Проект No: 33627 Кратко име на проекта: Родопи Техническо задание



Дата14.04.2017
Размер113.7 Kb.
#19153
Проект No: 33627

Кратко име на проекта: Родопи

Техническо задание
Подизпълнител за задачата

Изпълнение на консервационни дейности за видрата в Западните Родопи - 2009”



  1. Базисна информация

Проект „Родопи” е финансирана от ГЕФ инициатива, целяща опазването на глобално значимото биологично разнообразие в ландшафта на Родопите. Тази цел се очаква да бъде постигната чрез изпълнението на две непосредствени цели: 1) Ефективно е въведен ландшафтният подход за опазване на биологичното разнообразие в Източни и Западни Родопи и 2) Заинтересованите страни интегрират опазването на биологичното разнообразие в политиките и практиките за управление на ресурсите и икономическото развитие. Проектът се стреми да следва генералната идея, че широко мащабното опазване на природата може да бъде постигнато с много ниски обществени и правителствени разходи, чрез интегриране опазването на биологичното разнообразие (природата) в икономическото и териториално планиране на местно, регионално и национално ниво.

Една от важните задачи на Проект Родопи е, на базата на резултати от научни изследвания и теренни проучвания, да разработи и изпълни консервационни дейности насочени към приоритетни за опазване видове. Един от целевите видове е видрата (Lutra lutra), която се характеризира със специфични хабитатни изисквания свързани с наличието на незасегнати или слабозасегнати от човешката дейност реки, водоеми и влажни зони. Видът има и висок консервационен статут тъй като е включен в Приложения II и III от Закона за биологичното разнообразие и в червения списък на IUCN в категорията „почти застрашен”. През 2007 г. проект „Родопи” проведе полеви проучвания на видрата, които идентифицираха необходимостта от някои спешни консервационни мерки, които в общи линии включват три основни насоки:



  • Провеждане на мониторинг на популацията и определяне на конфликтни територии;

  • Изпълнение на директни консервационни дейности за видрата и нейните местообитания;

  • Изпълнение на дейности насочени към повишаване на информираността на обществото към вида.

Въз основа на препоръките на гореспоменатото проучване, проект „Родопи” реши да инициира настоящото задание стремейки се да адресира определените пропуски.

  1. Цел на заданието

Изпълнение на консервационни дейности за видрата в Западните Родопи, на база на спецификациите включени в приложение I на настоящето задание.

  1. Продължителност на заданието

3.5 месеца след подписване на договор с избрания подизпълнител.

  1. Обхват на работата




  1. Участие в среща с проект „Родопи” за изясняване на целите, специфичните задачи и очакваните резултати по заданието.

  2. Преглед на резултатите от проведеното от проект „Родопи” задание „Проучване на видрата (Lutra lutra) в района на Западните Родопи – 2007”.

  3. Посещение на Западните Родопи, в частност Държавни горски/ловни стопанства Доспат, Широка поляна и Беглика, и съвместно с местните горски стопани и проект „Родопи”, определяне на местата, в които ще бъдат поставени елементите изброени в Приложение I.

  4. Въз основа на описанията и техническите спецификации изброени в Приложение I, както и на базата на най-добрите национални/ международни практики, изпълнение на планираните консервационни дейности за видрата.

  5. Осигуряване на достатъчна нагледност за приноса на проект „Родопи” към изграждане на всеки един от елементите.

  6. Изготвяне и предоставяне на проект „Родопи” на професионален Технически финален отчет по форма предоставена от проекта.



  1. Очаквани резултати от заданието

    • Изготвен дизайн, изработени и поставени елементи съгласно Приложение I.

    • Технически финален отчет



  1. Работен план и срокове за изпълнение

При стартиране на заданието

  • среща с проект „Родопи” за изясняване на целите, специфичните задачи и очакваните резултати по заданието


До 20 дни след подписване на договора

  • посещение на Западните Родопи и уточняване на местата за всеки един от елементите.


До 3 месеца след подписване на договора

  • изпълнение на консервационните дейности


До 3,5 месеца след подписване на договора

  • предоставяне на Технически финален отчет



  1. Условия за предоставяне на услугите

Подизпълнителят ще поддържа връзка с Ръководителя на проект „Родопи” и ще координира точната времевата рамка за изпълнение на дейностите по заданието с него.

Подизпълнителят ще се отчита пред проект „Родопи” и ако има нужда от изясняване на неща ще се консултира с проект „Родопи”.

Подизпълнителят ще се придържа стриктно към договорените срокове.

Подизпълнителят следва да спазва етичните и професионални норми и гарантира, че никоя от дейностите му няма да има негативен ефект върху проект Родопи и ПРООН.



Подизпълнителят следва са гарантира, че изпълнението на дейностите на терен ще има минимално негативно въздействие върху компонентите на околната среда.

  1. Условия на плащане

15 % от договорената сума ще бъде платена от ПРООН на Подизпълнителя при подписване на договора; 45 % при изпълнени половината от планираните дейности и 40 % при финализиране на всички дейности и при одобрение от страна на проект „Родопи” и ПРООН на Техническия финален отчет.

  1. Изисквания към подизпълнителя

Подизпълнителят трябва да има доказуем опит в изпълнението на консервационни и информационни дейности за видове; познание за видрата, приложната биология, обработката на данни и отчитането в писмена форма. Опит в Родопския регион ще бъде предимство.

Приложение 1 Списък от дейности, описание и технически спецификации


  1. Система от каменни прагчета и/или баруири - изкуствени бързеи. Основната им цел е повишаване на капацитета на средата (увеличаване на хранителната база за вида) и предотвратяване цялостното замръзване на участъкa, където ще бъдат изградени, през зимата. Необходимо е да се изградят 2 подобни съоръжения по поречието на Караджа дере (поради силно променливият дебит на реката), в близост до съществуващия посетителски център (на разстояние до 300-400 m. от него). Изграждането на тези съоръжения е необходимо да стане на места непосредствено след естесвени вирове, или одълбочение на речното корито. Височината им е до 1m. За построяването на баруирите се използват дървета с диаметър 10-18cm. Едно съоръжение се изгражда с до 3m3 дървесина (подробна схема за изграждане на баруир е представена като приложение). Параметри за изграждането на каменен праг: височина до 1m, като за стабилизирането му могат да се използват трупи (4 бр., диаметър до 50 cm.) разположени от двете страни. Вътрешността се запълва с речни камъни, така че да осигурява умерена пропускливост.


Приложение: схема за изграждане на баруир





  1. Изграждане на изкуствени бърлоги/леговища за видри (3 бр.). В много европейски държави изграждането на леговища за видри е широко разпространена практика, като две са основните цели – подпомагане на популацията на вида от една страна, и представяне на биологичните му особености (в близост до посетителски центрове, маршрути и огледни места) от друга. За целта се изгражда камера, разположена над най-високото водно ниво (пролетното пълноводие), на разстояние 2 - 2,5м. от брега. Размерите на камерата са 1.5 на 2 m. и височина от 35cm. Най-удобно е да бъде изградена от бетонови блокчета, като за „покрив”, могат да се използват дървени, или метални панели. Камерата трябва да се вкопае 30-50 cm. Необходимо е да има минимум два входно-изходни тунела (също вкопани), единият с изход към водното тяло. Подът на леговището е добре да се постеле със суха шума, или трева. Покрива на бърлогата трябва да е добре изолиран, здрав и по възможност да е на нивото на земната повърхност. По възможност при разкопаване на мястото предназначено за бърлогата горният почвен слой да се отстрани на големи парчета, за да може след това с тях да се покрие готовото леговище.


Схема и снимка за изграждане на изкуствено леговище



В близост е необходимо да се направят места за почивка на животните, които да предоставят възможност за наблюдение, както от пътека, която се използва от туристи, така и от укритие (ако в бъдеще, бъде решено да се прави такова). Самите места представляват големи и равни отгоре камъни или стволове на паднали дървета. Разполагането на леговища е необходимо да е в близост до изградените баруири или каменен праг (Караджа дере), в района на яз. Беглика и яз. Широка поляна (при вливането на непресъхващ поток или река).


  1. Елементи от тематична експозиция, представяща видрата. Предвижда се инсталиране на информационни табла, интерактивни панели и пособия – отделни теми, касаещи биологията и екологията на вида, разпространението му, проблемите свързани с опазването му (заплахи), както на регионално, така и на национално ниво. Поради ограниченото пространство в залата на плаващият център се налага част от експозицията да бъде оформена извън помещението – в откритата част на понтона, а също така и разполагане на елементи от експозицията касаеща видрата в Горският природозащитен посетителски център в местността Караджа дере. Предвидени са следните елементи:

  • Информационно табло „Видрата – бозайник (хищник) с полуводен начин на живот”, размери 100x70сm, двуцветен печат, с описание на вида и морфологичните му и етологични особености, както и рисунки (скици) на по важните от тях – 13 вида видри, разпространени на 5 континента, размери на Европейската видра (най-разпространеният от всички видове, с 10 подвида в целия си ареал), размножаване (бозайник без ясно изразен размножителен период – може да се размножава през цялата година), връх в хранителната пирамида във влажните зони (и като такъв представлява чудесен индикатор за състоянието им) и др.;




  • Изработване и поставяне на подвижен панел за по-доброто онагледяване на разположените в една линия при вида на нос, очи и уши, както и кратък надпис за значението на това еволюционно достижение при видрата. Размери 120х70cm.


Снимка на табло представящо биологични особености




  • Образователна игра, касаеща част от биологичните особенности на вида – ципите съществуващи между пръстите на вида и тяхната роля свързана с придвижването на видрата във водата (сравнение между съпротивлението, което оказва човешка ръка и това на лапа на видра във водна среда), кратък текст и снимка на видра с ясно личащи ципи. Съоръжението представлява басейн с размери 100х100cm. и дълбочина 35cm., с шаблони прикрепени с панти към една или две от страните..


Снимка на елемент представящ биологични особености на вида




  • Инсталиране на поставка/витрина (с размери 110х25сm) с кожа от видра , до която посетителите имат пряк достъп, с цел онагледяване една от спецификите на вида, а именно плътната космена покривка. Непосредствено над нея ще бъде поставена табела (с размери 60x40cm, черно-бял печат) с кратка информация, и по специално любопитни факти за видровата кожа - 50 000 косъма/см2, (за сравнение по кожата на главата на човек има средно 150 косъма/см2), относно стойността и в миналото (1 кожа от видра = 20 от рис или 6 от гризли), наличие на 2 слоя, сравнение с други дивечови кожи и др.




  • Изработване и поставяне на модел на бърлога (вход) изработена от естествени материали – коренище/а и речни камъни, както и макет/препарат на видра (в центъра е наличен един препарат, предоставен от РИОСВ-София). Над бърлогата е необходимо да бъде разположено информационно табло “Убежища” (с размери 120х70сm, отпечатано пълноцветно, което ще дава информация за бърлогите, лежанките, другите видове укрития използвани от вида. Чрез снимки и скици ще бъдат онагледени различните места за почивка използвани от вида, с отразени основни особенности, както и трудностите, които вида среща при намиране на бърлоги (предните крайници не са пригодени за ровене, създаваните корекции на реки допълнително затрудняват оцеляването на вида и др.).




  • Изработване и поставяне на информационно табло “Познавате ли тези следи” (състоящо се от две крила, всяко с размери 55х70сm, чено-бял печат, като информация ще присъства и от двете страни), съдържащи описания на дирите на видрата (снимки, размери, форма, особенности, при разчитането и им, др.), както и витрина „Присъства ли видрата в нашия водоем?”. Тя ще съдържа информация за следите от жизнената дейност на видрата – отделни типове следи, скици, гипсови отливки на следи, както и остатъци от храна (карапакси от раци, кожи от жаби), екскременти и др.




  • Изработване на светлинно табло с подвижна слюда (черно-бяла, размери 60х40cm). Таблото ще представя типичен за видрата хабитат, а върху слюдата ще са скицирани предпочитаните от вида места за маркиране (по REUTHER, 1993). При поставяне на слюдата върху светлинното табло, посетителите ще могат да открият местата които видрата използва при маркиране на територията си. В случай че бъде изработена втора слюда, чрез нея могат да се визуализират, предпочитаните за бърлоги места.




  • Магнитна игра „С какво се храни видрата”, с рисуван лицев панел (размери на лицевата част 120x70cm) с кратка информация поместена в долният ляв/десен ъгъл на предпазното стъкло относно – размера на улавяните от видрата риби, причините за улавяне на по-дребни риби (в естествени условия средният размер на уловените от видрата риби е под 15см), процентното съотношение на различната храна в менюто на вида, и др. Подобни елементи имат за цел да разяснят на посетителите основни принципи от биологията на вида, като са насочени основно към децата.


Снимка на примерен интерактивен панел представящ храненето на вида





  • Карта, разположена на табло с размери 70х100cm, с разпространението на вида в България и Европа, с посочени причини за изчезването на вида в големи части от континента, както и информация за международната система за мониторинг (ISOS – International System of Otter Survey).

  • Поставяне на интерпретативно табло представящо различни местообитание/я заемани от вида (цветно рисувани езеро/река), както и заплахите свързани с тях (размери на лицевата част 150x100cm). При дръпването на лост с определен номер се “открива/показва”, най-значимата за всеки хабитатен тип заплаха (на снимка долу, е представен подобен модел табло). В легенда, отстрани до всеки лост, ще бъде представена кратка информация за всяка една заплаха, както и нейната значимост. Този елемент може да се изпълни и чрез въртящи се “прозорци”, като в този случай може да се увеличи и размера на таблото.

Модел на табло представящо местообитание




  • Изработване и поставяне на интерпретационен елемент, представящ видовете от сем. Порови в района на Западни Родопи, с изобразени на него – язовец, видра, белка, златка и черен пор. Съоръжението се състои от 3 въртящи се барабана разположени един върху друг на ос снабдена с лагерни механизми, и е с размери – височина 150 cm. и широчина на барабаните 100 cm. Върху тях се поставя PVC фолио с отпечатани, различни видове.


Снимка на елемент от външна експозиция




  • - «Босата пътечка» – пътека с дължина до 10m, повърността на която в различни участъци е покрита със сухи листа, пясък и дребни речни камъни и др. Посетителите преминават през пътеката със затворени/закрити очи и боси като целта е да се отгатне субстанцията по която се стъпва, и да се стимулира използването и на други сетива освен очите, както и значението и степента на развитие на тези сетива при видрата (представени като кратка информационна табела 50х50 cm.).

  • Пясъчна траншея “Кой колко скача” – площадка дълга 9 и широка 2 m. се вкопава до 25см и насипва с пясък, като от едната страна се разчертава скала на която е обозначена максималната дължина на скоковете правени от някой животни – белка, златка, вълк, лисица язовец и др. Посетителите ще могат да сравняват собствените си постижения с тези на дивите животни.


Снимка на подобно съоръжение в Otter Zentrume/Germany




  • - “Капан за следи” – на предварително подбрано място, на растояние до 150m. от посетителският център “Караджа дере” /горска пътека в близост до реката или водопой/, може да бъде оформена пясъчна траншея с широчина 1m. и дължина 4 m., с цел следите на животните преминаващи от там да бъдат съхранени максимално добре. През определен период /няколко дни/ повърхността ще бъде подравнявана с цел опресняване на следите. В последствие, посетителите на информационният център, ще имат възможност да определят в полеви условия животинските видове оставили дирите.

  • Изграждане на „Открита класна стая”. В двора на посетителският център Караджа дере, би могло да се изградят 10-12 бр. дървени пейки с маси, разположени в полукръг и оформени, като класна стая. Съоръжение от този тип е подходящо за провеждане на лекции и беседи с посетители на открито, в максимален досег с природата, както и провеждане на уроци на открито с групи ученици.




  • Информационно табло, на което ще бъде поместена информация за начините за изграждане на изкувствени укрития за вида, ползите и причините за използване на тези съоръжения (разположено в близост до изградената бърлога в Караджа дере).

  • Изработване и поставяне на крайпътни табели (след съгласуване с Регионално пътно управление – гр. Смолян) с означение за опасност от сблъсък с преминаващи по пътното платно видри. Необходимо е поставянето на 8 бр. табели в следните участъци – мост на р. Сърнена (на пътя Доспат - Борино), участъци от автомобилен път непосредствено до яз. Широка поляна и до яз. Беглика, мост на р. Караджа дере (при изравнител на НЕК), мостове на р. Доспатска и др..


Примерен вариант за пътна сигнализация







Каталог: upload -> 053a137c136d8e520196aeebb42b1811
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Какво представлява Природен парк Странджа?
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Проучване доказва степента на изчезване на птиците от селскостопанските земи на Европа Брюксел, Юни 2007
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Dark Friends представят електро/уейв/синтпоп групата от Берлин, Германия
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Информация за кампанията за опазване на плаж Иракли Описание на случая
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Fundraising and project coordination
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Wwf дунавско – Карпатска програма България
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Становище на Коалицията „За да остане природа в България” относно доклади по Екологична оценка и Oценка за съвместимост на Специализиран подробен устройствен план на Туристическа и ски-зона „Алеко”
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Семинар Благоевград, 29-30 ноември 2007 г. Варна, 6-7 декември 2007 г
053a137c136d8e520196aeebb42b1811 -> Член на Приятели на Земята Интернешънъл


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница