Програма за овладяване популацията на безстопанствени кучета 2012 2015 г. Проект ! Май 2012 г



Дата28.10.2018
Размер144.88 Kb.
#102469
ТипПрограма


Община Търговище





ОБЩИНСКА ПРОГРАМА

ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА

НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА

2012 – 2015 г.
ПРОЕКТ !


МАЙ 2012 г.

І. АНОТАЦИЯ

Значителното нарастване на броя на уличните кучета води до рискове за здравето на населението и поставя под съмнение европейския облик на българските градове и села и хуманното третиране на животните. Разработването и прилагането на Програмата се налага от това, че проблемът с безстопанствените кучета е сериозен проблем за обществото, с многостранни измерения (хуманномедицински, ветеринарномедицински, социално-битови, икономически и екологични), че досега взетите мерки в изпълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност се оказват абсолютно недостатъчни и поради факта, че все още не може да се намери цялостно и трайно решение на проблема „безстопанствени кучета”.

До момента във връзка с изискванията на чл.70 от ЗВД , от 2000 г. на територията на Община Търговище функционира изолатор за временно настаняване на безстопанствени животни /родени като такива, изгубени или изоставени от стопаните си/. Осигурен е специализиран транспорт за превозването им до изолатора и звено от трима души, които обезпечават залавянето, превозването и обслужването на животните в изолатора. За медицинското обгрижване на изловените животни има сключен договор с ветеринарен лекар . Излавянето и транспортирането до изолатора се извършва по начин, причиняваш възможно минимални душевни и физически страдания на животните. На настанените кучета се осигурява свобода на движение, достатъчно храна, вода и грижи, отговарящи на нуждите им. През 2011г. със собствени средства е направен козметичен ремонт на времмения изолатор, който е твърде недостатъчен за нарасналите нужди. На болните и наранени животни се оказва ветеринарномедицинска помощ. На територията на Община Търговище все още няма регистриран приют по чл.137, ал.1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, а съществуващият временен изолатор не отговаря на изискванията по Наредба №41 от 10.12.2008г. за обект, в който се отглеждат, развъждат и предлагат за домашни любимци, осиновяване или продажба постъпили бездомни кучета. С Решение.№ 2 от Протокол № 10/26.04.2012г.са гласувани 47,000лв. за обект „Приют за безстопанствени животни”.

На 24.01.2008 г. Народното събрание прие Закон за защита на животните (ЗЗЖ). Законът вменява на общините редица права и задължения по контрола, защитата и хуманното отношение към животните и третирането на домашните и безстопанствени кучета.

С промяната на ЗЗЖ, в сила от 09.11.2011 година и съгласно чл. 40 ал. 1 и параграф 5 – Общинските съвети приемат програми за овладяването на популацията на безстопанствените кучета и предвиждат средства за изпълнението им.
ПРОБЛЕМИ, СВЪРЗАНИ С БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА
1. РИСК ЗА ХОРАТА
Безстопанствените кучета създават риск от ухапване и могат да бъдат преносители на болести, опасни за човека – бяс, ехинококоза (кучешка тения), бруцелоза, микроспория, демодекоза и др.

Създава се дискомфорт на гражданите като шум, замърсяване на градската среда и възможност за възникване на пътно-транспортни произшествия.

Бездомните кучета с хаотичното си движение по пътното платно са реална опастност и причина за възникване на пътно-транспортни произшествия.

Животните са една от причините за замърсяване на градската среда и тази в селата, а през нощта шумът от тях смущава хората.




2. РИСК ЗА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА
Тежкото положение на безстопанствените кучета травмира хората, които обичат животните. Кучетата страдат от различни болести, глад и студ. Много от безстопанствените кучета са обект на посегателство и тормоз от страна на гражданите.

Данните на Министерство на здравеопазването показват, че процента на заразени от ехинококоза (кучешка тения) в Република България е четири пъти по-висок в сравнение с останалите страни от Европейския съюз. Тези данни налагат предприемането на спешни мерки за решаване на проблема с безстопанствените кучета.


ПРИЧИНИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕ НА ПРОБЛЕМА
2.1. Липса на адекватно и цялостно законодателство;

2.2. Липса на контрол върху популацията на домашни кучета;

2.3. Неефективност на прилаганите методи и несъобразяване с комплексния характер на проблема;

2.4. Временното използване на кучета за пазачи на вили , строежи, гаражи и др., след което се изоставят;

2.5. Липса на хуманно образование за отношението към животните и грижите, от които се нуждаят - много често собственикът не е подготвен за проблемите, съпровождащи отглеждането на куче, в резултат на което при възникнали трудности може да го изостави.

2.6. Липса на адекватни санкции и контрол върху собствениците на домашни кучета, които не полагат нужните грижи или изоставят при възникнали трудности своите домашни любимци.


ІІ. ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА
1. Контрол върху размножаването на безстопанствените кучета.

2. Намаляване на популацията на безстопанствени кучета до края на 2014 г. с 50%, а до края на 2015 г. – с 95%.

3. Установяване на устойчиви практики за осиновяване на безстопанствени животни и повишаване информираността и културата на отглеждане на кучета – домашни любимци.

4. Контрол върху отглеждането на домашни кучета.

5. Повишаване на чистотата на градската среда.

6. Изготвяне и провеждане на образователни кампании, съгласно чл.2 от ЗЗЖ.


ІІІ. МЕТОДИ ЗА РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА С БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА:
1. Кастрация, обезпаразитяване, ваксинация срещу бяс и трайна маркировка на не агресивните безстопанствени кучета и връщането им по места.

2. Евтаназия на неизлечимо болни и доказано агресивни безстопанствени кучета.

3. Задомяване на безстопанствените кучета.

4. Регистрация и надзор на безстопанствени кучета.

5. Регистрация на домашните кучета.

6. Популяризиране на ползите от кастрация на домашните кучета.

7. Различни кампании и инициативи за подобряване чистотата на градската среда.
ІV. МЕРКИ ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ
1. КАСТРАЦИЯ, ОБЕЗПАРАЗИТЯВАНЕ , ВАКСИНАЦИЯ СРЕЩУ БЯС И ТРАЙНА МАРКИРОВКА ( ЗА КРАТКО НАРИЧАНИ ОБРАБОТКА) И ВРЪЩАНЕТО ИМ ПО ОБИТАВАНИТЕ ОТ ТЯХ МЕСТА

НА НЕ АГРЕСИВНИТЕ БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА


    1. Обработката на безстопанствените кучета се извършва в приюти, стационарни или подвижни амбулатории, съгласно чл.40, ал.4 от ЗЗЖ.

    2. Обработката се извършва на принципите на масова кастрация по райони и във връзка с молби и сигнали на гражданите.Приоритетно да се обработват женски животни.

    3. Обработката на безстопанствените кучета се извършва съгласно райониране на града и Общината.

      1. Райониране в зависимост от местоположението и особеностите на района, както следват:

- паркове и детски площадки в гр.Търговище

- учебни заведения , детски градини и централна градска част

- жилищен квартал Запад

- кв. Бряг и кв. Въбел

- крайградски вилни зони

- селски райони



    1. Залавянето на безстопанствените кучета се извършва съгласно изискванията на чл.42, ал.1 от ЗЗЖ..

    2. Транспортирането на кучетата се извършва в клетки и съгласно чл.42, ал.2 от ЗЗЖ;

    3. Настаняването на безстопанствените кучета се извършва съгласно изискванията на чл.46 от ЗЗЖ;

    4. За настанените в приюта кучета са спазват изискванията на чл.47, ал.1, 2, 3, 6, 7, 8 от ЗЗЖ.


2. ЕВТАНАЗИЯ НА НЕИЗЛЕЧИМО БОЛНИ И ДОКАЗАНО АГРЕСИВНИ БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА
2.1. Неизлечимо болни животни се подлагат на евтаназия, съгласно чл.179, ал.3, т.1 от ЗВД и чл.45 ал.8 от ЗЗЖ.

2.2. Доказано агресивните кучета се подлагат на евтаназия съгласно чл.179, ал.3, т. 4 от ЗВД.

2.3. На евтаназия се подлагат и кучета, които в 14 дневен срок от постъпването им в приюта не са потърсени от собственик или не са пожелани за осиновяване от нов собственик.

3. ЗАДОМЯВАНЕ БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА.
3.1. Всеки приют разработва и прилага система за информиране на гражаните за животните, които се предлагат за отглеждане съгласно чл. 41, ал.6 от ЗЗЖ

3.2. Общините и ОЗЖ организират публични мероприятия за задомяване безстопанствени кучета.


4. РЕГИСТРАЦИЯ И НАДЗОР НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА
4.1. Регистрация се извършва от всички амбулатории и приюти, които обработват безстопанствени кучета. На всяко обработено куче се издава ветеринарномедицински паспорт, който се представя на отговорното по надзора лице.

    1. Регистрацията се извършва чрез поддържане на дневник, в който се вписват задължително следните данни за обработените кучета:

  • Идентификационен номер;

  • Отличителни белези на животното – пол, цвят, възраст, големина;

  • Дата и място на залавяне;

  • Дата на обработката;

  • Дата и място на връщане;

  • Отговорно по надзора физическо или юридическо лице

    1. Данните от регистъра на амбулаториите, които работят по програмата се изпращат до 5 число на всеки месец до Община Търговище

    2. Надзор на обработените кучета се извършва съгласно чл. 49 и чл. 50 от ЗЗЖ.



5. РЕГИСТРАЦИЯ НА ДОМАШНИ КУЧЕТА
5.1 Регистрацията на домашни кучета се извършва съгласно чл. 174 от ЗВД. Декларация за притежаване на домашен любимец се подават в центъра за административно обслужване на граждани – Община Търговище.

5.2 Таксата за домашни кучета се заплаща на касата в центъра за административно обслужване при Община Търговище.

5.3. Собствениците на кучета с поставен микрочип не заплащат такса за 1-та година от поставянето на чипа, съгласно чл. 39, от ЗЗЖ., като в декларацията се описва № на поставения чип и дата на поставянето му..

5.4. Организират се кампании за обработване и регистрация на кучетата, отглеждани на открито (дворни кучета в покрайнините на града и ромските квартали, вилните зони, строежи, паркинги, предприятия и др.). В кампаниите участват Общината, ОП „СОД” – Търговище, ОДБХ-Търговище и ОЗЖ.


6. ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА ПОЛЗИТЕ ОТ КАСТРАЦИЯТА НА ДОМАШНИ КУЧЕТА.
6.1. Организират се кампании за разясняване на ползата от кастрацията чрез брошури, медийна кампании и др.

6.2. Презентации на ЗЗЖ, организирани от Екологичните отдели на общината, със съдействието на ОЗЖ по квартали за собствениците на домашни кучета.

6.3. Съвместна работа с ветеринарните лекари по квартали.
7. КОНТРОЛ ВЪРХУ ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДОМАШНИ КУЧЕТА


    1. 7.1 Изготвяне Наредба за придобиване, притежание, отглеждане на животни на територията на общината с участието на ОЗЖ, съгласно изискванията на глава 4 от ЗЗЖ и глава 7 от ЗВД.



7.1.1. В Наредбата се определят условията за отглеждане на животни, отразяват се изискванията на ЗЗЖ и ЗВД, предвиждат се механизми за санкции и контрол, разработват се процедури за работа и финансово стимулиране на частнопрактикуващите ветеринарни лекари, които да подават регистрите на домашните кучета, съгласно чл. 174 от ЗВД и механизъм за възстановяване на стойността на трайната маркировка на кучета на социално слаби граждани, след предоставяне на необходимите документи.

    1. 7.2. Контролът върху изискванията за отглеждане на домашни кучета се извършва от ОП „СОД”-Търговище, дирекция ЗТТСД при Община Търговище , ОДБХ и ОЗЖ, съгласно глава 6 от ЗЗЖ


8. КАМПАНИИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЧИСТОТАТА ГРАДСКАТА СРЕДА

8.1. Определяне на алеи за разходка на кучета.

8.2. Ограждане на съществуващи детски площадки, детски градини, училища и др.

8.3. Организирането на кинеложки изложби, състезания и други подобни прояви на територията на Общината е само с разрешениена на Кмета на Общината и условието организаторите на тези прояви да допускат само здрави, освидетелствани животни и след приключване на проявата да приведат района в началния вид.

8.4. На територията на Общината да не се допуска провеждането на борби с кучета и други подобни прояви, предлагащи нежелани зрелища и водещи до болка, наранявания и увреждания на животните.

9. ИЗГОТВЯНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ.
9.1. Програмите се изработват и провеждат съвместно с ОЗЖ.
V. УЧАСТНИЦИ В ПРОГРАМАТА
МЕСТНА ВЛАСТ
Кмет, Ресорен заместник кмет, ОП „СОД”-Търговище, дирекция ЗТТСД, ОДБХ - Търговище и Организацията за защита на животните/ОЗЖ/.
1. Кметът или упълномощено от него лице организира изграждането на приюти или реформира налични обекти (изолатори) като временни депа за обработка на кучетата по Програмата, съгласно чл. 41 от ЗЗЖ. Общинския съвет определя общински терени за изграждане на приюти от страна на ОЗЖ за отглеждане на животни и тяхното задомяване или за обработка и връщане по места на животни, при спазване на Програмата.

2. Общинският съвет приема Програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета и предвижда годишен бюджет за изпълнението й, съгласно чл. 40 , ал. 1 от ЗЗЖ.

3. Кмета на Общината възлага, съгласно действащата законова уредба в Република България, дейностите по изпълнение на програмата.

4. Общинският съвет предвижда средства за закупуване на мобилни общински амбулатории, съгласно чл. 40, ал. 4 от ЗЗЖ.

5. ОП „СОД” - Търговище и Дирекция ЗТТСД обработват сигнали и жалби на граждани и организации. Сигнали и жалби се приемат :


  • По телефон

  • Писмено

  • По и-мейл

5.1. Анонимни сигнали и жалби не се обработват.

5.2. При подаване на сигнала се записват имената на гражданина или организацията, подали сигнала и телефон или адрес за обратна връзка. Жалбоподателят посочва мястото на инцидента и описание на кучето/тата.

5.3. Жалбите за куче/тата, участвало/и в инцидент с ухапване на човек се обработват приоритетно в рамките на 24 часа от подаването на сигнала.

5.4. Жалбите за агресивни кучета се обработват до 48 часа от подаването им. В случай, че жалбата за агресивно/и куче/та е подадена срещу обработени кучета се процедира в зависимост от резултата от проверката.

5.5. Агресивното куче се залавя и се настанява във временните депа или приюта на общината или на ОЗЖ.

5.6. Проверката на сигнала се извършва от ОП „СОД”-Търговище, дирекция ЗТТСД съвместно с представител на ОЗЖ, в срок от 7 дни от подаване на жалбата.

5.7. Проверката съдържа подробно описание на фактическите обстоятелства по сигнала или жалбата, както следват:



  • Информация от жалбоподателя: фактически обстоятелства, медицинско свидетелство (в случаите на наличие на такова), подробно описание на кучето, участвало в инцидента.

  • Информация от страна на лица, които са свидетели на инцидента или имат наблюдения върху поведението на кучето.

На база на проверката се изготвя констативен протокол.

5.8. В зависимост от констативния протокол се предприемат следните действия:



  • Доказано агресивни кучета се предоставят за задомяване при спазване на изискванията на чл. 174 от ЗВД или се настаняват в приют на организация за защита на животните.

  • Доказано агресивни кучетата, за които не се явят лица, които желаят да ги отглеждат като животни-компаньони или не бъдат настанени в приют на ОЗЖ се подлагат на евтаназия след изтичане на 14 дневен срок от настаняването им в общинския приют.

  • В случай, че жалбата е неоснователна кучето/та се обработва/т и се връща/т на място на залавяне.

5.9. Общината упражнява системен контрол върху извършваните дейности по програмата в приютите , мобилната или стационарна амбулатория, стопанисвани от ОЗЖ

5.10. Общината, съвеместно с ОЗЖ провеждат образователни кампании, организират медийни събития и разпространяват информационни материали по Програмата.


ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗАПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ
4.1. ветеринарният лекар по чл. 43, ал. 1, т. 2: 1. контролира здравословното състояние и спазването на изискванията за защита на животните;

4.2. изпълнява програмата на Националната ветеринарномедицинска служба за вземане на проби за лабораторно изследване на заразни болести по животните и ги изпраща в лаборатория;

4.3. отразява резултатите от лабораторните изследвания и всички ветеринарномедицински манипулации и лечения в амбулаторен дневник;

4.4. контролира извършването на дезинфекцията, дезинсекцията и дератизацията;

4.5. извършва лечебни и профилактични мероприятия, кастрация и маркиране на животните;

4.6. регистрира кучетата съгласно чл. 174 от Закона за ветеринарномедицинската дейност при придобиване от собственик;

4.7. съставя констативен протокол при смърт на животно, в който се посочват времето, причината и/или диагнозата за смъртта;

4.8. при назначаване на евтаназия съставя индивидуален протокол, който съдържа основанията за прилагането й; протоколът се подписва от ветеринарния лекар, от управителя на приюта.


ОРГАНИЗАЦИИ ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ (ОЗЖ)
5.1. ОЗЖ могат за излъчват медиатор, който да следи за изпълнението на Програмата в приюта.

5.1.1. Медиатор може да бъде всяко лице, предложено от ОЗЖ

5.1.2. ОЗЖ представа поименен списък на лицата по 4.1.1. за длъжността медиатор, който се одобрява от Кмета на Общината

5.1.3. Медиатора изпълнява задълженията си на доброволен принцип, като не получава възнаграждение от Общината за дейността си.

5.1.4. Медиатор


  • Има право на постоянен достъп до приюта и всички извършвани дейности.

  • Съблюдава спазването на изискванията по глава V от ЗЗЖ

  • Следи за коректното попълване на дневника по чл.44 ал.1 т. 4

  • В случай на констатирани нарушения уведомява ОДБХ

  • Изготвя ежемесечен доклад до Кмета на Общината.

5.2. ОЗЖ могат да стопанисват приют и/или подвижни амбулатории самостоятелно или съвместно с общината, съгласно чл. 41, ал. 4 или ал. 5 от ЗЗЖ.

5.3. ОЗЖ, които имат стационарни или подвижни амбулатории или приюти могат да кандидатстват за участие в Програмата пред Общината, съгласно чл. 40, ал. 4 от ЗЗЖ и сключат договор за изпълнение на Програмата.

5.4.. ОЗЖ съдейства при изготвянето на Наредба за придобиване, притежание, отглеждане на животни и участват в изработването на Програмата.

5.5. ОЗЖ съдейства на общината като посочват свои представители за координация на работата между общината, ОЗЖ и граждани.

5.6. ОЗЖ съдейства за обработването на постъпилите жалби и сигнали, свързани с домашни и безстопанствени кучета.

5.7. ОЗЖ осигурява свои представители за проверка на сигналите и жалбите.

5.8. ОЗЖ сформират координационна мрежа от представители на ОЗЖ и техни съмишленици за проверка на сигнали и жалби.

5.9. ОЗЖ предоставя на Общината списък на координатори за съдействие по места на дейностите по Програмата.

5.10. ОЗЖ участва в разрешаването на проблемите, потвърдени от проверките на постъпилите сигнали.

5.11. ОЗЖ предоставя описание на необработените кучета по райони до амбулаториите и приютите, които работят по програмата. Съдействат при залавянето и връщането на кучетата.

5.12. ОЗЖ поема надзор върху обработени кучета.

5.13. ОЗЖ изпълнява мерки спрямо обработените кучета, за които са поели надзор, съгласно чл. 49 и 50 от ЗЗЖ.

5.14. ОЗЖ съдейства за медийно отразяване на дейностите по Програмата.

5.15. ОЗЖ могат да набират финансови средства за Програмата.

5.16. ОЗЖ организира и провежда задомителни кампании.


VI. СРЕДСТВА, РЕСУРСИ И ВРЕМЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА
1. ИЗТОЧНИЦИ НА ФИНАНСИРАНЕ И МАТЕРИАЛНО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ НА ПРОГРАМАТА
1.1. Бюджет на Общината, съгласно чл. 40, ал. 1;

1.2. Постъпления от такси, съгласно чл. 175 от ЗВД;

1.3. Дарения - В условия на икономическа криза, в която се намира страната, е необходимо да се търсят и странични източници за финансиране за изграждането на приют за безстопанствени животни, което да улесни изпълнението на изискванията в ЗЗЖ.

1.4. Финансиране на дейности по Програмата и от ОЗЖ.



2. ВРЕМЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ

Съгласно §17 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗЗЖ /приет от 41-то Народно събрание на 09.11.2011г./ в срок до 31.12.2015г. Общинските съвети и кметовете на общини осигуряват настаняването на безстопанствените животни в приютите по чл.41, ал.1.

Дейностите по програмата и етапите се отчитат периодично и актуализират ежегодно пред Кмета и Общинския съвет.

VІІ. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ И ИНДИКАТОРИ ЗА ОТЧИТАНЕ НА НАПРЕДЪКА ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЦЕЛИТЕ.

1. РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ЗАДАЧИТЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ:
- Повишаване безопасността на селищната среда;

- Намаляване на популацията на безстопанствени кучета;



2. ИНДИКАТОРИ ЗА ОТЧИТАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО:
- Брой безстопанствени кучета;

- Брой на регистрираните кучета – домашни любимци;

- Брой на кастрираните кучета – домашни любимци;

- Брой кастрирани безстопанствени кучета;

- Брой евтаназирани безстопанствени кучета;

- Брой на осиновените кучета в края на всяка година;

- Брой на екипите за лов на кучета;

- Брой мобилни клиники за кастрации на кучета;

- Брой места за настаняване на безстопанствените кучета в приюта;

- Брой проведени образователни кампании по училища и детски градини;

- Брой мобилни групи за проверка на редовността на собствениците на кучета – домашни любимци.

-Брой на повторно обработени животни / реваксинация и обезпаразитяване на вече кастрирани животни/



- Създаден електронен портал, обединяващ информация, относно законодателство, центрове, организации и служби, предлагащи услуги, свързани с безстопанствените кучета и кучета - домашни любимци;



Каталог: new in site -> file
file -> Дата, място, час проява
file -> Второ средно общообразователно училище
file -> За сведение на гражданите, които желаят да ползват ведомствената почивна база
file -> Конкурс за матроски /войнишки/ длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни и висши училища в страната и чужбина
file -> Списък на спечелилите предметни награди чрез жребий,изтеглен в присъствието на нотариус на 17. 05. 2012Г
file -> График за работа с деца през лятната ваканция на 2014 година графикът е разработен на основание чл. 92, т. 9 от Правилника за приложение на закона за народната просвета
file -> Община търговище обявява
file -> Отчет на мкбппмн търговище за 2013 г. I. Организационно състояние на Местната комисия за бппмн
file -> Препис кмет на община търговище
file -> Конкурс за войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, в страната и в чужбина за времето от


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница