Проектиране на снабдителната мрежа във веригата на доставките д-р Иванка Корбанколева



Дата13.10.2018
Размер198.54 Kb.
#86630
ПРОЕКТИРАНЕ НА СНАБДИТЕЛНАТА МРЕЖА

ВЪВ ВЕРИГАТА НА ДОСТАВКИТЕ
д-р Иванка Корбанколева

Университет за национално и световно стопанство София
Въведение
Ключът за успешно конкуриране в съвременните пазарни условия се състои в интеграцията на бизнес-процесите във веригата на снабдяване (Supply Chain) или наричана още “верига на доставките”. Предимствата от тази интеграция се изразяват в икономия на време и ресурси при задоволяване на потребностите и изискванията на клиентите. При това интеграцията на бизнес-процесите означава не просто свързване на следващите един след друг процеси, извършвани от партньорите във веригата, а преструктуриране на процесите с цел тяхната оптимизация от гледна точка на поставените цели и стратегия за цялата верига. Процесът на оптимизация е свързан и с проектиране на оптимални снабдителни, производствени и дистрибуционни мрежи. Това са мрежи от съответните обекти, през които преминава материалният поток при осъществяване на трите основни процеси във веригата - снабдяване, произвеждане и разпределяне.

Предмет на разглеждане в доклада е процесът на проектиране на снабдителните мрежи. Докато проектирането на дистрибуционните мрежи във веригата на доставките се разглежда детайлно в специализираната литература (вж. Chopra S. and P.Meindl, 2004), то на снабдителните мрежи не се обръща достатъчно внимание. При тях процесът се представя частично, като на преден план се извежда изборът на партньори за доставка на материали. Необходимостта от цялостно разглеждане на проектирането на снабдителните мрежи се обуславя от ролята на снабдяването като един от основните процеси във веригата на доставките и въздействието на снабдителната мрежа върху крайните резултати на веригата.



Роля на снабдяването във веригата на доставките

Снабдяването изпълнява свързваща функция между всяка една двойка звена “доставчик - потребител” във веригата на доставките. То планира задоволяването на потребностите на потребителите и предава информация за тях към доставчиците. По този начин снабдяването инициира движението на материалния поток. Доставчиците от своя страна изпълняват поръчките или уведомяват чрез снабдяването потребителите за евентуално възникнали проблеми по изпълнението на поръчките. Но ролята на снабдяването не се състои само в предаването на информация между доставчика и потребителя. То изпълнява и контролна функция по отношение движението на материалния поток, като следи изпълнението на поръчките и предприема всички мерки за своевременно доставяне на необходимите продукти до потребителите във веригата при възможно минимални разходи.

Друг фактор, който определя снабдяването като основен процес във веригата на доставките, са разходите, свързани с неговото осъществяване. Например за една типична производствена фирма разходите за снабдяването са около 60% от общите разходи (Уотерс, 2003, стр.329). Това означава, че едно дори незначително подобрение в тази област води до икономии и съществено подобряване на финансовите показатели на веригата. Ето защо се обръща все по-голямо внимание на управлението на снабдителния процес и оптимизирането на снабдителните мрежи.

Процесът на снабдяване се разглежда като един от базисните процеси в процесно-ориентирания стандартизиран модел на веригата на доставките, разработен през 1997г. от независимия Съвет за веригата на снабдяване (Supply Chain Council) в сътрудничество с компаниите PRTM и Advanced Manufacturing Research. Този съвет, основан през 1996 година от две консултантски фирми, обединява вече повече от 650 фирми и изследователски институции като членове. Около 100 от тях са европейски. Целта на Съвета е да създаде “идеалния” модел на веригата на доставките. В тази връзка е разработен и еталонен модел на операциите във веригата на доставките (Supply Chain Operations Reference Model - SCOR), който непрекъснато се доразвива. Той дава възможност за унифицирано описание, оценяване и анализиране на веригите на снабдяване. Всяка една верига се описва чрез четири базисни процеса (фиг.1). Това са снабдяване, произвеждане, доставяне и планиране. Първите три са свързани във верига и чрез тях материалите или продуктите се обработват или транспортират. Интегрираното планиране на тези три процеса, както и на цялата верига цели балансиране на търсенето и предлагането. Във версия 6.1. на модела е включен още един процес, който е свързан с обратната логистика.



Планиране




снабдяване произвеждане доставяне




връщане връщане



Фиг 1. Поглед върху структурата на модела (Източник: Overview of the SCOR-model)

Всеки един от процесите и неговите елементи се оценяват с помощта на стандартни показатели и измерители, отразяващи тяхната ефективност и ефикасност. Това позволява да се провежда вътрешен и външен бенчмаркинг.

Освен това за всеки елемент от модела са представени най-добрите практики и необходимите характеристики, на които трябва да отговарят програмните продукти. По този начин се подпомага изборът на подходящи софтуерни инструменти.

Елементите на модела са представени на четири равнища. На висшето равнище се определя обхватът на мрежата и участващите в нея партньори, и се дефинират свойствата на протичащите четири базисни процеси. На второто конфигурационно равнище базисните процеси са характеризирани чрез категории процеси. Тези категории са представени в една матрица, в която всеки един от базисните процеси се разглежда като планиращ, изпълнителски и инфраструктурен (опосредстващ) процес. При това изпълнителските процеси са в няколко варианта в зависимост от степента на гъвкавост при изпълнение на поръчките на клиентите. Всеки потребител на модела конфигурира своите основни процеси, като подбира онези категории, които отговарят на характеристиките на неговите базисни процеси.

На третото равнище се представя детайлна информация за всеки процесен елемент, съдържащ се във всяка една категория. При това за всеки елемент се посочват входящите и изходящи елементи, дават се показателите за измерване на резултатите и примери за най-добри практики, изброяват се подходящите софтуерни инструменти и приложения.

В обхвата на модела не е включено четвъртото равнище, на което компаниите въвеждат специфични практики за управлението на конфигурираната верига на доставките. На това равнище се декомпозират отделните процесни елементи и се описва изпълнението на отделните задачи и дейности.

В представения модел един от основните елементи на всеки един от базисните процеси е свързан със създаването, поддържането или управлението на необходимата инфраструктура, т.е. на информация или взаимовръзки, на които разчитат планиращият и изпълнителски процеси. За процеса на снабдяване с материали и компоненти от съществено значение е изграждането и управлението на мрежата от взаимовръзки с доставчиците, както и месторазположението на складовете, от които се извършват доставките до производствените обекти.

Създаването на една оптимална снабдителната мрежа е свързано с вземането на стратегически, тактически и оперативни решения. В модела SCOR този процес започва на висшето равнище с поставянето на конкурентните цели, които са отправна точка за определянето обхвата и участниците във веригата на доставките. Следващите стъпки, водещи до проектирането на снабдителната мрежа, са обхванати в предложения по-долу в доклада подход.


Подход за изграждане на снабдителни мрежи
Процесът на изграждане на мрежата за снабдяване със суровини и материали може да бъде условно разделен на две фази: фаза на коопериране и фаза на структуриране. Стъпките, които обхваща всяка една от фазите са представени на фиг.2.
Фаза на коопериране
През първата фаза е необходимо да се започне с определяне на материалите, за които фирмата-производител ще търси коопериране с доставчици. Кооперирането в областта на снабдяването според Kuhn/Hellingrath (2002, стр.46) обикновено е свързано с решение за намаляване на дълбочината на производството или с желанието да се използват възможностите за получаване на синергични ефекти. Тези принципни съображения за коопериране се конкретизират от Chopra и Meindl (2004, стр. 404-405) за различните видове продукти. Материалите могат да бъдат разделени съобразно тяхната роля в производствения процес на основни и спомагателни. При основните материали, пряко влизащи в състава на готовия продукт, чрез кооперирането се цели подобряване на качеството им и на надеждността на доставките. При спомагателните материали целта е да се намалят разходите по закупуването за всяка една поръчка. Друга една причина за коопериране и при двата вида материали може да бъде получаването на икономии от обема чрез обединяване на поръчките по продукти и доставчици.
необходимост от коопериране


избор на подходящ

модел за коопериране

Коопериране

избор на конкретни партньори


поставяне на общи цели и

разработване на стратегия





разработване на общи процеси

Структуриране

определяне на елементите

на процесите


решения за изграждане на

обектите в мрежата
Фиг. 2: Подход за изграждане на снабдителна мрежа
Освен според ролята им в производствения процес, материалите могат да бъдат разгледани и според тяхното стратегическо значение. То се определя от Kraljic P. (1983, стр.110) на базата на два критерия: стойност на материалите и риск при снабдяването със съответните материали. По тези два критерия се разработва портфолио - матрица, която разпределя материалите в четири групи: некритични (стандартни), балансиращи, критични и стратегически (ключови). За стратегическите материали, които са свързани с висок риск при снабдяването и имат висока стойност, се препоръчва изграждането на дългосрочни взаимоотношения с доставчиците под формата на партньорства и стратегически съюзи. Целта е да се гарантира качеството на материалите, да се осигури висока надеждност на доставките по отношение на сроковете за доставка и да се намалят общите разходи по тяхното притежаване.

Коопериране с доставчиците би следвало да се предприеме и за критичните материали, които представляват тясно място в снабдяването и имат ниска стойност. При тях целта е чрез стабилизиране на отношенията с доставчиците да се осигурят необходимите количества и постоянна наличност на материалите, да се повиши надеждността на доставките и да се намалят разходите по закупуването.

За некритичните материали, които са леснодостъпни на пазара и с ниска стойност, се използват много на брой източници на снабдяване и се търсят лесни пътища за тяхното закупуване. Голяма част от тези материали са спомагателни и целта при тях е намаляване на усилията и разходите по тяхното осигуряване за компанията.

При балансиращите материали, за които няма риск при снабдяването и имат висока стойност, се препоръчва поддържане на конкурентен натиск върху доставчиците и използване на повече от един доставчик. Поради тази причина кооперирането с доставчици при тях не би било изгодно за компанията.

След определяне на материалите, за които ще се търси доставчик за изграждане на кооперационни връзки, компанията трябва да си изясни и формата, под която ще се реализира кооперирането. В литературата са представени няколко модела (варианти) за коопериране, но не всички са подходящи за взаимовръзката “доставчик-клиент” във веригата на доставките. Тази взаимовръзка се изгражда между фирми, извършващи разнородна дейност в следващи една след друга производствени степени. Затова от представените в табл.1 модели, следва да се обсъдят възможностите за създаване на съвместно дружество, възлагане изпълнението на дейности на най-подходящия партньор, разпределяне на областите за специализация между партньорите. Те са приложими при вертикалната интеграция, но са свързани с различни предимства и рискове. Изборът на подходящия за компанията модел би следвало да се предшества от внимателен анализ и оценка на всеки един от тях от гледна точка на целите, които компанията си поставя при кооперирането. В зависимост от вида на материалите целите ще бъдат различни. Тези цели бяха очертани по-горе при разглеждане на причините, пораждащи необходимостта от коопериране при различните групи от материали.

Въз основа на първоначалното отсейване на подходящите за коопериране групи материали и на подходящите модели за реализиране на кооперирането е направен опит да се съпоставят тези модели един на друг по отделните цели (причини) за коопериране. Ранжирането е извършено по трибална система, като с три точки се оценява моделът, позволяващ максималното доближаване до съответната цел.



Табл. 1. Характеристика на моделите за коопериране*


Модели__Вид_интегриране__Предмет_на_коопериране'>Характерни признаци

Модели

Вид интегриране

Предмет на коопериране

Предимства

Рискове

Закупуване на услуга

хоризонтално интегриране, но отчасти и междубраншова интеграция**

възлагане изпълнението на дейности на трета страна

- освобождаване на време и ресурси за ключови дейности

- намаляване на разходите



- проблеми по съгласуване на качествени изисквания за изпълнението

-намаляване на самостоятел-ността



Създаване на съвместно предприятие

вертикална интеграция

инвестиране в съвместно осъществяване на дейности

-намаляване на координационните усилия

-съвместно изграждане на нови способности



-високи разходи по основаването

-необходимост от собствено управление на предприятието



Изпълнение на дейността от най-подходящия партньор

най-често вертикална, но може да бъде хоризонтална и междубраншова интеграция

разпределяне извършването на дейностите между партньорите според тяхната специализация

-освобождаване от несвойствени дейности

-ползване на предимствата от специализацията (качество и разходи)



-недостиг на време за собствените задачи

-едностранна ноу-хау зависимост



Специализация на партньорите

най-често вертикална, но може да бъде хоризонтална и междубраншова интеграция

разпределяне на областите на специализация между партньорите

-подобряване на качеството

-икономия на разходи



-разходи по специализира-нето

-по-голяма зависимост между партньорите



Създаване на дружество за колективно управление

предимно хоризонтална и междубраншова интеграция

съвместно управление на ресурсите на партньорите

- печелене на време и синергични ефекти

-съвместна правна отговорност

-по-големи координацион-ни усилия



*Таблицата е съставена по Kuhn A., B. Hellingrath., 2002, стр.52-56.

**Междубраншовата интеграция означава обединяване в съюз на повече организации, които принадлежат към различни браншове или упражняват различни занаяти и чиито дейности се свързват за да предложат един нов продукт или услуга (Kuhn A., B. Hellingrath., 2002, стр.51).


Представените в табл.2 субективни оценки на моделите са формирани на базата на техните предимства, посочени в табл.1 и разгледани по-подробно в източника (Kuhn A., B. Hellingrath, 2002). По някои от целите моделите получават еднакви оценки. Затова е необходимо допълнително да се анализират и рисковете, преди да се направи изборът на модел. Освен това при различните групи материали целите на кооперирането може да бъдат повече от една. В такъв случай би трябвало те да се ранжират по приоритет и с помощта на метода на тегловите коефициенти (scoring method) да се избере най-подходящия модел.
Табл. 2. Съпоставка на моделите за коопериране по очаквани от тях резултати


Модели
Цели за

коопериране

Създаване на съвместно предприятие

Изпълнение на дейността от най-подходящия партньор

Специализация на партньорите

устойчиво качество на материалите

3

3

3

спазване на сроковете за доставка

3

2

3

осигуряване на необходимите количества

3

2

2

осигуряване на постоянна наличност

3

2

2

намаляване на разходите по закупуването

3

3

3

намаляване на общите разходи по притежаването

3

1

2

Следващата стъпка след избора на модел за коопериране е изборът на конкретен доставчик, който също осъзнава предимствата от изграждане на кооперационни връзки. Подходите и методите за избор на доставчик са обширно представени в специализираната литература [3; 7; 8; 9]. Тук те няма да бъдат дискутирани поради поставените ограничения за обхват на доклада, но трябва да се отбележи, че най-често прилаганият метод е методът на тегловите.

С избора на доставчик за конкретен материал или група материали се определя изходната точка на материалния поток, който ще се управлява съвместно от доставчика и потребителя. Тази точка може да бъде изместена още назад във веригата на доставките, ако се постигне съгласие за коопериране и с основните доставчици на доставчика.

Независимо от избрания модел за коопериране, партньорите вече губят в по-голяма или по-малка степен своята самостоятелност. Те доброволно заявяват своето съгласие за това по формален или неформален начин с цел постигане на по-добри резултати за цялата верига и за всеки един от партньорите. По отношение на крайните резултати на кооперирането се формулират общи цели и се разработва стратегия за тяхното реализиране. Общите цели служат за очертаване рамките на кооперирането и са основа за проектиране на процесите (Kuhn A., B. Hellingrath, 2002, стр.62). За измерване на степента на тяхното постигане е необходимо да се определят количествени показатели, които да служат и като индикатори за ефикасността и ефективността на процесите, структурите и системите във веригата на доставките. Такива стандартни показатели са разработени в модела SCOR и са групирани в следните четири категории: цикъл за изпълнение на поръчките, разходи, обслужване/качество и активи. По тези четири категории показателите са конкретизирани за всеки един от базисните процеси и за всяко едно от равнищата на модела - висше (за базисните процеси), конфигуриращо (за процесните категории) и декомпозиращо (за процесните елементи).


Фаза на структуриране
За постигане на поставените цели за веригата на доставките при избрана стратегия на процесна ориентация е необходимо да се конфигурират по подходящ начин бизнес процесите. Предпоставка за това е анализирането на съществуващите процеси при партньорите. Анализът би следвало да бъде насочен към онези ключови процеси, които са от съществено значение за изпълнението на важни изисквания на клиентите. За тях би следвало да се отрази фактическото състояние на протичащите материални, информационни и енергийни потоци при нормални условия и при екстремни ситуации (Kuhn A., H. Hellingrath, 2002, стр.197). По този начин се постига прозрачност за веригата от процеси и се разкриват слабите места в тяхното структуриране. Освен това при анализа на процесите се прави оценка на разходите и времето, свързани с тяхното осъществяване.

Резултатите от анализа са базата за преструктуриране на веригата от процеси и определяне на едно оптимално съчетание от процесни категории от гледна точка на поставените цели за обектите на кооперирането. Оптималната конфигурация на бизнес процесите се постига чрез съпоставка на очертаните при анализа възможности за икономии (при конкретни материали, процеси и организации) с необходимите разходи и време по реорганизацията на процесите, като се отчитат и стратегическите шансове и рискове за новата процесна структура. При това се разглеждат и оценяват различни алтернативи за конфигурация на процесите. Основна предпоставка за избор на оптимален вариант на веригата от процеси е екипната работа и включването на всички партньори във веригата на доставките.

Конкретизирането на процесите и тяхното протичане чрез определяне на процесните елементи представлява основата, върху която се изгражда организационно-управленската структура на веригата и се вземат решения за подобряване на процесите. Областите, в които се търсят възможности за оптимизиране, са изведени в модела на Kuhn A. (1995) за процесната верига, който е приложим на операционно равнище. В този модел процесът се характеризира със следните елементи: вход, изход, управленско равнище, ресурси и структури. Всеки един от тези елементи въздейства върху процеса чрез определени групи от фактори, които се разглеждат като потенциални области за осъществяване на подобрения. По отношение на мрежата от обекти възможности за оптимизиране са посочени при елемента “структури”. Тук се поставят въпросите за броя и месторазположението на складовете или буферните области, както и за начина на използването им. Отговорът на тези въпроси се търси, като се изхожда от решенията за оптимизирането на процесите. Всяка една промяна в структурата и протичането на процесите е свързана със съответни изисквания спрямо мрежата от обекти във веригата. Тези изисквания могат да бъдат изпълнени чрез вземане на решения относно:

- ролята, която трябва да изпълняват обектите;

- месторазположението на обектите;

- капацитета на обектите и

- разпределянето на пазарите и източниците на снабдяване между обектите, т.е. на зоните за обслужване от обектите и на източниците за тяхното захранване.

Според Chopra и Meindl (2004, стр.99) това са решенията, които се вземат при проектирането на мрежата от обекти във веригата на доставките. Те определят конфигурацията на веригата и поставят границите, в рамките на които запаси, транспорт и информация могат да бъдат използвани за постигане на по-добри резултати за веригата като цяло. При това решенията взаимно си влияят и затова е необходимо те да бъдат разглеждани взаимообвързано, като се изхожда от факторите, въздействащи върху тях. Такива фактори са разработени от Chopra и Meindl (2004, стр.100-107) и се отнасят по принцип до проектирането на цялата мрежа от производствени, складови и свързани с транспорта обекти. Това са стратегически, технологични, макроикономически, конкурентни и операционни фактори. Тук ще бъдат дискутирани онези от тях, които оказват въздействие върху решенията за проектиране на снабдителната мрежа.


1. Стратегически фактори
Конкурентната стратегия на веригата на доставките е определяща за всяко едно от решенията при проектирането на снабдителната мрежа. Когато се взема решение за изграждане на нов обект (напр. склад), то неговото месторазположение се избира в зависимост от това, дали се цели постигане на лидерство по отношение на разходите или диференциация чрез по-добро обслужване на клиентите (напр. бързо изпълнение на поръчките). В първия случай ще се търси такова място на обекта, което да позволява минимизиране на общите логистични разходи от източниците за неговото захранване до обектите, които той обслужва. Това означава, че изборът на месторазположението не може да бъде направен, без да се вземат и решенията за неговата роля (разпределителна, консолидираща, смесваща), капацитет, зона на обслужване. Логистичните разходи трябва да се анализират не само по отношение на един обект, но и при определяне броя на обектите в цялата снабдителна мрежа. Той трябва да бъде такъв, че да позволява минимизиране на общите логистични разходи при стратегия на ценово лидерство. При избрана стратегия на бързо реагиране на потребностите на пазара оптималният брой обекти може да бъде завишен с цел да се съкрати времето за изпълнение на поръчките. Това решение е оправдано до степента, в която приходите от подобреното обслужване превишават увеличените логистични разходи. Освен това при стратегията на диференциране чрез по-добро обслужване е за предпочитане складовите обекти да бъдат в близост до производствените обекти в случай, че не се използва високоскоростен транспорт.
2. Технологични фактори
Избраната технология за осъществяване на процесите в даден обект оказва влияние върху неговия капацитет. При използване на нови високопроизводителни технологии е възможно да се постигне такъв капацитет на даден обект, който да е достатъчен за обслужване на потребителите във веригата. При една централизирана стратегия на снабдяване, подходяща за конкурентната стратегия “ценово лидерство”, изборът на технология ще бъде от съществено значение. При решение за децентрализирана стратегия на снабдяване броят на складовете в мрежата е по-голям и тогава може да се използват по-традиционни технологии.
3. Макроикономически фактори
От макроикономическите фактори основно въздействие върху вземането на решенията за проектиране на снабдителната мрежа оказват нивото на данъците, тарифите и таксите; варирането на валутните курсове; измененията в търсенето. Те се вземат предвид при определяне на месторазположението на обектите в една глобална мрежа, техния брой и капацитет. По-ниските данъци, такси и тарифи насърчават изграждането на нови обекти в дадена страна или в даден регион. Измененията във валутните курсове изискват изграждане на мрежа с гъвкав капацитет. Това означава да бъде създаден свободен капацитет в обектите, който да бъде използван при по-изгоден валутен курс за задоволяване на потребностите на обектите в страни с неизгоден курс. Измененията в търсенето на даден продукт в различните страни, където има изградени производствени обекти, оказват влияние върху степента на използване на техния капацитет, а от там и върху производствените разходи. Затова при проектирането както на производствената мрежа, така и снабдителната мрежа трябва да се вземат решения за изграждане на гъвкав капацитет.
4. Политически фактори
Политическите фактори са от значение за привличане на инвестиции в дадена страна. Наличието на политическа стабилност, независима правна система и ясни закони създават благоприятни условия за изграждане на производствени и складови обекти.
5. Инфраструктурни фактори
Инфраструктурните фактори се разделят в литературата на “твърди” и “меки”. Към твърдите фактори се отнасят терминали, гари, летища, пристанища, високоскоростни пътища, складове, транспортни услуги, комуникации, наличие на доставчици и други организации за услуги. Към меките фактори се отнасят квалификацията на работната, нейното текучество, възприемчивост на бизнеса и индустриалната общност. Всички тези фактори са от значение за избора на месторазположението на даден обект, в т.ч. и на склад.
Заключение
В настоящия доклад е представен подход за проектиране на снабдителната мрежа във веригата на доставките, който се основава на процесната ориентация при управлението на веригата и разглежда снабдяването като един от нейните базисните процеси. За ефективното и ефикасно протичане на снабдителния процес е необходимо да се изгради оптимална мрежа от обекти и връзки между тях. Съществено значение за нейното проектиране имат решенията във фазата на коопериране с доставчиците. Те водят до определяне на източниците на материалния поток и до формулиране на общите цели на партньорите, които са отправна точка за фазата на структуриране на процесите и мрежата на снабдяването. С определянето на конфигурацията от процеси се поставят изисквания спрямо мрежата от обекти във веригата на доставките, касаещи тяхната роля, месторазположение, капацитет и обслужваните от тях зони. Тези въпроси се обсъждат във взаимовръзка, като при това се отчита влиянието на представените стратегически, технологични, макроикономически, конкурентни и операционни фактори.

Разработването на препоръчителни модели за структура на снабдителната мрежа за различните групи материали е затруднено поради специфичните цели, които разработват кооперационните партньори и различните дадености при управлението на материалните и информационни потоци, от които се изхожда при конфигурирането на бизнес процесите за постигане на поставените цели.



Литература:

  1. Уотерс Д. Логистика. Управление цепью поставок. Пер. с англ. Москва, ЮНИТИ-ДАНА, 2003, 503с.

  2. Chopra S. and P.Meindl. (2004) Supply Chain Management. Strategy, Planning, and Operation. 2d ed. New Jersey: Pearson Prentice Hall, 567p.

  3. Dobler D.W., Burt D.N. Purchasing and Supply Management: Text and Cases. 6th edition, McGraw Hill, NY, 1996.

  4. Kraljic P. Purchasing must become supply management. Harvard Business Review, Sept-October, 1983, p.109-117.

  5. Kuhn A. at al (2003) Prozessketten in der Logistik: Entwicklungstrends und Umsetzungsstrategien. Dortmund, Praxiswissen Verlag.

  6. Kuhn A., B. Hellingrath.(2002) Supply Chain Management: Optimierte Zusammenarbeit in der Wertschoepfungskette. Berlin, Heidelberg: Springer-Verlag, 286 S.

  7. Leenders M.R., Fearon H.E.: Purchasing and Supply Management. 11. Edition, Irwin, Homewood, IL, 1997.

  8. Lysons K. Purchasing. 4th edition, Pitman Publishing, 1996.

  9. Monczka R.M., Trent R.J., Handfield R.B. Purchasing and Supply Chain Management. South-Western Pub., 1998.

  10. Overview of the SCOR-model

Каталог: publications
publications -> Докторант су „Св. Климент Охридски”
publications -> Глобализация на човешкото съзнание
publications -> Призрен и призраците
publications -> Код по продагро-2008 Наименование на позицията
publications -> Опит за интегративен подход при някои аспекти от Науката за Сигурността Проф д-р Николай Слатински Тази студия е написана за изданието „Научни трудове”
publications -> Диана Гергова – Публикации Монографии
publications -> Лекция за софтуер за обработка на фото/видео (PhotoShop) 3 ноември 2007 г., събота Посещение на обект
publications -> Access point a name, term, code, etc., through which bibliographic or authority data is searched and identified. Additional access point [NT], Authorized access point [NT]
publications -> Публикации на доц. Д-р стефан йорданов за периода 2002-2007 год


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница