Програмата е изготвена по проект "Развитие на минен туризъм в България, прилагайки опита на Франция"



страница1/9
Дата25.12.2017
Размер1.43 Mb.
#37514
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9



Програмата е изготвена по проект “Развитие на минен туризъм в България, прилагайки опита на Франция”, който се реализира в изпълнение на Комуникационната стратегия за присъединяване на Република България към Европейския съюз.



www.evroportal.bg; www.mfa.government.bg
I. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА МАДАН


1. Природодемографска характеристика на община Мадан
1.1. Природна характеристика на община Мадан

Природните условия се разглеждат като естествени ресурси за развитие на земеделието, туризма и индустрията. Природно ресурсния потенциал встъпва в ролята си на икономически фактор, на естествена основа за общественото производство. С други думи, и природните условия въздействат на район образуването главно чрез териториалното обществено разделение на труда /Карастоянов, 2001/.

Община Мадан се намира в област Смолян, която е част от Южния планов централен район на страната. Граничи с общините Рудозем, Златоград, Неделино, Ардино, Баните и Смолян. Територията на общината е 175 кв.км. или 0,15 % от площта на България. В границите й са включени 44 населени места: 1 град и 43 села, като най-големи са селата Средногорци и Върбина.

Разположена е в югоизточните части на Западните Родопи – Жълти дял на Горноарденския район – по поречието на реките Маданска, Арда и Черна. Заема част от Ардинското било, спускащо се на североизток между реките Арда и Върбица. В централната част на Жълти дял се издигат върховете Бучовица /1404 м/, Ветреница /1372 м/ и Петровица /1209 м/. Завършекът на гребена е връх Алада /1241 м/. На всички страни от Жълти дял се отделят разклонения – бърда, чиито разчленения постепенно се снишават и съвсем раздробени изчезват в долините на реките.




  • Релеф

Релефът на Родопите се определя от бавните хоризонтални и вертикални движения на земните пластове на планинския масив. Планината представлява една сложна и уникална система от планински ридове и дълбоки речни долини. По геоложки белези се делят на две подобласти: Западни и Източни. Конкретно ще се спрем на Източната част от Западните Родопи, известна още като Средни Родопи.

Фундамента на планинските ридове в средната част на Родопите са гранитен плутон и намиращите се върху него предпалеозойски и палеозойски скали. На редица места те са покрити с палеогенски морски наслаги (пясъчници, конгломерати и вулканични скали). Гранитът е силно напукан и дълбоко изветрял, в резултат на което билата на отделните ридове имат в повечето случаи заоблен вид. За съвременния релеф на Средните Родопи най-голямо значение има издигането на планината през неогена и кватернера. Сложната стъпаловидна промяна на разломите е обусловила стръмния стъпаловиден изглед на склоновете. Те очертават високия корпус на Средните Родопи. Окончателното оформяне на съвременните речни долини се извършва през кватернера. В масива на Перелишкия риолитен блок е вкопана дълбоката долина на река Черна, която минава през територията на община Мадан.

Територията на община Мадан е част от на Рило-Родопския масив с широко разпространени кристалинни пластове. Силно разчленената и дълбоко врязана хидрографска мрежа бързо дренира теренa.

Релефът в общината е полупланински и планински с подчертано ерозионно-денудационен* характер, с дълбока и гъста речно-долинна мрежа. Средната надморска височина е около 700 м. Преобладават нископланински и хълмисти терени, а долинните склонове са със значителни наклони.




  • Климат

Климатът в централните части на Родопите е най-благоприятен за туристически дейности и има положителни био-климатични характеристики за туризъм и отдих в сравнение с климата на всички останали планини в страната. Районът попада в преходно континенталната климатична област. Зимата е продължителна, но мека с обилни валежи от сняг. Средната месечна температура за месец януари е от –70C до 20С. Снежната покривка по по-високите била се задържа до края на месец май и създава добри условия за практикуване на зимни спортове. Лятото е прохладно като най-високи средни дневни температура за месец юли са 180С - 190С. Влажността на въздуха е най-висока през месец януари – 80% и най-ниска от периода през месец юли – октомври – 60%. Тук са най-малко дните със силен вятър, сравнени с другите планини, и най-малко са и дните с мъгла. Разглежданият район е с най-голям брой дни със слънчево греене и ясни нощи, сравнени с останалите райони на сраната. Тук се срещат уникална природна даденост – отрицателно йонизиране на въздуха, влияещо изключително благоприятно на човешкото здраве, зареждайки с нови сили и енергия.

Гъстите иглолистни гори, покриващи билата на планината, произвеждат така наречените фитонциди, правещи въздухът особено здравословен за астматично-болни хора.

Община Мадан попада в континентално-средиземноморската област, южнобългарската климатична подобласт, източнородопски и ниско климатичен район, а частите над 1000 м н.в. в планинска климатична област на същата подобласт. Средната годишна температура е 10 о С, средногодишната влажност на въздуха – 77,25 %, а средната продължителност на дните със снежна покривка в годината е 70.


  • Водни ресурси

Водните ресурси на общината са недостатъчни. Силно разчленената и дълбоко врязана хидрографска мрежа бързо дренира терена. Подземните води в района са представени от пукнатинен и грунтов тип. Преобладават изворните водохващания – каптажи.

Речната система на района се представя от басейните на горните течения на няколко по-големи реки – на север басейнът на река Арда с притоците Елховска и Чепинска река, която от своя страна малко над Рудозем приема водите на река Рибница. Двете реки се събират в центъра на Рудозем и слети заедно на около 300-400 м, пак в Рудозем се сливат с река Арда, известна тук с името Бяла река.

От село Средногорци река Арда прибира водите на река Маданска и най-значителния ляв приток в горното течение – река Черна.

В централната част по-значителна е Маданската река, която се образува в центъра на град Мадан от сливането на Голяма и Малка река. Голяма река се събира от водите на Бориева река и Хаджийски дол, а Малка река иде от седловината Печинско и събира водите на Петров дол и Въргов дол. Освен това главните реки приемат водите на по-малки притоци, образувани от многобройни планински поточета.

В община Мадан има недостиг на питейна вода и изграждането на язовир “Пловдивци” има голямо значение за задоволяване на населението с постоянен приток на питейна вода. Малките населени места в общината са захранени с питейна вода от собствени водоизточници. Необходимо е да се извърши реконструкция и модернизация на изградените водопроводни мрежи и съоръжения. Канализационни мрежи се изграждат само в големите населени места /гр. Мадан, с. Средногорци, с. Върбина, с. Букова поляна/, като в малките населени места се ползват предимно септични ями. Предстои изграждане на пречиствателни съоръжения за отпадните води в гр. Мадан, с. Върбина и с. Букова поляна. От голямо значение за общината е изпълнението на проектите за четирите язовира от поречието на Горна Арда в частта му каскада “Горна Арда” за язовир Мадан. С реализирането на този голям проект, ще се осигури заетост и ще се създадат условия за туризъм.

Съществуват подходящи условия за изграждане на малки ВЕЦ по течението на р. Арда и р. Черна. Вече са изградени две частни ВЕЦ по поречието на р. Арда.




  • Почви, растителност, животински свят.

Най-високите части са заети от планинско-ливадни почви. Планинските склонове са покрити от тъмнокафяви и светлокафяви почви. Срещат се и канелените горски почви, които са най-силно засегнати от ерозионните процеси. Азоналните почвени типове са представени от алувиално-ливадните почви по терасите на по-големите реки .

Горският фонд е 126 946 дка или 76.34% от общата площ на общината, от които иглолистни гори – 75%, широколистни – 25%. Представителите на дървесната растителност са бял и черен бор, смърч, лиственица, дъб, бук и др. Средната възраст на иглолистните е 30 години, а на широколистните 65 години. Дърводобивът за година е 13 хил.куб.м.

Животинският свят на Родопите съчетава представители на всички фаунистични комплекси, характерни за нашата страна. Масивният характер на планината и разнообразието на релефа дават възможност за пълно представяне на височинното разпределение при животинските видове.

Сравнително добре са запазени застрашените и редки видове бозайници – вълкът, дивата коза, златката и някои видове прилепи. Срещат се още лисица, елен, заек и др. Характерни обитатели от птичия свят са редките видове хайдушка гарга и перконога кукумявка. Гнездят 167 вида птици, като в южната част на планината заедно с гръцката територия се приема за най-богатото място на грабливи птици в Европа след Испания. Тук гнездят редки или застрашени от изчезване видове египетски лешояд, царски скален орел, белоопашат птицелов, сокол скитник, черен щъркел и др.

От влечугите се срещат змиеок, македонски гушер, змия червейница, вдлъбнаточел смок, змиегущер и каспийска костенурка. Обект на ловуване са заекът, лисицата, дивите свине, черния пор, катериците, сърните, сивата скална яребица, пъдпъдъка, дивия гълъб, гургулици, диви гъски и патици.

Ловната фауна е представена от 15 вида бозайници и 30 вида птици. Развива се ловното стопанство.


1.2. Демографска характеристика.

Територията на общината е 175 кв. км. В границите и са включени 44 населени места: 1 град и 43 села. Независимо от сравнително малката площ, средната гъстота на населението в общината към 01.03.2001 год. е над средната за страната (71ч./кв.км.) и за област Смолян (44 ч./кв.км.)– 79 ч./кв.км.

Развитието на населението в община Мадан най-добре илюстрира, как създаването на нови промишлени населени места (с.Върба, с. Крушев дол, с. Крайна и др.) през 50-те и 60-те години на ХХ век довежда до увеличение на населението, чрез привличане на работна сила извън границите на общината. Само за пример може да се посочи, че през периода 1946-1956 год. населението на община Мадан се е увеличило от 7 409 на 21 508 души, т.е. приблизително 3 пъти.

През последните осем години във всички общини на област Смолян се установява намаление на населението. Най-значително като относителен дял е то в общините Мадан (18,0%) и Баните (17,5%). Това се дължи изцяло на естественото и механичното движение на населението, в следствие от преструктурирането на основния отрасъл за община Мадан – рудодобива.

Започналото от 1992 год. намаление на населението продължава и се задълбочава с всяка изминала година. Жените продължават да бъдат по-голяма част от населението на общината.

Процесът на демографско остаряване на населението продължава да се задълбочава и през 2003 год. Тенденцията на остаряването на населението довежда до промени в неговата основна възрастова структура – разпределението на населението под, във и над трудоспособна възраст. Върху обхвата на населението в трудоспособна възраст влияние оказва, както застаряването на населението, така и направените законодателни промени при определяне на възрастовите граници на населението в трудоспособна възраст.

Коефициентът на раждаемост за област Смолян е 6,9 живородени деца на 1000 души от населението, като общините с най-висока раждаемост са Неделино, Рудозем, Смолян и Мадан – 7,2 на 1000.

Населението на община Мадан към 2003 год. е 13 327 души, в т.ч. мъже - 6470 (48,5%) и жени - 6857 (51,5%); под трудоспособна възраст – 2 169, в трудоспособна възраст – 8 783 и над трудоспособна възраст – 2 373 души. През последните девет години се наблюдава отрицателен естествен и механичен прираст на населението. В сравнение с 1994 год. (16 900 души) населението е намаляло с 3 573 души (21,14%), като в под трудоспособна възраст е намаляло с – 1770, в трудоспособна възраст – 1794 души и над трудоспособна възраст – 9 души. Населението на община Мадан застарява в следствие на високата смъртност (умрели 141), ниска раждаемост (родени 97) и миграция на населението.

По данни от ТСБ-гр.Смолян от последното преброяване през 2001 г. етническата структура на населението е:

-българска – 11964 души;

-турска – 498 души;

-ромска – няма;

-друга – 22 души;

-не се самоопределя – 1277 души;

-непоказано – 51 души.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница