Програма за развитие на туризма в община белица 2012-2020 година



страница1/2
Дата09.01.2018
Размер0.58 Mb.
#42416
ТипПрограма
  1   2

ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА В ОБЩИНА БЕЛИЦА 2012-2020 ГОДИНА
  1. ВЪВЕДЕНИЕ



Програмата за развитие на туризма в Община Белица е разработена на основание чл.10, ал.1 от Закона за туризма, в съответствие с приоритетите на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България, стратегически документи за развитие на туризма на ниво област и Общинския план за развитие за периода 2007-2013год.

Основната задача на Програмата за устойчиво развитие на туризма в Община Белица за периода 2012 – 2020 г. е да послужи като ръководство за работа на Общинската администрация и другите заинтересовани страни в сферата на туризма.

При разработването й са взети под внимание условията и предпоставките, необходими за постигане на устойчиво и балансирано развитие на туризма в съответствие с икономическите, социални и екологични аспекти.

На основата на извършения анализ и оценка на развитието на туризма в община Белица са формулирани визията и стратегическите цели, които също така са в съответствие с международната, национална и регионална политика в тази сфера.




Община Белица – качествена и атрактивна дестинация с устойчив конкурентоспособен туристически сектор
Визията за развитието на общината, формулирана в Програмата е следната:

Развитието на района на Белица като качествена и атрактивна дестинация за устойчиви форми на туризъм и свързаното с това повишаване на жизнения стандарт на местното население е основен приоритет на общинското ръководство, неправителствените организации, сдружения и фондации, създадени с цел да се осигурят условия за развитие на туризма и туристическата дейност на територията на общината, да се повишава квалификационния потенциал, да се стимулира разширяването на гражданското участие в местното самоуправление, развитие на икономиката в общината, подпомагане на средния и дребен бизнес. В този аспект Програмата за развитие на туризма в община Белица представлява платформа за координирани съвместни действия на всички заинтересовани от туризма страни в общината за усвояване на туристическия потенциал на общинската територия.

2. Цели
Целта на програмата е на първо място да изясни и определи туристическия потенциал на територията на община Белица и на второ място да конкретизира основните стратегически цели за развитие на туризма в община Белица.

Изхождайки от конкретните дадености, досега в общината има опит и традиции в развитието на туризма като цяло. Историческите и географските особености определят гр.Белица и населените места в общината в категориите на туристическите обособени обекти. Природните и културно-историческите условия в общината предлагат възможности за развитие на туризъм в различни форми и с различна интензивност.


Изведени са следните стратегически цели:
►Развитие на човешките ресурси в туристическия сектор;

►Усъвършенстване на структурата на туристическия продукт и превръщане на общината във водеща целогодишна дестинация за спортно-развлекателен, културно-исторически, селски и еко-туризъм;

►Увеличаване на инвестициите чрез подобрен маркетинг и ясни регламенти;

►Увеличаване на директните приходи чрез повишаване на качеството и подобряване на маркетинга;

►Съхраняване на околната среда и подобряване на условията за алтернативни форми на туризъм

►Да обедини усилията на общинските органи, държавните институции, населението, НПО и предприятията на територията на общината за решаване на проблемите в областта на туризма;

►Да аргументира проектите, засягащи дейностите по управление на туристическите дейности в общината, които тя ще предложи за финансиране;

За изпълнението на поставените цели са определени приоритети и посочени конкретни мерки, включващи набор от дейности (проекти), които съответстват на реалностите и нуждите на общината, региона и държавата.

Програмата е динамичен и отворен документ. Тя ще бъде периодично допълвана съобразно настъпилите промени в приоритетите на общината и при промяна във фактическите и/или нормативните условия.
Чрез реализацията на програмата и постигане на поставените цели ще се постигнат следните резултати:

◘ Ефективно икономическо развитие на туризма в общината;

Туристическо развитие, подчинено на опазване, възстановяване и съхраняване на природното и културно-историческо наследство;

◘ По-високо качество на живот на местното население в общината, в икономически, социален и психологически аспект.


3. ПРИНЦИПИ
Разработването на програмата се базира на основните принципи за развитие на туризма на равнище дестинация, а именно:

устойчивостразвитието на туристическата дейност трябва да съчетава в себе си дъгосрочната икономическа ефективност с дългосрочната екологична поносимост и социална съвместимост.

демократичност- следва да се използва обществения подход, да се осигури висока степен на участие на местното население в процеса на управление на дестинацията.

местна идентичност- планирането на туристическото развитие трябва да бъде съобразено и обвързано с особеностите на развитието на туризма в съответната територия.

4.Характеристика и оценка на туристическия потенциал на територията на община Белица

4.1.Обща характеристика на Община Белица



4.1.1.Географско местоположение

Община Белица е разположена в северо-източната част на Благоевградски регион. Граничи с общините Банско, Разлог, Самоков, Якоруда и с Пазарджишка област-община Велинград. Обхваща 12 населени места, като 8 от тях са разпръснати във високопланинската част на Родопите. В състава на общината влизат общинският административен център гр. Белица и 11 села – с.Бабяк, Горно Краище, с.Гълъбово, с.Дагоново, с.Златарица, с.Краище, с.Кузьово, с.Лютово, с.Орцево, с.Палатик и с.Черешово. По данни на Националният статистически институт към 01.02.2011год. населението на община Белица наброява 9927 души. По данни на служба ГРАО, към 30.06.2012 г. населението на община Белица по постоянен адрес наброява 10 344 души.



Общинския център гр.Белица се намира в южната част на Рила и е свързан с отклонение от 4 км от главен път Разлог – Велинград, който свързва международните пътища Е-79 и Е-80. Това осигурява добра транспортна достъпност до София, Пловдив, до Благоевград и Кулата / главен гранично-пропусквателен пункт между България и Гърция/.

Климатът е преходно- континентален със средиземноморско влияние, а в по- високите части на планините – планински. Рилският масив се издига на границата на умерено-континенталния и преходно-средиземноморския климат. Планинският релеф, голямото вертикално разчленение и радиалната ориентация на планинските ридове обуславят етажиране на климатичните условия с изразителни местни колебания. Валежният максимум е през юни, а минимума – през февруари.
Хидрографската мрежа е сравнително гъста. Главната водна артерия е р.Места. Водните ресурси на общината се формират от рилските реки Места, Беличка, Вотръчка, както и извиращите от Западни Родопи реки – Бабешка, Златаришка, Палатишка и притоците им.
В землището на гр.Белица, на територията на НП”Рила” се намират 4 бр. чисти планински езера.

- Сухото езеро, Реджепишки езера , Вапешки езера и Карааланишко езеро.


На територията на община Белица, в непосредствена близост до КК”Семково” се намира Национален парк “Рила “ – защитен природен обект II-ра категория по класификацията на Световния съюз за защита на природата. Обхваща площ 5047 кв.м., като 294 кв.м са в общината.В НП “Рила” попадат резерватите “Парангалица”-биосферен, “Централен Рилски резерват”,”Риломанастирската гора”, “Ибър” и “Скакавица”. В границите на парка са разпространени около 1400 висши растения, някои от които са от първостепенно биологично и научно значение.
Участък Белица, съхранява биоразнообразие с международна значимост. Фаунистичното му богатство е неразделна част от това на НП “Рила”. Теренните и анкетни проучвания в участъка доказаха значението на тази територия за съхраняване на разнообразието от едри бозайници, тук са съсредоточени най-стабилните запаси и находища на дива коза, елен, дива свиня, вълк. Дивата коза фигурира не само в Червената книга на България като застрашен вид, но и в световната листа като световно полузастрашен подвид. В този участък се намира Сухото езеро, което е едно от малкото местообитания на глациалния реликт алпийски тритон. Други глациални реликти в този район са живородния гущер и усойницата.

НП”Рила” е един от основните туристически ресурси, който може се

използва по-ефективно от община Белица. Съгласно приетата Стратегия за развитие на устойчив туризъм в района на НП”Рила”/2008-2013г/ в плана за действие са предвидени проекти, касаещи подобряването на необходимата касаещи подобряването на необходимата за развитие на устойчиви форми на туризъм инфраструктура и други дейности в които е включена община Белица. По проект „Картиране и определяне на природозащитното състояние на природни местообитания и видове- фаза І”, към Министерството на околната среда и водите, с изпълнител Консорциум „НАТУРА България” от община Белица бе предоставена информация от анкетно проучване на видове по Директива 92/43/ЕИО, включени в НАТУРА 2000, обхващаща целевите видове-пъстър пор, степен пор, рис, вълк дива коза и лалугер. Част от територията на общината формира парков участък “Белица” от Национален парк “Рила”, като от община Белица започват второстепенни туристически маршрути преминаващи през Националния парк.
Община Белица има сравнително благоприятно географско положение, като чрез път ІІ-84 Разлог-Велинград тя се свързва с някои от големите градове в страната, източници на туристическо търсене (София, Благоевград, Пловдив). Пътната мрежа на територтията на общината е с дължина 126 км, като републиканските пътища са 12 км, а общинските пътища са 114 км. Гъстотата на пътната мрежа е 43 км/100 кв. км., което е повече от средното за страната (33 км/100 кв. км.), като липсват пътища от висок клас. За голямата гъстота на пътната мрежа допринася наличието на пътища без трайна настилка (53 км), а гъстотата на пътната мрежа при изключване тези пътища е 24,9 км /100 кв км.

Главната пътна артерия в общината е път ІІ-84 Разлог – Велинград, който преминава на 4 км. от общинския център гр. Белица в направление изток-запад и свързва общината със съседните общини, областния град и националната пътна мрежа. Лошото техническо състояние на пътя и планинският релеф затрудняват движението, особено при зимни условия. Благоприятно за икономическото развитие на общината е реализирането на публични инвестиции от Изпълнителна агенция “Пътища”-Областно управление Благоевград за подобряване техническите и експлоатационните характеристики на път ІІ-84 Разлог – Велинград, предвид на сравнително благоприятното географско положение, възможността за подобряване на транспортната достъпност на общината и повишаване на инвестиционната и предприемаческата активност.

От особено важно значение за социално-икономическото развитие на общината е връзката с път ІІ-19 Разлог – Гоце Делчев – Драма, която създава предпоставки за активно стопанско развитие и повишава атрактивността на общината пред външния бизнес. Засега неговото значение е регионално като осигурява връзката на общините на област Благоевград, разположени по поречието на р. Места с международен път Е-79.
Общинската пътна мрежа е представена от:

Общински път отклонение ІІ-19 – Елешница (община Разлог) – Палатик – Черешово, с дължина 19км.

Общински път отклонение ІІ-84 – Белица – Семково, с дължина 19 км. е в средно техническо състояние, необходим е ремонт на асфалтовата настилка и пътните съоръжения. Пътят свързва курорта Семково с гр. Белица и второкласния път Разлог – Велинград и има важно значение за развитие на туризма.

Общински път отклонение ІІ-84 – Краище – Бабяк, с дължина 16 км. обслужва селата Краище, Горно Краище, Кузьово, Лютово и Бабяк, а броят на постоянното население, което използва пътната връзка е 4603 души или 48% от населението на общината. Село Кузьово се свързва с посочения път посредством местен път с трайна настилка.

Основните проблеми за поддръжката и развитието на общинската пътна мрежа са свързани с липса на средства за ремонт и инвестиции в пътна инфраструктура и тенденция за продължаващо влошаване качество на инфраструктурата, породено от интензивността на водната ерозия.

Бюджетните ресурси на община Белица, както и на повечето малки общини в България са силно зависими от субсидиите от републиканския бюджет, ограничени са възможностите за реализация на собствени приходи и за финансиране на значими инфраструктурни проекти.

По програма /САПАРД/ на Европейския съюз за периода 08.2007-05.2008г бе изпълнен проект”Реконструкция на път ІV- Лютово-Бабяк Орцево” на стойност 1 943 408 лв. С изпълнените дейности по проекта бе преасфалтирана отсечката от пътя, ремонтирани бяха еластичните огради и се положиха бордюри, с което се улесни достъпа до археологическия паметник на културата Тракийското светилище край с.Бабяк, м.”Бабяшка чука” и се подобриха бизнес условията на населението от по-отдалечените населени места в общината. По същата програма бе асфалтиран и пътя Лютово-Бабяк- Орцево от км.13+800 до км 14+800, представляващ улица в с. Бабяк на стойност 129 260 лв.

По Програмата за развитие на селските райони предстои изпълнението на проект ” Реконструкция на общински път BLG 3023( / ІІІ – 8406/ Белица- м.Адрианов чарк), от км.0+ 000 до км.10+163.37 на територията на община Белица. След реализирането му значително ще нарастне броя на посетители/български и чуждестранни туристи/ до Парка за реадаптация на танцуващите мечки.

Автобусни превози се изпълняват от частни превозвачи до градовете София, Пловдив, Благоевград, Разлог и Велинград, като гр. Белица е междинна спирка.

Железопътният транспорт е представен от теснолинейния път Септември –Добринище, който свързва община Белица със съседните общини Разлог и Якоруда. Значимостта на жп транспорта за местното население е свързан с липсата автобусни превози и затруднения автомобилен транспорт при зимни условия. Влаковите композиции могат да бъдат използвани и като атракция за разнообразяване на туристическото предлагане, като за целта е създадено сдружение на общините, през които преминава теснолинейния железен път.

На 17 км. от град Белица се намира курортната местност “Семково”, която предлага много добри условия за целогодишен отдих, зимни и летни спортове.Курорта е разположен в близост до границата на НП”Рила”-най-големият природен парк в България, характерен със своето уникално биоразнообразие.На 11км. от Белица , върху площ от 120 ха се намира най-големият и единствен по рода си на Балканите Парк за реадаптация на танцуващите мечки в България

Налична настанителна база на територията на община Белица





Места за подслон и настаняване

Капацитет

База на Технически университет

– к.к. „Семково”



92

Хотел “Бор” – к.к. „Семково”

114

База на УАСГ – к.к. „Семково”

120

Вилно селище “Света гора”- к.к. „Семково”

30

Хотел “Рила” – к.к.”Семково”

500

Хотел „Конде” - к.к.”Семково”

22

Хижа „Семково” - к.к.”Семково”

60

Хотелски комплекс „Здравец” гр. Белица

44

Хотел „Мечо” гр. Белица

36

Хотел „МАО”-с.Краище

18

Къщи за гости гр. Белица – 4 бр.

20

Общ брой леглова база и посетители в КК”Семково” и гр. Белица

1038

4.1.2. Обекти с културно- историческо значение, забележителности и дестинации на територията на община Белица


Археологически обекти:


  • Неолитно селище – м. “Равен”

Неолитното селище в м. Равен е на 6 км. от гр. Белица в посока КК „Семково”. Направени са три малки сондажа в северната част на селището. Селището датира от ранния неолит с рисувана керамика. Проучено е опожарено неолитно жилище с дървена конструкция, в което е намерена добре запазена пещ, сектор за извършване на стопанска дейност и място за почивка.

  • Тракийско светилище – с. Бабяк; Бабячка чука

Най – значителния тракийски култов обект. Разположен е на висок триделен връх, 1600 м. надм. височина. Светилището обхваща 14 века , през цялото първо хилядолетие пр.н.е. до V век пр.н.е. Останките от извършваните ритуални действия са образували културни напластявания с дебелина на места до 3 м. То е уникално както по продължителността на своето съществуване, така и поради факта , че е единствения за сега тракийски култов комплекс в България, който се проучва в продължение на 13 години. Разкопките се ръководят от АИМ при БАН. Стратиграфските наблюдения показват, че светилището е съществувало през четири хронологически периода. През късно бронзовата, ранно желязната, късно желязната и римските епохи.

  • Тракийско светилище в м. „Темницко” – северно от гр. Белица посока м. „Андриянов чарк” на 2 км. от „ Парка за реадаптация на танцуващите мечки”.

Светилището се намира на високо открито било с ливади и ниви с видимост към Родопите и светилището на „Бабячка чука”. Според специалистите археолози е от некропола IV век пр.н.е. и е място където хората от района са се молили на своите богове. То е част от сложна система тракийски селища на трите големи планини обграждащи Разложката котловина - Рила, Пирин и Родопите две от които са „Бабячка чука „ и „Тевницко”.

  • м. “Беличка чука” – 3 км. от гр. Белица в близост до м. „ Св. Богородица”.

Могилата е проучена през 1995 г. Проучена е изцяло и е разделена на четири сектора. Датира от IV – V век пр.н.е. На дълбочина 1.70 м. е открит отвор с диаметър 0.27 м. покрит с необработван камък с размери 20/40 см. Отвора преминава във вертикален комин в дълбочина 1.20 м. Отвора води към гроб в който е намерен дървен съркофаг. Съркофага е граден най-вероятно на място, като предварително са предвидени дървени сглобки и дървени клинове. В съркофага бяха положени прахообразни останки от погребение , чрез трупоизгаряне , фибула тип тракийска, железен нож със следи от горене и две крачета от дървено столче. Уникалното за съркофага е, че е престоял в тези условия 2 500 год.

  • м. “Крастава могила”

Археологическият обект е разположен на 7 км северно от гр.Белица и на 3 км. северо-източно от с. Краище. Обекта е разположен на удължено било на рид , ориентирано посока С-Ю. Видимата дълбочина на изкопа е около 2.80 м. в изхвърлената от него пръст се откриват фрагменти от тегули и битова керамика, вероятно от разрушено гробно съоръжение. Обекта има пряка визуална връзка с тракийското светилище в м. „Бабяшка чука”.Археологическия обект притежава статут на археологически паметник на културата с предварителна категория от национално значение.

Религиозни обекти:

  • Църква “Свети Великомъченик Георги” в гр. Белица, строена е през Възраждането-1835година, паметник на културата с местно значение.

  • Светилища около Белица:

-“Свети Спас” - от гр.Белица- посока м.”Андрианов чарк”;

-“Свети Атанас”- в град Белица и продължава по хълм- горска пътека;

-“Свети Никола” – на 9 км от гр.Белица в посока”Парк за танцуващи мечки”;

-“Свети Архангел Михаил и св.Тодор ”- намира се на 2км. от гр.Белица в посока м.”Андрианов чарк” и продължава по горска пътека около 30м.

Параклиси:

-“Свети Димитър”- построен 1716год., първата църква в гр.Белица, като през 2000г. до него е построен нов параклис на същия светия.

-“Света Богородица”- намира се на 3км. от Белица изходния главен път при влизане и излизане от града.

Джамии- в гр.Белица, с.Краище, Горно Краище, Дагоново, Лютово и Кузьово



Архитектурно-етнографски обекти:

  • Исторически музей - намира се в центъра на гр.Белица. В него е разположена музейна сбирк с шест отдела -археология,възраждане,етнография, картинна глерия,нова Белица,изложба-базар от местни занаяти.

Запазени единични образци на стари възрожденски къщи гр. Белица – 6 възрожденски къщи



  • Валевици – Белица, Бабяк, Краище, Дагоново, Черешово

  • Черковният часовник в Белица / 1835 г. донесен от Виена от белични работили там/



Паметници/исторически/

Разположени са в гр.Белица



  • Построен по повод 100-години от Илинденско-Преображенското въстание;

  • Паметник на Владимир Поптомов;

  • На децата-герои партизани братята Васил и Сава Кокарешкови;

  • На убитите партизани от Белица 1941-44г.

  • На Симеон Кавракиров – на КК”Семково”

Наличие на Център за туристически бизнес и култура


В сградата на историческия музей на партерния етаж е разположен информационния туристически център с филиал на лицензирана туроператорска фирма - нов съвременен офис предоставящ лесен достъп на посетителите и с постоянни изложби – табла с красиви фотоси от 6-те пътеки и изложба базар на сувенири . Центърът за туристическа бизнес и културна информация при ОНЧ”Г.Тодоров” гр.Белица е създаден в съответствие с целите и възможностите на читалищната институция за работа с обществеността за устойчивото развитие на община Белица, за подобряване на жизненото равнище и постигане на стопански и културен напредък на населението, за извеждането на туризма като приоритетен отрасъл в общинската икономика, популяризиране на културно-историческото наследство, природните дадености, бита, традициите и бизнеса на общината

Дестинации

На 16 км, северно от гр.Белица, в южните склонове на Рила планина се намира курорт”Семково”. Одобрен е за курорт с ПМС № 18/1948 год. и заповед № 2620/1983 год. на МНЗ. Местоположението, климатичните условия и запазената уникална природа са добра предпоставка за развитието на краткотрайния и дълготрайния отдих, туризмът и зимните спортове. Добра настанителна база и ски-инфраструктура.Оттук започват множество интересни маршрути към НП”Рила”- защитен природен обект. Съществуващата туристическа инфраструктура е разположена в отделни части на общината, които предлагат съответни туристически продукти:



  • В КК”Семково”- хотел “Рила”, хотел “Бор”, вилно селище”Света гора”, вилно селище”Релакс”,хижа “Семково”, механа “Горски кът” –във всички тях се предлага целогодишна почивка; заведения за хранене и развлечения при “Попското”,ресторант “При Конде”- в всички тях се предлагат местни специалитети.

  • На 14 км. от Белица в м.”Андрианов чарк“ е разположен единствения по рода си на Балканите “Парк за реадаптация на танцуващите мечки в България”, простиращ се на площ от 120дка.;

  • В гр.Белица Комплекс “Здравец”- хотел, ресторант, плувен басейн, нощен бар, фитнес зала;

Във високо-планинския пояс на източна Рила са разположени едни от най-привлекателните туристически обекти езерата: Скалишките, Вапските, Чернополянските и Сухото езеро, които имат ледников произход, а в м.”Стениците”- красивия водопад “Казаните”.

Каталог: assets -> Proekti
Proekti -> Референция: 2007CB16ipo007-2009-1-52 Бенефициент: Община Белица
Proekti -> И н ф о р м а ц и я за инвестиционно предложение „Изграждане на ферма за угояване на телета”
Proekti -> Програма "Регионално развитие" 2007-2013
Proekti -> Социално предприятие за обществено хранене в община Аврен по Договор bg051PO001 02-0014-С0001
Proekti -> Информация относно проекти на община Априлци
Proekti -> Доклад по проекта. Докладът се подава по един от следните начини
Proekti -> Програма „ околна среда 2007 2013 г
Proekti -> Проект „Партньорството – ключ за ефективната интеграция на ромите” bg051PO001 01-0040- с0001 Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”
Proekti -> Програма " околна среда 2007 2013 г."
Proekti -> Европейски съюз европейски фонд за регионално развитие Оперативна програма “Регионално развитие” 2007-2013


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница