Програма Еразъм+ и е съфинансиран от ес



Дата24.10.2018
Размер45.36 Kb.
#96442
От 2 до 6 ноември 2015г. в гр. Атина, Гърция, се проведе третия краткосрочен обмен по проект „Дебати и креативен театър". Проектът се реализира по програма Еразъм+ и е съфинансиран от ЕС.

Тази мобилност стана възможнa благодарение на любезното съдействие на българската НА, която ни даде официално разрешение да реализираме планираната дейност, въпреки отпадането на гръцкия партньор от проекта. За съжаление, румънският екип не успя да се включи в обмена, но това не попречи на останалите партньори да вложат цялата си енергия за постигане на изключително високи резултати.

Като координираща организация, ГЧЕ „Екзарх Йосиф I” трябваше да поеме ролята на домакин на обмена. Тримата ръководители на българската група – г-н Хитов, г-жа Добрева и г-жа Христова - се справиха блестящо с това предизвикателство, въпреки краткия срок за подготовка. Беше установен контакт с г-жа Маргарита Димитрова, която е временен ръководител на българското неделно училище в Атина - „Св. Св. Кирил и Методий”. Тя обеща да предостави базата на училището за представяне на подготвените от участниците презентации. Освен това, с нейна помощ, се свързахме и с директора на Първи частен лицей, г-н Георгиос Гкарас, когото помолихме да ни предостави училищния двор за спортните ни мероприятия. Ние, от своя страна, подготвихме програмата и сертификатите за участие.

В българския отбор взеха участие ученици със спортни изяви, тъй като това беше тематиката на тази международна среща. Нашите единадесетокласници Петя Стефанова, Маринела Миленова, Борис Борисов и Георги Николов вложиха огромен ентусиазъм в подготвянето на презентиращи материали - изготвиха четири презентация за личните си постижения, една обща презентация за спортните изяви на Езикова гимназия, видео с демонстрация на игра с ластик, видео с артистично изпълнение с обръчи и презентация за популярни в близкото минало детски игри.

Срещата с групите от Италия, Испания, Турция и Словакия беше изключително вълнуваща за нашите ученици; за някои от тях това беше първо излизане в чужбина. По време на престоя ни в Атина, те се опознаха с чуждестранните си връстници и успяха да завържат много приятелства.

Гостуването ни в Първи частен лицей се оказа ползотворно в много аспекти. От една страна, директорът г-н Гкарас ни посрещна с топло приветствие, в което накратко разказа за историята на лицея. Разгледахме базата и обменихме информация за административната дейност. Срещнахме се с колеги, които проявиха жив интерес към проекта ни и изказаха желание за бъдещо сътрудничество. От друга страна, спортната площадка на лицея се оказа напълно подходяща за спортните демонстрации на учениците: бойни изкуства, представени от Италия и България, спортна гимнастика – Турция, мажоретен танц –България, забавни игри с топка – Испания и Словакия. Остана време и за няколко отборни игри, в които се включиха и гръцки ученици. Атмосферата беше спортсменска и много атрактивна поради своята мултикултурност. Денят приключи с още еднo вълнуващо събитие – вечеря с групата от Турция в българския ресторант „Балкан”.

В сряда посетихме другия неформален домакин на международния обмен - българското училище „Св. Св. Кирил и Методий”. Там бяхме посрещнати изключително радушно от нашите сънародници, които дори ни бяха подготвили почерпка. Колегите от училището бяха впечатлени от интересните презентации на отделните страни. Поговорихме и с група български ученици, които ни разказаха как протича обучението им, какъв план-график спазват, проблеми, свързани с допълнителната натовареност през почивните дни. Поради шанса да задълбочим контактите си, ние - българските ръководители - бяхме поканени на извънредна среща с колегите от неделното училище, за да обсъдим евентуално бъдещо сътрудничество. Бяха изказани комплименти за интересната проектна дейност и целите, които си е поставило партньорството по проекта.

По време на този обмен осъществихме няколко срещи между координаторите на проекта в партньорските организации. Обсъдихме важни въпроси свързани с отпадането на гръцкия ни партньор; набелязахме мерки за компенсиране на допуснати пропуски в дейността ни; взехме решение за подобряване функционалността на сайта на проекта; коментирахме предстоящата втора международна среща в гр. Маниса, Турция. Живият контакт се оказа изключително ползотворен за изготвяне на успешни бъдещи стратегии.

Петдневният ни престой в Атина - родното място на демокрацията, люлката на европейската цивилизация – ни даде уникалната възможност да усетим ритъма на този град с над 3000-годишна история. Станахме свидетели на студентска стачка, на протести на граждани и на хулигански прояви на футболни фенове. Опитахме от местните специалитети, купихме си дребни сувенири, но най-важното - посетихме част от забележителностите на града. Гръцката столица, носеща името на богинята на мъдростта и войната, предлага изобилие от атракции. Въпреки натоварената програма, успяхме да посетим Акропола и квартал Плака в неговото подножие, Агората, площад Синтагма и смяната на караула пред Гробницата на незнайния войн, храма на Зевс Олимпийски, Византийския християнски музей. Последния ден прекарахме няколко часа в забавни игри на плажа на Егейско море, а след това се отправихме към нашата последна цел – хълма Ликавитос. Със своите 227 метра височина, Ликавитос е безпристрастен свидетел на живота на хората и има славата на едно от най-романтичните кътчета в града. Легендата гласи, че хълмът е образуван от камък, който богинята Атина носела в ръцете си, но го изтървала на земята, когато гарван ѝ донесъл лоша вест. Оттогава и гарваните били черни… На самия връх има малък бял храм - църквата „Св. Георги“ от 19 век. До нея гордо се издига камбанария и маслинено дърво - символ на Гърция.

Колоритният площад „Монастиракис“ стана емблематичен за тази мобилност. Тъй като бяхме отседнали в различни хотели и комуникацията между отделните групи беше затруднена, площадът се превърна в сборен пункт за всичките ни съвместни дейности.

С любезното съдействие на семейство Димитрови – български емигранти живеещи в Атина, ние не само научихме любопитни неща за ежедневието на обикновените гърци, но и научихме много интересни неща за гръцката култура. Имахме удоволствието да посетим дома им, както и да гостуваме за кратко в старинно жилище, обитавано от техен близък. Те бяха нашите неизменни гидове и бяха безценни източници на информация. Те организираха и прощалната вечеря в гръцката таверна „Зорбас”, която беше отличен финал на нашето незабравимо пътуване.

Дългото пътуване до Атина с миниван беше разнообразено с две незабравими почивки: на отиване в местността Рупите, където посетихме дома на баба Ванга и се докоснахме до магията на това необикновено място, а на връщане посетихме бялата кула и църквата „Св. Димитър в Солун, като се разделихме с Гърция с кратка разходка по крайбрежието на Егейско море.



Спортсменски дух и работа в транснационален екип, възпитание в мултикултуризъм, създаване на нови международни контакти, креативност и гъвкавост, запознаване с местния бит и култура, слънчево настроение и много снимки за спомен – с това ще остане в съзнанието ни поредния успешно приключил обмен по проект „Дебати и креативен театър".


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница