Пряко съобщение до медицинските специалисти



Дата10.02.2018
Размер50.87 Kb.
#56886
<Дата>

<Изходящ номер>

Пряко съобщение до медицинските специалисти

Риск от диабетна кетоацидоза по време на лечение с инхибитори на SGLT2 (INVOKANA (канаглифлозин), VOKANAMET (канаглифлозин / метформин), FORXIGA (дапаглифлозин), XIGDUO (дапаглифлозин / метформин), JARDIANCE (емпаглифлозин), SYNJARDY (емпаглифлозин / метформин))
Тeзи лекарствени продукти подлежат на допълнително наблюдение. Това ще позволи бързото установяване на нова информация относно безопасността. От медицинските специалисти се изисква да съобщават всяка подозирана нежелана реакция.

Уважаеми медински специалисти,

Съгласувано с Европейската агенция по лекарствата (EMA) и Изпълнителната агенция по лекарствата, AstraZeneca AB, Boehringer Ingelheim и Janssen-Cilag International N.V. биха искали да Ви уведомят за следното:

Резюме


  • Има докладвани съобщения за сериозни, понякога животозастрашаващи случаи на диабетна кетоацидоза при пациенти със захарен диабет тип 2 лекувани с инхибитор на натриево-глюкозния котранспортер 2 (SGLT2) (канаглифлозин, дапаглифлозин или емпаглифлозин).

  • В редица от тези съобщения клиничната картина на състоянието е атипична, като са наблюдавани само умерено повишени нива на кръвната глюкоза. Такава атипична клинична картина на диабетната кетоацидоза при пациенти със захарен диабет би могла да забави диагнозата и лечението.

  • Когато имат симптоми на ацидоза, пациентите, лекувани с инхибитори на SGLT2, трябва да бъдат изследвани за кетони, за да се предотврати забавяне на диагностицирането и лечението им.

  • Случаи на диабетна кетоацидоза са съобщавани също и при пациенти със захарен диабет тип 1, на които са давани инхибитори на SGLT2. Напомняме на предписващите лекари, че захарен диабет тип 1 не е разрешено терапевтично показание за този клас лекарства.

Допълнителна информация относно този проблем с безопасността и препоръки

Има докладвани съобщения за сериозни и понякога животозастрашаващи случаи на диабетна кетоацидоза при пациенти, които се лекуват с инхибитори на SGLT2 (канаглифлозин, дапаглифлозин и емпаглифлозин), като при повечето от тях се налага хоспитализация. Почти половината от тях са възникнали през първите 2 месеца на лечението. В една трета от случаите се касае за неразрешена употреба при пациенти със захарен диабет тип 1. В някои случаи, непосредствено преди или едновременно с възникването на кетоацидозата, при пациентите са наблюдавани дехидратация; недостатъчен прием на храна; загуба на тегло; инфекция; операция; повръщане; понижение на дозата на инсулина или лош контрол на захарния диабет. В редица случаи се съобщава за атипично умерено повишение на стойностите на глюкозата или за стойности на глюкозата под 14 mmol/l, а в един случай се съобщава за хипогликемия. Има също случаи на кетоацидоза малко след преустановяване на лечението с инхибитори на SGLT2.


Подлежащият механизъм на диабетната кетоацидоза, свързана с приложението на инхибитори на SGLT2, не е установен. Диабетна кетоацидоза обикновено се развива, когато нивата на инсулина са много ниски. Диабетна кетоацидоза възниква най-често при пациенти със захарен диабет тип 1 и обикновено се придружава от високи нива на кръвната глюкоза (>14 mmol/l). В редица случаи, описани по-горе, обаче нивата на кръвната глюкоза са само леко повишени за разлика от типичните случаи на диабетна кетоацидоза.

Предписващите лекари трябва да информират пациентите за признаците и симптомите на метаболитна ацидоза (като гадене, повръщане, анорексия, коремна болка, прекомерна жажда, затруднение при дишане, объркване, необичайна умора и сънливост) и да ги съветват да търсят незабавно медицинска помощ, ако развият такива признаци и симптоми.

Препоръчва се пациентите, приемащи инхибитори на SGLT2, да се изследват за кетоацидоза, когато имат признаци или симптоми на метаболитна ацидоза, за да се предотврати забавянето на диагностицирането и лечението им. При подозирана кетоацидоза, лечението с инхибитори на SGLT2 трябва да се преустанови. Ако кетоацидозата се потвърди, трябва да се предприемат подходящи мерки за коригиране на кетоацидозата и проследяване на нивата на глюкозата.

EMA продължава проучването на риска от диабетна кетоацидоза при инхибиторите на SGLT2. Всяка нова препоръка в тази връзка ще бъде разпространена незабавно.



Призив за съобщаване на нежелани лекарствени реакции

Съобщаването на подозирани нежелани реакции след разрешаване за употреба на лекарствения продукт е важно. Това позволява да продължи наблюдението на съотношението полза/риск за лекарствения продукт. От медицинските специалисти се изисква да съобщават всяка подозирана нежелана реакция чрез националната система за съобщаване в:



Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ)

ул. Дамян Груев № 8

1303, гр. София

Р. България

тел: +359 2 8903 417

факс: +359 2 8903 434

e-mail: bda@bda.bg

www.bda.bg/Формуляр за съобщаване на нежелани лекарствени реакции от медицински специалисти
Представители на ПРУ и Лица за контакт с компаниите


Представител на Притежателя на разрешението за употреба за INVOKANA и VOKANAMET:

Джонсън & Джонсън България ЕООД

1766, тр. София, Бизнес Парк София, сграда 4

Тел.: +359 2 4899400

Факс: +359 2 4899411

Електронна поща: JJSAFETY@its.jnj.com


Лица за контакт:

Ваня Дончева

Местно лице по лекарствена безопасност

Джонсън & Джонсън България ЕООД




Представител на Притежателя на разрешението за употреба за JARDIANCE и SYNJARDY:

Бьорингер Ингелхайм РЦВ ГмбХ и Ко., КГ – клон България

Бул. ‚Ситняково“ 48, Офиси Сердика, ет. 8, офиси 808, 807А

София 1505

Тел.: + 359 2 958 79 98

Факс: +359 2 958 85 45

Електронна поща: PV_local_Bulgaria@boehringer-ingelheim.com

Лица за контакт:

Д-р Калинка Пенчева,

Медицински съветник, Бьорингер Ингелхайм РЦВ ГмбХ и Ко КГ-клон България


Представител на Притежателя на разрешението за употреба за FORXIGA и XIGDUO:

АстраЗенека България ЕООД

бул. Драган Цанков 36

София 1057

Тел.: + 359 2 44 55 000

Факс: + 359 2 971 11 24

Електронна поща:

SAESpontaneous.Bulgaria@AstraZeneca.com


Лица за контакт:

Станислава Кръстева

Квалифицирано лице „Лекарствена безопасност”

АстраЗенека България ЕООД


Ако имате въпроси или се нуждаете от допълнителна информация, моля свържете се с лицата за контакт, посочени в таблицата по-горе.


С уважение,

Д-р Яхин Хавличек

Ръководител клон-България

Бьорингер Ингелхайм РЦВ ГмбХ и Ко КГ-клон България

д-р Галина Петкова-Тодорова

Ръководител корпоративни и медицински дейности

Джонсън & Джонсън България ЕООД

Упълномощен представител за България на

Janssen-Cilag International NV, Белгия
Станислава Кръстева

Местно лице по „Лекарствена безопасност”



АстраЗенека България ЕООД


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница