Програма за отраслова професионална подготовка по икономика на предприятието



страница1/4
Дата19.10.2023
Размер29.12 Kb.
#119003
ТипПрограма
  1   2   3   4
UP Ikonomika Predpriyatieto 11kl Project (1)
Свързани:
застрахователен довор работен лист, публикация



МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА


УЧЕБНА ПРОГРАМА
за отраслова професионална подготовка
по


ИКОНОМИКА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО
теория


за XI клас


ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ: код 345 Администрация и управление


ПРОФЕСИЯ: код 345120 Икономист


СПЕЦИАЛНОСТи: код 3451204 Икономика и мениджмънт


СОФИЯ, 2019 година
І. ОБЩО ПРЕДСТАВЯНЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА И ЦЕЛИ НА ОБУЧЕНИЕТО:
Учебната програма по Икономика на предприятието е предназначена за професията Икономист от професионално направление Администрация и управление
за всички специалности. В тази програма са отразени както достиженията на теорията и практиката в развитите страни, така и българският опит и специфика на развитие.
Учебното съдържание е с комплексен характер и има за цел да формира у учениците систематизирани знания за съвременното предприятие, като субект на стопанската дейност. Изучават се основни икономически категории, както и закономерностите за протичане и управление на икономическите процеси в предприятията. Съдържанието е структурирано така, че учениците да придобият ясна представа за създаването на предприятието, за неговите отдели, за факторите и връзките му с външния свят в зависимост от законовата и социална среда.
В учебния процес следва да се обърне особено внимание на практико-приложната страна на обучението. Поради комплексността на дисциплината се осъществява взаимодействие с редица други учебни предмети, като маркетинг, финанси, счетоводство и др.
При обучението на учениците по Икономика на предприятието е необходимо теоретичните знания да бъдат подкрепени с много практически примери от дейността на съвременното предприятие.
Обучението по Икономика на предприятието се организира чрез активно включване на ученика в учебния процес и чрез проблемно поставяне и изясняване на учебното съдържание. Методите на обучение, които се препоръчва да се прилагат, са: интерактивни методи, казуси, тестове, делови игри, проблемни ситуации, дискусии и др.
Изучаването на този предмет се извършва в учебен кабинет, разполагащ с нужните средства за обучение и дидактическа техника. Необходимо е да се разполага с учебни помагала като онагледяващи табла, учебни видеофилми и др.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница