена площ от 175- сто седемдесет и пет кв.м., представляващо УПИ XIV – Църква от кв.42 по план гр. Пловдив, ул.“Захаридово“№90, при граници: УПИ XV – 735, УПИ XVI- 734, УПИ XVII -736, УПИ XIII – 733

Кординатите на заснетите точки са изчислени в кординатната система на кадастралната карта на гр. Пловдив – кординатна система 1970 г и височина система – Балтийска.





кординати

ТК черпещ

ТК нагнетателен - 1

ТК нагнетателен - 2

Географски

N42º05'43.8202"

E24º42'21.2318"



N42º05'43.3492"

E24º42'19.8330"



N42º05'43.3964"

E24º42'20.7556"



Геодезически

X4537512.583

Y8612885.709



X4537497.565

Y8612853.788



X4537499.342

Y8612874.965



кота

175.745

176.057

175.851

Карта, показваща отстояние на ИП от СЗЗ BG0000578 “Река Марица”


Обектите, предмет на инвестиционното предложение са разположени извън описаните зони, ЗМ и ПЗ, поради което въздействията от извършваните дейности са географски ограничени и нямат пряка връзка с природни хабитати или представители на флората и фауната, чиито местообитания защитава ЗЗ “Река Марица”, или опазването на ЗМ и ПЗ




 2.

Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Земята, на която ще се изграждат водовземните съоръжения e собственост на

„ Милосърдни сестри на свети Винкенти от Паула “


 3.

Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Дворно място от 1890кв.м –хиляда осемстотин и деветдесет кв.м. , с построена в него Църква, със застроена площ от 175- сто седемдесет и пет кв.м., представляващо УПИ XIV – Църква от кв.42 по план гр. Пловдив, ул.“Захаридово“№90, при граници: УПИ XV – 735, УПИ XVI- 734, УПИ XVII -736, УПИ XIII – 733




4.

Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Реализацията на инвестиционното предложение няма да окаже въздействие върху структурата на защитена зона „РЕКА МАРИЦА”. Не се отнемат площи от нея и не се засягат пряко или косвено нейните ключови елементи.

Изграждането на ТК няма да окаже въздействие върху предмета и целите на опазване в защитена зона „РЕКА МАРИЦА” / BG0000578/. Няма да бъдат засегнати приоритетни типовете природни местообитания, местообитания на видове и видове, предмет на опазване. Няма да бъдат фрагментирани популациите на видовете и няма да бъде влошена тяхната структура и динамиката.




(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Не се засяга регенеративната способност на природните ресурси в района. При избора на местоположението им са спазени изискванията за рационално използване на земята, по-добра организация на строителството, ограничаване и минимално увреждане на ландшафта.

Не се очакват отклонения във физиологичното развитие на растителния и животински свят. При изграждането на обекта въздействието върху растителността и животинския свят ще бъде незначително.


5.

Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

 

 Няма възможност за изграждане на тръбните кладенци върху друга площадка поради ограничената собственост на „ Милосърдни сестри на свети Винкенти от Паула “. Така единствения вариант за площадка за изграждане на инвестиционното предложение остава дворно място от 1890кв.м –хиляда осемстотин и деветдесет кв.м. , с построена в него Църква, със застроена площ от 175- сто седемдесет и пет кв.м., представляващо УПИ XIV – Църква от кв.42 по план гр. Пловдив, ул.“Захаридово“№90 .


IV

Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

 

 

1.

Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Въздействие върху атмосферния въздух

По време на строителството: Очакват се емисии от:



  1. прах - при безядковото сондиране – неорганизиран точков източник;

  2. газообразни органични и неорганични емисии от работата на двигателя на МПС, на което е монтирана автосондовата апаратура – неорганизиран точков източник.

Определянето на количеството на прах от неорганизиран източник не е регламентирано и не може да се прогнозира достатъчно пълно поради липса на подходящи методи.
Въздействие върху подземните и повърхностните води

Предвижда се нормална и продължителна експлоатация на съоръженията. Използването на подземните води ще се извършва по реда и условията на издаване на Разрешителното за водовземане от подземни води чрез нови водовземни съоръжения на Басейнова Дирекция – ИБР. При спазване на условията зададени по разрешителния режим е невъзможно неблагоприятно въздействие върху подземните и повърхностни води.




Въздействие върху почвата

Преди започване на безядковото сондиране площадката ще се огради. Нарушенията на почвата ще бъдат в рамките на отредения терен и то по време на самото строителството. Почистването на терена от строителни отпадъци и подготовката на почвата, предшествуваща озеленяването на обекта.

Въздействие при експлоатацията на съоръженията:

В периода на експлоатация на тръбните кладенци не се очаква изхвърляне на вещества и отпадъци, които биха замърсили почвите.


Въздействие върху биологично разнообразие – растителен и животински свят, защитени природни територии
Растителен свят

В точката на изграждане въздействието върху растителната покривка ще е пряко и трайно. Тя ще бъде възстановена след изграждане на тръбните кладенци. Извън границите на работните площадки няма да има въздействие върху растителната покривка .


Животински свят

Характерът на инвестиционното предложение не предполага значително изменение в състоянието на популациите на безгръбначните в района. Не се засягат местообитания на ендимични, редки и защитени видове от Закона за биологичното разнообразие.



Защитени природни територии

В границите на площадката и в близост до нея няма обявени или предложени за обявяване защитени природни територии - национални и природни паркове, резервати и поддържани резервати, защитени местности и природни забележителности по Закона за защитените територии.


Въздействие върху недвижими културни ценности

Реализацията на водовземните съоръжения няма да окаже влияние върху културно-историческите обекти в района.


Отпадъци и техните местонахождения

При строителство на обекта

Не се очаква формиране на строителни отпадъци. Формираните битови отпадъци ще са в резултат от жизнената дейност на екипа, обслужващ авто сондажната апаратура (макс. 3 работника), в рамките на изработването на ТК-ци (приблизително за 3 дни). Битовите отпадъци ще се събират в разположените контейнери.


При експлоатация на обекта

Не се очаква генериране на битови отпадъци. Отговорното отношение на персонала и посетителите на обекта към събирането, съхранението и предаването на отпадъците, дава основание да се заключи, че те не могат да въздействат на околната среда и на населението.


Очаквано въздействие от рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми

В границите на имота по време на сондирането на обекта рискови фактори за увреждане здравето на работещите там са физични фактори: шум, вибрации, неблагоприятен микроклимат.


Шум

Под въздействие на шума са главно водачите на автосондата, при нива около горните стойности за предприемане на действие - 86 dВ(А) при експозиция сумарно 50-60 % от работното време. Подобни са въздействията на шум върху работещите край стационарната машина. Въздействието, което се очаква е от шума на сондата, с която се работи. Шумът е един от водещите рискови фактори на обекта. Той въздейства върху централната нервна система и слуховия анализатор, пречи на слуховата комуникация между сондьорите (усилва се опасността от злополуки) и е причина за по-ранно настъпване на умора.


Вибрации

На вибрации, предавани на цялото тяло са изложени водачите на автосондата използвана на обекта, при контакт с пода на кабината, седала и облегала и стоейки в работеща вибрираща машина. На вибрации, предавани на системата ръка-рамо, са изложени работещите с ръчен, вибриращ инструмент, водачите на транспортната машина, на която е монтиран пробиващият инструмент. За много от работещите експозицията се измерва в часове. Вибрациите нанасят вреда на опорно-двигателния апарат, периферната нервна система, кръвоносната система, влошават кожния и др.видове усет, причиняват функционални разстройства на вътрешните органи.


Микроклимат

В определени периоди на въздействия на неблагоприятен микроклимат могат да бъдат изложени всички работещи на обекта, вкл. Извършващите довършителни работи в сгради и водачите на машини и др. работещи в кабини, при невзети мерки за защита.

Компонентите на микроклимата със стойности характеризиращ го като "прегряващ" (висока температура на въздуха, интензивна инсолация) снижават вниманието и работоспособността. Интензивна инсолация при липса на защита, е рискова за слънчев удар.

Отдалечени ефекти поради функционална акумулация относно шума и вибрациите са възможни, но при натрупване на подобни въздействия от предишна и последваща експозиция в течение на трудовия стаж. Изявени комбинирани въздействия имат вибрациите и преохлаждащия микроклимат, вибрациите и шума.

Описаните вредни физични и химични фактори, пораждани по време на експлоатацията на тръбните кладенци не се очакват, както и формиране на риск за здравето на работещите там и за населението.


2.

Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Тръбните кладенци, предмет на ИП са разположени извън границите на защитени територии и не засягат елементи на Националната екологична мрежа.

Инвестиционното предложение обхваща самото населено място и не попада в границите на защитени зони по „Натура 2000”, защитени обекти и защитени територии.


3.

Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).
Въздействие на компонент “атмосферен въздух” върху околната среда

В изложението по-горе са разгледани прогнозните емисии на вредни вещества по време на изграждане на съоръженията.

Направените прогнозни оценки не дават основание за очаквано замърсяване както на територията на площадката на обекта, така и в района. Като ниски се оценяват емисиите от транспортното средство, на което е разположен пробивният инструмент.
Въздействието върху земната основа

Безядковото сондиране се оценява и прогнозира като локално (в рамките на сондажа), постоянно но в малък мащаб Въздействието е пряко и невъзстановимо.


Въздействието върху животинската компонента ще е локално (в точката на сондиране), пряко и трайно. Реализацията на тръбните кладенци няма да предизвика сукцесионни процеси, водещи до промяна на видовия състав или в условията на средата
Въздействие на фактор “опасни вещества” върху околната среда.

За затръбяване хидрогеоложкия доклад предвижда използването на PVC тръби, за недопускане внасяне на опасни вещества по време на сондирането и експлоатация на тръбните кладенци, като ще бъдат спазени всички изисквания на Наредба 1 / 2007 година. При спазване на указанията на хидрогеолога, който ще извършва и строителен надзор не се очаква негативно влияние върху околната среда и здравето на хората в района и работещите на обектите.


Въздействие на фактор “отпадъци” върху околната среда

По време на строителството – въздействието ще бъде краткотрайно, с локален характер.

След реализация на инвестиционното предложение не се очаква генериране на отпадъци, т.е не се очаква негативно въздействие на отпадъците при:


  • Спазване изискванията за опазване на околната среда, съобразно действащото законодателство


Въздействие на фактор “шум” върху околната среда

По време на строителство:

Въздействието е пряко, временно само за периода на сондиране и се отнася предимно за работната среда. При използване на изправна съвременна техника и в светлата част на деня шумовото натоварване ще се сведе до възможния минимум.

По време на експлоатация:

Не се очаква шумово натоварване. Въздействие може да има само при извършване на ремонтни работи или при аварийни ситуации.


4.

Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.).

В близост няма обекти, които да подлежащите на здравна защита.

Спецификата на целта на изграждане на тръбните кладенци няма да окаже отрицателно екологично отношение спрямо урбанизирана територия. Очаква се подобряване на екологичната среда. Териториалният обхват на въздействие в резултат на изграждането на водовземните съоръжения е определено ограничен и локален в рамките на имота.

Не се засягат санитарно-охранителни зони на водоизточници или съоръжения за питейно-битови води.

Количеството на добитата подземна вода предвижда да не се засяга регенеративната способност на природните ресурси в района.



5.

Вероятност на поява на въздействието.

Не се очаквано замърсяване както на територията на площадката на тръбните кладенци, така и в района. Очаква се шумово въздействие само по време на сондирането и то периодично, краткотрайно.





6.

Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Въздействие върху компонент “атмосферен въздух”: По време на изграждане е краткотрайно и обратимо с продължителност – докато трае изграждането на водовземните съоръжения.

Въздействието върху компонент “подземни води”: По време на изграждане въздействието се оценява като краткотрайно, непериодично и необратимо. По време на експлоатацията въздействието се оценява като продължително, обратимо и периодично.

Въздействие на фактор “отпадъци” върху околната среда: По време на изграждане е периодично, краткотрайно и обратимо с продължителност – докато трае изграждането на водовземните съоръжения.

Въздействие върху компонент “шум”: По време на изграждане е периодично, краткотрайно и обратимо с продължителност – докато трае изграждането на водовземните съоръжения.

По време на експлоатацията, водовземането се оценява че не е източник на шум и вибрации.

Според възможностите за регулиране на интензитета на антропогенното въздействие, то се определя като управляемо


7.

Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

С по- горе описаните факти става ясно, че въздействието върху околната среда ще е минимално и краткосрочно, което изключва зимането на мерки за предотвратяване или намаляне на въздействието върху околната среда .




8.

Трансграничен характер на въздействията.

Реализацията на Инвестиционното предложение няма негативно трансгранично въздействие по отношение на влиянието му върху отделните компоненти на околната среда.



 

 

Дата …………… Упълномощен ………………………..



/инж. Христо Полонов /
Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница